H. K, H. prinses Hendrik heeft gisteren andientie verleend aan den nieuwen gezant van hél Duilsche keizerrijk bij ons hof, graaf von Alvens- leben, die vooraf by den minister van buitenlandsche zaken zjjne opwach ting had gemaakt. Heden morgen is alhier, na eene slepende ziekte van eenige maanden, op zeventigjarigen leeftijd overleden de heer Joseph Justus Belinfanle, een letterkundige van groote bekwaamheid en bescheidenheid, en die, terugge trokken levende (daar eene zenuwziekte die hem op jeugdigen leeftijd over viel, hem gedurende zjjn verdere leven aan zijne studeerkamer kluisterde), door zijne veelvuldige geschriften ijverier deel nam aan de openbare aange legenheden, die door zijne kennis op veelzQdig gebied velen tot steun en gids was, terwjjl zijne groote onbaatzuchtigheid, humaniteit en welwil lendheid hem de vriendschap hadden doen verwerven van allen, die met hem in aanraking kwamen. De overledene was gedurende vele jaren lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. BUITENLANDSCHE B E R I GTE N. BËLC.IE. liet getuigenverhoor in de zaak der gebroeders Pellzer liep Donderdag voornamelijk over de verhouding tusschen mevr. Bernays en Armand. Vooral de verklaringen der Zwitsersche gouvernante van het kind der eerste, Marie Pfister, en die harer zuster Amclie trokken de aandacht, waaruit bleek, dat Armand verleden jaar meestal driemaal 's weeks des avonds bij Bernays aan huis kwam, eiken Zaturdag daar at, dikwijls bij afwezigheid van den heer des huizes door mevrouw ontboden werd eenmaal tot 's nachts twee uur bleef enz. Al deze verklaringen versterken hel vermoeden dat er on geoorloofde betrekkingen tusschen ntevr. Bernays en Armand bestonden In de zitting van Vrijdag hebben de dienstboden van Armand beves tigd. dat hij op het einde van Januarij tehuis kwam met een gelen kofler. Een getuige bevestigde de tegenwoordigheid van mevrouw Bernays te zijnen huize. Anna Dietgen zeide, dat hij haar verzocht te zeggen, dat die kofier aan haar vader behoorde. De getuigenissen van twee der dienstboden en van den geneesheer Francius waren over het geheel gunstig voor de verdediging; die van van der Voorde, commies van Bernays), en van eene dienstbode van Peltzer ongunstig. Andere getuigen, onder welke nog on derscheidene andere vrouwelijke dienstboden, leverden niets belangrjjks op. £1 UELAAlk LONDEN. 1 December. De koningin heeft Woensdag een bezoek gebragt aan het groote hos pitaal te Netley. Vergezeld door de prinsen en prinses Beatrice, reed de koningin in open rijtuig van het station naar het hospitaal. H. M. ging een voor een al de gewonde en zieke soldaten, uit Egypte teruggekeerd, bezoe ken. Zij begon met de mannen, die bedlegerig waren; sprak ieder een paar woorden van dank en bemoediging toe en spelde zelve op hun hemd de Egyptische medaille. De manschappen en officieren, die wel genoeg waren om op te zijn, stonden of zaten in de groote zaal en op ieders uniformjas hechtte de koningin zelve de medaille. Eene deputatie, met lord Granville aan het hoofd, is bij den deken van Westminster ontvangen. Zij kwam vergunning vragen lot het plaatsen van een borstbeeld voor den Amerikaanschen dichter Longfellow in de West minster-Abdij. De deken gaf terstond zijne toestemming. FKANHRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft de begrooting voor koloniën voort gezet en alle hoofdstukken aangenomen behalve hoofdstuk 7. waarover de beslissing is voorbehouden. Een amendement, door de regering aanvaard, om de credieten voor de burgerlijke dienst in de koloniën Ie verhoogen, is aangenomen. In de couloirs der kamer zeide men dat de daartoe aangewezen commis sie het ministerieel plan heelt goedgekeurd, dat ten doel heeft de