maken, ofschoon hun toestand het niet gedoogt; dat verplegers het voedsel der patiënten opeten en hun door bedreigingen afpersen, ja te zeggen, als de geneeskundige vraagt ol het bad is gebruikt. Tijdens het bezoek der commissie werden twee verplegers wegens mishandeling van een lijder ont slagen. Van ongeregtigheden tusschen "meiden en knechts" waren staaltjes verhaald, die de commissie niet gaarne zou opschrijven. In het Buiten- gasthuis schijnt de toestand der lokalen geenszins beter te zijn, doch in hetgehaltejvan hel dienstpersoneel is, op eenige uitzonderingen na, geen merk baar verschil waar te nemen. Uit dit alles blijkt, zegt de commissie, dat in de gasthuizen van Amsterdam een toestand bestaatdie niet met den naam van gebrekkig, maar met dien van onhoudbaar is te bestempelen. Dit nader aan te looncn, achten wij overbodig; want waar de feiten spre ken, kan men zich van woorden onthouden. Te Purmerende is door de politie aangehouden zekere B., die zijne vrouw en kinderen in den Helder verlaten had en liefdesbetrekkingen met eene weduwe te Purmerende had aangeknoopt. Hij werd aangehouden omdat hij een jas van een matroos benevens ƒ15 in den Helder had ontvreemd. Door het vlam vatten van een petroleumtoestel had te Helder eene gehuwde vrouw het ongelukdat hare kleederen in brand geraakten. Zij is aan de gevolgen van de bekomen brandwonden overleden. De regtbank te Zutphen heeft een persoon uit die gemeente, oud 50 jaarwegens openbare dronkenschap bij derde herhaling binnen een jaar na de eerste, en binnen zes maanden na de laatste veroordeeling, veroordeeld tol 14 dagen celstraf en in de kosten, met last hem in een rijkswerkinrigting te plaatsen voor den lijd van drie maanden. Toen de trein uil Groningen Vrijdag avond ten 10.25 hel station Leeuwarden naderde, was de overweg bij de Schrans niet gesloten en ver brijzelde de locomotief de beide hekken. Gelukkig was er niemand op den spoorweg en had de trein, digt bij het station zijnde, slechts eene geringe snelheid, zoodat alles zonder verdere ongelukken afliep. Het schijnt dal de wegwachter, die in zijn huisje zat, den trein niet had zien aankomen of zat te slapeu, hetgeen de machinist meent te hebben opgemerkt. Te Godlinze, in Groningen, is eene boerenplaats, die eenige dagen ge leden was verkocht, geheel afgebrand. Eene brandende lamp, die te digt bij de zoldering zich bevondwas de oorzaak van het onheil. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt, luiden de berigten over den stand van het wa'cr weder ongunstig. Overal was. vooral op de Boven- Maas in België. Het gevolg daarvan zal zjjn, dat hier de was nog gerui- men tijd zal aanhouden. En reeds staat hier hel water A. P. 4.30 11., wal een hooge stand is voor dezen tijd van het jaar. De laatste irein uil Holland is Vrijdag avond niet om 1038, maar om half 2 te Middelburg aangekomen. Hij liep bij Wouw tegen den stilstaan- den goederentrein; twee wagens werden verbrijzeld. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gelidmaar er is veel schade aan materiëel. Vrijdag nacht is er brand ontstaan in de nabijheid van de Kronenlioef onder Woensel. Eene landbouwerswoning is met twee aan elkander ge bouwde schuren een prooi der vlammen geworden, benevens verschillende graansoorten, hooi en stroo. in de schuren voorhanden. In eene particuliere correspondentie uit Atjeh, van 25 Sept., door het Ubl. medegedeeld, leest men: Van Samalangan, waar in den laatsten tijd zulke ongunstige tijdingen kwamen, en welke post van drie zijden was ingesloten zoodat met moeite de gemeenschap met het strand kon behouden worden, zijn nu gunstiger berigten ontvangen. Van hier zijn 50 man gezonden, die met 150 man landingsdivisie der marine den vijand uit zijne stellingen hebben verdreven. Doch later zijn van daar tijdingen tot ons gekomen die melden, dat de vijand op nieuw aan zijne loopgraven werkt, dus wederom eene insluiting wil beproeven. In