LEIDSCHE COURANT. 1882. M°. 2.81. WOENSDAG 29 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars 1.50, franco p. p. f I. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 November. Gisteren zijn door de politie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt twee personen, genaamd D. en T. v. d. 11., verdacht van dief- stal van konijnen, gepleegd op verschillende erven onder de gemeente Zoe- terwoude. Door den veldwachter de la IV, van die gemeente, werden de gestolen konijnen ontdekt, als verkocht bij eenen poelier te Leiden, het geen dan ook de aanhouding van vorenbedoelde personen ten gevolge had, die na eene aanvankelijke onlkentenis aan het commissariaat van politie ten slotte bekenden schuldig te zijn. Bij den uitgever A. ter Gunne, te Deventer, ziet thans de 5Je of laatste aflevering der nieuwe uitgave van Bragamet inleiding eif toelichting van den heer A. Winkler Prins, het licht. Wij hebben indertijd, bij het ver schijnen der eerste aflevering, dit belangrijk werk aangekondigd enmccnen, nu de uitgave voltooid is, nog eens de aandacht daarop te moeten vestigen. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fraitsche taal, middelbaar on derwijs, acte A, 4 vrouwelijke candidatcn. 2 werden afgewezen en toege laten de dames J. F. Kool en J. 11. Gallopin. Het stoomschip Conrad, op weg tiaar Batavia, is op 27 Nov. van Marseille vertrokken. De Prinses Marie, op weg naar Amsterdam, is op dien dag te Marseille aangekomen. Bij de marine-commissie le 's llage is, ten behoeve van de nagelalen betrekkingen der omgekomen bemanning van den ramtnouiior Adder, een totaal van 11,053.43 ingekomen. Het volledige programma der feestelijkheden te Amsterdam, op 30 November en 1 December, aangeboden aan alle geregtigden tot bet dragen der Citadel-medaille, luidt als volgt: Donderdag 30 November 11 uur, ontvangst op de groote Beurs door de feestcommissie; 11% uur optogt (zooveel mogelijk in rijtuigen) naar Natura Artis Magistra, alwaar ververschittgen worden aangeboden; 1% uur groote parade van het garnizoen, waarbij op last van Z M. den koning de vlag, die gedurende hel beleg binnen de muren der Citadel wapperde en thans in liet koninklijk paleis vvoidl bewaard, zal worden ontplooid en met mili taire eerbewijzingen worden begroet: 3 uur, feestrede, te houden door d'. M. A. Perk. in Natura Artis Magistra; 5 uur: kameraadschappelijke maaltijd in de versierde zalen van Natura Artis Magistra; 8 uur: muziek uitvoering in liet Paleis voor Volksvlijt. Vrijdag 1 December 10 12 uur: Vrije toegang tot het Panorama beleg van Haarlem, in de Plantage, en het Panorama beleg van Parijs, in deu tuin van het Paleis vont' Volksvlijt; 12 uur: vetceniging der feeslgrnooten, in de restauratie-zalen van het Nederlandsch Panopticum, alwaar verver- schingen worden aangeboden; daarna bezigtigiug van het Panopticum, en ten 2 uur muziek-uilvoeriiig door de stafmoziek vau liet 7de regiment infanterie; 8 uur voorstelling in den stadsschouwburg door de koniukl. Verceniging het Nederlandsch Tooneel, van het blijspel; Inkwartiering. Voor de onbemiddelde feestgenooten zal. zoo noodig, in de reiskosten worden voorzienen van Woensdag avond lot Zattirdag ochtend voor huis vesting worden gezorgd. In de Haart. Cour. deelt de lieer v. VI mede, dat de Emerentia van Frans Hals, in het hofje van Beresteyn te Haarlem, in de vorige week voor ƒ100,000 aan Mathilde barones van Rothschild, te Frankfort a. d. M., verkocht en II. Zaturdag naar hare bestemming verzonden is. Toen eergisteren avond de spoortrein om 8 u. 22 m. van Delft naar 'sHagc zou vertrekken weigerde de locomotief hare dienst, ten gevolge van een gebrek aan den cilinder. Nadat eene locomotief nil Rotterdam was ontboden en aldaar was aangekomen konden de reizigers na ecu oponthoud van één uur de reis vervolgen. Te Waddinxveen heeft gisteren nacht een hevige brand gewoed in de Wok- en tripmakcrij, toebehoorende aan den liter D. van Duiken I'z., die in korten lijd met den zich daarin bevindenden voorraad geheel werd in <le asch gelegd. Te Otiddorp, op het eiland Goedercede, kwam in het begin dezer maand cp het strand een driemastschoener, geheel verlaten en geladen met bont, aandrijven. De lading, bestaande in ruim 4000 battings en 19000 schroten, werd door de zorg van den burgemeester-strandvonder geborgen en is gemerkt L. O. Algemeen verwondert men er zich over, dit niemand zich opdoet om deze aanzienlijke lading op le eischrn. In liet schip is nog gevonden eene plankgemerkt »Lena". Zaturdag avond is in de gemeente Haarlemmermeer