regter- lijke organisatie, in Egypte door de mogendheden ingevoerd, met 5 jaar te verlengen. De Temps bevat eene depêche uit Londen, dat eene Engelsche nota van ongeveer 20 November als vergoeding voor de controle officiéél aan Frank rijk heeft aangeboden het voorzitterschap der commissie van de publieke schuld met uitbreiding der bevoegdheden dier commissie. Er is nog niet geantwoord, maar naar alle waarschijnlijkheid zal eene weigering volgen. Woensdag II. is den ontdekkingsreiziger de Brazza met groote plegtig- heid in de vergaderzaal van den Parijschen gemeenteraad door dit ligchaam, overeenkomstig het vroeger genomen besluit, een gouden eerepenning over handigd. De Événement verhaalt, dat een Engelschman, RoweDgenaamd, groot bewonderaar van Gambetta en verzamelaar van historische voorwerpen, Gambetta heeft laten verzoeken hem den kogel af te staan, die in zijne hand gedrongen was. Hij heeft dit verzoek doen vergezeld gaan van het aanbod om in Gambetta's naam 500 louis d'or in de Parijsche armenkas te storten. Omtrent de ongeregeldheden, die te Caullery. nabij Kamerijk, hebben plaats gehad, meldt men het volgende: Een kind van Protestantsche ouders was gestorven en krachtens de wet van 21 Nov. 1881 had men een grafje doen delven in een gedeelte der begraafplaats, dat vroeger uitsluitend voor de Roomsch-Katholieken was afgezonderd. Op het oogenblik, dat de stoet het kerkhof bereikte, was bedoeld gedeelte door drie- of vierhonderd vrou wen afgezet, die, toen de Protestanten wilden doorgaan, alles aangrepen wat haar voor de hand kwam, kruisen, grafsieraden en wat niet, en een waar gevecht begonnen. De gendarmes wilden de plaats doen ruimen, doch vruchteloos. Een gendarme en een paard werden met steenworpen gekwetst. Voor het overige gingen de vrouwen, wanneer men haar noodzaken wilde te vertrekken, plat op de graven liggen. Eindeljjk kwam versterking vit Kamerijk, de begraafplaats werd ontruimd, de onderprefect deed een nieuw graf delven, juist op de grens der beide gedeelten van het kerkhof en het kind werd begraven. Toen echter een daglooner in hechtenis genomen werd, die geladen vuurwapenen bij zich had, gaf dit op nieuw tot zulk een oploop aanleiding, dat de autoriteiten en de gendarmerie, den gevangene medevoerende, zich in allerijl naar Kamerijk moesten terugtrekken. IIDITBCHLAN». De minister von Puitkamer heeft in de kamer van afgevaardigden medegedeeld, dat de schade, door de overstroomingen in de westeljjke provinciën geleden, zonder staatshulp niet te vergoeden is. Verlies van menschenlevens heeft gelukkig niet plaats gehad, maar de omvang der ellende is nog onmogelijk te bepalen. Voor de allereerste hulp heeft hij van den keizer vergunning verkregen een crediet van 500,000 mark te openen, en bjj den landdag zullen nog verdere credieten ter ondersteuning der nood lijdenden worden aangevraagd. De minister sprak met waardering over de houding der bevolking en der overheid bij deze ramp en roemde zeer de hulpvaardigheid der militairen, zonder wier bjjsiand het verlies van men schenlevens zeker te betreuren geweest zon zijn. Tot leniging der ramp zullen de staat, de provincies, de gemeenten cu de particuliere liefdadigheid elkaar de hand moeten reiken. De groote roofdieren in de Keulsche diergaarde zijn behouden gebleven. De apen zijn meestal ziek geworden. Te Steele aan de Ruhr heeft een viertal vermomde schelmen gebruik gemaakt van den watersnood, om Vrfldag in het geheel door het water omringde buitenhuis van zekeren Abraham Löwensteiu te dringen en om deze met het pistool op de borst te dwingen hen al het geld af te staan, dat hij in huis had. Daar de man met de twee vrouwelijke bedienden, die alleen in huis waren, niet in staat was zich te verzetten, moest hij toezien dat zij zich met drie a vier duizend mark verwijderden. PF.R TELEGRAAF. LONDEN, 1 December. Het lagerhuis heelt het overgeblevene van de resoluties betreffende het reglement van orde aangenomen, waarbjj voor de volgende zitting bij wijze van proef vaste commissies worden ingesteld voor regtspleging en voor handel, scheepvaart en nijverheid. PARIJS. 