het geheel heelt ons die geschiedenis wéér 10 dooden en gewonden gekost. Een inlandsch soldaat moet zich Ie Samalangan voorbeeldig dapper hebben gedragen: een licht kogel namelijk, die op eene verkeerde plaats teregt kwam, heelt hij, de benting daartoe verlatende, brandende opgenomen en naar het juiste punt gebragt waar de vijand vertoefde, en kwam daarna ongedeerd in de benting terug. Er was te Toengkoep vernomen, dat de Atjeliers voornemens waren onze weg werkersdekking aan te vallen; een op die tijding uitgerukt detachement bragt hun een verlies toe van ongeveer een 30-fal dooden en gewonden; 7 lijken vielen in onze handen, terwijl wij een betrekkelijk gering verlies leden. Ook heeft eenige dagen daarna onze wacht te Toengkoep 40 A'jehers, waaronder een 4-tal hoofden, overvallen; eenigen sneuveldendoch de meesten werden levend door ons bemagtigd. Toekoe Lamara was daar ook bij, en zit nu hier achter slot en grendel. De gouverneur heeft die gevangenen niet de hooiden - eens geducht aangepakt, zij hebben hunne wapens terug gekregen, maar zijn gestraft mettien dagen tenarbeidstelling aan den openbaren weg te Toengkoep 's GUAVENHAGE, 13 November. De adelborst 1' kl. 11. P. J. Tutein Nolthcnius, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld. De adelborst le kl. jli'. 11. M. de Koek wordt gedetacheerd aan boord van do zeilschooner Aigua. De tweede kamer zou heden namiddag ten 1 uur de behandeling der Indische begrooting aanvangen. Daar echter ten 2 ure er nog niet een voldoend aantal leden aanwezig was (41). weid, na voorlezing van de namen der afwezigen, de ziüing verdaagd tol morgen ten 11 ure. De hooge raad heeft bij arresten van heden verwarpen de cassatie beroepen van 11.11.boerenknecht te Lucaswolde, door het geregtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf, wegens moedwilligen doodslag; en W. E. v. B.bordeelhoudster le Leiden, door het geregtsholte 'sGravenhage veroordeeld lot 3 jaren gevangenisstraf, ter zake van diefstal me geweldpleging. Pe burg. kamer van bet geregtshof alhier heeft bij heden gewezen arresten bevestigd: 1". een vonnis der regtbank te Rotterdam ia zake D. 1. J., legen E H huisvrouw van D. J.J.. waarbij hel betreft eene vof. dering tot echtscheiding. In deze zal een nadere dag voor het getuigen, verhoor moeten bepaald worden, en 2". een vonnis der regtbank te 'sGra- venhage in zake de firma v. d. L.tegen M. T. betreflende een eisch tot betaling eener lading steenen. De geïnt. werd veroordeeld in 54 der proces- kosten zoo in eersten aanleg als in hooger beroep. De minister van koloniën de Brauw is eervol ontheven van de waar neming van het beheer over liet departement van financiën, hem opgedragen tijdens de ziekte van den minister van Lijnden, die zijne functiën her. vat heelt. H. K. H. prinses Hendrik verlaat morgen middag het lustslot te Soest- dijk en zal dien dag wederom het paleis te dezer stede betrekken. Voorloopig zal de diplomatieke vertegenwoordiger van den Duilschen staat intrek nemen in hel hotel Paulez. Ook te Londen heeft zich eene commissie, zamengesteld uit invloed- rijke mannen, gevestigd ter bevordering van de Britsche belangen met be- trekking tot de Amsterdamsche internationale tentoonstelling. De voornaamste Britsche bezittingen en koloniën hebben zich reeds de noodige ruimte verzekerd, o. a. Britsch-lndië 10000, Nieuw Zuid-Wales 5000; Victoria 3000 voet; Mauritius eti Ceylon onbepaalde ruimte; Jamaica de koloniën van Britsch Guyana en Natal en Canada wenschen eveneens in te zenden. De kolonel, buitengewoon adjudant des konings, kommandant der dd. schutterij van 'sGravenhage, heeft, ie rekenen op den 31'" December a. s. het muziekcorps der schutterij ontbonden en aan den heer C. J. Becht, als kapelmeester, eervol ontslag verleend. Met 1 Januarij 1883 is benoemd tot ka pelmeester bij bovengemelde schutterij de heer D. M. H. Bolten, aan wien is opgedragen een nieuw muziekcorps zamen te stellen. B U I T E N LAN DSC 11 K B K R I GTE N. BNGKI.4 !Y 19. LONDEN. 