LEIDSCIIE com vi. 1882. 284. ZATURDAG 2 DECEMBER. STADS -BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars 1.50, franco p. p. f 1.- afionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentien is van 14 regels I.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelei op art. 5 der Wel van den 28'"" Juni 1881St. Dl. n*. 97, lot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz. Brengen ter algenreene kennis dat door J. II. M. TAVERNE een verzoek schrift is ingediend lot ver koop van sterken drank in het klein in het voor- lokaal op de 2' verdieping van zijn Koflielmis aan de Breêslraal n°. 84 alhier. En wordt hiervan openbare afkondiging gedaan door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leidex, 1 Decembrr 1882 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 December. Ter vervulling eener vacature van derden onderwijzer aan de school 4,lc klasse n". 1 worden door burg. en weth. voorgedragen de hh. A. Mceth, te Moordrecht, P. C. Blommendaal eu P. de Carpentier Wildervank, beiden alhier werkzaam. Op het verzoek van Gebr. van Wijk C*. alhier, tot hel leggen van eene ijzeren pjjp ter beveiliging van een spreekbuis van hun kantoor in de Groe- neslerg tot de daartegenover liggende fabriek in de Vestestraat, stellen burg. cn weth. voor gunstig te beschikken. Op het verzoek van J. M. Sobels. lot het rooijen van zes boomen .oor zijne woning aan den lloogeu Rijndijk onder Zoeterwoude, stellen burg. en weth. voor slechts één hoorn, die ge- vaar oplevert, weg te nemen, en de overige eerst te doen roojien wanneer tol eene nieuwe beplanting wordt overgegaan. Op het verzoek van J. van Leetiwen, om onderhandsche continuatie van het leveren van rivierzand en grint ten behoeve der gemeente, stellen burg. en weth. voor daarop afwijzend te beschikken en tot eene openbare aanbe steding o»er te gaan. Omtrent een ingekomen schrijven van liet bestuur der afdeeling Zoeter woude enz. der Iloll. Maatschappij van landbouw, houdende wederlegging iler bezwaren ingebragt door den gemeente-veearts tegen hel beplanten van de Beestenmarkten verzoek die beplanting in nadere overweging te nemen, stellen burg. en weth. voor eerst den uilslag af te wachten van de proeve, die genomen zal worden met de Nieuwe Beestenmarktalvorens eene nadere beslissing te nemen. Ten aanzien van het verzoek van C. L. C. W. Pické Ie Noordwijk. tot oterbrugging van de llaarlemmertrekvaart ter hoogte van Oud-Leeuw enhorst ten behoeve van den stoomtramweg tusschen Noordwijk en Piet-Gijzenbrng, stellen barg. en weth. voor daarop gunstig te beschikken. Door burg. en welh. wordt, ingevolge het heslotene bij de behandeling der begrooling voor 1883, voorgesteld eene commissie van drie leden te be noemen, ten einde een onderzoek in te stellen in hoeverre eene wijziging der verordening omtrent het pensioneren van gemeente-ambtenaren enz. weoschelijk is en daaromtrent een bepaald voorstel te doen. Het voorloopig bestuur der Vereeniging tot oprigling eener practische ambachtschool alhier, heefi zich tot den gemeenteraad gewend mét verzoek om goedkeuring van art. 9 alin. 9 der statuten, waarbij de bcuoeming van het bestuur aan den gemeenteraad wordt opgedragen, tevens met overleg ging van 9 tweetallen, om daaruit 9 leden te kiezen. Voorgedragen wor den: 1». dr. M. J. de Goeje en d'. E. F. van Dissel; 2". dr. J. M. van Bemmelen t«d'. D. Bierens de Haan; 3". A. L. de Sturler en G. J. Leembrnggen; 4°. B. W. F. Bakker en P. van der Velden Erdbrink; 5°. P. Marks en P. J. Groen6». L. Maas en B. de Wilde; 7°. VV. A. van Lilh en A. Verhoog; 8'. J. Filippo Hz. en W. C. Mulder; 9». J. Brevée en G. Brummelkauip. Van mej. W. M. Pluygers is ingekomen het verzoek om ontslag als regentes 'au het H. G. of arme wees- en kinderhuis. Burg. en weth. stellen voor dit ontslag eervol Ie verleenen, onder dankbetuiging voor de diensien door adressante in die betrekking bewezen. Bij kon. besluit van 18 November jl. n". 31 is hel stellen van borg- '°gt vrij aanmerkelijk verligt door de aangenomen verhouding tusschen het nominaal kapitaal der voor rckenpligtige ambtenaren ten behoeve van den slaat te verbinden inschrijvingen op het grootboek nationale schuld en het bedrag waarvoor zekerheid moet worden gesteld te wijzigen van ƒ60 op ƒ65, welk cijfer meer in verhouding staat lot de tegenwoordige beurs waarde der 2% pCl. werk. schuld. De minister van hinnenlandsche zaken heelt Ier kennis van belangheb benden gebragt. dat met 1 Jamiarij 1883 de betrekking van leeraar in teekenen aan de rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Warf- fum Ie vervullen is. Jaarwedde ƒ1000. Zij, die >oor deze betrekking in aanmerking wenschcn ie komen, moeien zich vóór of op 10 December a. s. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. J. Sleyn Parvé, ie 's Graveuhage. Acie-examens te 's Hage. middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acle K1 (lagere wiskunde); 1 candidaat trok zich terug. Toegelaten: de hh. P. W. H. Paulnssen, van Zutphen, en R. van der Vceht, van Amsterdam. Heden is voor middelbaar onderwijs afd. wis- en natuurkundige weten schappen toegelaten voor acte K4 (natuurlijke historie) W. W. Schippers, van Liiden. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fransche taal, middelbaar onderwijs. 4 vrouw, candidaleu. Geen toegelaten. De examens zijn hier mede afgeloopen. Hel stoomschip Prinses If il/ielminavan Batavia naar Amsterdam, is op 30 Nov. van Suez vertrokken. De Prins ran Oranje vertrok op 29 Nov. van Batavia De grootmeester-nationaal der Nederl. vrijmetselaarsorde, Z. K H. prins Alexander der Nederlanden, heelt gisteren avond aan de Rotterdam- sclie loges een bezoek gebragt en is ten 11 ure per extra-trein naar de residentie teruggekeerd Het Citadel-feest te Amsterdam, aangeboden aan alle geregiigden tot hel dragen der Ciiadel-medaille, is gisteren onder begunstiging van prachtig weder aangevangen. Ten 11 ure w aren ongeveer 500 mannen van 1830 en 1832 uit alle oorden des lands op de Grootc Beurs bijeengekomen, waar zij door de feestcommissie werden ontvangen. Het was een breede stoet van oud-gedienden van de hoogste rangen af. Onder hen merkte men op de generaals van Stirnm, Engelvaarl, Jackson en van Exier, alsmede den alge meen bekenden Hobein. Toen allen op bet bepaalde uur aanwezig bleken, riep de president der feestcommissie, kolonel Hardenberg, den oud-strijders een hartelijk welkom loe. //>l(jne herrenoud strijders, geregiigden lot het dragen der Ciiadel-medaille, aldus sprak hij, het is heden 50 jaar geleden, dat van de wallen van de Citadel van Anlwerpen het eersle schot w erd gelostom aan de wereld Ie loonendat het kleine Nederland niet terug deinst voor vreemde overmagt. Dezen gedenkw aardigen dag meende men niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan en deze feestviering werd voorbereid, die bij Z. M. den koning een gunstig gehoor vond. Z. M. wist ook nu weder de regie snaar aan Ie slaan door te gelasten, dal de vlag, die voor 50 jaar van de Citadel wapperde en die tot dusverre in hei kon. paleis op den Dam bewaard werd, uil het vorstelijk verblijf werd ie voorschijn gehaald, om de feestviering op le luiste ren. Wanneer gij straks die vlag aanschouwt, dan zal u het bloed sneller door de aderen vlieten, dan za! uw hart weer als verjongd kloppen. Ik heet u allen welkom, alsdus eindigde de spreker, aanvaardt de hulde van vorst en volk. en moge deze dag nog lang in aangename herinnering bij u zijn". Een driewerf hoera, gevolgd door het //Wilhelmus", van de kapel der cavalerie uit Haarlem, volgde op deze woorden. De kolonel Hardenberg meende echter, dat het eerste saluut den koning toekwam, waarna op zijn verzoek een driewerf «leve de koning', met wuivende hoofddeksels, weder gevolgd door het Wilhelmus", werd aangeheven. Daarop zongen de jongens van de Oassenaer den oudgedienden hun wel komstlied loe, waarna de kolonel hen op eene waardige wjjze toesprak. Hel was eene gelukkige gedachte om tie mannen van voorheen le doen be groeten door de hoop der toekomst. Met kracht werd hun voorgehouden, hoe zij van flinke jongensdegelijke strijders geworden, den dag herdenken moesten, waarop zjj getuigen waren van een eenig schouwspel, waaraan zjj kracht cn moed konden omleenen om in de ure des gevaars pal te staan en niet te wankelen in hun pligl voor vaderland cn vorst. De generaal Engelvaart beantwoordde kortelijk de toespraak van den kolonel. De kolonel noodigde daarop degenen onder de oud-strijders, wien het loopen lastig mogt vallen, in gereed staande rijuigen plaats le nemen: velen maakten echler daarvan geen gebruik. Hei sierlijk en gedecoreerde vaandel van de Citadel-Vereenigingdoor eene eerewacht uit de leden omgeven, opende den stoet van sirijder?, die zich onder den aandrang

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1