leidsche courant. zn. 1882. ZATURDAG 18 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNEN LAN DS C II E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen Ier kennis van Belanghebbenden dat is ingekomen een adres van de firma W. Hoogenstraa- ten C*.. houdende verzoek dat er aah den In- en uitgang der Kerksteeg aan het Stecnschunr een ijzeren hek wordt geplaatst, dit des avonds eu des morgens, op nader Ie bepalen nren, gesloten en ge opend wordt: Zjj noodigen verder belanghebbenden uit eventueelc bezwaren legen dat verzoek schriftelijk in te dienen vóór of op Donderdag 23 Novem ber a. s.lerwjjl op dien dag des voormiddags te elf uren op hel Raad huis gelegenheid zal worden gegeven mondeling de bezwaren daartegen in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 17 November 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 November. Naar Cox S. mededeelt, beeft het Leidsche Studentencorps besloten zich met bet volgende adres tot den minister van binnenlandsche zaken te «enden .Excellentie' Kennis genomen hebbende van het voornemen der regering om hel kabinet van platrn en pleisterbeelden van hier naar Amsterdam over te brengen, voelt het Lcidsch Studentencorps zich gedrongen, uwe aandacht op de volgende bezwaren te vestigen. 1». Dat hel kabinet van prenten ingevolge codicilaire dispositie van wijlen vronwe Johanna Louise van Oldenbarueveld genaamd Ttillingh, in leven weduwe van den Wel-Ed. geb. heer Jean Theodor Royer, van 5 February 1809. aan de Leidsche academie is gelegateerd onder voorwaarde dat de academie van Leiden voornoemd hetzelve nimmer aan wie het ook zijn moge zal tnogen verkoopen, maar hetzelve ter eeuwige gedachtenis aan den heer overledenen zal moeten bewaren, hetgeen de ondergeteekende verzocht heeft stip elijk te w illen nakomen. 2'. Dat met het oog op het baanbreken van de archaeologische rigting bij de studie der klassieke letteren, en de toenemende belangstelling in kunst geschiedenis, het kabinet van pi enten en pleisterbeelden onmisbare hulpmid delen bij hel onderwijs zijn". Zooals wij dezer dagen mededeelden is bij de uilgevers fiebr. Belinfante, te 's (lage. weder verschenen een geschrift van den heer J. Scheltema, outl- kommandant der dienstdoende schutterij alhier, getiteld: »Nog iets over de schutterij", liet doel, dat de schrijver zich thans voorstelt, is eene beoor deeling van het nieuwe wets-ontwerp op de schutterij, waaraan hij laat voorafgaan eenige beschouwingen, naar aanleiding van gemaakte bedenkin gen, op eenige punten, door hem in een vroeger scbryven over de schutterij behandeld. Op die bedenkingen of aanmerkingen stelde de schrijver Imogen prijs, omdat hij daardoor in staat werd gesteld zijne denkbeelden daarnaar Ie wijzigen. Bij het bespreken dezer bedenkingen deelt de schrijver tevens eenige bijzonderheden mede omtrent den loop der zaken, die hem genoopt hebben zijn ontslag te vragen als kommandant der dienstd. schutterij alhier. Hij wil daardoor doen uitkomenzegt hijhoe belemmerend en nadeclig de rwg van burgerlijke besturen en autoriteiten voor de schutterij als militaire magt zijn kan, en hij hoopt de overtuiging te hebben doen veldwinnei.dat «ne afdoende verbetering, ®agt, niet te verwachten Uitrokken. Hij de behandeling van het nieuwe wets-ontwerp op de schutterij volgt de schrijver de algemeene beschouwingen in de memorie van toelichting op Hen voet en aan hel slot daarvan resumeert hij zijne denkbeelden in hoofd tak als volgt: 'He schutterij verkeert in een hoogst gebrekkigen toestand door verwaar- loozing en verkeerde toepassing eener verouderde wet Zij is dientengevolge "'cl in staat tot de vervulling van haren grondwetligen pligt. Verbetering is alzoo dringend en onverwijld noodzakelijk, en wel liefst *n best door eene nieuwe wettelijke regeling, met waarborg voor doel- l'elFende toepassing. Maar eene nieuwe wet moet veel beter zijn dan de bestaande. Met den eene hervorming der schutterij in eene krijgs- is, zoolang zjj niet geheel aan die zorg is tegenwoordigen toestand moet geheel gebroken worden; anders liever geen nieuwe wet. Het thans voorgedragen wets-ontwerp zal wel verandering, maar geen beduidende, allerminst afdoende verbetering aanbrengen. Verbetering