gymnastiek, middelbaar onderwijs, 1 candidaal was niet opgekomen. Toe gelaten niemand. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht: Iloogduitsche taal, M. O. acte A, toegelaten mej. J. Lorey, afgewezen eene; acte B, afgewezen twee vrouwelijke candidaten; L. 0. toegelaten mej. A. T. Ochs. Fransclie taal, M. 0. acte A, geëxamineerd 4 mannelijke candidaten 3 afgewezen, toegelaten de heer G. H. van Krieken. Naar aan de Amst. C. wordt medegedeeld, behoort onder de financiële plannen, door de regering weldra aan het oordeel van den raad van state te onderwerpen, ook eene betere regeling van den suikeraccijnswaarbij van de grondgedachte wordt uitgegaan om eene hoogere opbrengst voor de schat kist te verkrijgen, zonder daardoor schade aan de suikerindustrie zelve toe te brengen. Ook zal de zoulaccijns aan eene herziening worden onderwor pen in den zin van meer gelijkmaligen druk over de bevolking. Vau eene afschaffing van den zeepaccijns moet geen sprake zijn. Be hh. S. van Velzen te Alphen aan den Rijn, A. van der Paauw te Koudekerk. C. L. Mense te Zwammerdam, L. L. Hoos Zoon te Leider dorp, Gebr. Koning te Leiderdorp, L. A. II. van Delden te Leiderdorp, A. L. Gerretsen te Willeskop, P. van 't Hofl Stolk te Ouderkerk aan den IJssel, C. Mijnliefï te Barwontswaarder en-Andr. Muller te Wilbeskop, allen steen fabrikanten, hebben zich tot de tweede kamer gewend, met het verzoek om in hel ontwerp, hciielzende wettelijke bepalingen tol het legengaan van overmaligen arbeid en verwaarloozing van kinderen, de bepaling dp te nemen, dat art. 7, waarin de duur van den werktijd van 12- tot 15-jarige arbeiders wordt vastgesteld, niet van toepassing is op steenfabrieken. Naar wij vernemen zal de 50-jarige gedenkdag van het bombardement van de Citadel van Antwerpen te Amsterdam feestelijk worden herdacht, zoowel van particuliere zijde als van regeringswege. De officiële gedachtenisviering zou bestaan in het houden eener groot? parade ter eere en in tegenwoordigheid van de geregtigden tot het dragen der Citadel-medaille en liet toekennen van raugsverhoogingen aan de nog in leven zijnde gepensioneerde opper-, hoofd- en verdere officieren uit de dagen van 1831. Ook de mindere strijders zouden hun aandeel erlangen in de belooningen en eerbewijzen welke van rijkswege zouden worden toegekend. D'. G. Nijl uis, pred. te Iloogeveen, heeft voor het beroep naar de lierv. gemeente te Leiderdorp bedankt. Dingsdag avond kwam een 14-jarige knaap, die langs hel vaarwater Krakeel te Iloogeveen voor eene ledige schuit liep te trekken, op nood lottige wijze om het leven. De felle oostenwind pakte hel vaartuigje, ten gevolge waarvan de jongen in de strak gespannen lijn verward en te water geraakte, waaruil niemand hem konde redden. Men meldt uit Vlaardingen: Er kwamen in den loop dezer maand, zoo hier als te Maassluis, 50 schepen van de haringvisscherij terug. Voor verre het grooiste gedeelte was deze reis beneden een middelmatige vangst, wat in hooldzaak aan het sedert half October voortdurende ruwe weder te wij ten is, waardoor de gelegenheid tot visschen bijna geheel benomen wérd en dat velen het verlies van vischwant kostte. Van twee loggers ging de ge- heele vleet met toebehooren te loor, weder anderen verloren de helft en leden schade aan de overgebleven netten. Van buitengewone rampen, zoo als verlies van menschen of verongelukken van loggers, is tot heden niets bekend en vleit men zich daarvan verschoond te blijven. Door de regtbank te Rotterdam is de socialist Ganz schuldig verklaard aan drie opligtcrijen en van het overige hem te last gelegde vrijgesproken. is veroordeeld tot twee jaren celstraf en drie geldboeten van 25. Ganz zal in appèl komen. Uit Antwerpen wordt aan de N. R. C. medegedeeld, dal Louise Michel binnen cenigc dagen te Rotterdam eene voordragl komt houden. Reindcr van den Brink, wiens opsporing door den officier van justitie te Arnhem, als