bliek. HQ eijidigde mei een beroep op de eensgezindheid lol bel lol stand brengen van liberale hervormingen. Dat terrein was liet eenigehetwelk ie verzoening kon begunstigen. De heer Andrieux beweerde dat de repu- blikeinsche idee dagelijks in hel land verzwakt. Hij zeide dat men het geloof moet ontzien en beval eene staatkunde van broederschap aan. De uiterste linkerzijde gaf den spreker luidruchtig hare afkeuring te kennen. De heer Jladier-Montjau eene opmerking van bisschop Freppel wederleggendezeide jat het voorbeeld van België slecht door hem gekozen is, want de geeste lijkheid steunde den opstand in België om de katholieke provinciën aan het proiestanlsche Nederland te ontrukken. De heer Madier viel vervolgens liet katholieke onderwijs aan. De heer Boyssei gal te kennen dal hij het concordaat beschouwde als niet meer te bestaan. De kamer heeft daarna met 351 stemmen legen 131 besloten tot behandeling der afzonderlijke arti kelen over te gaan, De schrjjnw erkersknechts in den Faubourg Saint-Antoine hebben ver klaard eene door de patroons voorgestelde schikking voorshands aan te nemen, totdat omtrent eene nadere regeling van het loon en den dagelijk- schen werktijd overeengekomen zal zijn. Onder de werksters in de rijkstabakfabriek te Lyon is Vrijdag een oproer omslaan, doordien de opzigter den vorigen dag een der arbeidsters had weggezonden. Toen de directeur den volgenden dag in de werkzaal kwam, waar de weggejaagde vrouw had gearbeid, werd hij met schimp overladen. Hij legde hierop nog aan vijf vrouwen eene boete op en sloot de zaal. 's Avonds wachtten al de werksters, ten getale van 500, den di recteur bij het heengaan op. Toen hij verscheen, werd er in koor geroe pen: «Werp hem in de Rhöne!" Hij slaagde er echter in aan hunne handen te ontkomen. Volgens berigl uit Conslantine, van 9 Nov.heeft tusschen Bordj-Bou- Arreridj en El-Arieh een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een treiu reed tegen een zandwagen. welke, men had laten staan, en raakte van het spoor. Tien personen kwamen om het leven en 36 werden meer of minder ernstig gewond. Volgens een telegram va. den kapitein-generaal der Philippijnenzijn deze eilanden den 5d,n Nov door een nieuwen orkaan geteisterd. De naau- welijks half herbouwde huizen zQu weder vernield en weder hebben over- slroomingen plaats gehad. OlIITHCHLAIVU. Men verwacht stelligdat de keizer den landdag in persoon zal openen. Wegens de nog aanhoudende ongesteldheid der keizerin zal het win- ter-programma der hoffeesten zeer worden beperkt. Toch zullen er nog feesten aan de onderscheiden hoven (van den keizer en de vele prinsen) genoeg georganiseerd worden, om Herlijn het belangrijk voordeel van resi dentiestad niet geheel te onthouden. De kleinzoon van den keizer, prins Wilhelm, is op de jagt met zijn paard gevallen en daarbij aan hel hoofd gekwetst. Na het leggen van het eerste verband is de prins naar Berlijn overgebragt. Te Munster is de oudste veteraan Johann Brinkman, die o. a. den veldtogt onder Napoleon 1 in Spanje en Rusland heeft medegemaakt, in den ouderdom van 103 jaar overleden. De Köln. Ztg. ontving 11 Nov. het volgende telegram uil Kopenha gen: Volgens een gerucht zou het Deensche Noordpoolstoomschip Dymphna bij de Waaigat-eilanden zijn vergaan. Hel ministerie van marine heelt de hulp der Russische regering ingeroepen, om een onderzoek in te stellen. Uit Stockholm meldt men, dat de kroonprinses Zaturdag namiddag van een zoon is bevallen. OOST-INDIE. BATAVIA, 2 October. Ingevolge een ter zake door de regering ontvangen ministerieel tele gram zijn de kommandanten van het lezer eu der zeemagt uitgenoodigd. bij dagorder de bijzondere tevredenheid van Z. M. den koning aan het leger en de zeemazt kenbaar te maken, wegens