LEI DSC MD COURANT. 1882. DONDERDAG 16 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. Leides. 28 October 1882 E. KIST. Secretaris. BINNENLANDSCH E BER1GTEN. J!°. 270. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dir Courant is per vierendeel jaars 1.50, franeo p. p. f 1. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiön is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van liet Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n*. 142) in verband mei Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 80i, op den 29'° November a. s. 's middags te twaalf uren op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden ge houden om de plaatsen aan te vuHen van de Heeren: A. SCHRETLEN. 11. G. HARTEVELT, 1>. L. C. UR1ESSËNen J. ZAALBERG JCz: die met hel einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij liet gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging. Ier inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dal de inlevering der stembriefjes op bovcn- genoemden dag geschiedt van 12 lot 2 uren. waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. LEIDEN, 15 November. Door burg. en wetli. wordt, wat betreft de ingekomen bezwaarschrif ten tegen het kohier der plaatselijke directe belastingen voor 1882, aan den raad voorgesteld, daarop afwijzend te beschikken, met uitzondering van twee, die van J. Grift en N. Stadhouder, wier aanslagen zij respecti- velijk willen verminderen met /2.74 en 9.23. Daar op nieuw zal worden overgegaan tot eene verpachting van den afval lande Beestenmarkt, vermernen burg. en welh. ecuige wijzigingen te moe ten voorstellen in de vroeger daaromtrent vastgestelde voorwaarden: De bepaling dat 30 cents moet betaald worden voor een enkel schaap achten tij te bezwarend voor den verkooper. De zolder van het pakhuis in de Smidssteeg zal niet meer ter beschikking van den pachter kunnen gesteld «orden, omdat de gemeente die noodig heeft tot berging van kagchels. Ook acht men het in liet belang der gemeente de verpachting voor 10 en tiet voor 5 jaren te doen. Ier vervuiling der vacature aan de school 3,le klasse n°. 1 van eene derde onderwijzeres of onderwjjzer worden voorgedragen mej. A. M. Middelkoop, illiier werkzaam, P. C. Blommendaal, kweekeling alhier, en C. Verbach, te Zuiddorpe. - Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 's Gravenhage «vergebragt de persoon van M. v. d. W., waarvan gisteren werd medege deeld. dat hij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van metsclsteencn, die dan ook ten zijnen huize zijn in beslag genomen. - Door de boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen op 27 Novem ber en volgende dagen verkocht worden de boekverzamelingen van den heer tVV. C. Jacobus, med. doet., en van wijlen nir. L. de Lom de Berg, oud- van de tweede kamer der S. G. Men vindt in den catalogus boeken "er godgeleerdheidregtsgeleerdheidNed. Indie, geschiedenis, geneeskunde, Wuurwelenschappenoude en nieuwe letterkunde, enz. Buitendien komen "S in veiling prentwerken en prenten, schilderijen, muziek en verschil lede voorwerpen. Wjj maken belanghebbenden op deze verkooping op merkzaam. - De minister van binneniandsche zaken heeft, met betrekking lot de (Doering der drankwet, als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat bij over ig! lusschentijds van eene zaak tot liet verkoopen van sterken drank in tot klein, ook door den nieuwen eigenaar liet verguiiningsregt moet wor- tot voldaan, vermits tocli de wei zegt, dat eene vergunning eerst kracht '"krijgt door de betaling van vergunningsregt, en alzoo, waar eene nieuwe tanning noodig is, ook op nieuw verguuiiingsregt betaald zal moeten 'orden. De minister van justitie vestigt de aandacht van belanghebbenden op Ie bepalingen van de artt. 24 en 25 der wet van 28 Juut) 1881, tot rege- »an liet auleursregt. Ingevolge art. 24 büjft kopijregt of eenig ander van dien aard, verkregen onder eene vroeger wetgeving, alléén ge handhaafd indien de geregtigde gedurende de nog loopende maanden van dit jaar 1882 daaromtrent eene verklaring inzendt bij liet departement van justitie. Bij gebreke van Ijjdige inzending van zoodanige verklaring is dat vroegere kopijregt vervallen. Door hel prov. kerkbestuur van Drenthe zijn lot de evangeliebediening bij de lierv. kerk toegelaten de bh. G. E. Meloen en J. 11. M. G. Wolf, can- didalen aan de Uirechtsche universiteit. Acte-txamcns te 'sllage, middelbaar onderwijs, afdeeiing Nederl. taai en letterkunde enz. Toegelaten voor boekhouden, huisonderwijs, M. H. Godschalk, van Rotterdam; niet opgekomen 1 candidaat voor geschiedenis; 1 heeft zich teruggetrokken voor aardrijkskunde, afgewezen 1 voor boek houden. Afdeeiing w is- en nataurkundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 8 candidaten voor de acte gymnastiek, middelbaar onderwijs. Niemand toegelaten. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht: lloogduilsche taal. M. O. acte A. toegelaten mej. C. II. van Raalle, te Gro ningen, afgewezen eene; acte B, afgewezen eene; L. 0. toegelaten me|. C. E. van (list, te Amsterdam. Enselsche taal. M. O. acte A, geëxami neerd 2, geslaagd geen. Uiermede zijn deze rxamens afgeloopen. Frausche taal, M. 0. acte A, 1 can idaat niet opgekomen, geslaagd de hh. A. Fabries, J. J. van Dijke en A. H. Heskes. Het Noord-Nederlandscli verbond lot bevordering van algemeen kies- en stemregl heeft een adres aan de tweede kamer opgesteld, dat op ver schillende plaatsen in Groningen en in Friesland Ier leekening zal gelegd worden, waarin verzocht wordt bet aanhangige wetsvoorstel lot census verlaging te verwerpen en liet hierheen te leiden, dat art, 70 der grondwet door een nieuw artikel vervangen worde, hetwelk luiden moet: »0e leden der tweede kamer worden regtstreeks door de kiezers bij geheime stemming gekozen. Om kiezer te zijn moet men zjjn: meerderjarig, Nederlander, ingezetenin het volle genot van zijne burgerlijke en burgerschaps* reglen". Maandag 11., toen de sloomboot, van Rotterdam komende, op het punt was de haven van Rriclle binnen te varen, sprong een koloniaal vlak bij de raderkast over boord. Met groote inspanning mogt liet aan de beman ning der boot gelukken, hein met behulp vau de sloep binnen te halen. Te Amsterdam is gisteren morgen omstreeks half zes ure brand ont staan op liet Damrak. Een groot deel van bet achter- en middengedeelte van perceel G3, waarin sigarenfabriek en magazijn van den heer JbsIus van Mauiik Jr., stond iu volle vlam. en daar liet uit het noord-oosten hevig woei, had het werk der blussching met groote moeijelijklieden te kampen. Spoedig waren drie hand- en twee stoomspuiten in werking, maar op de daken der belendende iiuizen vielen de pijpvoerders met de straatpijpen haast omver, zoo lievig loeide de wind. In weerwil dezer moeijelijklieden was men den brand spoedig meester, zoodat ook nog een gedeelte van het aan getaste pand behouden is gebleven. Door den lievigen wind is gisteren ochtend te Amsterdam een vlet, waarin zich een man bevond, omgeslagen in het IJ nabij de Handelskade. De man is verdronken. Ais eene bijzonderheid deelt men aan de II. C. mededal door den heer Peters, te Utrecht, te Hoorn zjjn gekocht twee koeijen voor ƒ1050, van den landbouwer Veer te Noorddijk, waarbij eene kalfvaars voor 625. Uit Arnhem en andere plaatsen langs den Rjjn maakt men steeds mel ding van het wassen van het water, waardoor veel wordt overstroomd. In de Betuwe en te Nijmegen heeft zich een persoon vertoond, die, onder voorwendsel dat zjjn vaartuig op de Waal door aanvaring zoude ge zonken zjjn, waarbij, volgens zijn zeggen, een broeder en een knecht zou den zijn verdronken, liet medelijden trachtte op te wekken, om zich op deze wijze gelden te doen afgeven. Op ccnige plaatsen heeft hij zich ook voor gedaan als koopman in aardappelen en uijen, waardoor hij reeds menigeeu, met wien hij onderhandelingen over den verkoop dezer zaken had aange knoopt, beeft bedrogen. Hij laat zich ook wel rondrijden en weel dan zonder betaling van het gebuurde rijtuig te ontsnappen. Te Laag-Soeren is de veldwachter Iliudriks, die na besloten tjjd de tapperijen ging inspecteren, in een dier huizen, door zekeren v. d. B.een berucht strooper op wild, door een pistool- of revolverschot zoodanig ver woud. dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. De dader is op de vlugt gegaan en nog niet gevat. Het insirnctiebaiaillon te Kampen leverde dil jaar reeds aan de regi-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1