de boerenwoning afgebrand van den lieer Dtiynstee, aan den IJweg. Venneperweg, bewoond door J. Wcststijn. Naar men zegt, is de dienstmeid met eene lamp gevallen, waardoor de brand zou zijn ontstaan. Vrouw en 3 kinderen hebben zich met moeite kunnen redden, en men heeft nog bijtijds liet vee losge maakt en iu de weide gejaagd. Al het huisraad, koren, hooi enz, is verbrand. Te Amsterdam is sedert eenige dagen liet IJwaler lot eene buitenge wone hoogte gestegen; het gevolg hiervan is dal de schepen in en uit het Oosterdok gaande geschut moeten worden, terwijl zij bij den gewonen wa terstand rr zonder schutten in eu uit kunnen varen. Eene Engelsche stoom boot, die le groot is om geschul te worden en die zonder schutten in het dok is gekomen, ligt hierdoor sedert eenige dagen te wachten op eene nor male waterhoogte. Omtrent den Diemerpolder nabij Amsterdam wordt nader gemeld, dat men er in geslaagd is het gat in den dijk te sloppen. De lage gedeelten van den pulder, langs den dijk van deu Oosterspoorweg, staan op dit oogen- blik blank, doch de boerenhofsteden staan als eilandjes in een meer, boven water. Voor hel oogenhltk is het groote gevaar geweken, doch de toestand blijft zorgwekkend, daar het niet zeker is, of men, als het water blijft lijzen, den dijk zal kunnen behouden. Onder de overgeblevenen van hen, die zich lijdens de belegering der Citadel van Antwerpen hebben onderscheiden, behoort ook de toenmalige matroos Robert, van Leiden, thans te Nijmegen, die 15 December 1832 het waagstuk ondernam om een stukgeschoten lijn weder boven aan de vlaggc- slok te bevestigen en zulks onder een regen van vijandelijke kogels. Hij werd voor deze heldendaad begiftigd met de Militaire Willemsorde. Volgens de Zutph. C. zijn aan wachter en wachteres Meijer, dienst doende op de lijn van Zutphen naar Deventer, door den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen geldelijke belooitingen toegekenden wel voor het op 1 Nov. II. tjjdig geven van gevaarseinen aan twee treinen van en naar Deventer, op een zelfde spoor rijdende, waardoor eene botsing is voorkomen. De kanonnier Stichtdie dezen zomer bij de schietoefeningen in het kamp te Otdebroek zoo deerlijk aan de handen verminkt werd, heeft Za turdag, iu afwachting van pensioen, hel hospitaal te Kampen verlaten. Hel is den burgemeester van Assen gelukt den persoon op te sporen en aan te houden, die aan den beer J. Bluyssenlid der provinciale stalen aldaar wonende, een brandbrief heeft geschreven otn /100 op eene daartoe aangewezen plaats neder le leggen. De aangehoudene heeft onmiddellijk schuld bekend. Dat men thans ook in hel hooge Drenthe veel overlast heeft van het water kan o. a. blijken uit het ongehoorde feit, dat by een landbouwer te Rolde des morgens zes schapen verdronken lagen in hel hok. Sedert eenigen lijd hadden enkele leerlingen van ééne klasse voor de meisjesschool in de Boteringeslraal te Groningen last van onverklaarbare ongesteldheden, die na vernieuwd schoolbezoek terugkeerden, doch wegble ven als zij in de parallel-klasse A van diezelfde klasse waren overgeplaatst. Ook bij leeraressen nam men geiyk verschijnsel waar. Een onderzoek ten gevolge van een verslag van den hierin betrokken geneesheer, door hel gemeentebestuur ingesteld, bragt o. a. het bestaan van een onbekenden wcl- waterpnt onder den vloer aan het licht, die, zoodra hij geopend was, wal gelijke uitwasemingen verspreidde. Burg. eti weth. hebben thans aan den raad voorgesteld genoemd lokaal voorshands te sluiten eu de leerlingen dier klasse over te brengen naar een nog beschikbaar lokaal in een ander schoolgebouw. Zaturdag II. werd in eene sloot te Noorddijk door eenige jagers het lijk gevonden vau een onbekend man, gekleed in Engelschlcéren broek cn met klompen aan de voeten. Welligt zal hij, hij het sneeuwachtig weer van voor ee.iige dagen, van hel pad, dat daar door het land loopt, verbijs terd en zuo le waler zijn geraakt en verdronken, want hel lijk verkeerde in het eerste stadium van ontbinding. Te Veere heeft zich eene commissie gevormd met hel doel om aan C. Jonasse, oud-verdediger der Citadel van Antwerpen, die door hoogen leeftijd en httissciyke omstandigheden verhinderd wordt naar Amsterdam le trekken, op Donderdag a. s. een genoegelijken dag te bezorgen. Te Breda moest dezer dagen een berucht persoon I. de Fluiter, van beroep vischventer, voor de arrond.-regtbank leregt staan, beschuldigd van verbreking van afsluiting eu mishandeling. Onder liet getuigenverhoor stelde

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1