LEI I) SC HE COURANT. 188.2. DONDERDAG 23 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. N°. 276. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars -[1.60, franco p. p. f I. fsond er lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertenticn is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 22 November. Gisteren avond hield de Leidsche afdeeling der Ilollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen tiare eerste vergadering met dames gedurende dit wintersaizoen Als spreekster trad op mejufvrouw A. .1. Groote, van Velp, die, vóór de pauze, eene door haar geschrevene novelle ten ge- hoore bragt, getiteld: Een muziekpartijtje", welker belangwekkende in houd door hare bezielde voordragt dubbel gewaardeerd en dan ook met vele bewijzen van goedkeuring ontvangen werd. Na de rustpoos reciteerde zjj, als eene volleerde declamatrice, eenige gedichten, bestaande uil: "Het jurkje", naar Mannel, door den vroeg gestorven J. L. Werlheim; Eliza's nlugt" van haar oom dr. B. ter Haar; De conducteur van Haarlem op Leiden", van dr. Nicolaas Beets"; Mieke in 't hooiland", van Cretner, en 'tis erg met de meiden", van dr. E. Lanrillard. Wij weten naauweliiks, waarin zjj bet meest uitmuntte, in liet ernstig, dan wel in bet luimige genre; maar stellig deed zij het in beide. Een daverend applaudissement volgde dan ook op elke barer voordragten en deed zien, dat haar optreden hier ter slede zeer werd gewaardeerd. Jammer was het dat eene andere maatschappij ook ditmaal hare vergadering hield op den derden Dingsdag der maand, sedert tal van jaren door de Leidsche afdeeling der "Ilollandsche maatschappij" voor hare lezingen bestemd. Zeker is het dat beide genoot schappen daarbjj niet zijn gehaat en het voor hen, die van beide lid zijn, niet aangenaam kan wezen lussclieu twee genotrijke avonden te moeten kiezen. Wjj hopen dat mejufvrouw Groote meer dan éénmaal te Leiden zal optreden en dat het publiek dan nog in grooteren getale zal opkomen dan gisteren avond het geval was. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt legen G. J. B, die errgisteren avond, in beschonken toestand te huis komende, met zijne bijzit in twist geraakte en bjj die gelegenheid de brandende petroleumlamp van de tafel nam en tegen de brdgordijncn wierp, met het gevolg, dat deze in brand geraakten, lljj deed geen poging om den brand te hliisschenhetgeen geschiedde door buren die op het hulpgeschrei der kinderen toesnelden. Acte-examens te 's llage, middelbaar onderwijs, afdeeling Ned. taal en letterkunde enz. Toegelaten: voor Ned. taal- en letterkunde mej. L. W. Ovink, van 'sGraveuhage; voor geschiedenis, mej. V. Schoenmakers, van Leiden. Afgewezen: twee mann. candidaten voor boekhouden; 1 vrouw, eandidaal voor aardrijkskunde trok zich terug. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fransche taal. M. O. acte A, mannelijke candidaten, een niet opgekomen, geëxamineerd 3, toegelaten 3, de hh. A. J. Ballego, A. S. Schocvers en H. G. van der Waals. Hel stoomschip Zuidholland, van Rotterdam naar Batavia, is op 20 Nov. te Port-Said aangekomen. De Inmlinde, op weg naar Batavia, is op 20 Nov. te Aden aangekomen. De Prinses Marie vertrok op 21 Nov. van Port-Said naar Amsterdam. Het Fad. verneemt, dat de met verlof te 's llage aanwezige majoor der genie E. B. Kielstravan hel leger in Nedcrl. Indië. het voornemen heeft opgevat tot het leveren eener zoo volledig mogelijke beschrijving van onzen oorlog op Atjeh. Het departement van koloniën heeft genoemden hoofdofficier ten behoeve van dit werk vergunning verleend lol het gebruik makeu van de noodige officiële rapporten. Tot tuinbaas-bloemist van Zr. M». particulier domein Soestdjjk in aan gesteld de heer F. van der Geest, voormalig tuinbaas van mevr. de douai rière Melvil, op Bloemenheuvel, te Bloemendaal. Blijkens kennisgeving uan Reuter's agentschap te Amsterdam is de telegrafische gemeenschap met het buitenland nog steeds uiterst gebrekkig. Voor eenige dagen verscheen in de Nederlandsche bladen het volgende sclieepsberigt//De lading wjjn van het Nederl. schip Bordeaux-Packet, hapt. Hoekstra, zal door het Nederl. schip Stad Leyden, kapt. (luisman, herwaarts (Amsterdam) worden gebragt". Het Journal du Havre geeft hiervan de volgende curieuse vertaling: //La cargaison de vin du nav. holl. Bordeaux-Packet, sera transportée a Hoekstra, nil elle sera vendue au Slad-Leydcn-Iluisman. (Hbl.) Tiisschen Noordwijk en Katwijk is een lijk aangespoeld in vergevor- derden slaat van ontbinding. De meesterknecht aan den molen «de Draak" te Schiedam, C. de Ko ning, die onlangs des nachts den sigarenkoopman S. L. uit de