LEI DSCll E COURANT. N°. SOS. D1NGSDAG 14 NOVEMBER. STADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCH E BERIGTI4N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 16 Novem ber 1882. des namiddags Ie twee uur. p. Benoeming vau eene derde onderwijzeres of derden onderwijzer aan de school 3de klasse n". 1. (207) 2». Behandeling van de bezwaarschriften tegen liet kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. (206) 3» Voordracht tol openbare verhuring van land in den Boschhtiizer polder. (208) 4'. Idem tot openbare verpachting van den atval der Beestenmarkt. (209) 5*. Idem tot het verlecnen van restitutie van betaald schoolgeld door A. II. Bosman. (210) 6'. Verzoek van A. Alt. ter bekoming van gemeentegrond aan de Mare. (211) 7« Idem van de firma Tieleman en Dros. om een keldergat te maken. (212) 8'. Idem van C. A. Baderom vergunning tot het geven van onderwijs in de gymnastiek bij Arena Stndiosorum. (213) LEIDEN, 13 November. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen tan 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /36./18.50, ƒ4 en 1.95de laagste 36 ƒ18.50, ƒ3.70 en 1.85. De heer dr. NV. F. B. Suringar zal morgen den dag herdenkenwaarop bij veor 25 jaren de betrekking aanvaardde van hooglccraar in de faculteit der nis- en natuurkunde aan de universiteit alhier. Naar wij vernemen zal den hooglceraar, van wege het studenten-corps, des avonds aan het hotel dn Lion d'or eene serenade worden gebragt. Door de Leidsche Tooneelvereeniging «Jacob Cats", werd Zalurdag avond in de Stadszaal de eerste uitvoering gedurende dit witersaizoen ge geven. De avond vvtrd geopend met eene opvoering van «de Monlfordts" looneelspel in vjjf bedrijven, door August Bcrgli, dat over het algemeen goed en con amore werd gespeeld. De smart van den ongelukkige)) llenri, verstooten door zijnen vader, wegens de liefde die hij koesterde voor een meisje beneden den stand van het eeuwenoud en roemrjjk geslacht der Montlords, de strijd tus<chen liefde en kinderlijken pligt, dit alles werj door hem, aau wien deze moeijelijkc laak was opgedragen, zeer verdien stelijk weergegeven. Ook de rol van Frans, den ouden knecht van Moutfurdt, was in goede handen; de gehechtheid voor zijn bejaarden heer, de deelneming in vreugde en smart vonden in dezen acteur een goedin vertolker. Ook llcinrich, de oppasser van Ilcuri, was zeer op zijne plaats. De kleine Eduardhet tienjarig zoontje van llenri, wist door zijne vrijmoedigheid, door zijn kinderlijk en naïef spel aller harten voor zich te winnen, en voor zeker gold een groot deel der applaudissemcntendie den uitvoerders bij hel einde van het stuk ten deel vielen, dezen even jeugdigen als aardigen acteur, flos verslag zoude ongetwijfeld onvolledig zijn, indiëii wij niet met een enkel woord gewaagden van Levi Samson, den geldschieterdie hier lusschcn allen ernst steeds humor wist bij te brengen en niet zelden het medelijden der toeschouwers deed plaats maken voor een gullen lach. Wat het tweede stukje aangaat, «Een vreeselijke moordgeschiedenis", kunnen wij zeggen, dat daardoor de lachspieren niet weinig in beweging werden gehragt. Het feest werd met een bal besloten, dat tot laat in den nacht duurde. 's Lands middelen hebben over de tien eerste maanden dezes jaars opgebragt 86,332,159 17 zijnde 163.364.34^ minder dan in diè maan denvan het jaar 1881. 9/12 deel der raming bedraagt ƒ84,359,753.50. De op der, 14dc0 en 29st n van elke maand van Marseille vertrekkende pakketbooten naar Brazilië en la Plata zullen tjjdeljjk op de heenreis de baven van Rio de Janeiro niet meer aandoen. Dientengevolge wordt de verzending van brievenmalen naar Brazilië met die gelegenheid ntede tijde lijk gestaakt. De bovenbedoelde pakketbooten, die 29 November en 29 De cember aanst. van Marseille vertrekken, zullen bovendien hij uitzondering öukar aandoen in plaats van St. Vincent. De minister van koloniën verklaart in de memorie van antwoord zijner begrooiingdat hjj de conversie-quaeslie hoopt af te doen Zoodra de Indische "gering geadviseerd zal hebben nopens het haar toegezonden schema eener 'crordening. Uitvoerig beantwoordende de nola-Casembroot over Atjeh, protesteert de minister tegen de aanneming *oor waarheid van hetgeen ontevredenen over den toestand in Atjeh opdisschen, en betoogt hij, dat de vijandelijke benden reeds vóór de invoering van het civiel bestuur hestonden. dat hunne opsporing en vervolging onder het militair régime ook slechts zelden gewenscliie uitkomsten opleverde; dat het