LEIDSCHE COII RA KT. 1882. N°. 277. VRIJDAG 24 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendctlliaars |1.50, franco p. p. f ftonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 November. Toen in liet begin der vorige week, meldt men ons, de ooslewind opstak met storm, sneeuw en dooi, liet daarop weder begon te sneeuwen, bragten de landlieden liet oude sprcbkwoord in herinnering, dat, trots allerlei geleerde weerkundige waarnemingen, zelden bedrogen uitkwam: sneeuw op slik, binnen drie dagen ijs, dun of dik. Hoe kortstondig ook, liet vroor en ijs bedekte de wateren. Toen Vrijdag avond zich noorderlicht vertoonde, werd daaruit opgemaakt dat onbestendig, ruw weer te wachten stond: stoornis in den dampkring, zou men in deltiger bewoordingen zeggen. Storm, onweer, hagel en regen volgden, en in dat opzigl is er bijna geen merkwaardiger jaar aan te wijzen dan het langzamerhand ten einde spoe dende. Het was heerlijk lenteweder in Maart, de anders zoo oproerige maand, herfst in den zomer en nu onlangs winter; totdat, na zooveel onrust en verschil van weergesteldheid, eerst dan bestendig weer volgtals de wind zich in het noordoosten begeeft en, met helderheid, vroeg of laaiden winter overzendt. Eene maand vroeger dan gewoonlijk zijn de bewoners van onze zee dorpen teruggekeerd van de sleurharingvisscherijom niet meer uit te zei len. De meeste bommen staan nu werkeloos op hel strand. Met groote verwachting op voordeel in Junij reeds opgevat, onophoudelijk echter door stormen verjaagd en daardoor belemmerdmet ongelijke, doorgaans ongunsti ge vangst aan wal gekomen, dikwjjls met verlies van scheepstuig en viseh- w.int, ten laatste met verlies van vaartuig en mensclienlevens, bragt <tit bedrjjf geenszins het gewin op, dat men er zich van had voorgesteld. Over bet algemeen gaf dit jaar onbevredigende rekening voor iederen tak van visscherij. Uit Leiderdorp meldt men ons, dat het aanst. Zondag 26 dezer 25 jaar zal geleden zijn, dat de heer Groenendijk voor liet eerst zijne functie als orgauist bij de herv. gemeente aldaar waarnam. Door de geneeskundige staatscommissie is tol arts bevorderd de heer J. J. van Driel, cand.-arts, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van liet arts-examen uitgereikt aan de hli J. van Praag, G. Coh'cn Fervaert, II. G. Pluim, A. G. II. Muller, C. II. II. Spronck en K. J. van Neukirchen Nijvenheim. Acte-examens te 'silage, middelbaar onderwijs, afdeeling Nederl. taai en letterkunde enz. Toegelaten: voor Nederl. taal- en letterkunde, mej. A. van der Werdt en mej. M .1 Trip, van Venray; voor aardrijkskunde, mej. E. G. Opzoomer, van Amsterdam, en mej. G. A. van der Veen, van Haar lem. Afgewezen1 vrouw elijke candidaat voor geschiedenis en 1 mannelijke candidaat voor boekhouden. Te Utrecht zijn voor de Fransche taal geëxamineerd: M 0. acte A, 4 vrouwelijke cand.toegel. de dames J. W. van Thiel en E. E. A. Brons veld, 2 werden afgewezen. Te Delft werd eergisteren nacht omstreeks 12 ure eene jufvrouw uit de gracht aan het Oude Delft gered door een drietal personen, die op haar hulpgeroep waren toegesneld. Naar het gasthuis gebragt is het later geble ken, dat die jufvrouw in de vorige week voor dc arrond.-regthank te'sHage teregt had gestaan wegens opligterij en de officier van justitie gemeend had eene celstraf van 183 dagen te moeten eischen. Zij heeft een oogenblik den dood boven de cel verkozen, doch eenmaal in de gracht liggende, is zij op haar voornemen teruggekomen en beeft om hulp geroepen. Te Amsterdam is lot lid der prov. staten van Noordliolland gekozen de heer J. Boissevain met 713 van de 1227 geldig nilgebragie stemmen. Naar de Amst. C. uit alleszins betrouwbare bron verneemt, zullen, overeenkomstig het deswege voorloopig door de feestcommissie vastgestelde programma, de oud-verdedigers der Citadel op 30 November a. s.des voor- middags ten 11 ure. bijeenkomen op de Beurs, waar zij door de genoemde commissie zullen ontvangen, en hun na eene toespraak van den voorzitter, kol. Hardenberg, door de jongens van Zr. M». opleidingsschip H assenaer een welkomstgroet zal toegezongen worden. Hierna begeven zij zich, voor afgegaan en gevolgd door die jonge zeelieden, als eerewacht, en met een muziekcorps aan het hoofd, in rijtuigen naar Artis, welks lokalen welwil lend door het bestuur voor de feesten zijn afgestaan, en alwaar inmiddels de groote standaard, die op de Citadel wapprrde. met millitaire honneurs van het paleis afgehaald is heengebragten waar den feestelingen een tweede ontbijt wordt aangeboden. Van Artis marcheren zij, met den standaard. naar de plaats (waarschijnlijk op de hoogte van het Panorama) waar zij de te hunner eer te half twee te houden parade zullen bijwonen. Ten drie ure heeft in Artis de "zamenkomst plaats, waarin