leidsche courant. 1882. DINGSDAG 28 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. N°. 280. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieren deel inars 1.50, franco p. p. f 1.- fl/iouderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 27 November. Dij de op lieden sehouden openbare verkooping van cokes, bij parlijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hooeste prijzen 30, 18.50, /390 en f 1.90. de laagste 36, 18 50, 3 70 en j 1.85. De heer A W. Wijbrands, tol predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier uit Hoorn beroepen, deed gisteren morgen zijne intrede bij die ge meente. Bij die gelegenheid sprak hij, naar aanleiding van 1 Joh. I vs. 5, over den hoofdiuhoud der Evangelieprediking en de aanbeveling waarop zij zich beroepen mag. Bjj de rijks-postspaarbank is gedurende de maand October 1882 inge legd ƒ177,157.00 en terugbetaald 110,544 28% alzoo meer ingelegd dan terugbetaald ƒ00,61332. Aan het einde der maand September was ten name dtr verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 1:753,458.62% zoodat de som der inlagen op 31 October bedroeg 1,820,071.94%. In den loop der maand werden 1920 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 293 boekjes werden geheel afbetaald, zoodal aan het einde der maand 43,053 boekjes in omloop waren. Als candidaten tot de II. Dienst bij de Ned. herv. kerk zijn toegelaten door het prov..kerkbestuur van Gelderland de hh. J. A. .van Tnynen. van de universiteit te Groningen, 11. J. Ilulscher, van de universiteit te Utrecht, en L. A. van Langezaad van de universiteit te Leiden. Door het prov. kerk bestuur tan Drenthe de hh. J. 11. M. G. Wolf en E. Meloen, van de uni versiteit te Utrecht; J. M. Rienstra en T. S. van der Ley, van de universi teit te Leiden. Acte-examens te 'sllage, middelbaar onderwijs, aid. Nederl. taal- en letterkunde enz. Afgewezen werden: voor handelswetenschappen 1 manne lijke candidaat en voor boekhouden 1 vrouwelijke candida.il. De examens dezer afdeeling zijn afgeloopen. Afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 1 candidaat voor de acte K3 (natuurkunde enz.); de tweede was niet opgekomen. Toegelaten de heer P. Molenbroek J'.van Rotterdam. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte K' (lagere wiskunde); 1 candidaat was niet opgekomen; toegelaten de heer Chr. Kredietvan Delft. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Franscbe taal. M. acte A, 4 vrouwelijke candidaten; afgewezen 2, toegelaten 2, mejufvrouwen A. 11. II. Lcfcbre en C. de liaan. liet centraal bestuur van hel Alg. Ned. Werklieden-verbond heeft aan ile tweede kamer een aJres gcrigt tegen het ceusus-outwerp, omdat daar- door de bevoorregtiug van de ecne klasse der burgerij boven de andere in geen enkel opzigt wordt weggenomen, maar wel uitgebreid. Adressant ver- loekl afstemming van het ontwerp, en zoodanige maatregelen dal art. 76 Gw. geene belemmering meer zjjom het regt tot keuze der vertegenwoordigers te verleeneu aan alle meerderjarige, mannelijke ingezetenen, Nederlanders, ia het genot hunner burger- en burgerschapsregten. De feestcommissie voor de Citadel-feesten te Amsterdam heeft bekend gemaakt dat zjj de verblijdende ervaring heeft opgedaan dal aan haar roep stem in ruime mate door het geheelc land gevolg werd gegeven eu niet Hinder dan een 500-tal oud strijders zich tot lieden hebben aangemeld. Nog- tans zijn daardoor de beschikbare middelen gebleken ontoereikend te zijn. Rel aantal personen, dat zich heeft opgegeven om aan de Citadel-feesten deel te nemen, is zoo onverwacht groot, dal de commissie, om teleurstel- 'ingeu te besparen, nogmaals meent te moeten herinneren, dat lot de fees ten uitsluitend zij toegang hebben, die geregtigd zijn tot het dragen der Citadel-medaille. Daar de lijd ontbreekt om te onderzoeken of alle deelne mers, die zich hebben aangegeven, in die termen vallenheeft de commissie aan de verschillende spoorwegmaatschappijen verzocht aan elkeen, die niet de groote medaille van de Citadel van Antwerpen zigtbaar op de borst draagt, liet toegestane vrije vervoer over den spoorweg te weigeren, zelfs al is die persoon voorzien van de toegangskaartdoor de commissie toegezonden aan allen, die zich hebben opgegeven. Dc Haas- en Roerbode meldt, dat Z. H. de Paus den heer Ilcyden- 'ijck, lid der tweede kamer, wegens zijne uitstekende diensten aan de katholieke zaak bewezen, vereerd heeft met het kommandrttrskruis der II. Gregorius-orde. De persoon van M. v. W. te Schiedam, op wien liet vermoeden rustte, dat ki.i zeil den brand in zijn pand had aangestoken, heeft bekend de dader te 'O11 cn is gevankelijk naar Rotterdam overgebragt. Zijne vrouw, die mede in