civiel bestuur de hulp der leger- magt ruim heeft ingeroepen; dat de toestand in Atjeh in den loop van 1882 wel ongunstiger is geworden, maar ten gevolge van lijdelijke buitengewone inspanning van onze tegenstanders, waartegen ouzerzgds krachtige maatre gelen met goed gevolg genomen zijn, maar die een veel minder ernstig ka rakter hadden dan gelijksoortige aanvallen vóór de verovering van de XXII en XXVI Moekims. Acle-examens le 'silage, middelbaar ouderwijs, afd. Nederl. laai- en lettcrk. enz. Toegelatenvoor boekhouden, huisonderwijs, P. van der Veere, van riotlcrdam. Algewezen: voor boekhouden 2 candidate)), voor geschiedenis 1. Iieclt zich teruggetrokken: voor aardrijkskunde 1voor staals- inrigling 1 eu voor boekhouden 1. Afd. wis- en natuurk. wetenschappen enz. Geëxamineerd 9 candidate!) voor de acte gymnasliek lager onderwijs en 1 voor hetzelfde vak, middelbaar ouderwijs. Toegelaten de heeren: R. van der Velde, var. Leeuwarden, en A. Veen, van de Rjjp, beiden voor lager, en M. T. Walpot, van Maastricht, voor middelbaar onderwijs. Heden is door de commissie voor middelbaar onderwijs toegelatenvoor geschiedenis, de heer J. de Jong, van Leiden. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht; Hoogduitschc taal, M. O. akte A, toegelaten mej. M. Sodenkamp, te 'sGra- venhage, afgewezen eene; L. O., toegelaten mej. 11. M. J. Drabhe, te Ellen. Engclsche taal, acle B, geëxamineerd 1, afgewezen; acte Ageëxamineerd 4, toegelaten de hh. H. L. Bouweman en J. Lasctir. Fransche taal, SI. O. acte A. 4 mannelijke candidate!), allen afgewezen. liet stoomschip Gelderland is op 11 November van Batavia vertrokken. De Insulinde. op weg naar Batavia, is op 11 Nov. van Port-Sald vertrokken. Men meldt aan de TV. H. C.: Z. M. is te Apeldoorn op eene wande ling gevallen, waardoor de knie tamelijk gezwollen is. van Vlaanderen, arts te Aptldooru, constalreide, dat hel geval gelukkig niet ernstig was. Z. M. houdt nu zijn gemak op HD». kamer. Dr. Vinkhuyzen, uit 's Ilage gelelegraphecrd, is spoedig weder afgelclcgraphecrd. Naar genoemd blad verneemt zal de feestelijke herdenking door de vcr- eeniging «Citadel en Antwerpen", op 30 dezer, van den dag, waarop 50 jaren geleden het eerste schot door de bezetting van die vesting is gedaan, een eenigszins nationaal karakter verkrijgen, en heeft zich daartoe reeds eene commissie te Amsterdam gevormd, wearin het leger, de marine en de schutterij vertegenwoordigd zullen zijn. De Rotlerdamsche diergaarde is verrijkt door een grooten, zeer zeld- zamen witten aap, met roode oogcu (zoogenaamde Albino), afkomstig uit de beroemde verzameling zoogdieren en vogels van den heer Teysman. Deze aap werd tegelijk met een paar zwarte kuif bavianen overgebragt per bark schip Kerens, gezagvoerder I. Schrier, en aan de vereeniging ten geschenke aangeboden. Te Haarlem is door de politie aangehouden en naar hel huis van arrest overgebragt VV. Schrier, oud 20 jaren, die zich len nadeelc van zijn baas, den turfschipper D had schuldig gemaakt aan diefstal van een fokkenzeil, benevens ongeveer 1000 turven, liet gestolene was reeds door hem verkocht en de opbrengst aan sterken drank verdaan. Te Amsterdam is thans de algemeene aandacht zeer gevestigd op een rapportdoor vijf leden van hel burgerlek armbestuur iiilgebragt aan burg, en vveth.over den toestand der gasthuizen aldaar. In de 8 laatste jaren, wordl daarin gezegd, zijn van hel personeel, dat ongeveer 183 bedraagt, jaarlijks gemiddeld 178 ontslagen, cn dat niet om kleine vergrijpen, maar meestal om verregaande dronkenschap, onbehoorlijke handelingen, slaan vail patiënten, enz. Op de lijsten van in dienst zjjnden leest men telkens achter de namen; maakt misbruik van sterken drank, lastig, vuil, koppig, on handig, bemoeiziek, zeer ruwvloeken, onverschillig enz. Er zijn zoowel mannen als vrouwendie na den uitgaansdag zelden nuchteren te huis ko men cn die men, wegens gebrek aan beter, niet missen kan. Verder heeft de commissie bevonden, dat, in strijd met de stellige voorschriften, de zie ken, die geen fooijen geven, slicht worden verpleegd en zelfs mishandeld, vooral in het Binnen-gasthuisdat degeen die moet Waken, vaak den gan- schen nacht slaapt; dal dc professoren enz. schandelijk worden bedrogen, geneesmiddelen niet worden toegediend, maar weggeworpen, morphinepoe- ders enz. legen betaling aan zieken werden verstrektonbillijke arbeid van paiienten gevorderd, door hen le dwingen op te slaan cn hun bed op te

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1