verdacht van poging tot moord, werd verzocht, is door de veldwachters te Dieren aangehouden en gevankelijk naar Arnhem over- gebragt. Naar men verneemt, moet hij zijne misdaad reeds hebben beleden en had hij van te voren zijn pistool met stukjes lood geladen. Door een paardenslagter te Arhem werd eergisteren van eenen koop man voor 5 een paard gekocht met een gebroken poolwaarbij eerstge- genoemde den koopman nog bovendien 1 voor zijne moeite gaf. Aan eene stalhouderij gekomen, waar hel beest moest zijn, werd door hem een bewijs van koop vertoond, waarop een knecht hem lagchend een defect hobbelpaard overhandigde. De woede van den vilder was groot. De koopman werd op gespoord, die eerst niets van de zaak wilde welen, doch later de verstan digste partjj koos en de zaak in der minne schikte. Te Dijkshorn, onder de gemeente ten Boer, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De landbouwer Oosterheert en zijnefj.yrouw van Hoeksmger waren met paard en rijtuig op weg naar Groningen. Ook de manufacturler Broerken te Loppersum had in het rijtuig plaats genomen Door den hevi- gen wind geraakte de hen passerende Delfzijlster boot gedeeltelijk op den wal, waardoor het paard zoodanig schrikte, dat het met zijnen last in de langs den weg loopende sloot tcregt kwam. Het gevolg hiervan was, dat Uesterhcert en zijne vrouw met eenige kleine kwetsuren vrij kwamen; hun medepassagier Broerken werd zoodanig verwond, dat hij eenige uren later overleed. Door de Engelsche regering is aan den Vlissingschen loodsschipper le kl. L. J. Engels een binocle geschonken voor de redding van de uil 27 personen bestaande bemanning van bet Engelsch barkschip Nehon, op 25 Oct. jl. De bemanning der sloep van den loodskotlcr, welke geheel vrij willig zich waagde om de schipbreukelingen van het wrak af te halen en deze veilig aan boord van den kotter bragt, ontving eene geldelijke be- loon g. M n meldt uil 's Hertogenbosch van gisteren: De stand vari het water heeft reeds eene hoogte bereikt van 4.95 meter boven A. P. De sluizen der stad 2rjn gesloten. De Bokhovensche overlaat werkt eene lengte van meter met 20 lot 50 centimeter naar binnen. Aan de sluis te Crevecocur is de waterstand van de Maaszijde 5.08; aan de Diezezijde 4.82 meter boven A. P. Uit Willemstad meldt men aan de IV. R. C.: Gisteren ochtend ien half acht is nabij deze gemeente, op het Hollandsch Diep, een vaarlui» komende van Brouwershaven en bestemd voor Rotterdam, geladen met 200 vaten petroleum, ten gevolge van eene sneeuwbui vergezeld van een ruk. wind, omgeslagen. De te Sliedrecht tehuis behoorende schippers (vader zoon en kleinzoon) konden zich ter naauwernood, door in de boot te springen, redden. Naauwelijks was het touw, waarmede de boot aan liet vaartuig was bevestigd, doorgesneden, of hel verdween in de diepte, zonder dat er iets kon gered worden, zoodat de schippers van alles beroofd de Hilsche haven binnenkwamen. Op het Volkerak onder Dinteloord is ook gezonken een Iiglerschip, schip, per K. de Jong, met eene lading tarwe. De opvarenden zjjn gered. Ten gevolge van voortdurende aanrandingen en diefstallen tnsschrn Bcrgen-op-Zoom en Putte werd tot ondersteuning der brigade-maréchaussees in eerstgenoemde plaatseene tweede brigade te Ossendrccht gestationeerd Niettegenstaande dit is andermaal in het naburige VVoensdrecht eene vrow onverhoeds op den openbaren weg aangevallen en van al haar goud beroofd Van wege de regtbank le Roermond heeft te Veulo een onderzoek in loco plaats gehad ter zake van de door het faillissement Wolters verdwenen gelden. Niet alleen de hh. Wolters, maar ook de burgemeester en de secre taris der gemeente Veulo moeten voor den regter van instructie verschijnen, Naar de Courr. de la Meuse meldt, moet het onderzoek vooral betrekkin; hebben op de kapitalen van het bureau van weldadigheid. Eenige aanzien, lijke ingezetenen van Venlo, meenende dat de armen cr regt op hebben, niet om ten deele. schadeloos gesteld te worden, maar om w eder in het onver kort bezit te geraken hunner fondsen, hebben de tnsscheukomst der reg- terlijke magt ingeroepen. 