12 November. De wijze, waarop de lieer Gladstone zich bjj gelegenheid van het diner van den lord-major in Guildhall over Ierland uitliet, geeft aan Freeman's Journal aanleiding tot liet schrijven van het volgende: liet is niet deeersle maal, dat de heer Gladstone getoond heeft, dat de qtiaesiie van Home-Rnle zijn geest bezig hield, maar hij heeft nooit zoo duidelijk gezegd, dat hij die Home-Rule noodig achtte en in hoeverre zij kon worden toegestaan. De beteekenis dezer uiting kan moeijelijk te hoog aangeslagen worden. He heer Gladstone zou zulke woorden niet durven gebruiken, als hij er mei werkelijk iets mede wilde zeggen, liet gaosche Vereenigd koningrijk zal moeten erkennen, dat de zaak van Home-Rule in Ierland bepaald verder gekomen en duidelijker binnen het gebied der praktische politiek gebragt is door deze rede van den lieer Gladstone. Zoo hij door eene groote staats- mansdaad de lange worsteling tusschen Engeland en Ierland ten einde bragt, door aan Ierland dat te geven, zonder hetwelk liet niet tevreden mag, noch wil zijn, het regt namelijk om zjjn eigen zakeu te besturendan zou de heer Gladstone waardiglijk eene der giootste loopbanen besluiten, die de Engelsche historie keut. Het Iersche Freeman's Journal had dezer dagen, op goede gronden nog wel, den generaal Wolseley beschuldigd, dal hij vroeger zijn verlangen zou betuigd hebben om, in geval de Ieren mogien opstaan, belast le wor den met de taak van ben ten onder te brengen; en uu onlangs weder, toen hij naar Egypte trok, zou hij zich hebben laten ontvallen dal slechts één ding hem het genoegen van den veldtogt vergallen kon, namelijk een opstand in Ierland terwijl hij afwezig was, zoodat er een ander gezonden zou moeten worden om dien te dempen. Hieromtrent werd de heer fhil- ders in het lagerhuis door een der Iersche leden geïnterpelleerd. De minister antwoordde, dat sir Garnet zich nooit in den bedoelden zin tegen hem had uitgelaten, dat hij den generaal tot dergelijke uitingen ook allerminst in staat achtte, en dat het "algemeene zeggen", waarop men zich in dit geval beriep, in den regel niets dan een algemeen liegen was. De berigten omtrent den gezondheidstoestand der Engelsche troepen te Caïro zijn steeds ongunstig. Ongeveer 10 pCt. komen op de ziekenlijs ten voor. Nog is de omvang van het door de ontploffing in den kolenmijn Clay- cross veroorzaakte ongeluk niet bekend, en reeds wordt eene dergelijke ramp gemeldalhoewel gelukkig niet zoo vreesselijk in de gevolgen. De ramp gebeurde in de kolenmijn Mesygryp, niet ver van Buckley, in Flint shire. Twee w erklieden werden in verschrikkelijk verminkten toestand naar boven gebragt. Berigten uit Durban melden nu. in strijd met die, welke vroeger wer den medegedeeld, dat de Boeren Montsioa aangevallen, hem volkomen gesla gen en zijn grondgebied bezet hebben. Montsioa zou zich naar een klein hem loebehoorend gebied teruggetrokken hebben. rraNkRiJH. De door de regering bij de opening der kamers voorgelezene verkla ring is in alle gemeenten des lands aangeplakt. In de kamer van afgevaardigden, bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting van eeredienstbragt de minister Fallières eenige op merkingen in het midden. Hij verzocht de kamer elk debat over de schei ding van kerk en staal uit te stellen totdat liet rappor! over deze aange legenheid door de commissie bij de kamer zou overgelegd zijn. De minister verklaarde dat hij alsdan liet voorstel tot scheiding vau kerk en slaat zon bestrijden. De heer Roche stelde voor noch de kerk van den staat te scheiden, noch de begrooting van eeredienst af te stemmen, maar hij kwam legende voortdurende stijging van dit hoofdstuk op. Hjj verweet de geestelijkheid dat zij de aan haar verstrekte middelen bezigde voor werken tegen derepu-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2