maatschappij. Zij lag aldaar gemeerden was bezig kolen in te nemen. Als onderlading was reeds 200 tons ijzer ingescheept. Door welke oorzaak weet men nietmaar waarschijnlijk door onbedachtzame behandeling b(j het in brengen van den kolenvoorraadkantelde het schip overzijde, het water stroomde binnen, zoo sterk, dat het stoomschip weldra in de diepte verdween. Pp de plaats staal 40 voet water. Duikers onderzoeken het en men hoopt liet aldra te ligtcn. Vijf mau der equipage zijn er bij omgekomen. Uit Kopenhagen wordt aan Daily News geseind dat hel voornemen bestaat om tot opsporing der Dymphna eene expeditie naar het land der Samojeden te zendenonder bevel van den heer Larseneen Deendie ook jen togt met de Jeannette medemaakte. Aan de Daily News wordt uit Marilzburg gemelddatvolgens ver trouwbare beriglen uit Transvaal, iu eene schermutseling met de troepen van Mapoch één Doer gekwetst en vier ol zes Kaflers gedood werden. Er zou eene bijeenkomst plaats hebben tot het overwegen van vredesvoorstel len, aangezien Mapoch de Boeren te sterk bevonden heeft. George Bennett, de eigenaar der New-Yorksche Herald, laat een nieuwen kabel tusschen Amerika en Europa leggen, waarmede reeds in den volgenden zomer gewerkt zal kunnen worden. De onafhankelijkheid van den bekenden uitgever zal voor het publiek wel een waarborg zijn dat de maatschappij, die zich geregeld het monopolie der bestaande kabels wist te verwerven, er ditmaal niet in slagen zal zich van dezen kabei meester te maken. Te Bradford, in de Vereenigde Stalen, is een passagierstrein ontspoord, waarbij de wagens van eene hoogte van 30 voet neerstortten. De machinist, de stoker en verscheidene passagiers werden gedood, en vele anderen be kwamen ernstige wonden. FHtMKRIJK, In de kamer van afgevaardigden, bij de behandeling der begrooting voor eeredienst, verdedigde de heer Fallières het regt der regering tot kor tingen op de bezoldigingen der kapelaans. Hierop riep de heer de Cassagnac, dat dit diefstal was. lljj werd dientengevolge lot de orde geroepen. De minister ging voort en zeide dat hij de priesters, die de wetten schenden en de bisschoppen, die oproerige mandementen uitvaardigen, voor de regt- bank van correctionele politie zou vervolgen. De linkerzijde juichte deze verklaring levendig toe. Na een levendig debat, in den loop waarvan de heer de Cassagnac op nieuw lot de orde geroepen werd onder opmaking van proces-verbaal, werd een amendement, strekkende om een onderscheid te maken tusschen de bezoldigingen van concordataire en buiten het concor daat staande geestelijke betrekkingen, met 372 tegen 105 stemmen aan genomen. Mede werd aangenomen het cjjfer van 40.000,000 voor de ka pelaans, alsmede hoofdstuk V, betrekking hebbende op de kanunniken van St. Denis, wier opheffing door den heer Roche verlangd werd. De kamer heeft daarna met 309 tegen 159 stemmen, bij gewone stemming, het hoofd stuk III van het ontwerp der commissie voor de begrooting van eeredienst aangenomen. Ook op hoofdstuk VI, betrekking hebbende op de beurzen voor de seminarianontwikkelde de heer Roche een amendement, strek kende tol opheffing daarvan. De heer Fallières ondersteunde daarentegen het cijfer van de commissie, en drong aan op het beginsel van handhaving der beurzen. Een amendement van bisschop Freppel, om het oude cjjfer van 1,000,000 te herstellen, werd met 415 tegen 88 stemmen verworpen, en het cjjfer der commissie ten bedrage van 800,000 met 245 tegen 238 stem men goedgekeurd. Volgens het dezer dagen verschenen rapport, betreffende de door de afgevaardigden ter kamer tjjdens de verkiezingen onderteekende programma's enz. opgemaakt, hehben van de 557 leden der kamer 332 zich toen ver klaard voor eene herziening der constitutie, 270 voor een diensttijd van 3 jaren, 230 voor wereldlijk onderwijs, 159 voor scheiding van kerk en staat. 