's GRAVENHAGE17 November. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de commissie in zake hel adres van generaal van der Ileyden gerapporteerd, dat de nailet d< or den minister overgelegde stukken, naar het oordeel der meerderheid, geen verandering brengen in de vorige conclusie. De minderheid stelt cell ier voor te verklaren, dat met medewerking van generajI van der Ileyden de rottingstraf op Atjeh is toegepast, zonder in acht le nemen het wette lijk voorschrift, dat voorkomen wil, dat die straf de gezondheid der veroor deelden in gevaar brenge. Overigens blijft de minderheid ook de eer en den goeden naam van van der Ileyden onaangetast achten. De algemeenc beschouwingen over de Indische begrooting zijn gesloten; alle sprekers repliceerden. De minister hield vol, dat de begrootiug niti voor inkrimping vatbaar was; dal cr geen termen zijn om verandering it het bestuur van Atjeh te bevelen, en dat hij zou zorgen, dat de kamer,» zake de overeeukomst met de handelmaatschappij, niet voor ren 4't accompli" worde gesteld. Over zijn stilzwijgen omtrent de Billilouiaik werd hjj ten slotte door de hh. van Houten en Keuchenius gegispt. Man dag zijn de artikelen aan de orde. Z. K. H. Alexander, prins van (franje, vertrekt morgen Zaturdag avoti half zes ure naar Amsterdam, ter bijwoning van de feestviering ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan der vrijmetselaarsloge »La Pait" aldaar. Van gemeentewege werd heden door het uitsteken der vlaggen van hit raadhuis en den llaagsehen toren de gedenkwaardige dag van 17 November den ingezetenen in herinnering gebragt. Gisteren avond werd de algemeene vergadering van leden van het concert Diligenlia. ouder voorzitterschap van den heer mr. Verkerk Pisio- rius. gehouden. Onder de punten, die te dezer vergadering werden be handeld, behoorde voornamelijk bet geschil ontstaan lusschen heeren com missarissen en den directeur, den heer Verhulst, over uitvoering van stuk ken "an de componisten Wagner, Liszt en Berlioz. Er waren een 200-tal leden tegenwoordig. Langdurig werd over deze zaak gesproken. Ten slotte werd het eerst in omvraag gebragt eene motie van den heer mr. A. A. de I'into, strekkende daartoe, dal de vergadering het wenschelijk achtte co» cessiën te doen aan het verlangen van den directeur. Het bestuur va- klaarde zich legen deze motie en gaf te kennen, dal, zoo zij werd aange nomen commissarissen hun ontslag zouden nemen. De motie werd verwor pen met 108 tegen 74 stemmen. Vervolgens werd in omvraag gebragt it motie van den heer mr. A. I'. Th. Eyssell. waarmede het bestuur ziehier- eenigde, welke werd aangenomen met 104 legen 34 stemmen. Zij kwata hierop neder: De vergadering, waarderende de verdiensten van den lieer Verhulst, zoowel tegenover de toonkunst in het algemeen, als tegenonr Diligenlia in het bijzonder, maar desniettegenstaande geen voldoenden groni aanwezig achtende om de werken van Wagner, Liszt en Berlioz uil11 sluiten, vereenigt zich met het besluit van het bestuur om die werken, immers in beperkte male, le doen uitvoeren en wenscht, dat de heer Ver hulstthans nader ingelicht door de gevoerde discussiën en correspondentie- alsnog aanleiding inoge vinden om zijne door allen op den hoogsten prjs gestelde medewerking aan Diligenlia niet te onthouden. Te Scbeveuingen is berigl ontvangen, dal de visschersschuit Proefnemi»p aldaar tehuis behoorende, overzeild is. 3 man zijn verdronken, de overig" zijn le Antwerpen aaugebragt. 1UJ I T E X L A N IJ S C UK HE li 1 G TEN. K K 8. W S». LONDEN. 16 November. De lord-mayor heeft eene oproeping gedaan voor de nageblcveneti i* slagtoflërs by de ontploffing in de koolmijn Claycross. De compagnie id

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2