bijvoegsel, behoorenc/e tot de Leidsohe Courant van Maandag W November 3882, N°. 273. jTuitenlaIs' dsche b er1g ten. J diensten hem en zijn land bewezen. I Te Tunis wordt eene expeditie uitgerust, bestaande uit 200 jagers te voet, op dromedarissen, en 700 man ligte cavalerie, met het doel om de inboorlingen le tuchtigen, die de leden der zending van kolonel Flatters vermoord hebben. Door de hh. Bastert, Gleichman, de Beaufort, Zijlker, Mees en Keu- chenius is een amendement op de Indische begrooting voorgesteld om art. 81 van hoofdstuk II (uitgaven in Ned.-Indië) te verminderen met ƒ514,000 en in verband daarmede art. 37 van hoofdstuk I (uilgaven in Nederland) ie verminderen met f 136,000. Beide posten betreffen den aanleg van spoorwegen. Voor den hoogen raad der Nederlanden werd gisteren eene vordering in cassatie bepleit, waarvan wij ter gelegenheid van de behandeling der zaak voor het geregtshof te 's Gravenhage vroeger melding maakten. Na het overlijden van den landbouwer v. L., te Tholen, bleek, dat hij het grootste deel van zijn onroerend goed bij onderhandsche acte voor ruim 16000 had verkocht aan zijn oudsten zoon, onder bepaling, dat de vader zoolang hij leefde het goed aan zich zou houden en het koopcontract eerst effect zou hebben na zijn dood. De overige erfgenamen namen hiermede echter geen genoegen, al was hun wettelijk erfdeel, hetwelk de zoon (kooper) hun verzekerde, door de koopovereenkomst niet geschonden. Er werd dus eene regtsvordering ingesteld tot inbreng van het onroe rend goed in den boedel, om dien daarna onder de erfgenamen gelijkelijk te verdeelen. De regtbank te Zierikzee stelde den gedaagden oudsten zoon in het gelijk en ontzegde de vordering, op grond, dat de quaestieuse ver koop met geen wetsartikel was in strijd en bepaaldelijk hier niet was aan te nemen, gelijk eischers hadden beweerd, vervreemding onder voorbehoud van vruchtgebruik, die als gift is te beschouwen en mitsdien zou moeten worden ingebragt. Doch het geregtshof te 's Gravenhage vereenigde zich niet met de beslissing des eersten regters. Hoewel het hof in het midden liét de vraag, of de vervreemding als gift was te beschouwen, werd het vonnis op eenen anderen grond der toen appellanten vernietigdn. 1. op grond van de nietigheid van de onderhandsche acte, waarin, in verband met de daarin gemaakte conditie, het hof zag de bedoeling, dat na's vaders dood de oudste zoon, met uitsluiting der andere erfgenamen, zou opvolgen in het onroerend goed tegen betaling van den bovengenoemden prijs, eene beschikking, die alleen bij testament kon gemaakt worden. Het hof ver klaarde dus, dat de acte, als nietig, bij de boedelscheiding zonder invloed moest blijven, en de onroerende goederen derhalve geacht moesten worden deel uit te maken van den te verdeelen beedel. Het hof verwierp mede de bedenking van de toen geïntimeerden, dat de quaestieuse nietigheid, ver mits zij geen deel uitmaakte van de zwarigheden in het proces-verbaal van den met de scheiding belasten notaris, in dit proces buiten beschouwing moest blijven. De cassatie-middelen, zoowel tegen deze laatste als tegen de eerstgenoemde beslissing, werden ontwikkeld door mr. M. Tels, advocaat te Rotterdam, terwijl die voorziening bestreden werd door mr. Vlielan- der Hein. Door de administratie der belastingen te Rotterdam werd voor eenigen tjjd eene vervolging ingesteld tegen W. F. G. K.vrachtrijder aldaar, als zou deze zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding der wet op het perso neeldoor het niet doen van aangifte in de le klasse der belasting van een schimmel-merriepaarddat door hem in de maand April jl. werd gebruikt voor een rijtuigje op veeren. De bekl. beweerde, dat hij tot de aangifte niet verpligt was, omdat het bedoelde paard den gevorderden ouderdom van 42 maanden nog niet had bereikt. De arrond.