verworpen. Een voorstel van Eibot daarentegen is aangenomen; dit houdt in dat de commissie, hoewel den aanleg van 5596 kilometer achtende de grenzen der financiële voorzigtigheid te overschrijden, en van oordeel dat nieuwe werken slechts in die verhouding mogen worden ondernomen dat jaarlijks minder daarvoor zal worden besteed, niettemin de voor dit jaar door de r gering aangevraagde gelden toestaat. Volgens de Evenement heerschte Donderdag in de staatkundige krin gen Parijs zekere spanning, naar aanleiding van het gerucht, dat het verschil van mtening tusschen den heer Tirard en den heer Hérisson, in den ministerraad, welke dien morgen vergaderd was geweest, zeer op den voorgrond was getreden, zoo zelfs, dat men voor eene crisis beducht was De Frausche consul te Tripoli, de lieer Feraudis uit Tunis te Mar seille aangekomen in gezelschap van Ali-ben-Khalifa, het bekende gewezen hoofd der Tunesische opstandelingen. Beiden zijn naar Parijs vertrokken. Ali ben-Khalifa zal zich aan de Fransche regering onderwerpen en eene amnestie voor de opstandelingen vragen. Ilicr te lande bestaat eene belasting op de billarden. Uit de daarvan opgeraakte ljjst blijkt, dat er in Frankrijk 86852 dergelijke speelhuizen bestaan. In het Theatre frangais is dezer dagen w eder opgevoerd //le Uoi s'amusc" van Victor Hugo, welk sink na de eerste opvoering, nu 50 jaren geleden, werd verboden. Het heeft thans niet veel voldoening aan het publiek ge- tchonken. Er waren nog enkele toeschouwers aanwezig, die de eerste voor stelling hadden bijgewoond, o. a. Aug. Marqitet, de tooneelschrijver, en Familie Doucet, lid der akademie. Victor Hugo werd bij het gaan naar en liet komen van de voorstelling door de menigte aanhoudend begroet met den Kreet: Leve Victor Hugo! Toen hij den schouwburg verliet, wachtten hem meer dan 1000 personen op. Politiedienaren moesten voor zijn rytuig ruim baaa maken. Tc llijssel stond dezer dagen een meisje van negentien jarenMathildc Ifóïèan. teregt voor het hof van assises, daar zy een werkman, met wien zij een minnehandel had gehad, doch die haar had verlaten, uit wraak een ilesc'-je met vitriool naar het gezigt had geworpen. Mathildc verzekerde p'egtig en diep bewogen, dat zij haren gewezen m.nnaar niet ernstig had v iüen deren en dat zij hem nog even vurig beminde als ooit. De werk man, die slechts ligt gekwetst was en thans geheel genezen is, bad het hof Ma'hildc de vrijheid terug te geven, als wanneer hij haar zou trouwen. Il'-t publiek was zeer aangedaan; ook de gezworenen lieten ontroering blij ken -- en spraken Mathildc vrij. Het paar verliet arm in arm de geregtszaal. Naar men uit Madrid meldt heeft er in erne der kazernen aldaar eene ontploffing van buskruid plaats gehad. Drie officieren en twaalf soldaten werden gewond. Een groot gedeelte van het gebouw werd vernield. De oorzaak schijn! niet aan kwaadwilligheid toegeschreven te moeten worden. 5S U l T S C U I-, X S li. Volgrns de Köhi. Zcit. heeft de keizer den hertog van Connatighl de orde //pour Je mériteverleend. De keizer heeft den kroonprins van Oostenrijk uitgenoodigd, in liet laatst dezer maand de boljagten bij Letzlingen bij te wonen. Deze uit- noodiging, liet gevolg van die des keizers van Oostenrijk aan prins Willem, don oudsten zoon van den Duitschen kroonprins, waaraan deze gehoor gaf, is door den Oostenrijkschen kroonprins aangenomen. In bel vorige jaar verscheen in de Leipziger Illustrirte Zeit. een aantal portretten uit liet Berlijnsclie //Album van misdadigers" met eenige biografische aanteekeningen. Thans heelt een uit de gevangenis ontslagen dief, wiens portret daaronder voorkwam, den uitgever van genoemd blad aangeklaagd, omdat de openbaarmaking van zijn portret hem verhindert op eerlijke wijze zijn brood te verdienen. 