(lagere wiskunde). Toegelaten mej. J. A. M. van Groningen, ran Deventer; De examens zijn hiermede afgeloopen. Bij den geneeskundigen inspecteur te Utrecht hebben zich 22 candida te!), waaronder 6 vrouwelijke, aangemeld tol het afleggen van hel examen als 'apothekers-bediende. Het stoomschip Drenthe is op 2 Dec. van Batavia vertrokken. De Utrecht, op weg naar Batavia, is op 2 Dec. van Marseille «eitrokken. De Prinses Hilhelmina, op weg naar Amsterdam, is op 2 Dec. van Port- Said vertrokken. Binnen enkele weken hoopt de minister van justitie eene nieuwe no- tariswet te ontvangen van een uitnemend bevoegd deskundige, aan wien de bewerking van dat ontwerp is opgedragen. ('""O Naar men aan het Pad. mededeelt, zullen alle onroerende goederen, die wijlen Z. K. 11. Frederik in ons land bezat, hel uitsluitend eigendom worden van de vorstin von Wied. Die goederen zijn: de paleizen enz. te 's Gravenhage, het pavilloen te Scheveningeti, de buitenplaatsen onder Wassenaar en Voorscholen en eene duinontginning onder Castricum. Zaturdag jl. werd te 's llage eene vergadering gehouden van hét co mité tot oprigting van een standbeeld voor Hugo de Groot. Uit de mede- deelingen van den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer ni'. E. Cremers, bleek, dat de pogingen tot bereiking van dit vaderlatïdsche doel, reeds sedert 1878 in het werk gesteld, aanvankelijk met geen zeer gunsti- gen uitslag waren bekroond, zoodat het bij het uitvoerend comité reeds meermalen hel onderwerp van ernstige overweging had uitgemaakt, Of het niet geraden was hel geheele denkbeeld op te geven; dat echter vooreenige weken besloten was nog eene laatste krachtige poging aan te wenden om aan den grooten Nederlandschen geleerde, wiens driehonderdste geboortedag den 10r° April e. k. zal worden herdacht, eene nationale en zjjner waar dige hulde te brengen; dat nu die laatste poging een betrekkelijk niet on gunstige» uitslag had gehad, zoodat op dit oogenblik, na aftrek van nood zakelijke kosten, een bedrag van ongeveer ƒ5500 beschikbaar was; terwijl daarenboven uit de laatste mededeelingen van het plaatselijk comité te Delft gebleken was, dal de zaak daar groote sympathie vindt, zoodat. ingeval besloten werd het standbeeld in de oude prinsenstad opterigten. men zoude kunnen rekenen op aanzienlijke bijdragen der burgerij en op den Ananeiëlen steun van het gemeentebestuur. Deze mededeelingen worden nader bevestigd door de twee Delftsche afgevaardigden ter vergadering aanwezig, de heeren Schagen van Leeuwen en mr. J. Soulendam. Te Delft was nu reeds onder de ingezetenen het aanmerkelijk bedrag van 1400 bijeengebragt, en het liet zich aanzien, dat dit bedrag nog aanzienlijk zou worden vermeerderd, terwijl tevens aan de krachtige medewerking van het gemeentebestuur niet te twijfelen viel, ingeval de vergadering besloot het standbeeld te Delft, waar de Groot geboren en begraven is, te doen verrijzen. Algemeen werden Delft's aanspraken op een nationaal gedenkteeken voor de Groot erkend, aanspraken, die te zwaarder wogen, nu de ingezetenen dezer gemeente én haar bestuur in gelijken, in daden sprekenden ijver voor de vaderlandsche zaak bezield waren. De vergadering besloot met algemeene stemmen het standbeeld voor Grotius te Delft op te riglenzoodra voldoende middelen daartoe zoudeu aanwezig zijn, een en ander onder voorbehoud der hooge goedkeuring van den prins van Oranjeeere-voorzitter van het comité. Te Dordrecht, waar Louise Michel Vrijdag optrad, heeft zij medege deeld. voornemens te zjjn, na hare reizen naar Rusland, waar zjj niet anders verwacht dan over de grenzen gezet te worden, en Duitschland, waar zij propaganda voor hare zaak wenschl te makenhier te lande terug te komen. Aan een oud-strijder van de Citadel, te Oud-Beijerland woonachtig, die wegens ongesteldheid aan de feesten te Amsterdam geen deel kon ne men. werd door de ingezetenen een vrolijke