13 U 1 T E N LAN DSC 11 E 13 E R I G TEN. EER TELEGRAAF. ADVERTED T 1 E N. het wachtschip te Willemsoord, worden op non-activiteit gesteld. Eerstge noemde rflicier wordt vervangen door den luit. ter zee le UI. J. Haremaker. De officier van administratie 1' kl. E. H. W. Wijnmalen wordt geplaatst in de rol van genoemd wachtschip. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij het voortgezet debat over de Indische begrooting. beschuldigde de heer de Casembroot den heer Keuchenins van insinuatiëndoch trok zijn persoonlijk feit in, nadat de heer Kenchenitis ontkende ze gebezigd te hebben. De heer Keuchenins en de minister van koloniën wen schlen den heer de Casembroot met zijn feestdag geluk (herdenking van den dag waarop hij voor 50 jaren in dienst trad). De minister liet de Billiton-qtiaestie rusten tot later, handhaafde zijn standpunt in de Atjeh-quaestie en bestreed uitvoerig hel beweren, dat de financiële toestand zorgwekkend en de begrooting onjuist geraamd zou zijn. pe heer Bulgers en Insinger bestreden sterk de Atjeh-politiek der regering en hielden vol de juistheid der persberigten. Na uitvoerige replieken is de voortzetting op morgen bepaald. Overeenkomstig het gevoelen van hel openbaar ministerie heelt de regtbank te 'sGravenhage den magnetiseur G. aldaar vrijgesproken van de aanklagt van onbevoegde uitoefening der geneeskunst door middel eener somnambule. De heer de Bcrnabé, laatstelijk secretaris van legatie van Spanje alhier, is naar zijne nieuwe standplaats Parijs vertrokken. ËNGEl.AND. LONDEN. 15 November. Volgens het voor eenigen tijd openbaar gemaakte jaarverslag der Lon- densche politie, werden in de Engelsche hoofdstad gedurende het vorige jaar 26170 nieuwe huizen gebouwd. De bevolking van het politiegebied is nu 4.788,657 inwoners, die door 11234 politiebeambten worden beschermd. Van Deze laatsten worden echter velen voor bijzondere zendingen gebruikt, zoo dat slechts ongeveer 9940 beambten van alle rangen beschikbaar zijn voor de gewone dienst. Er werd in 1881 voor een bedrag van 103,568 aan goederen gestolen. Hel aantal personen, die op geheimzinnige wijze verdwenen, bedraagt het liooge cijfer van 154 volwassenen en 23 kinderen, terwijl 54 lijken van onbekende personen gevonden en begraven werden. Voorts kwamen 252 personen op straat om bet leven en werden 3400 gewond. De bekende Edison bevindt zich thans alhier. Hij wil, ten einde de voortreffelijkheid zijner manier van electriscbe verlichting te doen uitkomen, zjjne toestellen aanbrengen in den West London Tabernacle. Terwijl aan de Engelsche zjjde van het Kanaal de tunnel-werkzaam heden geheel gestaakt moesten worden, zetten de Franscben hunne werk zaamheden kalm voort en zjjn reeds meer dan 400 M. van de kust door gedrongen, zonder op eenige zwarigheid te stooten. De hh. Joseph Brothers, makelaars, berigten in de Times, dat in ge volge het schier volslagen mislukken van den hop-oogst dezen zomer, de bierbrouwers zich het volgende jaar voor hunne ale zullen moeten behelpen met allerlei bittere surrogaten, als daar zijn: Colombowortel, Guinea-kor- rels, quassia, cheretta, camomille enz. Met het oog hierop zijn de prijzen van deze artikelen nu reeds van 300 tot 400 pCt. gestegen. Maandag avond had in diepe duisternis en bij zwaren storm in het kanaal bij Beachybead eene botsing plaats tusschen de Hamburger poststoom- boot Westphalia en eene onbekende stoomboot. De schok was zeer hevig. De Westphalia zette een sloep uit met zes man, om een onderzoek in te stellen naar de boot, waarmede de aanvaring had plaats gehad, om, zoo deze gezonken mogt zijn, de drenkelingen te redden. Daar z(j echter zelf een groot lek had gekregen in den boeg, moest de Westphalia zonder iemand van het andere schip en zonder de manschappen uit haar sloep neer te kunnen opnemen, zich naar Portsmouth spoeden. Hare passagiers, de post en de bagage zijn gered. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat in hel Russisch gebied aan de Mongoolsche grenzen een steppenbrand heeft gewoed over eene uitgestrektheid van zeventig vierkante mijlen, waardoor een aantal Kozakkeudorpenalsook aanzienlijke voorraden graan en veevoeder zijn vernield. Van Alexandrië zijn 150 Europesche werklieden naar Port-Saïd ver trokken, ter vervanging van de Arabische steenkooldragers, die den arbeid gestaakt hebben. Zij hebben aangenomen voor het loon te werken, dat door de Arabieren geweigerd was. Nog meer Europesche werklieden zullen binnen kort naar Port-Saïd gaan. Oe Arabische kooldragers vertrekken naar Damiate. PIlAKUil IJ li. Met het oog op de houding van Engeland in de Egyptische zaken Iaat de Temps zich aldus uit: Frankrijk en Engeland staan in eene werkelijk onaangename verhouding tot elkander. Engeland vergete niet, dat het de kans loopt om voor goed een land van zich te vervreemden, waarmede het sedert zoo vele jaren in de beste verstandhouding stond. Wij erkennen, dat het volkomen vrij is in het zoeken zijner bondgenooten. Het kan vrijelijk de voorkeur geven aan de goedwilligheid van Italië boven die van Frankrijk, of de derde worden in een Oostenrijksch-Duiisch verbond, of eindelijk zich volkomen afzonderen. Maar het mag zich niet vleijen, dat inuige betrekkingen met Frankrijk kunnen blijven bestaan, wanneer het blijk geeft, zoo weinig prijs op onze vriendschap te stellen. Wij zijn niet boovaardig en erkennen dat Frankrijk lijdelijk heelt opgehouden eene be slissende stem in Europa te voeren. Maar vooral de Engelsche regering behoort zich af te vragen of deze toestand niet voorbijgaande is en of het wel in het belang van Engeland zou zijn, een onoverkomelijkeu hinderpaal tusschen beide staten op te werpen. In eene Maandag II. gehouden zitting van den algemeenen raad der Seine is de volgende, na de indiening spoedvereischend verklaarde motie aangenomen: nDe raad vcreenigt zich met den op 2 Dec. 1880 door den gemeenteraad van Parijs uitgesproken wenscb, dat de wet van 24 Julij 1873 betredende de kerk van hel Heilige Harl le Montmarlre zoo spoedig moge lijk worde ingetrokken". Aan hel tuighuis te Rochelort zijn weder des nachts oproerige billet- ten aangeplakt geworden. De weikslers in de tabaksfabriek le Lyon hebben toegegeven. Allen zijn in de fabriek teruggekeerd, behalve een twintigtal, dat het gelag zal moeten betalen. !S II I T 9 C IS L A N Het heerenhuis heeft zijn bureau reeds zamengesleld. De voorzitler en onder-voorzitters zijn herkozen. liet huis van afgevaardigden kwam bijeen onder voorzitting van het oudste lid, den lieer van Bockum-Dolds, die den ouderdom van ruim 80 jaren bereikt heeft. De bondsraad heeft eene beslissing genomen in eene zaak van den fiscus tegen liet Berlijnsclie bankiershuis BleichröJer. Deze firma had na melijk 9000) mark le weinig aan zegelbelasting betaald, niet door eigen schuld, maar ten gevolge van eene verkeerde uitlegging der zegelwet door de ambtenaren. De fiscus verlangde nu de uitkeering van hetgeen door die firma te weinig voldaan