BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 27 November Ó882, Na. 279. BUI TEN LAN DSC HE BERIGTEN. Toen zij haar slotwoord had gesproken, deed een der aanwezigen een uitroep hooren. Zeer gevat zeide zij, dat men in Frankrijk gewoon was op de tribune te komen, als men iets te zeggen had. Vervolgens klonk een luide kreet: /'Partageons Ia recette"! Nu vatte de spreekster vuur en verklaarde zij in levendige bewoordingen dat zij niet naar Holland was gekomen voor zieb zelve, maar om het daar opgezamelde te besteden voor de gevangenen en de slagiofTers der tegenwoordige maatschappelijke toestanden; ook voor een monument ter ecre van Blanqui en voor andere belangen der lijdende menschheid zou de opbrengst worden aangewend. Als er soms in de ver gadering kapitalisten waren, die voor weduwen en weezen van ongclukkigen wat over hadden, zou zij dat gaarne in ontvangst nemen. Herhaaldelijk werd geapplaudisseerd en geflotentoegejuicht en gegild, totdat een ironisch gelach de overhand kreeg, toen de heldin der Parijsche commune zich buigende verwijderde. (/V. R. C Op een der gebouwen in Artis te Amsterdam was eergisteren een man bezig de goot schoon te maken, toen een ornement van het dak hem op bet hoofd viel, ten gevolge waarvan hij in weinig minuten overleed. De man laat eene weduwe en vier kinderen achter. Uit Amsterdam meldt men dat in den afgeloopen nacht de binnendijk van den Diemenpoldrr nabij die gemeente is doorgebroken. Het land slaat onder water en de boeren vlugtlen met have en vee. De heer J. A. van Steyn, te Driebergen, is door Z. M. den koning benoemd tot zijn rentmeester te Apeldoorn. Naar men uit Apeldoorn meldt heeft 11. M. de koningin, vergezeld van eene der hofdames, zich begeven naar onderscheidene woningen, be woond door arme lieden, die door de vroeg ingevallen koude meer dan anders gebrek lijden, om hun lot door het uitreiken van giften in geld en in goederen te verzachten. De gemeenteraad van Tiel heelt aan de feestcommissie te Amsterdam, ter herinnering aan het bombardement van de Citadel te Antwerpen en het krijgshaftig gedrag van den beroemden Tielenaar baron Chassé, het levens groot portret van dien generaal, geschilderd door Pieneman en eigendom der gemeente, voor 30 Nov. ter beschikking gesteld. Een oud-strijder van de Citadel van Antwerpen, te Zwolle, is Zondag morgen. tervvyl hij met zijn gezin aan tafel zat, plotseling ineengezakt en gestorven. Eergisteren ontstond er brand in het vaartuig van schipper de Graaf, varende tusschen Zwolle en Dedemsvaart, terwijl het aan het Roodeloren- plein te Zwolle lag te lossen, in de onmiddellijke nabijheid van verschil lende schepen en stoombooten. Door de schommeling van het vaartuig was de petroleumlamp, die boven dejbrandende kagchel hing daarop gevallen, w aar door spoedig de gelnele kajuit in den brand stond. Door de krachtige hulp van het personeel van de in de nabijheid liggende stoomboot de Sind Kampen mogt men er gelukkig in slagen, den brand spoedig meester te worden. Uit 's Hertogenbosch meldt men van gisteren, dat het water 7 centim. was gevallen. De beriglen uit Iielgië en uit Keulen deden echter groolen toevoer van water verwachten. De berigten uit Hettsden zijn gelijkluidend Mogten, meldt men van daar, storm en regen niet spoedig bedaren, dan is het vooruitzigt allerdroevigst. Ofschoon de dijken tot nog toe in goeden staat verkeeren, worden zij door den onophoudelijken regen zoo doorweekt, dat zij tegen langdurigen golfslag niet bestand zijn. Ook te Njjmcgen was de rivier eerst vallende, maar later weder aanzien lek rijzende. Men nam maatregelen om de benedenstad watervrij Ie houden, doordien de ondernomen waterkecrende werken en de