11 jj eischl veroordeeling van den uitgever tot 6 maanden gevangenisstraf en tot eene liern uit te keeren schadevergoeding van 600 mark. Te Würzbnrg is dezer dagen een kapitein der Berjersche infanterie. Emmerich genaamd, in een duel om hel leven gekomen. Hij kwam met zijne vrouw in eene //Conditorei" op het oogenblik, dat een student. Scheyer geheete». die verliet. De student liep tegen den kapitein aan, die hem daarop het woord //lomperd" toevoegde, waarop de student antwoordde: j «Als gij niet met eene dame hier waart, zou ik u een oorveeg geven". Kort daarop zond de student den kapitein eene uitdaging op pistolen; de kapitein j legde de zaak aan den raad van eer van zijn regiment voor en deze besliste, dat de kapitein de uitdaging moest aannemen. De dttellanten kwamen den volgenden ochtend vtoeg met hunne secondanten en een arts op de aange wezen plaats en, na eene vergeefsehe poging om de zaak bij te leggen, vielen de twee schoten te zelfder lijd op vijf passen afstand. De kapitein bleef op de plaats dood, de kogel had hem in het hoofd getroffen. De student b.leef ongedeerd en vlugtte naar hel buitenland. De overledene Iaat eene weduwe en écu kind van weinige weken achter. Naar men zegt zou de student te Leipzig zijn aangehouden. Uit Archangel wordt gemeld//Uit Pelchora is officiéél bcrigt ont vangen, dat een stoomschip der Deensche Pool-cxpeditie, hetwelk bij het eiland Waaigat kruiste, door het ijs is ingesloten en aldaar overwintert. De bemanning is gezondhet proviand toereikend en het schip onbe schadigd". PEK TELEUiMF. 's GRAVENllAGE25 November. Door Z. M. zijn benoemd: bij hel 4'reg. infanterie: tot kapitein de 1' luitenant-adjudant, van der Ilorst Bruyn, van het 8,lr reg.; tot 2e luitenant, de sergeanten Staal, van het instructie batail- lon; van Wagtendonk, van het 5'le reg., van Wieringhen Borski, van itel reg. grenadiers en jagers. LONDEN, 24 November. De heer Guildershoofd van het depaitement van oorlog, zal morgen naar het vasteland vertrekken tot herstel zijner «e. zondheid, welke geschokl is door te ingespannen arbeid. RIEBRICH aan den Rijn, 24 November. De rivier is weder snel wassende Hier en te Rüdesheim is zij buiten hare oevers getreden. De scheepvaart is gestaakt. FRANKFORT, 24 November. De Main is buiten hare oevers getreden. De spoorweg en de kade aan deze zijde der rivier staan onder water. LONDEN, 24 November. De heer Diike heeft in het lagerhuis medege deeld, dat Italië geen voorstel tot eene conferentie gedaan heeft. Gladstone kondigde aan dat hij Maandag opgaaf der oorlogskosten zou doen, maar een crediet daarvoor in deze zitting niet behoefde te worden aangevraagd. Aan den heer Lawson zeide hij dat hij onmogelijk een dag bepalen kon voor de behandeling van zijne motie tol afkeuring der Egyptische polilick, daar eene discussie thans ontijdig en onverstandig zou zijn. Eene overeenkomst met Egypte was nog niet tot stand gekomen, en er bestond evenmin eene andere overeenkomst of traciaat dan die waarover onderhandeld wordt als dat er eene conferentie voorgesteld was. KONSTANT1NOPEL 24 November. De ministers van hinnenlandsche zaken en justitie zijn naar Yildiz Kiosk ontboden, om een onderzoek in te stellen of het waar is. dat Derwisch en Achmcd Ëssad-pacha. gedurende hunne zending naar Egypte, zich schuldig hebben gemaakt aan misbruik van ver trouwen of op verkeerde wijze uitvoering gegeven aan de instructies van den Sultan, door Arabi-pacha in zijn verzet te stijven in strijd met de bedoelin gen van den Sultan. Derwisch en Achmed-pacha hebben volkomen bevre digende ophelderingen gegeven omtrent hunne in Egypte gevolgde gedragslijn. Zij zullen morgen bij den Sultan het middagmaal gebruiken en de zaak is afgedaan. NEW-YORK, 24 November. De fondsenmarkt opende gedrukt door