145 voor herziening van de kieswet, rakende den senaat, 148 voor afschaf fing der regterlijke onafzetbaarheid, enz. Door eene vereeniging «voor de vrije gedachte" te Parjjs is Zondag II. eene vergadering belegd ter gedachtcnwisseling over de kerk van het II. Hart, welke krachtens de wet van 1873 op den heuvel van Montmarlre als boetedoening voor Frankrjjks zonden gebouwd wordt. Er waren 3000 personen opgekomen en de heer Clémenceau was voorzitter. Na eene dis cussie, waarbjj volgens de Rép. Frang. een 100-tal «vermomde clericalen" al hun best deden om stoornis te veroorzaken, werd, te midden van een oorverdoovend rumoer eene motie aangenomen, waarbjj hel wenschelijk werd verklaard, de bovenbedoelde wet van 1873 in te trekken. Volgens het Jourdu Loiret zullen eenige invloedrijke leden van de legitimislische partij zich weldra naar Frohsdorflf begeven om den graaf van Chambord te verzoeken de hoofdpunten van zijne staatkundige geloofsbelij denis door een manifest of een brief bekend te maken, opdat hel land goed te welen kome, op welke voorwaarden de monarchie in Fraukrjjk hersteld kan worden. Figaio meldt, dat onder bescherming van Isabella van Spanje eene vereeniging is in leven geroepen om op verschillende punten van de kusten van den Oceaan hospitalen-asylen voor zeelieden van alle natiCn op te rigten. Uit de stadsbibliotheek te Tours zijn een aantal boeken en handschrif ten ontvreemd. Er is een onderzoek ingesteld, de bibliotheek is gesloten, en de bibliothecaris beeft zijn ontslag gekregen. -- Het is gebleken dat de Fransche expeditie naar Mzab, ten zuiden van Algerie. geen ander doel had dan dat gebied in te lijven. Het heet dat de inljjving uoodig was om de bevolking in bet zuiden van Algeriê te bescher men tegen invallen van vijandelijke stammen uit de Sahara en haar tevens te onttrekken aan den invloed van Muzelmansche opruijers. De Temps keurt den maatregel af, die ten eenemale in strijd is met de overeenkomst van 1853, waarbjj het zelfstandig bestuur van Mzab erkend is. De maat regel is bovendien zeer onstaatkundig, want Itjj zal strekken om de bevol king ten zuiden van Algerie alle vertrouwen te doen verliezen inFrankrijks verbiudtenissen. DDIT8CIILANII. In de door den keizer uitgesproken troonrede wordt de aandacht ge vestigd op den vermeerderden bloei der nijverheid, ten gevolge der daarop betrekking hebbende rjjks-wetgcving, en gewaagd van de wanverhouding itissehen de behoeften en de middelen van den staat. Aangekondigd wordt het ontwerp eener leening lot dekking van het tekort op de staatsbegrooting. Voorts geeft de troonrede te kennendat de regering voornemens is bijzondere wetsontwerpen in te dienen, strekkende tot verligting van de gemeente- en schoollasten en lot verbetering van de bezoldiging der ambte naren. Nog worden aangekondigd ontwerpen lot afschaffing van de 4 laagste trappen der klassen-belasting, tot aanleg van eene reeks belangrijke spoor wegverbindingen enz. Volgens den Reiohsanz. is de heer HoyackDuitsch consul te Amster dam. tol rijks commissaris voor de in het volgende jaar aldaar te houden tentoonstelling benoemd. - Naar men verneemt is de groote verzameling zilverwerk van graaf Fürstenherg te Parijs door de Russische regering aangekocht voor 500,000 mark. 008TENRIJ K. Graaf Taaffe is naar Budapest ontboden, om den keizer verslag te doen van de ongeregeldheden, waarvan NVeenen dezer dagen het tooneel was. De regering gelooft, dat de beweging slechts van voorbjjgaanden aard zal zijn. Een oogenblik was er sprake van. om den staat van beleg af te kondigen; maar aangezien in de twee of drie laatste dagen de orde niet gestoord is, heeft men van dezen buitengewonen maatregel afgezien. OOST-INDIE BATAVIA. 