de vice-voorzilter der commissie, de heer M. A. Perk, dc feestrede zal uitspreken. Ten vijf ure volgt in eene der benedenzalen de kameraadschappelijke maaltijd. Des avonds zullen de feestelingen het concert in het Paleis voor volksvlijt bijwonen. Den volgenden dag worden zij in de gelegenheid gesteld de beide Pano rama's te bezigligen en ook het Panopticum, waar ten half een de directie der inrigting hun een dejeuner zal aanbieden. Ten twee ure matinée musi- cale in Artis. Des avonds gelegenheidsvoorstclling in den Stads-Schouwburg, waar een der eerste kunstenaars een door den heer J. P. Hasebroek ver vaardigd toepasselijk gedicht zal voordragen. Dc commissie ondervindt tot hare groote voldoening veel blijken van medewerking van de burgerlijke en militaire autoriteiten en van de zijde der bovenvermelde inrigtingengenoot schappen of verecnigingen. Voor de verplaatsing der ond-strijders naar andere gedeelten der stad zal ook gezorgd worden en daartoe steeds de bondige vervoermiddelen gereed worden gehouden. De verschillende spoorweg-maatschappijen hebben eveneens gratis-vervoer aau onvermogende Citadel-strijders toegestaan. Door dc arrond.-rcgtbank te Amsterdam is gisteren een aanvang ge maakt met de behandeling der zaak van Joh. van Bunrenvoormalig boek houder van den heer L. J. P. Ilcrckenrath, beschuldigd van diefstal in loontrekkende dienst en misbruik van vertrouwen, waardoor gemelde heer voor eene waarde van twee ton zou zijn benadeeld. Hij zou namelijk in den loop der jaren 1876 tot.1882, terwijl hij tegen een loon van 1000 als boekhouder bij dien heer werkzaam was en hem als zoodanig, krachtens op 12 Junij 1875 door dien meester verstrekte volmagt, de waarneming zij ner zaken en het beheer zijner goederen was opgedragen, uit de in diens woning staande brandkast op verschillende tijdstippen een aantal effecten hebben weggenomen en in prolongatie gegeven en zich ook geldsommen te diens nadeele bedriegelijk toegeëigend hebben. Voorgelezen wordt een door den heer Herckcnrath overgelegde anonyme brief, waarin deze tegen be klaagde werd gewaarschuwd, op grond o. a., dat zijne oogen zekere onrust verraden, dat hij een sluw karakter en geslepen tong bezit, dat hij veel grooter leeft dan zijne middelen toelaten, een eigen jagl heelt en zich aller lei weelde-uitgaven veroorlooft, dat hjj fondsen van iemand ter stempeling ophaalde die niet gestempeld moesten worden en die deze niet dan met veel moeite terugkreeg. Voorgelezen wordt voorts een brief van beklaagde aan den heer en mevrouw Herckcnrath. waarin hij verklaart zich tijdelijk te verwijderen, daar de pijl van den anonymen briefschrijver doel heeft getrof fen. Hij ontkent echter een diel en bedrieger te zijn. en zegt toe dat alles teregt zal komen. Hij had met het in prolongatie geven van effecten alleen bedoeld meerdere winsten door speculatie te maken. Dat is hem het vorige jaar mislukt. Beklaagde smeekt daarin om der wille zijner geliefde betrek kingen de zaak in der minne te regelen en hem weder vertrouwen Ie ge ven. Voorts wordt nog voorgelezen eene acte van dading dd. 23 Mei II., waarbij partijen de door den heer Ilerckenrath geleden schade op ƒ200,000 hebben geschat, en eene acte van scheiding, waaruit de s'aat der bezittingen van den heer H. bljjkt. Beklaagde onderging een uitvoerig verhoor. Hij deelde o. a. mede, dat hij meermalen krachtens de hem verleende bevoegdheid effecten uit de brand kast heeft genomen om in de behoeften van den heer 11. te voorzien. Ge melde heer was daarbij nooit tegenwoordig. Er was een dubbel stel sleu tels, waarvan het eene was in het bezit van den heer II., het andere in het zijne. De heer II. wist, dat hij o. a. in katoen speculeerde, daar hij hem dat eenmaal had verteld. Hij had toen gezegd dat het goed was, wat beklaagde deed. De heer H. verteerde veel geld. Hij gaf hem gedurende 8 jaren gemiddeld wel 730000 buiten de rente van zijn vermogen. Hij had den heer 11. naar aanleiding van den anonymen brief, welks inhoud hij voor laster verklaarde, gezegd, dat de effecten er nog waten, omdat hij hem vreesde te zeggen dat hij te veel verleerde. Beklaagde wist dat de financiën achteruitgingen, maar had nooit den lieer 11. gewaarschuwd, ter wijl de balansen eene aanzienlijke vermeerdering aanwezen. De boeken waren slecht gehouden om II niet ongerust te maken, omdaf hij hem niet wegens te groote verteringen durfde waarschuwen. Hij erkende dat hij groote verteringen maakte, maar gaf op dat zijn eigen vermogen ƒ12000 en dat zijner zuster ƒ10000 bedroeg en dal hij daarmede speculeerde. Zijn ge zin bestond uit 3 a 5 personen, hij betaalde, aan huishuur ƒ800 en ging nu en dan met zijn gezin op reis. Zoo deed hij eene reis langs den Rijn, naar

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1