digting van den mond der oude haven nog niet voltooid zijn. Te Helmond is een persoon in verzekerde bewaring gesteld, onder verdenking van zijn buurman, levens huurder, een huurcontract, eene qui- lanlie van betaalde huurpenningen en pl. m. ƒ300 te hebben ontvreemd. Te Venlo heeft de justitie op nieuw een onderzoek ingesteld. Het be trof de verificatie der boeken van het R. K. weeshuis, waarvan de gefailleerde kassier J. Woliers president was. Voor zes jaren liet het gesticht een huis, hetwelk het in eigendom bezat, door een notaris verkoopen, waarvoor de koopsom volgens quitantie betaald is, doch de verantwoording wordt te ver geefs in de boeken gezocht. In eene particuliere correspondentie uit Atjeh, van 20 Oct.. door het Hbl. medegedeeld, wordt o. a. gemeld: Door den rijstoogst, waarmede de Atjeher zich thans druk bezig houdt, zoomede door de in zijne kampongs heerschende cholera, was er de vorige mail niet veel bijzonders te melden. Ook thans is het nieuws zeer schaarsch; op enkele voorvallen na, niet eens de moeite waardig om er de pen voor op te vatten. Aangenaam zal het .evenwel velen uwer lezers, die betrekkingen bij het Indische leger hebben, zijn te vernemen, dal in de laatste week de cholera sterk afneemt; gedu rende die weck is er geen enkel lijder met die ziekte in het hospitaal op genomen. Zeker heeft men zulks niet te danken aan den Afrikaanschen korporaal-doodgraver, die er volstrekt geen kwaad in heeft gezien, om een lijk, op verzoek der betrekkingen nog eens, nadat het reeds eenige dagen aan de aarde was toevertrouwd, op te graven, alléén omdat men het nog maar eens wilde zien. Om dit lijk te vinden was het noodig eenige ande ren, die in den weg lagen, eene gelijke opdelving te doen ondergaan. De man is disciplinair gestralt. In de memorie van beantwoording op het sectie-verslag der tweede kamer omtrent de wet op de middelen voor 1883. komt o. a. voor: De middelen over de eerste tien maanden van dit jaar hebben bijna 2 millioen meer opgebragl dan het 10/12 der raming of ruim ƒ103 000 min der dan gedurende hetzelfde tijdvak van 1881. Met het oog op de tot dusver verkregen uitkomsten over 1882 schijnt er dus alleszins aanleiding te bestaan voor de verwachting, dat ook de raming der ontvangsten voor 1883 niet zal tegenvallen, tenzij de invoering der nieuwe zegel- en registra- tieregten tot groote teleurstellingen mogt leiden. Evenals zijn ambtsvoorganger meent de minister, dat de afschaffing van de tijdelijke vrijdommen voor de gebouwde eigendommen alleszins over weging verdient. In afwachting der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, meent hjj echter die wetgeving voorloopig te moeten laten rusten. De minister beaamt gaarne de wenschelijkheid om in zake de regeling der huurwaarde voor het personeel aan de bestaande ongelijkheid een einde te maken, doch zijns inziens is dit onder de tegenwoordige wet niet wel mogeljjk. Eene wetsvoordragt, de strekking hebbende om ten opzigte van den suikeraccjjns in beteren toestand te geraken, zal de kamer waarschijnlijk binnen kort bereiken. Verhooging van den wijnaccijns acht de minister uit een fiscaal oogpunt eene gewaagde proefneming. Uit het oogpunt van volkswelvaart, acht de minister opvoering van den accijns op bier niet wenschelijk. Eene herziening van hel koninklijk besluit van 28 Januarij 1882 tot ver mindering van wegens stoomtramwagens te heffen tolgeld is reeds ontworpen en kan eerlang worden te gemoel gezien. Ingrijpende wijziging van de inrigting der staatsloterij is niet onmiddellijk te verkrijgen en ligt dan ook voorshands niet in hei plan der regering. Het aan den raad van state om advies gezonden ontwerp van een koninklijk besluit strekte