7 October. Door de regering is het berigt ontvangen, dat in den voormiddag van den 25'° September jl. een tot de scheepsroagl te Iudragiri behoorende stoom- barkas bij het aanhouden van eenige van boven komende praauwen over vallen is. bjj welke gelegenheid een adelborst en een Europeesch matroos werden gedood, een machinist-leerling verdronk en een machinist gewond werd. De opvarenden der praauwen, waaronder twee familieleden van den Soetan, vlugtien daarop stroomopwaarts, met achterlating van vaartuigen en goederen Uit de beste bronnen verneemt hel Bat. Hbl., dat de veepest weder is uitgebroken in de afdeeling Lebak van de residentie Bantam. Onder de mid delen, die zullen aangewend worden om deze ziekte tegen te gaan, telt als een der eerste het voorstel om zoo spoedig mogelijk twee veeartsen uit Nederland aan te vragen. v PEK TKLF-CRAAF. ALEXANDRIE, 14 November. De gezondheids-commissie ontving heden een telegram van den Otlomanschen inspecteur te Mekka, meldende dat de cholera aldaar sinds den 44'1 dezer verdwenen is. LONDEN, 14 November, iu het lagerhuis zeide de heer Gladstone, dat het tijdelijke bezettingsleger in Egypte 12000 man bedraagt. Hij wenscht die troepen niet lang daar te laten blijven. De eerstvolgende stap zal bestaan in het voorstellen van eene overeenkomst met Egypte betreflende de kosten en den duur van de bezetting. Hij hoopte eerstdaags de kosten van de expeditie te kunnen mededeelen. Het had thans geen pas te zeggen of er nog eene andere overeenkomst waarschijnlijk is, en evenmin of de andere mogendheden zullen worden uitgenoodigd om deel te nemen aan eene over eenkomst betreflende Egypte's toekomst. De heer Northcote protesteerde uit naam der oppositie tegen de gedragslijn van het gouvernement en be hield zich vrijheid van handelen voor. iattrgerlijkc St.v.ib Van 9 tot en met 15 November 1882, BEVALLEN: H. C. Schouten, geb. v. Wjjk, Z. - C. Muller, geb. Meyler, Z. C. A. de Bruin. geb. Koreman, D. - C. M. Tuureuhout, geb. de Graaf, D. J. Schuuring. geb. Star, Z. C. Plu, geb. Pracht. D. M. l'Ecluse, geb. Laterveer, D. E Kruiswijk, geb. Romjjn, Z. J. Wassenaar, geb. Delfos, D. W. S. v. Erkel, geb. Stoute, D. C. A. Verhagen, geb. Logman, Z. M. v d. Horn, geb. v. d. Most. Z. - A. C. Mulder, geb. Fjjbel, Z. - H. C. Segaar, geb. v. d. Berg, Z. C. C. v. Brero, geb. v, d. Erf, Z. -- C. Keyzer, geb. Sjardijn, Z. -- J. G. Ranselaar, geb. Neuteboom, Z. E. Brakel, geb. Huisman. D. - J. C. v. Kaalhoven, geb Bec ker, I). E M. Moes, geb. Kohlbeck, 0. G. Mieremet. geb. Lambooy. D. M. v. d. Worm, geb. v. Hooidonk, Z. GEHUWD: K. Aarse, jm. en G. J. Bos, jd. A. Labordus,jm. en A. Onvlee, jd. N. Laman, jm. en P. van Sint Annaland. jd. l\ Noest, jm. en F. C. C. Verhoog, jd. - J. Schrjjver, jm. cn J. G. Hanselaar, jd. A. van Rigteren.jm. en E. M. Smit, jd. A. Vonk, jm. en J. Vermond, jd. 11. Filippo, jm. en P. Werner, jd. OVERLEDEN: E. Wjjnbeck, vr., 83 j. J. J Ruterink, Z., 2 m. A. Bijl, Z 1 m. C. Stouten, D., 4 d. - G. Meijers, GO j. M. M. Bijrij. D., 20 j. J. G. Fullink. 69 j. C. Arbouw, D„ 3 w. - J. de Mooy. 0.. 12 m. J Logeman, geb. Estré, 62 j. J. Stakelburg, geb. van Rossen, wed. 83 j. J. M. Hammers, D., 7 m. E. Vermond, geb. Wetselaar, D. levenl. L. Kiers. 49 j E. Roos, D., 2 m. P. Flaman, 52 j, 11. van Uerson, Z„ 4 m. H. D. Tisseur, 60 j. M. C. van Heel, D., 20 m. J. C. van der Spiegel, Z„ 2 w. D. Klamer, geb. Janse, wed 66 j.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3