de flinke houding van de beze'- ling te Samalangan en de ter plaatse aanwezige zeemagt bij de jongste aldaar voorgevallen gebeurtenissen. liet Bat. libl, meldt het volgende: Op schriftelijke uitnoodiging van den landvoogd is onze redacteur mr. J A. Haakman heden morgen ten ell ure voor Zijne Excellentie verschenen, /'liet doel waartoe ik tl heb uitge noodigd. zoo ving de verwelkoming aan, is u mede te deelen. dal de tegen woordige rigling van het Bat. HOI. den raad van Indië en mij toeschijnt onbestaanbaar te zijn met het regeringsgezag. Ik waarschuw u derhalve daarmede niet voort te gaan, daar in dat geval niet de strafwet, maar art. 45 van het regerings-reglement uitzetting uit de koloniën op u zal worden toegepast. Beschouw dat als eene waarschuwing, niet als eene bedreiging." Naar aanleiding van deze waarschuwing heeft de heer Haakman een adres gerigt aan de tweede kamer, met verzoek, »de Indische drukpers te vrijwaren tegen de kwellende neigingen en geheel met de reglementen strij dige opvattingen der Indische regering". De adelborst le kl. Gips. dienende aan boord van een der blokkade schepen voor Indragirie, heelt bij onderzoek eener praauw, welke de blok kade wilde verbreken, een schot gekregen, ten gevolge waarvan hij eenige uren later overleed. Door den gouverneur-generaal van Ned,-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa aan den commies 2' kl. bij de post- en telegr.-dienst 11. B. van Bunreu. Be noemd: tol lijd. verificateur 5' kl. bij de in- en uilvoerregten en accijnsen, de opzigter A. Lonlermans; tot referendaris bij het depart, van onderwijs, de controleur 1' kl. bij hel binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java eu Madura J. P. T. van Nunen; tot adsist.-rcsident van Kraksaün (Probo- lingo) 11. van Sleeden; tot adsist.-resident van Kraksaan, de controleur 1' kl. bij het,binnenl. bestuur op Java en Madura P. C. Arends; bjj de i«- en uitvoerregten en accijnsen, tot verificateur 4e kl.. de ontvanger te Be- danten A. M. C. van Bevervoorde; tot ontvanger te Bedanten, de opzigter C. H. L. Bloemhard. Toegevoegd,- tot uil. December of zooveel korter als blijken zal noodig te zijn, aan den resident van Madura, ter voorbereiding van de inlijving van het regentschap Soemenep en speciaal van de invoering der landrente, de controleur 2e kl. bjj het binnenl. bestuur op Java en Ma dura L. Bosch. Departement van oorlog. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor, de kapt. A. H. van de Pol; tot kapt., de 1« luit. A. K. Eichholtz. VVeder in dienst gesteld: voor den lijd van 5 jaren, in den rang van offi cier van gezondli. 1' kl., de met den titul. rang van dirig. officier van ge- zondh. 2' kl. gepens officier van gezondh 1« kl. II J. Wefers Betlink. FEii ihLi.u; ur. ORAN, 11 November. Wegens vrees voor het uitbarsten van onlusten, heeft het gemeentestuur de voorstellingen in den schouwburg geschorst. MADRID, 11 November. Officieel is alhier het berigt ontvangen, dat de cholera in Ghina is uitgebarsten. DUBLIN, 11 November. Heden avond werd eene poging gedaan om rrgter Lawson te vermoorden, terwijl hij eeHe straat overstak. De schuldige is gevat. 'sGRAVENHAGE13 November. Door Z. M. zijn benoemd: bij het 4e re giment infanterie, tot luitenant kolonelde majoor van Rijen, van het corps; tot kapitein, de 1' luit.-adjudant Koopman, van het lc regiment. Burgerlijke istaub ONDERTROUWD: II. J de Wal. jm. 39 j. eu G. 11. Vos, jd.24j H. Beter mans, jm. 24 j. en J. J. Trap, jd. 21 j. J. F. Boekhoud, jm 23 j en J. E. G. van Oerle. jd. 23 j. A. G. Kloots jm. 21 j. en E. Fontein, jd. 25 j. T. M. Roest, wed'. 50 j. en J. C. de Fremery, jd. 45 j. Zuyderdiiijnjm. 26 j en M C. Erades, jd. 29 j. I. Rosdorfl, wed'. 