alleen om den prijs der loten voor de collecteurs te ver- hoogen, met behoud van den prijs van 69 per lol voor het publiek en zonder wijziging van de kansen op winst ol verlies, met andere woorden om zonder verandering van de inrigting der loterij ten bate van het rijk de kosten van het lotendebiet, die thans 9 per lot bedragen, te vermin deren, zonder onbillijkheid tegenover de collecteurs, wier onkosten minder kunnen zijn dan vroeger, nu de vraag naar loten met liet cjjfer der be volking steeds stijgende is. Indien de collecteurs al meer en meer zich losmaken van de splitters en debilanten, om de onkosten op het loten-debiet voor zich zeiven te verminderen, zal dit debiet zich geleidelijk verplaat sen naar hunne kantoren, en zullen zij in hun eigen belang wel zorg dragen voor geschikte localen om het publiek Ie bedienen. Na in voering van dezen maatregel, welks nevendoel, beperking van de verlokking tot spelen, voor de hand ligt, zou eene wijziging van ingrijpenden aard, de afschaffing der klassikale loten, wellist kunnen volgen. Bij de regering bestaat geen reden om te vermoeden, dat sommige collecteurs een te groot aantal geplitste loten uitgeven. In het antwoord der regering op hoofdstuk financiën der staatsbegroo- ting verklaart de minister vooralsnog verhooging van het maximum der uit te geven muntbilleHen niet raadzaam te achten. Eene voordrag! tot her ziening van de wet op de personele belasting is ontworpen en zal na over weging door den raad van state aan de kamer worden onderworpen. Een voorstel betreflende de weduwen- en weezen-pensioenen is naar aanleiding van hel rapport der staatscommissie bij den minister in overweging. 's GRAVENllAGE, 25 November. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd lot officier van gezondheid le kl,de officier van gezondheid 2' kl. dr. W. Hamaker, van gemeld personeel. De heer H. A. Peerlkamp, telegrafist le klasse bij den rijkstelegraaf, is benoemd tot onderdirecteur. ENGELAND. LONDEN, 24 November. De heer Bradlaugh heeft Woensdag II. gesproken op eene meeling zijner Northamptonsche kiezers. Hij verklaarde, dat hij niet weder zou trachten den hem toekomenden zetel in het lagerhuis in te nemen eer het tegen hem voor deze zitting genomen besluit zijne geldigheid verloren had. Maar daarna, in de volgende zitting, zou hij op nieuw naar de talel gaan om den eed af te leggen. Hij twijfelde er niet aan, dat men hem dan weder uit het huis verbannen zoumaar hij voelde zich sterk door het ver trouwen dat zijne kiezers in hem stellen. Te Gravesend is zekere heer Eves vermoord; de dader is naar alle waarschijnlijkheid een knaap van 16 a 17 jaar, dien hij kort geleden uit zijne dienst had weggezonden en die gezegd had, hem te zullen ombrengen. Den vermoorde moet van achteren een geweldige slag met een zwaar voor werp op het hoofd zijn toegebragt. Volgens een bcrigt van Lloyd zijn twee walvischbootenbehoorende bij de stoomboot Dinton, gaande van Rotterdam naar Odessa, op 17 Nov. aangetroffen in de haven van Argenton. De booten waren met 28 personen, waaruit de equipage van de IFioton bestond, omgeslagen. Op één na waren allen verdronken. FEt AHHR 1.3 iü. De commissie voor het initiatief heeft met 15 tegen 5 stemmen het voorstel verworpen tot het instellen eener parlementaire enquête naar de ge beurtenissen te Montceau-les-Mines cu Lyon. De commissie voor het budget heeft een voorstel van Sadi Carnoten Wilson, waarbij de regering uitgenoodigd wordt met alle kracht den reeds begonnen aanleg van spoorweglijnen te voltooijen, maar dat voor nieuwe werken af zonderlijke voorstellen zullen moeten gedaan worden, met 8 tegen 5 stemmen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5