verhoor was genomen, als verdacht van mcdcpligtighcid. is weder op vrije voeten gesteld. D!. Lnti, te Middelburg, heeft het beroep naar de Waalsche gemeente te Rotterdam aangenomen. Te Haarlem is Zaturdag morgen een lievige brand uitgebroken ten huize van den sigarenfabrikantlevens winkelier. J. B. Schoouman, in de Gierstraat. De brand is ontstaan in ecne pakkamer. gelegen achter den winkel, vermoedelijk door onvoorzigtigheid met vuur door het werkvolk. Het achterhuis is geheel uitgebrand, maar alles was verzekerd. Te Amsterdam werd gisteren morgen door middel van aanplakbilletten den volke verkondigd, dat Louise Michel des avonds in Ude'on eene lezing zou houden over de Jodenvervolging, tegen een toegangsprijs van 50 cents per persoon. De zaal was goed bezet door een publiek, dat men gewoon is te noemen een goed publiek, voor het meerendeel jongelui. Ongeveer kwart over achten begon de rede met eene betuiging van leedwezen over de Joden- vervolging, weldra gevolgd door eeue herhaling van de theoriën en pliraseu omtrent bet sociale vraagstuk en dc emancipatie der vrouw. Dit gaf aanlei ding lot teekenen van afkeuring en een der aanwezigen stond zelfs, toen zij niet tot haar eigenlijk onderwerp terugkeerde, open vroeg naar hetgeen was aangekondigd. Louise vervolgde nu haar onderwerp, weet de Jodenvervolgingen aan de Roomschc geestelijkheid (in Rusland is de geestelijkheid Griekscli), maar dwaalde spoedig weêr af. totdat zij om 8.55 zoo wat hail uitge praat. Niemand gaf gevolg aan de uiluoodiging om met haar van gedachten te wisselen; zij bedankte voor de aandacht haar geschonken, beval de ver volgde Joden in ieders welwillendheid aan en hiermede was hel uit De teleurstelling was nog grooter dan na de Paleisvoordragt. Uit Nijmegen meldt men van gisterendat de Waal in het laatste etmaal nog 31 centimeter was gewassen. Het water kwam voor de dam men bij de Meipoort en achter de Vischmarkl. Er konden geen voertuigen meer over de Waal naar Lent overgezet worden. Men bragt nog alleen voetgangers met eene stoomboot over. Uil Arnhem en Doetiuchem wordt mede van hel wassen van het water melding gemaakt. De Rijn, meldt men, is sterk wassende, en afgaande op de ongunstige herigten van den lloven- Rijn kan een hooge waterstand worden verwacht. Zoowel aan de oost- als westzijde van Renkum staat reeds het water tol aan den straatweg. De veerweg loopt over zijne geheele lengte en breedte met eene sterke strooming over, zoodat passagiers, voor de Betuwe bestemd, niet dan met groole moeite kunnen worden overgezet. Aan eenigc steenfabrieken wordt dag en nacht gewerkt om door het aanbrengen van kistingen de gestookt wordende steenen voor overstroomingen te beveiligen. Uit Keulen meldt men: De Rijn slaat op 8 48, en wast nog langzaam. De gemeenschap op den spoorweg van Troisdorfl naar Niederlahnsteinop den regteroever, is afgebroken. De sneltreinen naar Nederland gaan langs den linker Rijnoever. Dc Moezel is op nieuw wassende. In het begin der vorige maand werd door een winkelier in manufac turen te Tiel in zjjne inrigting vermist eene soort statie-beddedeken. Eenige dagen te voren was een verwersknecht bij hem werkzaam geweest, en daar deze reeds vroeger gevangenisstraf wegens diefstal had ondergaan, rustte ook nu weder verdenking op hem. Een paar dagen geleden nu huwde de verdachte. De politie bragt hem toen een bezoek in zijne woning en vond de bewuste deken op hel nog jeugdige huwelijksbed. Bij den heer J. Bluyssen, fabrikant te Asten, is per post een brief ontvangen, inhoudende de bedreiging, dat bijaldien niet op eene in den brief aangegeven plaats honderd gulden werden ncdergelegd, zijn huis zou wor den in brand gestoken. Het is den burgemeester gelukt deu vermoedelijken dader, een wever, te ontdekken en in hechtenis te doen nemen. Te Zwaluwe werd dezer d3gcn een stoute diefstal gepleegd. Twee jougens van 14 jaar slopen door het raam in een huiswaarvan de be woonster naar de kerk was. Door middel van eene pook en blaaspijp wis ten zij het slot van een kabinet open te breken en ontvreemdden daaruit eenig zilvergeld. De veldwachter was de vermoedelijke daders spoedig op het spoor, waarvan een, voor den burgemeester gebragl, spoedig bekende, en de plaats aanwees waar het geld verborgen was, cn werkelijk werd het door den veldwachter onder een boonistruik verborgen gevonden. Dezer dagen werd door den burgemeester van Oudenbosch proces-ver baal opgemaakt tegen hel hoofd der openbare school aldaar, wegens verre gaande mishandeling van een leerling. Op last der justitie wordt die zaak na Ier onderzocht. Zekere S. is door de politie te Raatnsdonk aangehouden, verdacht,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1