bestuur van Drenthe zijn toegelaten de heeren J. M. Rienstra en T. S. van der Ley. Acte-examcns te 's Hage, middelbaar onderwijs, afdeeling Nederl. taai en letterkunde enz. Toegelaten: voor aardrijkskunde, K. Wierinfa, van Amsterdam; voor slaatsinrigting van Nederland, Fr. Albers, van Nijmegen, en voor boekhouden, C. F. A. Zernicke, van Amsterdam. Afgewezen: 1 vrouwelijke candidaat voor Nederl. taal- en letterkunde, 1 mannelijke candi- daat voor geschiedenis en 1 voor boekhouden. Afdeeling wis- en natuurk. wetenschappen enz. Geëxamineerd 8 candidaten voor de acte gymnastiek, middelbaar onderwijs. Toegelaten de hh. G. A. Luiting, van Amsterdam, en A. J. Robin, van Haarlem. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht:., Hoogduitsche taal, M. O. acte A, afgewezen 2 vrouwelijke candidaten; acte U. afgewezen eene; L. 0., afgewezen eene. Fransche taal, M. 0. acteA, geëxamineerd 4 mannelijke candidaten, 1 trok zich terug, toegelaten de hh. J. Jurlinge, J. Kleiner en J. II. Hoogers. Het stoomschip Insulindevan Amsterdam naar Batavia, is op 14 Nov. van Suez vertrokken. Naar men verneemt moet het onderzoek door Zr. 11'. lijfarts, dr. Vink- huyzen, ingesteld, tot geenerlei ongerustheid hebben aanleiding gegeven. Eenige dagen rust zouden het heen weder in zijn normalen toestand b engen. Naar het llbl. verneemt, zou de regering het plan hebben, aan elk der Citadel-medailledragers op den aanstaanden gedenkdag van den aan vang van het beleg der Citadel van Antwerpen eene verrassing te bereiden;* Naar men verneemt, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Haarlem naar Utrecht door Haarlemmer meer, Aalsmeer, enz. Het comité van uitvoering van de internationale koloniale en uitvoer handel tentoonstelling te Amsterdam 1883 brengt ter kennis van hh. fabri kanten van verduurzaamde levensmiddelen, die voornemens zijn hunne artike len te exposeren, nadat deze de reis heen en terug naar lndië gemaakt hebben, dal voor de verzending naar Java gelegenheid zal beslaan om die onder controle van het comité te doen plaats hebben per stoom boot Prins Hendrik van de maatschappij Nederland, die 27 December naar lndië vertrekt; de goederen \vorden dan geadresseerd aan de commissie der tentoonstelling te Batavia met verzoek de terugzending aan het comité alhier te doen plaats hebben per hoot, die einde Februarij 83 weder van Batavia vertrekt. De tijdige terugontvangst is echter buiten verantwoordelijkheid van het comiié. Bij terugontvangst hebben die fabrikanten aanspraak op een certifi caat van het comité, dat onder diens controle de expeditie enz. heeft plaats gehad. De op de verzending vallende onkosten worden door het comité van uit voering gedragen. Men gelieve tijdig de goederen te adresseren aan de heeren de Vries C» Fv cargadoors van de maatschappij Nederland, en die te merken naar verkiezing, doch met bijvoeging der woorden: Tentoonstelling Amsterdam 1883. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam is tot pre dikant bij die gemeente beroepen d'. J. J. L. Lnti. pred. te Middelburg. Teyler's godgeleerd genootschap berigtdat als schrijvers van de twee onlangs bekroonde verhandelingen zich hebben bekend gemaakt de heeren Otto zur Linden, gymnasiallehrer in Bern, en W. S. Leendertz, predikant bjj de Doopsgezinde gemeente te Veenwouden. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de heer Beins aan burg. en welh. nadere inlichtingen gevraagd naar aanleiding der publiek gemaakte stukken omtrent prof. Rosenstein. De bur gemeester heeft medegedeeld, dat er gecne andere stukken gewisseld zijn. dan die aan den raad bekend of medegedeeld zijn in de geheime vergade ring. Op eene interpellatie van den heer Gosschalk. omtrent het dezer da gen publiek gemaakte rapport ecner speciale commissie uil het burgerlijk armbestuur betreffende de verpleging in de gasthuizen heeft de burgemeester geantwoord, dat hij die ontijdige publiekmaking betreurde, omdat hel een stuk was, bestemd voor burg. en weth.dal men niet aan den raad wilde overleggen dan vergezeld van voorstellen tot voorziening in den toestand, wanneer die werkelijk blijkt te zijn zooals hij is geschetst. Burg. en weth. hebben zich onmiddellijk met de zaak beziggehouden en zullen haar ten spoedigste aanhangig maken. Te Nieuwer-Amstel heeft de politie een jongen van 13 jaar in hechte nis genomen, verdacht van brandstichting. Deze knaap had getracht in eene woning, moedwillig en vermoedelijk om eene «aardigheid" te hebben, brand te stichten. Door een openstaand raam stak hij een gordijn met een lucifer aan, en al spoedig was er eene flinke vlam, die gelukkig spoedig werd opgcr merkt en gebluscht. Op de Zuiderzee is gezonken de tjalk van schipper Laurier, beladen met schelpen van Texel en bestemd naar Zwolle. Voor bet Oudescbild is eenig wrakhout cn zijn ook visscherskleederen aangespoeld. Tc Utrecht ie eergisteren avond brand ontslaan op den vloer der eerste verdieping van de gemeenteschool in de Vlijtsiraat, zoodat alras de vlam men zich tusschen den vloer cu de zoldering daaronder verspreidden en die ook antastleii. De brandweer, die spoedig Ier plaatse was, hakte hier en daar gaten in den vloer dier verdieping, om het vuur meester te worden, dal haar dan ook, met behulp van drie spuiten, in ruim een half uur tijds gelokte. Gisteren ochtend toen eene locomotief aan het station te Arnhem in volle «aart was, had de wagenmeestcr aldaar het ongeluk daarmede in aanraking te komen en legen den grond te worden geslagen. Nadat de machine over hein was heengcsloomdstond hij weder op zonder letsel bekomen te hebben. Uil Nijmegen meldt men, dal de Waal zoodanige hoogte heeft bereikt, da' vele bewoners van de Waalkade hunne huizen aan de voorzijde niet kunnen verlaten dan met schuitjes of aan de achterzijde in eene aangren zende straat, waartoe enkelen langs ladders moeten klimmen; tot dezen behooren ook de bewoners van een der logementen. Alle aanlegplaatsen voor stoombooten of andere vaartuigen staan diep onder water, met uitzon- dering van een gedeelte, dat ten vorigen jare nieuw is gebouwd. Uit Groningen meldt men: In de veenderijen in het noorden dezer gemeente ziet hel er treurig uit. Geheele velden slaan onder water. Talrijke hoopen turf staan halverwege in het nat en het afvoerkanaal is bezaaid met baggelaars. De schade, hierdoor veroorzaakt, is voor de verveeners aanzienljjk; sommigen hunner, die in de laatste jaren reeds met moeite hunne zaken gaande hielden, staan op het punt om voor goed te vallen. Voor ettelijke jaren zijn de veenderijen veel te duur ingekocht; eik wilde veenbaas worden en de een bood tegen den ander op. Thans, nu de kwade jaren komen, wordt de turf óf niet óf veel Ie goedkoop verkocht. Het gevolg er van is, dat met het betalen van de renten der opgenomen gelden wel eens wat lang gewacht wordt. Op den stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen heeft een ontzet tend ongeluk plaats gehad. De heer M van Breskcns was te Souburg uit gestapt, meenende aan de keersluis gekomen te zijn. om van daar zijne reis per stoomboot van Vlissingen voort te zetten. Het abuis bemerkende, wilde hij. terwijl de trein in beweging was, weder instappen, viel en kwam lus- schen een muurtje en den tram teregt, met het gevolg dat hij verpletterd werd en onmiddellijk dood werd opgenomen. Men meldt uit 's llerlogenbosch: Het water is alhier weder tot 485 meter boven A. P. gestegen. De sluizen te Crevecoeur zijn gesloten.de stand van het water bedraagt aldaar aan de Maaszijdc 4.80, aan de Üieze- zijde 4.75 meter boven A. P. Men vreest dat de provinciale weg van hier naar Deuteren en Vlijmen weder zal overstroomenwaardoor de gemeen schap met de Langstraat en het Land van Heusden zal worden verbroken. Uit het voorloopig verslag omtrent de begrooling van