LEIDSCHE €01 RANT. 1882. ar. 37». MAANDAG 27 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERT GTE N. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars 1.50, franco p. p. f 1. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 6 der Verordening van den 27,tee November 1879 Gemeente blad n°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot Heer der Gebnurte n\ 17 of n°. 4 van Wijk V de heer GERARD SPLINTER, in de plaats van den heer Jan De la Bije die de gebuurte met terwoon heeft verlaten. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 November 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 November. D'. J. J. van der Lip, pred. te Harderwijk, heeft het beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier aangenomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 49 lot 65 volwassen personen en 10 tot 15 kinderen. Onder de fraajje étalages, bij gelegenheid van het aanstaande St. Nico- laasfeest tot stand gebragt, mag die van den boekhandelaar J. W. van Leewen, Maarsmansteegniet onvermeld blijven. Men vindt aldaar eene exquise verzameling van prachtwerken en kinderboeken in verschillende talen en genres, stercoscopen en platen enz. enz. Reeds de bezigtiging van het geheel mag een genot genoemd wordenen voor het doen eener keuze zal men zich zelden eene collectie, rijker aan verscheidenheid, aangeboden zien. De firma Gejjer, Botermarkt, heeft zich mede beijverd om dit jaar eene rijke collectie voorwerpen van verschillenden aard haren begunstigers aan te bieden. Gelijk men weet kan ieder zich daar naar zijnen smaak tot in de kleinste bijzonderheden van alles voorzien. De mogelijkheid, meldt men ons, om den boezem laag te houden, wordt niet alleen door den aanhoudenden regen benomen, waarbij de met water als overladen polders het hunne voegen, maar de zuidwestenwind, die een golfslag evenwijdig met dc kust doet ontstaan, stuit daardoor iedere po ging om met goed gevolg te spuijen. Van daar dat ook zelfs met dc beste middelen, waarover Rijnland te beschikken heeft, de boezem eene aanzienlijke hoogte, weinig onder peil, heeft bereikt. Het verschil met voor eenigedagen bedraagt meer dan een Rijnl. voet. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van de praktische exa mens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 zal zitting houden op Donderdag 7 December e. k. en volgende dagen te Leiden. In de Staatscourant van heden is opgenomen het algemeen reglement voor de rijks-normaallessen. Acte-examens te 'sHage, middelbaar onderwijs, aid. Nederl. taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor boekhouden, schoolonderwijs, mej. C. Brand, van Dordrecht, en mej. M. Stötzer, van 's Gravenhage. 1 caudidaat trok zich terug. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fransche taal, midd. ond. acte A. 4 vrouwelijke candidaten, 2 algewezen, 2 toegelaten: de dames Cornélie Daubanton cu Caroline Daubanton. De veranderde verklaring, door proponenten af te leggen, als zij tot de H. Dienst worden toegelaten, ten vorigen jare door de synode aange nomen en dit jaar vastgesteld, is door de stemmen der prov. kerkbesturen bekrachtigd. Ofschoon er gelijkheid van stemmen voor en tegen was, zoo is zij, als niet door eene meerderheid afgestemd, tot wet verheven. Ook de verandering in het algemeen reglement, waarbij de door de Waalsche commissie uit te brengen stemmen van zeven op vier worden gebragt, heeft de vereischte meerderheid, twee derden der prov. kerkbestuursleden, ver worven. De mailboot Prinses Elisabeth van Qtteensborough is gisteren zes uren te laat te Vlissingen aangekomen, zonder mail of passagiers; zijnde deze ten gevolge van een ongeval aan eene spoorbrug opgehouden. Uit Londen meldt men daaromtrent aan de X. R. C.: De Vlissingsche post is niet aangekomen ten gevolge van een ongeluk op den Chatham-spoorweg. De brug bij Bromley is heden morgen gedeeltelijk ingestort. Eenige werklieden, die er gezonden waren tot het doen van herstellingen, zijn, naar men zegt, ge dood. De dienst is gestaakt. Door het hoog militair geregtshof zijn o. a. goedgekeurd de navolgende door den krijgsraad in het le militaire