was, maar deze weigerde, omdat zij hare wissels enz. reeds verhandeld had, de bedoelde zegelbelasling dus niet meer op anderen verbalen kon en niet aansprakelijk meende te zijn voor verzuimen der ambtenaren van den fiscus. De bondsraad heeft ten gunste van de firma BleichröJer beslist. In de dagbladen wordt nu opgemerkt, dal de bonds raad met twee maten schijnt te meten. Want toen eenigen lijd geleden Sleeswijk-llolsteinsche importeurs van ansjovis, eveneens ten gevolge van een verzuim der douane-ambtenaren, te weinig inkomende regten betaald had den, moesten zij wel degelijk het ontbrekende aanvullen, hoewel ook zij toen reeds de ansjovis verkocht hadden en de geleden schade dus niet meer op anderen konden verhalen. ALEXANDRIE, 15 November. De 'ministerraad heeft besloten de com missie voor het kadaster op te lieflen en in hare plaats te stellen een afzon derlijk deparlement onder liet ministerie van openbare werken., PARIJS. 15 November. De uiterste linkenzijde besloot een onderzoek te vragen naar de gebeurtenissen te Montceau.ó In de couloirs der kamer zeide men dat de heer Duclerc de deputatie, die de plannen van Brazza aanbeval, zeer goed ontvangen heeft. Hij zeide, dat hij den tijd geschikt achtte om handelend op te treden, dal hij weldra zon indienen een ontwerp, waarin het verdrag, dal Brazza sloot, wordt geratificeerd, en dat hij, in afwachting der ratificatie maatregelen had ge nomen om te voorkomen dat de streek in quaeslie door andere mogendhe den werd bezet. LONDEN, 15 November. Het lagerhuis nam aan, zonder hoofdelijke stem ming, na eene discussie van twee dagen, de tweede bepaling tot wijziging van het reglement van orde, waarbij liet regt der afgevaardigden, om verda ging der discussie voor te stellen, wordt beperkt. KOXSTANTINOPEL, 15 November. Engeland heeft geweigerd te treden in het nieuwe voorstel van Turkije om Servcr-pacha als Turksch commissaris naar Egypte te zenden. CAIRO, 15 November. De commissie van instructie heeft heden Suleiman- Daoud gehoord. Hij bekende bevel gegeven te hebben tot hel in brand steken van Alexandrië, daar hij den bepaalden last daartoe ontvangen had van Arabi, en hij voegde er bij dat Arabi verscheidene malen Mahmoud-Danti tot hem gezonden had, met bevel op vele plaatsen tegelijk de vlammen te doen uit barsten. Voorts verklaarde hij dat Arabi den 12 Julij hem gelast had den Khed.ve te vermoorden in het paleis Ramleh, en dat, toen hij (beschuldigde) aarzelde, Arabi hem tafheid verweet. Daarop ging hij (beschuldigde) met vier soldaten naar hel paleis Ramleh. Halfweg ontmoette hij Sultan-paclia die hem aanried nog wat te wachten en vooraf met Arabi de zaak nog eens te bespreken. AKADEniE-NIEVM'i. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16llon November de heer K. J. Philips, geb. te Amsterdam, in de reglswetenscbap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: liet over gaan van verbintenissen op rechtverkrijgendennaar aanleiding van art. 1354 van het Burgerlijk Wetboek. Den 14dc° November overleed le Leeuwarden onze geliefde Broeder en Behuwd-broeder, de Heer PIETEPi DIJKSTRA, in den ouderdom van 27 jaar. R. DIJKSTRA. W. H. J. DIJKSTRA, Sandbebg. Heden overleed, na eene kortslondige ziekle van slechts eenige dagen, onze innig geliefde oudste Dochter INGETJE AGATHA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 16 jaren. C. J. I.EYll. Leiden. 15 November 1882. A. C. LEYU, Roodensubg.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3