dag bezorgd. Door den bur gemeester werd hem namens velen aangeboden brood, vleesch, spek, steen kolen. wijn en geld Uit Haarlem deelt men de R. C. mede: Aangaande de beroemde schilderij nog het volgende: De heer A. J. van Wijngaard!bevoegd beoor- deelaar, schat de waarde van de eèmerentia" niet zoo bijzonder hoog. wees steeds op vele leemten die het stuk ontsieren, en heeft daarom den verkoop voor die veel te hooge som, in het belang van het hofje, regenten aangeraden, te meer, omdat er zich welligt nimmer weder eene zoo gunstige gelegenheid zou voordoen, en te dringender, omdat het hofje maar over geringe middelen te beschikken heeft ert door den verkoop in staat komt zijn liefdewerk zeer Ie kunnen uitbreiden. Voor zijne jarenlange onderhandelingen, corres pondentie enz. enz. hebben regenten van het hofje aan den heer A. J. van Wijngaard!, zoo ik wel onderrigt ben, een cadeau van duizend gulden gegeven. liet in Artis te Amsterdam nieuw gebouwde Aquarium is Zaturdgg II. met eenige plegtigheid geopend. Hel grootste stoomschip, dat ooit de haven van Nieuwe Diep heeft be zocht, genaamd Stirling Castle, lang 420 voet. is te Nieuwe Diep binnen gekomen. Het schip komt van China en is geladen met rijst en thee. Eerst had hel te IJmiiiden willen binnengaan, maar kon dit niet doen wegens de grooite, aangezien de sluizen aldaar te klein zijn voor zulke schepen. Het schip is morgen 3 December voor het Nieuwe Diepsche publiek te bezig- tigen a /0.10 den persoon, ten voordeele der armen dier gemeente. Door wijlen den beer J. Hoppenreis is aan het R. K. parochiaal kerk bestuur van het Loo. gemeente Duiven, onder bezwaar van vruchtgebruik, vermaakt eene erfstelling, waarvan de waarde ongeveer ƒ16000 bedraagt. Te Ochten is in de Waal uil eene roeiboot gevallen en verdronken A v. d. 11., oud 21 jaren. De vader van dezen jongeling, die zich mede in het bootje bevond en er ook uitviel, werd gered. Vrjjdag avond is de groote boerderij van Oosterwijk, gelegen op ruim een half uur gaans van Assendoor eene onbekende oorzaakdoor brand 'vert irld. liet vee is gered. Men meldt van Katerveer van gisteren: De IJssel leekende heden midda; 4 uur 4.22 M. -F A. P. Noodseinen zijn geplaatst. Alle autoriteiten zijj waakzaam. Het weder is gelukkig bedaard. In 1876 was 4 07 M. dehoo°ste stand. Te Groningen is Vrijdag eene 59-jarige weduwe op treurige wjjze o® het leven gekomen. Nadat zij een bezoek bij hare dochter, bij den molen van den heer van Bruggen, buiten het voormalig Kleine Poortje, had afge. legd en naar hare woning wilde tertigkeerenwenschte zjj nog eerst haren schoonzoon, die in de machinekamer werkzaam was, te groeten. Waar. schjjnljjk door de duisternis misleid, geraakte zij in het daar aanwezige balkgat, waaruit men haar later als lijk ophaalde. Uit Maastricht en uit 's Bosch wordt melding gemaakt van den val van hel water. De overlaat Ie Rossnm Si. Audries is met 144 cM. overstroomd- de overlaat te Bokhoven werkt met 188, die te Baardwijk met 73 cM. Te Ojjen bestaat gegronde hoop de djjkvakkcn te behouden. Te Alem zjjn afschuivingen, doch er is daar geen gevaar. Uit Brakel meldt men dat de Waal staande, de Maas 2 cM. gerezen was. Aan den Vleugeldijk was eene ontstane scheur; die men door aan- brenging van zinkstukken enz. gestopt en, naar men meende, goed voor- zien had, weer opengegaan. Men was druk bezig daarin zoo goed mogeljjk op nieuw voorziening aan te brengen. 