arrondissement, standplaats 'sGra venhage, gewezen vonnissen, als in zake tegen: J. van P., 23 jaar. geboren te Maastricht, vrijwillig huzaar bij het depot- escadron, 3e reg., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée, ten nadeele van een kameraad. Op 17 October jl. ontvreemdde hij uit de ongesloten kist van een kameraad diens zilveren horologie en gouden ketting, die hij aan de huisvrouw van L. W., geb. v. F., voor 3.75 verkocht. Veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van een jaar en ontzegging van het regt enz. voor den tijd van 5 jaar. M. J. T. D., 23 jaar, geboren te Sloten, vrijwillig kanonnier 2e kl. 6e batterij, 2' reg. veld.-artillerie, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard, 1° aan le desertie, in tijd van vrede met medeneming van goed boven de tenue van den dag in casu, 2« desertie gevolgd door vrijwillige terugkomst en 2U het zoek maken van een groot equipementstuk. Op 6 Oct. j. 1. verliet hij de kazerne gekleed in de tenue van den dagdoch nam daarenboven nog mede een overjas, die hij voor 1.75 verkocht, ten einde reisgeld te hebbenbegaf zich naar Amsterdam en Haarlemkeerde naar zijn garnizoen terug en meldde zich in den nacht van 10 op 11 October vrijwillig aan de kazerne als deserteur aan. Hij was bij vonnis van 11 Mei jl. door den zeekrijgsraad wegens desertie gestraft. Veroordeeld tot eene militaire detentie van 4 maanden. In eene Donderdag gehouden vergadering van het dep. Hillegom der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is de zilveren medaille van wege het hoofdbestuur der maatschappij uitgereikt aan J. van Winsenmolenmakers knecht te Warmond, wegens het met levensgevaar redden van het 9-jarig zoontje van schipper Vermeer, uit de Ringvaart van de Haarlemmermeer op 17 Julij jl. Te Schiedam werd gisteren nacht in een onbewoond pand aan den llotterdamschen dijk een begin van brand ontdekt. Daar zich op verschil lende plaatsen gelijktijdig het vuur vertoonde, werd dadelijk aan kwaadwil ligheid gedacht, en viel de verdenking op den eigenaar van het pand, zeke ren v. W.en diens echtgenoote, die dan ook, naar men verneemt, reeds door de politie in verzekerde bewaring zijn gesteld. De bekende Louise Michel is gisteren avond te Amsterdam, in het Paleis voor Volksvlijt, opgetreden. Een vrij talrijk publiek was tot bijwoning daarvan opgekomen, schier alle stoelen op den eersten rang waren bespro ken. Toen de spreekster zich eenige minuten liet wachten, deed zich een sterk getrappel hooren, en weerklonk de uitroep: "La pièce!" Eindelijk verscheen de heldin van den avond, in stemmig zwart gekleed, en daalde zij van het hoogste punt van het orchest neder tot de plaats, waar het spreekgestoelte stond. Een algemeen stilzwijgen begroette haar optreden. Zij hield vervolgens eene rede over de rcglen der vrouw, veelal op een en denzelfden toon uitgesproken, wemelende van gemeenplaatsen en geen an der middel tot verbetering van den toestand aangevende dan //révolte." Zij was van oordeel, dat er moest komen "démolition de la société, non plus des droits de l'individu." De mensch en vooral de vrouw kon niet vrij zijn als de maatschappij in slavernij verkeerde. De vrouw moest hare verheven roeping kunnen bereiken als de gezellin van den man, de moeder van hare kinderen, en niet blijven een «objet d'amusement" voor den man. Met het oog vooral op het toekomstige geslachtbehoorde zij al hare vermogens te kunnen ontwikkelen en op te treden als gelijke van den man. De spreekster was voor haar doen zeer gematigd in hare uitdrukkingen en werd zelfs daardoor ietwat vervelend voor velen, die haar liever met eene roode vlag in de hand hadden hooren bulderen van vrijheid en bloed. Zoo nu en dan werd er getrappeld en geschreeuwd. De meerderheid echter, die zooveel mogelijk voor geld wilde genieten wist de onrustigen te bedaren. Zij bleef aan het woord, werd allengs stouter en zeide o. a.dat zij gaarne het woord gaf aan ieder, die van haar verschilde. Toen niemand aan die uitnoodiging gevolg gaf, verklaarde zij, ouder luid gelach, dat allen het met haar eens waren. Zie verder het Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1