BIJVOEGSEL, behoorende tol de Leidsche CouraUt van JUaandag 4 December Ó882% A\ 281. zijn voor ons vaderland in hel algemeen, doch in het bijzonder voor hen die hunne bijdragen terughielden Ten slotte wordt herinnerd dat de commissie van vertegenwoordiging der maatschappijen hel besluit heeft genomen, dat wie minstens 25 geeft, donateur wordt en daardoor het regl van toegang erlangt voor den ge- heelen duur der tentoonstelling, alsmede voor de plegtige opening, en dat na 1 January 1883 geen gelegenheid meer zal bestaan om als donateur toe te treden. Te Delft is voor de stichting van een monument ter eere van Hugo de Groot ingeschreven voor een gezamenlijk bedrag van circa ƒ1300, indien dat monument binnen die gemeente zal verryzen. Omtrent het te Amsterdam gevierde Citadelfeest moet nog vermeld worden, dat de ond-strijders zich Donderdag avond, na het concert in het Paleis voor Volksvlyt bijgewoond te hebben, in de verschillende koffijhuizen der stad verspreidden. Overal werden zij by hun binnentreden door luide hoera's van het publiek ontvangen, en het//Wien Neèrlandsch bloed" werd op verscheideue plaatsen aangeheven. Vrijdag morgen, na de beide Panorama's bezocht te hebben, werden de oud-strijders op een lunch onthaald in het Panopticum. Vervolgens bezig- tigden zij daar de beeldengalerijen, vooral die der koningen, prinsen en der generaals in uniform trokken hunne aandacht. Verscheidene leden der commissie hadden de welwillendheid de oud-stryders te begeleiden en uit legging te geven der beelden. Teu twee ure begon de matinée musicale in den netten versierden wintertuin, alwaar vrolyke, opwekkende muziek door de kapel van Sonneman ten gchoore werd gebragt. Des avonds werd de feestviering met eene voorstelling in den stads schouwburg gesloten. Aldaar werd het voor deze gelegenheid zeer geschikte stnk //Inkwartiering" opgevoerd. Vooraf had mevr. Rössing-Sablairolles op een tooneel. gestoflerd met militaire emblemata, het portret en het borst beeld van Chassé, kanonnen, geweren in rotten, de namen van Voet en Seelig enz., op uitstekende wijze een gedicht voorgedragen van d'. J. P. Hasebro' k. Daverend waren de toejuichingen toen mevr. Róssing Chassé's portret met lauweren tooide, en als één man stonden allen op, toen aan het slot de muziek het //Wilhelmus" deed hooren. By de op eergisteren te Amsterdam in de Plantage gehouden parade was een knaap van omstreeks 8 a 9 jaar op een yzeren hek geklommen, om alles goed te kunnen zien. Een politieagent wilde hem er aftrekken, met het treurig gevolg dat de knaap, vallende, op een punt van het lick teregt kwam, die hem in het onderlijf drong, en de knaap ernstig gekwetst naar het gasthtiis moest vervoerd worden. G. J. van Buuren. voorn alig boekhouder van den heer L. Ilerckenrath. is door de arrond.-regtbank te Amsterdam veroordeeld tot eene celstraf v.-n twee jaren, ter zake van den hem te laste gelegden diefstal van een loon bediende, ten nadeele van zijn meester, gepleegd door de arglistige wegne ming van een aantal in diens brandkast zich bevindende effecteu, doch vrijgesproken van het mede te laste gelegde misbruik vau vertrouwen, ge pleegd ten aanzien van gelden Naar men verneemt zal de beklaagde zich in hooger beroep voorzien. Eergisteren middag is omstreeks half twee in de oliekokerij aan den Kalverdyk, tegenover Zaandijk, en toebehoorende aan den heer J. Vis Pz., te Zaandijk, een hevige brand uitgebroken, vermoedeiyk ontstaan door het overkoken van eene oliepan. Tegen half vier gelukte het met een zestal spuitende de woedende vuurzee tot kalmte te brengen en den brand meester te worden, nadat men te voren de in eene nevenstaande loods aanwezige vaten petroleum deels op schuiten geladendeels in de Zaan had geworpen. Van Texel meldt men dat, niettegenstaande jaren achtereen groote sommen werden verloren