1 December. De ambassadeur Desprez is ter beschikking gesteld van den minister van huitenlaudsche zaken met den titel van inspecteur- generaal der archieven. Billot, gevolmagtigd minister, is benoemd lot direc teur der politieke zaken aan hel ministerie van huiienlaiidsche zaken. KONSTANTIN'OPEL, 1 December. Safvet-pacha is benoemd tol minister van buitenlandsche zaken. Deze benoeming heeft een guustigen indruk in de diplomatieke kringen gemaakt. LONDEN. 1 December. Lagerhuis. De heer Dilke deelde mede, dat het Egyptische verzoek nm Engelsche officieren thans hel onderwerp van eene gedachtenwisseling uitmaakt, tie heer Hartington verklaarde, dat, ingeval het debat over het reglement van orde heden eindigen mogt, morgen na middag de sluiting der zitting zou plaats hebben. KONSTANTIN'OPEL 1 December. De Sultan heeft benoemd: Safvet-pacha tot minister van buitenlandsche zaken; Munir-bey. thans administrateur van financiën in de provincie Brizaan. tot minister van financiën; Ahmed-Vefik tot minister-resident; Aarifi tot voorzitter vau den raad van state; Itassan- Hasni tol minister van oorlog; Ahmed Deflu tot cheik-ul-islamMalimud- Nedir tot minister van biiiuenlandsche zaken; Subhit to: minister van koophandel; llassan-Fehmy tot minister van openbare werken; Ratib tot minister van marine, en Osman lot opperbevelhebber van het leger. De za- menstelling vau het nieuwe kabinet maakt in de Engelsche kringen een goeden indruk, want Vefik en Safvct zijn hekend als voorstanders van het Fransch-Engelsch bondgenootschap. Mehemed-pacha is tiaar Digheslan verbannen. Fuad-pncha zal weldra gelijk lot treilen. NEW-YORK, 1 December. De heer Murphy, gewezen minister vau de Vereenigde Staten te 's Gravenhage, is overleden. RECLAME8. Bij het tegenwoordige vaak ruwe en ongezonde weer, waar verkoudhe den aan de orde zijn van den dag. makrn wij er vooral zorgvuldige moeders opmerkzaam op, hoe gemakkelijk bij kinderen uit een aanvankelijk onbe duidende hoest de smartelijke kinkhoest, ol de gevaarlijke kroep kan ont staan en van hoe veel belang hel is, voor deze en dergelijke gevallekoudin of tot voorkoming daarvan, steeds een goed middel bij (ie hand te hebben. Wij meenen daarom de aandacht te mogen vestigen op een preparaatwaarvan het buitengewone nut als voorbehoed en huismiddel schitterend gebleken is. Dat is de Rijnlandschc Drulvcn-Borsthonig, een sedert 14 jaren door W. H. ZICKENIIEIMER te Mainz uit een afkooksel van wijn druiven en uiterst fijne rietsuiker toebereid, zeer smakelijk sap, dat de kinderen gaarne innemen en dat hen tevens zeer veel goed doet. Daar er namaaksels bestaan, lette men bij den aankoop op het etiquel en de slui ting der flesschen met den naam van bovengenoemden uitvinder. INGEXUNOEN. VERKEERD BEGREPEN. Hoe is het mogelijk, zoo schrijft mij iemand uit Leiden, dat u zulk een stuk, al drukt het de meeniug van anderen uit, aan hel publiek ter lezing durft aanbieden. Hem diene het volgende lot antwoord: De Katholieke redactie van bet blad, waaraan ik mijne vertaling ont leende, acht de eenvoudige boeren en bergbewoners van het canton Ttssiuo ontwikkeld genoeg om dergeljjke stellingen niet alleen zonder schade voor hunne zielen te kunnen lezen, maar verwacht bovenal, dat zij zulke stel-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6