PEK TELEGRAAF. en werd de trein tot staan gebragt, zoodat de brand nog tijdig kon ge- bluseht worden, voor er ongelukken plaats hadden. De invoering eener electrische verlichting in den schouwburg te Brunn heeft met goed gevolg plaats gehad en maakte een goed effect. De zaal was door 840 gloeilampen van Edison verlicht, terwijl de kandelabres op het balcon met het booglicht van Gramme waren voorziendat ter sterkte vali 1000 kaarsen zijn schijnsel ook ovet- hel plein verspreidde. Op 300 meter afstand van het theater staat de stoommachine van 120 paarden krachten, die het electrische licht moet voortbrengen en door een onder- grondschen kabel met den schouwburg verbonden is. Een te Moskou verschijnend Duitsch blad maakt melding van een moord, gepleegd te Ostrogosk, in het gouvernement Woronesk, door den Russischen prins Grusinski. Deze had namelijk een Duitscher, zekeren dr. Schmidt, een jaar geleden tot rentmeester over zijne goederen aange steld, maar leidde een zoo verkwistend leven, dat de rentmeester hem on mogelijk aan het door hem verlangde geld kon helpen. Eindelijk was de verkwisting van den prins zoover gekomen, dat zijne echtgenoot een haar toebehoorend landgoed onder het beheer van dr. Schmidt stelde, krachtens eene bijzondere volmagt. Dr. Schmidt, die op het goed der prinses zijn verblijf genomen had, werd nu telkens door den prins lastig gevallen, die hem wilde omkoopen om de bewuste volmagt meester te worden. Toen dr. Schmidt hem eindelijk niet meer wilde ontvangen schoot de prins hem door het venster dood, drong het huis binnen, opende de schrijftafel van den vermoorde, wierp al wat daarin was op een beddelaken, knoopte dat- digt en verdween met zijn buit. De justitie heeft zich deze zaak wel aan getrokken maar den prins op vrije voeten gelalenhoewel hij ook het particulier vermogen van dr. Schmidt medegenomen had. OOST-IIVDIK BATAVIA7 October. Aan het depart, van justitie is, volgens het Bat. Hbl., een schrijven van de regering ontvangen, waarbij inlichtingen worden verzocht, of door de officieren van justitie wel genoegzame controle werdt uitgeoefend op de in Indië uitgegeven Maleische bladen. In de afd. Buitenzorg werden van 17 tot en met 23 September 59 door de veeziekte aangetaste en 71 verdachte buffels afgemaakt, terwijl 8 dood werden aangetroffen. Naar wij vernemen, zegt de Locom., heeft er in de afd. Patjitan uit het district Semantan in Maart of April van dit jaar een belangrijk volks verloop plaats gehad. Volgens gerucht beloopt het aantal der uitgewekenen p. m. 1400 zielen en moet de aanleiding tot deze verhuizing gezocht wor den in het gebrek aan regeling bij het vorderen van heeren- en cultuur- diensten der bevolking. De Merapi stoot sedert eenige dagen ontzettende rookwolken uit; het kookt en bruischt geweldig in diens krater en nu en dan hoort men slagen als van verwijderde kanonschoten. Oude Maleijers verzekeren, dat wjj spoedig eene uitbarsting zullen zien. Uit Padang wordt gemeld; De cholera breidt zich hier langzamerhand uit, ofschoon het aantal bekende gevallen, in verhouding tot het cijfer der bevolking, toch nog altijd gering is. Uit particuliere bron verneemt de Sum. Cour., dat de sterfte in de kampongs der Niassers tamelijk groot is. Ook in de Ommelanden zou de ziekte nogal offers cischen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend; een tweejarig verlof naar Europa, aan de commicsen 2C en 3e kl. bij de post- en telegr.