de hernieuwing der operatiën van de bears, die a la hausse werken, en het berigt, dat de spoorwegen de vrachten verlagen in beide rigtingen De beurs herstelde zich een weinig in den namiddag, doch sloot ongestadig. Het geld was ook zeer schaarsch en bereikte gedurende den dag 25pCt., doch sloot gemakkelijker tol 6 pGt. Maïs was lager ten gevolge van beter weder in liet Noordwesten. De petrolennimarkt te Pittsburg was gedrukt. Zware «erkoopen werden gedaan ten einde de marges le dekken LONDEN, 25 November. Z. K 11 de hertog van Edinburgh, tweede zoon der koningin, is door bronchitis aangetast en moest gisteren het bod houden. LEIDSCHC SCHOUWBURG. (Fransche opera-voorstelling van 24 November 188L) „L,a mascotte", Opéra cnmique en 3 actes. Paroles de MM. Alfred Dttru et Henri Chivoi. Musique de Edtnond Audran. //Paroles de MM. Alfred Durti et Henri Chivoi". Waarloe die vermeldin? op liet affiche, wanneer, zooals sommigen beweeren, de woorden bij eent opéra eigenljjk weinig of niets beteekenen? Deze beweering, welke baat nut kan hebben, wanneer, zooals in //La mascotte", de eischen der kiesch- heid niet altijd in het oog gehouden, maar, vooral in het laatste bedrijf, aan het succes by het Parijzer publiek zyn opgeofferd geworden', ontslaat mij dan ook althans voor ditmaal overzicht te geven van een inhoud, welks flauwheid slechts door het spel en den zang eener Mile Dnpouy en der Heeren Donval, Dechesne en De Beer. om van anderen niet ie gewagen, kan worden gered. Wal de muziek aangaat, zij behoort tot de zoodanige, welke gewoonlijk met het woord: //Lieve" wordt aangeduid en staat stellig lager dan die van «l.e petit due". Toch was het succes dezer opéra le Parijs en te Brussel kolossaal. Hoe kwam dat 1 Ik wensch op die vraa» hel antwoord schuldig le blijven. Liever deel ik u mede, dat ons Leidsch publiek veel enthousiasme beloonde bij deze opvoering, dal verscheidene coupletten werden gebisseerd en twee bouqnetten vereerd werden aan Mile Dnpouy, wier goedhartigheid haar misschien den wensch heeft doen slaken, dat ook Mile of Mme Maes, die inderdaad allerliefst speelde en zong, er althans één ontvangen luidde. Hoewel ik, ooi goede redenen, geen overzicht van het stuk wensch te geven, wil ik toch nog even vermelden, dat eene mascotte niets gemeens heeft met Fransche dames, wier soortnaam ook met entte eindigt; dat tic eene benaming zelfs de andere uitsluit en dat eene mascotte veel meer ge lijkt op eene Vestaalsche maagd, die slechts een inwendig «feu sacré" te onderhouden heeft, dan op eene bottlevardièredie een «Bock" in liet café des princes verorbert. liet stuk eindigt met eene captatio benerohntiaezooals wij die inder tijd van Judels gewoon waren. Sommigen vonden dit toen wel wat smake loos, vooral wanneer daarbij //handjeklap" gevraagd werd. Op het llol- landscli tooneel verdween het gebruik dier hulpmiddelen lot opwekking van geestdrift. No komt hel uit Parijs weer terug. O Henri Van der Hoeven1 O 'Cirkelgang der mcuschheid!" Leiden, 25 November 1882. p IIKCI, X M F. S llellcr's Speelwerken. worden jaailijks om dezen tjjd aangekondigd, om spoedig daarna ais glans punt op duizenden Kersttafels de kostbaarste voorwerpen in de schaduw le stellen. Uit overtuiging roepen wij ieder toe: Wat kan de echtgenoot aan zijne echlgeuoote. dé bruidegom aan zijne bruid, de vriend aan zijne vriend schooners en aangetiamers schenken? Een speelwerk van Heller vertegen woordigt gelukkig doorgebragte uren, lacht en schetst door zijne vrolijke verheft hart cn gemoed door zijne ernstige wijzen, verdrijft treurigheid en neerslagtighcidis het beste gezelschap, voor den eenzame de trouwste vriend; ja, ook voor den lijder, den zieke e.n Item die aan zijn huis gebot)-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6