door de veekoopersdie lammeren in voorkoop opkochten, die handel thans wéér in vollen gang is. Reeds zyn geheele partytjes lammeren, tegen ƒ11 a ƒ12 per stuk, in voorkoop verhandeld. Bedoelde lammeren kunnen eerst in April e. k geboren worden. Men meldt uit Deventer: De zomerdijk buiten den Noordenberg is be zweken. Het water drong in vele daar gelegen woningen, die de bewoners in allerijl verlieten. Zij trachten zooveel mogelyk te redden van hun have en goed. Men vreestdat daar nog vele woningen overstroomd zullen worden. De groote stoomkatoenfabriek van de firma Ankersmit Cie wordt ernstig bedreigd. Eene groote stoomsteenfabriekPetra genaamdbij het voormalige Koerhuis, is ondergeloopen. Eene aaD dezelfde firma toebehoo rende groote steenfabriek bij het Katerveer is heden ochtend insgelyks ondergeloopen. De schade is overal zeer aanzienlyk. Uit Herwen meldt men aan de IV. It. CV: De dorpen Lobitli. Herwen, Aerdt en Pannerdendie anders een schiereiland vormen, zyn thansreeds sedert byna drie weken, in een eiland herschapen, ol liever in twee eilanden, door een dyk verbonden. Lobith, met eene oppervlakte van pl. m. 20 hectaren en ongeveer 750 menschen, vormt daarvan het kleinste; de andere drie dor pen, ruim 700 hectaren groot en eene bevolking van 2300 menschen tel lende, het grootste eiland. De eigenlyke Rijn, die, op zyn smalst, 's zomers 500 meter breed is, heeft daar thans eene uitgestrektheid van 1200 meter, eu staat 5 meter boven zomerpeil. Natuurlyk zijn by deze hoogte alle mo- gelyke buitenpolders ingeloopen, zoodat het eenige wat nog zigtbaar is, bestaat uit den dijk van Tolkanier tot Lobith, de dyken en dammen die Lobith omringen, dan de dyk die naar den polder Herwen, Aerdt en Pan nerden voerten eindelyk de dyken om dezen polder heen. Overigens ziet men van deze dyken af niets dan eene watervlakte, van 54 tot ruim 1 uur breedte, afgewisseld door de spruitjes van de heggen, de koppen der wilge- boomen en de pallen waarop de boerderyen liggen. Toestanden en taferee- len als: tuinen die overstroomd zijn; vee dat in hoog gelegen schuren is geborgen; woningen waar men door het raam inklimt; geheele akkers 2 a 3 meter diep onder water gezel; arbeiders en landbouwers die het verlies van gezaaid koren en vruchteloozen arbeid betreuren; dat zijn hier dan ook zeer gewone toestanden. De veren zijn enkel op vaste lijden en, bij harden wind, niet zonder gevaar te passeren. Uit 's Hertogenhosch meldt men, dal hel water nog 7 cM. was gewassen. De berigten uil Maastricht en Keulen waren gunstig. De hooge stand van hel water maakte den toestand in omliggende gemeenten zorgwekkend. In hel naburige dorp Vught werd eergisteren ochtend de noodklok geluid. De polderdyk. die het Dommelwater keert, was bezweken; men is er echter in geslaagd de doorbraak nog te stoppen. Te Empel stroomde de Maas op verschillende plaatsen over deu dijkonder Alem en Dijen werden in de laatste dagen vrij belangrijke afschuivingen waargenomen; te Oijen was het gevaar van doorbraak niet gering, het polderbestuur ging nog in den nacht tol dadelyke onteigening van een in de nabijheid slaand gebouw over, waarvan de afbraak, geschat op 30,000 steenen, tol herstel van den dyk werd aan gewend. Te Groningen heeft eergisteren de heer d'. VV. L. van Hellen het hoogleeraarsambt in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de uni versiteit aldaar aanvaard, met het uitspreken, in het groot auditorium van het academiegebouwvan eene rede over de pragmatische geschiedenis der vaderlandsche taalstudie in Nederland. Donderdag II. is, ter herinnering aan 30 November 1832, door eenige inwoners van het Ginneken een groote lauwerkrans nedergelcgd bij het monumentwaaronder het gebeente rust van de op de Citadel gesneuvel den. De plegtigheid werd door een aantal belangstellenden bijgewoond. Te Maastricht