-dienst H. B. van Buuren en J. F. Portier. Benoemdtot referendaris bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de controleur le kl. bij het binnen), bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. P. T. van Nunen; tot notaris te Sala- tiga, de notaris te Poerworedjo T. B. van Soest; tot 3'° commies ter algem. secretarie, de geëmpi. op dat bureau E. de Queljoe; tot notaris te Madioen, de cand.-notaris A. van Rijckevorsel; bij de post- en telegr.-dienst, tot adjunct-commies, de thans tijdel. adjunct-commiesen L. F. K. Baehr te Wel tevreden en W. Loderichs te Samarang. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. H. T. J. Klatt. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der infant. A. P. A. Varkevisser. PARIJS, 17 November. De heer Mézières, die heden avond het voorzit terschap zal aanvaarden van de groep der "Union démocratique", zal bij deze gelegenheid eene rede houden, waarin hij een beroep zal doen op die groep om het hare bij te dragen tot het vestigen van eene duurzame rege- 1 ring en om in overleg te treden met andere groepen der partij tot het vormen eener vaste regerings-meerderheid en hare aandacht meer bijzonder te wijden aan quaestiën van wezenlijk belang. PARIJS, 17 November. De heer Legrand, gezant te 's Gravenhage, op het punt naar zyn post le vertrekken, werd heden door Grévy ontvangen. LONDEN, 17 November. Lagerhuis. De heer Gladstone verklaarde, dat de Egyptische regering uit eigen beweging den wensch uitdrukte tot ophef fing der dubbele controle. Het huis heelt artikel 6 van het ontwerp op de cloture aangenomen. PARIJS, 17 November. In de "Couloirs" zegt men, dat de "Union démo cratique" gunstig is gestemd voor de bekrachtiging van het Congo-tractaat van Brazza en besloten heeft morgen bij de interpellatie van Roche over de politieke gedragslijn ten opzigte der zending van Lavigérie naar Tunis het ministerie te handhaven. De "gauche radicale" besloot zich te vereenigen met Roche's orde van den dag. WEENEN, 17 November. De ff'ien. Zeit. bevat een besluit van de mi. nisters van koophandel en van financiën 'waarbijmet het oog op de schade door de overstroomingen in Zuid-Tirol aan den oogst veroorzaaktde regten op granen en peulvruchten, bij invoer in Tirol uit Italië, gedurende een half jaar niet zullen worden geheven. CAIRO, 16 November. Sultan-pacha ontkent dat hij den 12den Julij Sulei- man-Daoud heeft ontmoet. Eene commissie wordt gevormd, die stappen zal doen tot bespoediging van het uitbetalen van de schadevergoeding voor de verliezen ten gevolge van het plunderen en brandstichten te Alexandrië geleden. Het lange dralen hiermede berokkent veel schade aan den handel. Over het gedrag der nieuwe politie wordt erg geklaagd. Voornamelijk geven de Turken en de Albanezen aanleiding hiertoe. INClEZtlNDElV. JAGERS!! Nederland was wildrijk, maar is het helaas! niet meer; wat is daarvan de oorzaak, wat is daaraan te doen? De oorzaak ligt niet verborgen, of beter gezegd, de hoofdoorzaken zijn m. i. overbekend, zooals: le Het stroopen, vooral in verboden jachttijd. 2' Het jagen met bastaard hazewindhonden. 