van de wettelijke regeling der schutterij schijnt vooralsnog onbereikbaar, wegens den verwaarloosden en hoogst gebrekkigen toestand, waarin zij vervallen is. De overgang of sprong van dien toestand naar een alleszins voldoenden is te groot. Onze tegenwoordige schutterij zou door eene wet op eens hervormd moeten worden in eene militaire magt, volko men in staal haren grondwelligen pligt Ie vervullen. Die eiscb is te zwaar. Moet. nu eene nieuwe en goede wettelijke regeling nog niet te verkrij gen is, de hoogst gebrekkige toestand bestendigd en elke verbetering op de lange baan geschoven worden? Neen! Kan men het beste niet krjjgen, dan grijpe men hetgeen binnen het bereik ligt. Of is, zonder nieuwe wet, geen verbetering mogelijk? Voorzeker. Indien slechts verwaarloozing en verkeerde weisuitvoering plaats maken voor zorg en behartiging, voor den erustigen wil om te verbeteren, dan kunnen althans door doeltreflende, krachtige en doortastende maatregelen vele ge breken verholpen worden". Ougeiwijleld zullen de mannen, die iu deze bevoegd zijn een oordeel uit te spreken, ook aan dit geschrift weder hunne aandacht wijden. Gedep. staten der provincie Zuidholland hebben bepaald dat de verkie zing van een lid der staten van de provincie Zuidholland hoofdkiesdistrict 's Gravenhage. Ier vervulling der vacature ontstaan door hel overljjdrn van den heer W. J. G. Scheurleer, zal plaats hebben op Dingsdag den 19d'° Decem ber 1882, en dal de herslemming, zoo die noodig mogl zijn, zal geschieden op Dingsdag den 24e» Januarij 1883. De Staatscourant deelt den uitslag mede van de, in 1882, te Amster dam gehouden examens, ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar ouderwijs in liandleekenen. regtlynig teekenen en perspectief en boetseren, en tot het geven van lager onderwijs in hand- teekenen Voor de acte «handteekenen", M. O (M'j waren opgekomen 21 mannen, van wie 5 zich terugtrokken en 11 werden algewezen; en 7 vrouwen, van wie 2 werden afgewezen. De acte van bekwaamheid werd uitgereikt aan: de mannen: B. J. Bouwmeester j'.te Haarlem; B. II. Ileymann, te Brielle; P. P. Rink, te 's Gravenhage; H. Rozenheek, te 'sGravenhage; A A. Teerlink, te Dordrecht; de vrouwen: B. E. van Houten, te Graven hage: II. J van Hove, te 'sGravenhage: J. M. E. Kerlen, Ie Amsterdam; D. J. A. Lourcns, te 's Gravenhage; M. W. C. van Rosscmte 'sGra venhage. Voor de acte «regtlijnig teekenen en perspectief' (M-) waren opgekomen 17 mannen, van wie 4 werden afgewezen. De acte van bekwaamheid werd uitgereikt aan: J. H. van de Abeelen, te Tilburg; J. J. Garjcanne, Ie Ra- vestcin; C. F. van Hoof, Ie Tilburg; E. Jelsma, te Utrecht; E. D. J. de Jongh j'.te Groningen; H. Leeuw j'., ie Roermond; J. M. E. Lots, te 'sGravenhage; W. J. Mali, Ie Nijmegen; J. E. C. de Man. Ie VVarfïum; I Molenaar, te Sappemeer; E. J. Niermans, te Delft; E. Riepma, te Arn hem; H. van Steel, te 's Gravenhage. Voor de acte «boetseren" (O) waren opgekomen 5 mannen, van wie 3 werden afgewezen. De acte van bekwaamheid werd uitgereikt aan: J. J. Garjeannc, te Raveslein; P. 1. den Hertog, te 'sGravenhage. Voor de acte «handteekenen lager onderwijs" waren opgekomen 39 man nen, van wie 1 zich terugtrok en 24 werden afgewezen, en eene vrouw, die werd afgewezen. De acte van bekwaamheid werd uitgereikt aan: A.M. Abels, te Rotterdam; A. A. Beandoux. te 's Herlogenbosch; J. A. Broers, te Voorschoten; II. Edelingie Rotterdam; J. A. Eygenraam, Ie Njjmegen; J. D. N. de GraafT, te Willemstad; W. C. de Graall, te Middelburg; L. W. van der Lee, Ie Lage Vnursche; P. J. van Loo, Ie Utrecht; J. C. van der Menlen, te Dordrecht; P. T. van der Metilen, te Bergum: G. van Reeuwjjk, te Rotterdam; J. A. Ressing IFz.. te Delden; J. Verwey de Winter, te Leiden! Acte-examcns te 'silage, middelbaar onderwijs, afdeeling Nederl. taai en letterkunde. Toegelaten: voor Nederl. taal- en lelterknnde, mej. H. A. Schim van der Loef!, van Gouda; voor aardrijkskunde, P. van den Brand, van Almelo. Niet opgekomen: 1 candidaat voor siaatsinrigting van Neder land. Afgewezen: 2 candidaten voor boekhouden. Afdeeling wis- en na tuurkundige welensshappenenz. GrCxamineerd 7 candidaten voor de acte

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1