-regtbank te Rotterdam nam die bewering echter niet als bewezen aan en veroordeelde K. tot het vijfdubbele der ontdoken belastingzijnde eene boete van 225. Van die veroordeeling voorzag de bekl. zich in appel bij het geregtshof te 's Gravenhage en in de tereglzitting van jl. Zaturdag hield de beklaagde vol, dat de schimmel nog zóó jong was, dat hjj niet in de termen der belasting viel. De rijks-advocaat rar. Rochussen was van meening, dat bekl. het bewijs had moeten leveren van de waarheid zijner opgave en vroeg mitsdien de bevestiging van het vonnis, doch de verdediger, mr. van Gigch trachtte aau te toonen, dal de administratie, die in deze als openb. min. optrad, had te bewijzen, dat bekl. in strijd met de wet had gehandeld. De adv.-gen. mr. Gregory vereenigde zich met de zienswijze van den rijks advocaat en concludeerde eveneens tot bevestiging van het vonnis, overeen komstig welke conclusie het hof heden zijn arrest wees; waarbij dus ook in hooger beroep werd beslist, dat de bekl. het negatief bewijs had moeten leveren, dat het paard den vereischten ouderdom nog niet bereikt had. Het vermoeden, dat vijf Scheveniugsche bomschuiten in den October- storm zijn vergaan, is, nu geen enkele geruststellende tijding uit den vreemde mogt ontvangen wordeneene treurige zekerheid geworden. 45 personen, voor hel meerendeel gehuwd, hebben alzoo het leven verloren. Het getal der verongelukten in October en November van dit jaar is reeds geklommen tot 53! Sedert den bekenden Pinksterstorm eischte de zee van Scheveningen niet zoo talrijke offers. [fad.) ËSIGELANII. LONDEN, 17 November. De hertog en de hertoginvan Connaught hebben een bezoek gebragt aan de koningin op het kasteel van Windsor. De stad was versierd. De koningin en prinses Beatrice ontmoetten HH. KK. HH. aan het Great Western spoorwegstation, waar H. M. haar zoon met zijne behouden terugkomst uit Egypte geluk wenschte. Op het kasteel werd den hertog een adres aange boden door den mayor en het gemeentebestuur van Windsor en des avonds werd een fakkeloptogt en eene serenade gehouden voor het koninklijk slot. Patrick Joyce, de eerste van de negen personen, die thans te Dublin teregt staan wegens den moord te Maamtrasna, is schuldig bevonden en tot de galg veroordeeld. Het schuldbewijs tegen hem berustte op de ver klaringen van ooggetuigen. De Britsche maatschappij tot afschaffing der slavernij heeft Woensdag II. te Londen, onder voorzitterschap van lord Shaftesbury, eene bijeenkomst gehouden om te protesteren tegen het voortzetten van den slavenhandel in Soudan. Te Aberdeen hebben ergerlijke tooneelen plaats gehad bij gelegenheid dat de rector magnificus der hoogeschool, dr. Bain, zijne inwijdingsrede houden zou De zaal, waarin die rede zou uitgesproken worden, was den studenten, wegens vroegere rustverstoring, eerst ontzegd; nadat zij echter beloofd hadden zich ordelijk te zullen gedragen, werd het gebruik er van hun toch toegestaan. Zij braken echter hun woord. Vereend trokken zij door de straten, gemeene liederen zingende, erwten en andere projectielen werpende naar de voorbijgangers, en zelfs tramwagens aanrandende. Vóór de deur der zaal vonden zij een aantal stevige portiers, die hun den toegang moesten beletten; deze mannen werden, na eene vechtpartij, overmeesterd; de deur werd ingeramd, en onder helsch getier stroomde de troep naar binnen. Hier begon het spektakel eerst regt. Alles werd onderst boven gesmeten en zooveel mogelijk vernield. De heeren en dames op de galerij werden begroet met een hagel van erwten en voetzoekers. Toen de rector verscheen, groeide het misbaar nog aan, zoodat prof. Bain, na eenige ver- geefsche pogingen om gehoor te krijgen, zich onverrigter zake met den senaat verwijderen moest. Daarna marcheerde de studerende jongelingschap al zingende en schreeuwende terug naar de plaats van waar zij gekomen was, onderweg de burgers beschietende met erwten en meel. Naar men verneemt