34 j. en A M. van der Valk, |d. 39 j. J. Zonneveld, jm. 29 j. en C. van der Voorst, jd. 40 j. - J. Pardon jm 21 j eu S. II. W. Fakkel, jd. 20 j C. 11. van der Lis, wed'. 32 j. en 11. B. kasteelen, jd. 29 j. E. 11. Haarlem, jm 28 j. en E. Versteeg, jd. 27 j. fiehnuden Verknoping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 11 November. Notaris P. Mulcer. Een Buitenverblijf genaamd //Buitenzorg", aan den Mareudijk no. 33. onder de gemeente Oegstgeest, Sectie C, nos. 344 en 345. Koopêr W. H. Neute- booui ƒ3530. - Vijf huizen en Erven, in eene poort, genaamd de rPiklon", aan de westzijde van de Janvossensteeg, no. 49, Sectie H. uos. 1057, 1058, 1059, 2124 en gedeeltelijk 1061 en het Erf der poort 1060. Kooper D. van Leeuwen, ƒ1260. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Papengracht no. 8, Sectie G, n°. 897, in bod gebragt op ƒ3900. Niet verkocht. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Oranjegraeht no. 31Sectie Cno. 573. Kooper van Vliet. ƒ1400. Een Huis en Erf, aan de westzjjde van dc Bouwenlouweiisteeg no. 37, Sectie 11; no. 1455. Kooper F. A. F. Bentz qq ƒ590 Een Huis en Erf aldaar no. 39, Sectie H. no. 1456. Kooper J. Koornhof. 740. Twee Huizen en een Erf, aan de oostzijde van de Singelstraat nos. 31 en 29, Sectie G, no. 1297 en 1298, gecombineerd. Kooper J. Smit. ƒ872. -- Een Huis en Erf. aan dc oostzjjde van de Kalverstraat uo. 66, Sectie A, no. 82. Kooper J. Verhoog, ƒ826. Vier Huizen, aan de oostzijde van de Kalverstraat, uos. 64, 62. 60 en 58. Sectie A, nos 236. 235, 234 en 233, te zamen voor I860. Kooper J. Middelham. Twee Huizen aan de oostzijde van de Singelstraat nos. 3 en 1Sectie G, no. 872 en 873, gecombineerd. Kooper J. J. de Kier. ƒ820. Notaris M'. J. A. F. Coebergh. Een Winkelhuis aan de zuidzijde van de Haarlemmerstraat no. 283. Sectie 11. nos. 735 eu 733. Kooper A. v. d. Poel Gz. qq. ƒ3050. -- Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Sint Jacobsgrachl no. 2, Seclie E, no. 235. Kooper P. F. G. Marks qq. ƒ1350. Een Winkelhuis en Erf, aan de west zijde van de Sint Jorissteeg no. 23, Sectie D, no. 467. Kooper M 11. Knot- ter. ƒ1110. Een Huis en Erf aan de westzijde van de Geeregracht no. 41, Sectie E, no. 463 Kooper G. F. van den Brandc onder Leiderdorp, ƒ510. Een Huis en Erf aan de oostzijde van de Geeregracht no. 36. Sectie E. no. 520. Kooper L. J. de Koning, ƒ1060. Hel Winkelhuis aan den hoek van de Doelengracht en Doelensteeg nos. 15 eu 17, Seclie F, no. 258 en 321. Kooper G. 11. Langezaal. ƒ1900. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 13 November 1882. F kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie j Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichere. Uitspraak ln strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. 6. v. W.Leiden J. J. L., wed. N. Zoeterwoude, B. G.Zniddorpe, W. J. P., Leiden, S. K.idem P. H.Noordwijk P. D.Noordwijker- bout, J. R., Rijnsburg, C. v. d. B Leiden W. S.idem P. Z.idem M. P.idem, Aard van het misdrjjf. paard en rijtnig los en (onder toezicht op den weg laten staan, Zoeterwoude, driemaal een kwaadaardigen bond los langs den weg la ten loopen en niet opvolgen van een aanzegging van Bur gemeester en Wethonder8om dien hond vastteleggen of te mailbanden, idem, desertie van een zeevissehers- vaartuig voor den aanvang der reis, Katwijk, idem idem, rijden op de klinkerstraat, id., rijden in verboden richtingid. idem achter op een rijtuig klimmen, id., tappen na gezetten tijd, idem, een bond als trekdier gebrui ken Katwijk wateren bniten urinoirna vroe gere veroordeelingLeiden Gevallen nitspraak. ƒ3 of 1 dag. f5.of 1 dag (driemaal), en vrijspraak. 7 dagen. idem. idem. ƒ3.— of 1 dag idem. - idem. 1.of 1 dag. J 10.oi 3 dagen. 1of 1 dag. ƒ2.-— of 1 dag.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3