3e De, in de laatste jaren, zeer nadeelige invloedvan de weersgesteldheid. Door het weinige toezicht toch van regeeringswege is het stroopen eene zeer gemakkelijk te volvoeren overtreding (wilddiefstal); de stroopers hier door aangemoedigd schieten zelfs in het voorjaar het dan zeer licht te be machtigen wild neder, welk wild in dezen tijd zeer dikwijls reeds jongen heeft, of spoedig ter wereld zou brengen. De nadeelige invloed hierdoor op den wildstand verkregen is een ingrijpende kanker en niét genoeg te bestrijden. Door het jagen met bastaard hazewindhonden (menschen, voorzien van schietgeweer, vergezellende) wordt het wild (de hazen) niet alleen zeer gedund, maar wordt het ook uit streken, waar die ontduiking der wet plaats heeft, verbannen; de ondervinding toch heeft schrijver dezes geleerd dat in gehcele streken waar eenige jachtsaizoenen dusdanige hazenmoord gepleegd werd, nimmer meer een kop gezien wordt. Door de vele regens welke in de laatste jaren ons land doorweekt hebben, hoofdzakelijk gedurende den tijd dat het wild zich vermeerdert, zijn 4e meeste jongen omgekomen, waardoor eindelijk dit jachtsaizoen het toppunt van wildarmoede heeft bereikt; ten minste uit alle lager gelegen deelen en uit meest alle hooger gelegen streken van ons land komen de treurigste berichten omtrent de jachtresultaten. Is aan dit alles niets te doen? Ja! de wildstand is volgens mijne meening in ruime mate te herstellen, doch op slechts ééne wijze, door de vereende krachten van alle werkelijke liefhebbers der jacht aan te wenden, door, op jagersmanier, spoedig, flink en afdoend le handelen, door namelijk een verzoekschrift te zenden aan de overheid, inhoudende het dringend verzoek: "De groote jacht zoo spoedig mogelijk te sluiten, gedurende het jaar 1883 gesloten te houden en niet te openen voor 1 Sept. of 1 Oct. 1884, hetzij voor geheel Nederland of alléén voor enkele provinciën." Door eene gunstige beslissing op dit verzoek zou zeer zeker de onder gang (welke anders niet te voorkomen is) van den wildstand voorkomen zijn, ofschoon de nadeelige invloeden hierboven genoemd niet zouden zijn verminderd; hiermede dient echter geduld geoefend te worden totdat het ideaal bereikt zal zijn »de jachtwetsherziening", welke tot nutoe 4e jacht zeer stiefmoederlijk beschermde. Zou er iemand gevonden worden, die beweert dat, na eene gunstige be slissing op bedoeld verzoekschrifthet wild niet op eene alles overwinnende wijze zoude vermeerderen? Neen, dal is onmogelijk; dus, jagers! en vooral gij invloedrijke, vermogende jagers! verplicht alle tegenwoordige en toeko mende beoefenaars van het nimmer te veel geroemd jachtbedrijf aan udoor zulk een verzoekschrift daar te stellen, ter teekening te leggen en te ver zenden; dan reeds hebt gij een grootsche daad verricht, welke u de hoogste gunst van de Godin der jacht en de hoogachting van alle waardige volge lingen van Nimrod en Hubert us verzekert. WARTOE. ZWOLLE, 17 November. Tarwe ƒ9 'a9.40; rogge ƒ6.75 'a 7boekweit 6 k ƒ6.75; gerst 6 k 6.50; paardeboonen 8 a ƒ8.85; aardappelen ƒ1.75 k ƒ3.50; alles per HL. Boter. Aanvoer 400/8, 325/16 vaten en 275/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 23775/2 KG. Middenmarkt1.30 per KG. Handelswaarde ƒ14453.75. Notitie van heden-, per KG. 1.10 k 1.50; per 20 KG. of I vat prima kwal. ƒ29 k ƒ31; afwijkende soort 27 k ƒ28; tweede soort ƒ23 k ƒ25. Eijeren; ƒ4 k ƒ5.50 per 100 stuks. Vee. Door het zeer ongunstige weder en de gevallen sneeuw was de veehandel deze week zeer onbeduidend. De prijzen bleven stationair. Varkens. De aanvoer was heden betrekkelijk gering. Op p. m. 30 wagens wa ren p. m. 100 biggen en p. m. 80 varkens aangevoerd. De prijzen bleven vast. MASTENBROEK, 17 November. Hooi en stroo. Handel williger; eerste kwal. hooi ƒ20 k 22; tweede kwal. ƒ16 a ƒ18 en stroo ƒ14 k ƒ16; alles per 1000 halve KG. vrij scheep. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6