het depart, van marine voor 1883 blijkt o. a. hel volgende: Algemeen werd betreurd, dat het rapport omtrent hel onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van den rammonitor Adder, tijdens het sectie- onderzoek dezer bcgrooting. nog niet was ingekomen Reeds nu echter klaagde men over onthouding aan de natie van de noodige inlichtingen ten opzigte van dit onheil, een stilzwijgen, dat een sterk contrast leverde met de volkomen overbodige opschudding over de duLvenschicterij te Veenenburg. De meerderheid onthield zich. in afwachting van het bovengenoemd rap port, van eene nadere bespreking over het zinken van de Adder. Het eindcijfer der begrooting had op een lid een zeer ongunsiigen indruk gemaakt, ook met oog op den toestand van 's lands geldmiddelen, die be zuiniging dringend noodig maakt Zijn bezwaar gold inzonderheid de ver- booging van den post voor nieuwen aanbouw en de slijaing der gewone uitgaven voor onderhoud, herstelling, administratie en personeel en werd door andere leden gedeeld, maar ontmoette ernstige tegenspraak lijj hen, die in de hoogere kosten slechts eene verplaatsing van cjjfers zagen en dl toeneming der kosten voor personeel als het gevolg beschouwden van de zeer gewenschte voorziening in het gebrek aan officieren en manschappen. Waardiger en meer in overeenstemming met een officiéél bezoek aan Engelandhad men het gevonden wanneer de Folk bij de overbrenging van HH. MM. den koning en de koningin naar Groot-Brittannië door andere bodems geescorteerd ware. In twee afdeclingen meende men. dat onze marine niet in staat zou zijn tot het vervullen eener actief-defensive rol, tenzij men zich weer op de natie hoogst drukkende uitgaven zou getroosten, liet laatste vond echter wederom tegenspraak. liet vertrouwen van sommige leden in dezen minister was geschokt door het gebeurde met de Adder, het vastloopen van het schroefstoomschip Alkmaar voor de haven van Curasao, het niet in orde zijn van scheeps- kompassen, het vastraken van den rammomtor Haai voor Arnhem en andere omstandigheden. Zij leidden daaruit af, dal het maieritël te wen- schen overlaat en niet in bruikbaren staat is. Hiertegen werden bedenkingen aangevoerd. Tot den minister worden verschillende vragen gerigt, o|a. of liet mogelijk is de Adder te liglcn en voor de dienst geschikt te maken, of, met het oog op de eventuële verbetering der gemeenschap te water tusschen Amsterdam en Rotterdam, verdere aanvulling van ons drijvend materiëel onnoodig is. Wat denkt de minister over de bruikbaarheid van monitors in oorlogstijd' Terugkomst van de Koning der Nederlanden uit lndië, ten einde van nieuwe ketels enz. te worden voorzien, werd, met het oog op het gebeurde met de Adder, bedenkelijk geacht. Mededeelingen werden verzocht omtrent de uitkomsten der proefnemingen met eleclrisch licht aan boord van een onzer ramschepen. M. t genoegen had men de vermindering van hel tekort aan onderofficieren op 's lands vloot ontwaard. De meeste leden waren ingenomen met de nieuwe regeling van het corps officieren van administratie bij de marine. 's GRAVJJNHAGE. 16 November. De luit. ter zee 2e kl. G. D. Sangster en de scheepsklerk G. J. Ferguson, dienende bij het eskader in Oost-Indië, zijn, op hnn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Voor den lijd van drie jaren is gedetacheerd bij het personeel van te geneeskundige dienst der laudmagt, de officier van gezondheid Is kl. (arts) dr. J. B. II. van Son, van het personeel der geneeskundige dienst van tó leger in Nederl. lndië. De benoeming van den directeur van een der rijkstelegraafkantoren 11. J. Massink Wz., tot onderdirecteur bij den rijkstelegraaf, is, op zijn ver zoekingetrokken. De luit. ter zee le kl. J. II. Wouters, geplaatst bij het corps torpe- disten der marine, en die der 2e kl. K. J. Ralbehoorende tot de rol vso

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2