zou de Khedive van Egypte voornemens zijn, zoodra de reorganisatie van zijn rijk tot stand is gekomen, een bezoek te brengen aan Engeland, ten einde de koningin zijn dank te betuigen voor de groote FRAKKBIJK. Eenige afgevaardigden van de uiterste linkerzijde hebben het voorne men te kennen gegeven, om eerstdaags aan de kamer een voorstel te doen tot opheffing van de wet van Maart 1872. tegen de Internationale. Het Joum. des Déb. betoogt dat het niet raadzaam is deze quaestie aan te roe- ll ren, nu het proces in de zaak van Montceaux-les-Mines nog aanhangig is. Volgens de dagbladen zou de post van 50,000 fr.welke in de kamer I tot zoo levendig debat aanleiding gaf, voor een vaderlandlievend doel zjjn I aangewend. Mgr. Lavigerie zou toen hij als apostolisch delegaat naar Tunis I vertrok, op zich genomen hebben de Italiaansche priesters door Fransche te I doen vervangen. Dit werk vereischte natuurlijk uitgaven, die hij zoo vrij I was der toenmalige regering in rekening te brengen. De heer Humbert, j destijds minister van eeredienst, aarzelde dan ook geenszins de gevraagde li 50.000 fr. te voldoen. I De prefect van het dep. der Seine heeft aan de leden van den alge- I meenen raad van het departement een rapport over de verpleging der Ij krankzinnigen doen uitdeelen, waarin o. a. wordt opgemerkt, dat het cijfer I dier ongelukkigen in het departement hooger is dan dat in de andere ge- I westen des lands. Den l'lco Januarij 1801 telde men er 946, den 31,tt0 I December 1881 8260 krankzinnigen, ofschoon in deze tachtig jaren de be- I volking van Parijs naauwelijks verdriedubbeld is. In de laatste tien jaren I: is het getal krankzinnigen jaarlijks met gemiddeld 200 toegenomen. Meer li dan 15 pCt. hadden hun toestand te wijten aan het misbruik van geestrijke I drankeu. De meeste opnemingen komen voor in de maand Augustus, de II minste in Januarjj. Het aantal genezingen beliep in 1881 683, d. i. ééne genezing op iets meer dan 9 lijders. Onder personen boven de 50 jaar l| komen veel minder genezingen voor dan onder de jongeren. Voor het vol- II gende jaar raamt men voor een vermoedelijk getal van 8320 krankzinnigen I de uitgaven op 4,800,000 frcs. Te Parijs heeft het Dingsdag en Woensdag aanhoudend geregend, soms bij stroomen; Maandag was er tevens een mist zoo zwaar, als te Londen |i vaak voorkomt. De Setnebootjes moesten lichten aanbrengen en in de hui- zen moest bij dag gas worden gebrand. De straten waren in modderpoelen II veranderd en ofschoon de stadsreiniging dag en nacht doorwerkte, was het niet gelukt behoorlijk de dienst le vervullen. Volgens den Corr. de la Gironde is de notaris L.burgemeester van I Carbon-Blanc en tevens lid van den algemeenen raad der Gironde, met de noorderzon vertrokkenzijne zaken in jammerlijken toestand achter- latende. Uit Quimper wordt getelegrafeerd, dat de gemeente Crozan bijna ge- heel door brand verwoest is. Het raadhuis, de school en het postkantoor j| werden eene prooi der vlammen, waarbij de onderwijzer en acht kinderen omkwamen. DVITICHLAKlt. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van financiën bij het indienen der begrooting verklaard, dat het door eene leening te dek- I ken tekort 31| millioen bedraagt. Hel verlies, dat door de afschaffing van de vier laagste aanslagen der «Klassensteuer" zal ontstaan, zal door belas- ting op den verkoop van sterken drank en tabak goedgemaakt worden. De Dortm. Ztg. deelt het volgende mede: Een reiziger had lusschcn I Lolhringhauseu en Hórde een brandend eindje sigaar in de ruimte, waarin I het raampje van het portier wordt neêrgelaten, geworpen. Het toeval I wilde, dat het daar in aanraking kwam met andere ligt ontbrandbare stof- feu, die eveneens in brand geraakten en het hout van het portier aan- I tastten. Op het geroep om hulp der passagiers, snelde het personeel toe

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5