heeft zich voor de militaircdienst in Uosl-Indié aangemeld een Belg, die reeds 6 jaren onder den valschen naam van Dissy bij hel Indische leger had gediend, doch thans wegens gemoedsbezwaren zich onder zijn waren naam Valentin kwam aanbieden. Hij is aan en ollicier van justitie overgeleverd, die hem ter besch.kking van zijn ambtgenoot te Zwolle heelt gesteld, ten einde zich daar wegens het des bewust gebruik maken van val- sche papieren te verantwoorden. Slechts zelden bevatte de Stads-Gehoorzaal zooveel menschen als dit gis teren avond het geval was bij gelegenheid van de 14d* uitvoering der Maat schappij tot bevordering der toonkunst, aldeeling Leiden. En geen wonder, wie toch zou ook slechts maar een enkel oogeublik aarzelen naar de zaal te gaan. waar de «Elias", van Mendelssohn, met zulk een orchest. met zulke goed ingestudeerde en talrijke koren en onder de leiding van een directeur als Daniel de Lange, wordt uitgevoerd. Wij althans spoedden ons derwaarts, maar vonden te ruim 6% uur de galerij zoo bezet, dat wij ons nog ge lukkig mogten noemen in de benedenzaal, maar slechts in de achterste stoelenryen, eene plaats te kunnen vinden. Het beroemde werk van Mendelssohn werd door orchest en koren op loflelyke wjjze vertolkt. Inzonderheid trol ons. om iets van het vele te noemenkoor n\ 31. De solo's werden uitgevoerd door de dames mej. L. Kaiser, van Crefeld, sopraan, en de ons reeds lang bekende mej. K. Gripekoven, alt, en de heeren II. J. Withake. onzen stadgenoot, tenor, en F. Mevi, te Frank fort, bas. Dé tenor-partij werd met veel ijver, maar. naar hel ons toescheen, met minder kracht gezongen. De stem was zwak; hoe schoon dan ook het aria »So ihr mich von ganzen Herzen sticht" (n". 4) werd ten eehoore ge bragt. toch gelonven wy. dat magiiger en omvangrijker stem ons nog meer had doen genieten. Ook de sopraan kon niet geheel en al onze goedkeuring wegdragen, de gave. om het talrijke publiek als het ware met zich mede te slepen, miste zy. In veel groolere mate bezaten de beide overige solisten dit vermogen. Het toppunt hiervan bereikte de bas-zanger Mevi. in het practitige aria: «Es isl geinigso nimm nun Herr meine Seele". Dit schoone stuk, voor gedragen met begeleiding der violonceldie de melodie inleidde eu telkens weder opnamdetd een storm van toejuichingen opgaanterwijl deu ver tolker aan het einde van dit nummer een krans werd aangeboden. Even opgewonden was het publiek bij het eindigen der alt-aria »Sei stille dem Herrn enz." (n°. 31), door mejufvrouw Gripekoven gevoelvol voorge dragen. Ondanks de onmiddellijk weer opgeheven maatstok van den direc teur, kon het publiek zijn enthousiasme niet bedwingen en applaudisseerde het een poos tegen hel begin van koor n°. 32 in. Wij behoeven onder hel vele dat wij genoten nog slechts te herinneren' aan de n"'. 18 eu 19, 21 en 29 orp de overtuiging te geven, dat de avond van gisteren ons een waar en zeldzaam genot heeft geschonken. 's GHAVENHAGE 2 December Aan den heer dr. W. G. Brill, eervol ontslagen hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, is een pensioen verleend, ten bedrage van ƒ3000 's jaars. Aan den gepensioneerden luit. ter zee 2' kl. J. L. Inckel is de titulaire rang van luitenant ter zee 1« klasse verleend. De officier van gezondheid 1* kl. by de zeemagt dr. P. G. J. Vogel poel, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt op non activiteit gesteld. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van lieden is gediscussieerd over de zaak van der Heyden. Algemeen, ook van de zijde des ministers-, werden de eer en de goede naam van generaal van der Heyden onaangetast ge oordeeld. De discussie is afgeloopen. De stemming zal Woensdag aan het einde der zitting plaats hebben Maandag is de staaisbcgrooting aan de orde,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5