Noordvest- grachl aldaar redde, is het slagtoffer zijner tnenschlicvendhcid geworden. Hjj heeft toen eene koude gevat, ten gevolge waarvan hij is overleden, zjjne vrouw en 7 kinderen in hulpbehoevende omstandigheden achter latende. Te IJ meiden had gisteren nacht bij hel inzeilen der haven een treurig ongeval plaats. De Nederlandsche brik Jeremias kwam omstreeks half twee de haven binnenzeilen en maakte juist tusscheu de hoofden eene valsclie beweging, waardoor de gezagvoerder het ongeluk bad van over boord Ie vallen. Men stelde alles in het werk om hem te redden, doch te vergeefs; achter liet schip verdween hij in de diepte, liet was iemand van 33 jaar, die eene weduwe met drie kinderen achlerlaat. Bij gelegenheid van de Internationale Koloniale Tentoonstelling in 1883, is de Panorama-maatschappij te Amsterdam voornemens in hare bekende fraaije kunstzaal eene expositie van beeldhouwwerken te houden. De deelne ming daaraan is zeer gemakkelijk gemaaktdaar zij: 1°. alle kosten voor lieen- cn terugzending, assurantie enz. dragen wil, en 2°. in geval van verkoop zich met 10 pCt. provisie van den verkoopprijs levreden steit. De tentoon stelling zal 15 Mei geopend en einde September gesloten worden. Dezer dagen was eene nieuwe, grootscb ingerigte firma in modezaken te Amsterdam eenige kisten met nouveautés tc wachten, die echter uitble ven. Toch waren zij aangekomen en afgeleverd, maar aan een naamgenoot der firma, bij wie de facturen bij vergissing waren bezorgd en die van deze gelegenheid gebruik maakte om zich de kisten te doen leveren, zelfs na den expediteur zijn ongenoegen te hebben te kennen gegeven over het lange uitblijven! Eindelijk kwam natuurlijk uit, dat de kisten aan den verkeerde waren geleverd en toen bleek, dat er niet veel meer van den inhoud te vin den was, zoodal men den ontvanger der goederen in hechtenis heeft geno- meu. Bij die gelegenheid is tevens gebleken, dat Berlijn thans de plaats is, van waar «Fransche" nouveautés in massa worden aangevoerd. Aan het postkantoor tc Utrecht is gisteren een man, die op het dak bezig was, naar beneden gevallen en op eene gaspijp teregt gekomen. De ongelukkige bleef op de plaats dood. De beruchte opligter Petrus Tielen die dezer dagen Ie Nijmegen en in de Betuwe zooveel van zich deed spreken, is eindelijk te Bruten door de politie in hechtenis genomen en ter beschikking der justitie Ie Tiel gesteld. Te Lent is uit de rivier de Waal bet lijkje van een pasgeboren kind opgevisebt, dat ongetwijfeld vermoord is, daar bet lijkje nog een stropje om den bals droeg; van een der armpjes was gedeeltelijk liet vleesch gereten. Het moet nog weinige dagen in liet water gelegen hebben. De arbeider A. Drogtte Ommerschansdie aan toevallen leed, is, terwijl bij werkzaam was bij den htiurboer Post, in de greppel achter het vee gevallen en gestikt. Men vond hem spoedig, maar hel was te laat. Drogt was een zeer oppassend arbeider: hij laat eene weduwe met kleine kinderen in hulpbehoevende omslamiighedcn achter. Bij den sneeuw storm van jl. Donderdag is de broodverkooper W. Ileitis, van Wolstim, in Friesland, niet ver van het dorp Njjland, op den weg bezweken. Uit 's Hertogcnbosch meldt men van gisteren, dat liet water aldaar nog 13 centimeters was gewassen; de stand bedroeg reeds 5.48 meter boven A. P. De van elders ontvangen berigten luidden echter gunstig. Ook uil Zwolle en Deventer wordt het voortdurend wassen van den Usscl gemeld. Op het Overijsselschc kanaal kon niet meer geschut worden. In eene buitengewone vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield de lieer Witte gisteren avond de tweede zijner aangekondigde lezingen. Had de lieer Wille in zijne onlangs gelioudenc rede van den plantengroei de cellen, de elementaire organen van de plant, behandeld, thans waren liet de deelendie uit deze elementaire organen bestonden en daarom de zamengesleldc genoemd werden, die door hem besproken werden en wel met name «de wortels en de verdere ondcraardschc plantcndeelen". De wortels en stengels bi boorden zooals spreker ons leerde, tot de cen trale organen van de plant, tot de organen, die het centrum vormen in tegenstelling van de periplierisclie. die om hel centrum groeijen, als de bla deren, bloemen enz. De wortel is de voortzetting van den stengel, echter steeds in legenovergeslclde rigting groeijemie en steeds naar het middelpunt der aarde gekeerd. De verschillende gissingen, de onderscheidene veronder stellingen, die men te berde had gebragt ter verklaring van dit natuurver schijnsel zou spreker niel weergeven. Dit zoude hem veel te ver voeren.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1