's GHAVEN11AGE. 4 December. Door Z. M. is aan den keer J. L. Cttriel, op Curasao, vergunning v«. leend tot aanneming van het ordeleekeu 4Je klasse van het Borstbeeld u« den Bevrjjder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn bevorderd: tot landmeter l'1* klasse van het kadaster, de landmeters 2« kl F. L. Beyerinckte Almelo; J. F. Lenvink, ie Ara hem; J. A R. W. Schreul, te 'sGravenhage, en W. C. A. van Hout, it Leeuwarden; tot landmeters 2* kl., de landmeters 3' kl. J. T. Hosang, te Haarlem; G. A. Engelman, te Gorinchem; J. Roegholt, te Groningen; F. Bos, te Winschoten; J. G. Alleries, te Brielle; H. M. L. Ringen te Al melo, en N. C. Wetselaar, te Zutphen, en tot landmeters 3* kl.de adspi- ranten V. A. Prins, te Groningen; F. II. A. J Bingen, te} Groningen; M. de Vos, te Hoorn; G. J. Kolkers, te Zutphen; F. J. Wanninkhof, li 'sGravenhage; W. Holthuizente Zwolle; W. Albers J', te lleenwijktr- wold; A. C. W. van Woerden, te Amsterdam; C. J. Colpa, te Utrecki; D. E. llenrard, te Leeuwarden; S. J. Poslhuma, te Assen, en E. Molema, te Rotterdam. Aan den luit.-kolonel H. Welsink is, op zijn verzoek, eervol ontslig verleend als militie-commissaris in het eerste district van Noordbrabani Voorts zjjn verplaatst: de militie-commissaris luit.-kolonel van Thiel, ut het derde district van Noordbrabani naar liet eerste district dier provincie; de militie-commissaris luit.-kolonel Prévót, van het tweede district m Friesland naar het derde district van Noordbrabant; de militie-commisurt I generaal-majoor Beckvan het eerste district van Friesland naar het tweak I district dier provincie, en is de gepens. luit.-kolonel der infanterie (I J II Stolp benoemd tot militie-commissaris in het eerste district van Friesland. I De rang van dirigerend officier van gezondheid 3' kl is verleend aai den met rang van officier van gezondheid 1' kl. gepens. officier van gezond heid 2* kl. G. M. IngenluyfT. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleencn. In de zitting van de tweede kamer van lieden is de beslissing in de zaak van generaal van der Heyden verdaagd tot Donderdag Na verwerping, met 41 tegen 10 stemmen, van hel voorstel van den lieer Bergsma. totgewj- zigde behandeling, is het algemeen debat over de siaaisbegrootiug aan» vangen. De hh. Gralama en Corver Hooft protesteerden tegen de iiitdriikkin: van den minister van financiën, dat hij niet verantwoordelijk zou zijn urn de uilgaven zijner atnblgeuooieii. De heer Viruly drong a.m op speciftcaiii der begrooting. De hh. Wintgens eu van Itaar voerden politieke beschouwing» en zochten verbetering van den politieken toestand in betere pariijformüii en juistere afbakening van de verhouding der liberalen en der liberale pen Morgen voortzelling. De minister van koloniën heeft medegedeeld een Atjeh-berigt ontvan» te hebben: aan de Nooidkusl is in de vorige maand Radja Passangan meer malen door onze oorlogschepen getuchtigd, ook kampongs bjj Samalansii zijn beschoten. Naar Pieng en Mnenroe zijn logten gemaakt. Eene vijandelijk bende is uit hare stelling verdreven. Onzerzijds zijn er 15 gewonden: kap- lein Botter sneuvelde. Gisteren morgen heeft H. K. H. prinses Hendrikvergezeld van lt hofdames en den hofmaarschalk, de godsdienstoefening in de Duitsche En»- gelische kerk, onder het gehoor van d'. Högel. bijgewoond, bij welke tegenheid het 25-jarig bestaan van die kerk in herinnering werd gebrast. Bjj de Waalsche gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer J. E. Pfender, vroeger predikant Ie Chambéry, in Frankrijk. BU1TEKLAN DSL'H K BEK IGTK.V ElGBkAlliik LONDEN. 3 December. Het parlement is verdaagd tot 15 Febrnarjj. In de troonrede wordt medegedeeld, dat de betrekkingen met het buitenland vriendschappelijk zjjn. Na vermelding van hel welslagen der operatiën van vloot en leger in Egypt'- wordt gezegd, dat de jongste gebeurtenissen in Egypte de verpligtiiig'ii1,1 Hr. M». regering met betrekking lot de zaken iu dat land hebben vermc' derd. H. M. zal trachten hare pligteo te vervullen op zoodanige w jjze, de internationale verbindtenissen worden gehandhaafd, dat privilegiën,'* successies lijk verworven zjjn, worden behouden en bevestigd, en dat W geluk van het Egyptische volk worde bevorde;d door zijne instelling" voorzigtig te ontw ikkelen en elke poging om de rust iu hel Oosten ie W

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2