in, zoodat de bewoners de vlugt namen. Het voorttrekken van de hoot veroorzaakte een geluid als van een naderenden spoortrein. -- Te IJsselstein zijn eergisteren de burgemeester en zijne eclitgenoote, bij hunne terugkomst van de huwelijksreis, door de bevolking feestelijk ont vangen. Het echtpaar werd de gemeente binnengeleid door een eerewacht van negentig ruiters, voorafgegaan door een muziekcorps, vaandels enz. Op verschillende plaatsen waren eerebogen en andere versieringen aange- bragt en uit alle woningen vlaggen uitgestoken. In de suikerfabriek te Geldermalsen heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een jongeling, kostwinner van een talrijk gezin, daar zijn vader korten tjjd geleden is overleden, ten gevolge van een val van een in aan bouw zijnd huis, kwam met zjjn been in aanraking met een rad; het been werd vreesseljjk gekneusd, maar gelukkig behoeft het niet te worden afgezet. Dezer dagen plaagde te Deventer een jongen een paard, dat onder ge leide van den eigenaar rustig de straal passeerde; het dier werd zoo woe dend dat het den jongen met den achterpoot een klap tegen de borst en het hoofd toebragt. De knaap werd zoo zwaar gekwetst, dat zijn toestand hopeloos is. n Uit Groningen meldt men, dat Dingsdag nacht een postbode, zekere Balster, op den weg van YVinsum naar Groningen, is aangerand door drie personen. Uit den brievenzak, dien hij bij zich had, is eene portefeuille ont vreemd, inhoudende: drie bankbillettenieder van ƒ100, een van ƒ25 en drie muntjes van 10. alsmede een zakje, waarin aan contanten omstreeks 30, welke gelden hjj voor particulieren moest betalen. Deze gelden wer den buit gemaakt, maar hiermede nog niet tevreden, nam men hem ook zijn cilinder-horloge af, waarop de aanvallers zich snel verwijderden, den postbode, die, naar hij zegt, zich dapper verweerd heeft, maar voor de overmagt moest bukken, aan zijn lot overlatende. Weder tol bezinning gekomen, raapte hjj den overigen inhoud van zijn zak, waarvan niets wordt vermist, weder op, en trachtte, zoo goed als dit kou, hel bestelhuis Adorp te bereiken. De justitie doet onderzoek. Te Middelburg werd een paar maanden geleden door eene dienstbode bij eene familie eene doos met gouden sieraden ontvreemdzonder dal de bestolen persoon het bemerkte. Eenige dagen geleden de doos missende, stelde men de politie er mede in kennis, die de diefegge, welke korten tijd geleden haar dienst verlaten had en gehuwd was, opspoorde. Zij had een gedeelte tan het gestolene verkocht, terwjjl hel overige in haar bezit gevonden is. Eene gehuwde vrouw te Borkel in Noordbrabantdie zich voor eenige oogenblikken uit hare woning verw'ijdcrde, liet haar kindje in eene wieg onder toezigt van haar achtjarig zoontje achter, hem vermanende goed op de kleine te passen. Naauwelijks was de moeder buiten, of het knaapje nam een geladen pistool uit eene lade en speelde daarmede. Plotseling ging de haan over, en de kogel tri f het kindje in de wieg in het voorhoofd. De kogel was zoo diep ingedrongen, dat er niets meer van te zien was^ liet kind is nog in leven. De justitie te Maastricht heeft zich Woensdag II. naar Amslenrade begeventen einde onderzoek te doen naar een aldaar plaats gehad heb benden manslag, bij eene vechtpartij op Zondag jl. Men leest in den Courtier de Brux.: Naar het schijnt, bestaat het gedenkteeken, dat de Aotwerpsche Geuzen voor den verrader Marnix van St. Aldegonde hebben opgerigt, uit nog weeker steen dan dat van de fontein van Loos. Des winters zal men hel standbeeld van den schavuit een dubbel gewatteerden jas moeten aantrekken. 's GRAVENUAGE, 10 November. Aan den gepensioneerden officier van gezondheid le kl. titulair bjj de zeemagt J. Dumont is toegekend de rang van dirigerend officier van ge zondheid 2' kl. titulair. Maria d. R.. eene 23-jarige dienstbode te Groede, stond gisteren voor het geregtshof alhier icregt, ter zake van diefstal met binneubraak ten nadeele der familie v. M bij wie zij dagelijks eenige uren werkzaam was. i Den 18dAugustus jl., toen besch wist, dat v. M. en diens gezin afwezig waren en zjj in de woning niets te maken had, trad zij de woning bin- j nen, na de deur te hebben geopend met den sleutel, dien zij eenige dagen te voren had weggenomen. In de binnenkamer verbrak zij vervolgens de sluiting van een kabinet en ontvreemdde uit doosjes en andere bergplaatsen een aantal gouden en zilveren muntspeciën lot een bedrag van ruim ƒ62, terwijl zij bovendien eenige voor de hand liggende kleedingstukken mede- nam. Besch. was verlangend naar hare moei, in Amerika woonachtig, en om die een bezoek te brengen, waarvoor zij echter het noodige reisgeld miste, had zij den diefstal gepleegd. Werkelijk nam besch. te Rotterdam passage op de boot naar Amerika, doch de 50, die zjj van het gestolene, na eenige aaukoopen gedaan te hebben, nog bezat, waren daartoe niet vol doende. Haar werd evenwel voor die ƒ50 reisgelegenheid verschaft, maar reeds te Maassluis kwam de politie aan boord en werd de dienstbode in arrest genomen. Advocaat-generaal mr. Gregory achtte eene betrekkelijk zware straf voor deze besch. noodig, vooral met het oog op de meedoogen- looze wijze, waarop zij de menschen, die met handenarbeid in hun onder houd moeten voorzien en bij wie zij het goed had, van hunne geheelc met zorg bespaarde bezitting had beroofd. De eisch strekte tot een jaar celstraf. De verdediger, mr. Enderlcinhoopte, dat hij de op te leggen straf verzach tende omstandigheden zouden in aanmerking komen en beval zijne cliënte in 's hofs clementie aan. Hierna trad in de bank der beschuldigden een knaap van 16 jaren, Nico- laas 11. gchcetcn, schilder en kuiper, wonende le Yerseke. Deze jongen werd ongeveer vier jaren geleden als wees liefderijk opgenomen ten huize van zjjn oom en tante E. te Yerseke. Hij werd goed verzorgd, gevoed cn gekleed, maar moest zijn oom in diens beroep behulpzaam zijn. Wel gaf hjj nu en dan aanleiding om beknord te worden, maar dc verhouding lusschen neef, oom en tante lint toch niets te wenschen over. Besch. was als hel ware een eigen kind der echtelieden E. Op zeer ondankbare wijze beantwoordde hij echter de liefde, waarmede zijne pleegouders hem behandelden. Denllta Julij jl. waren zijn oom en tante afwezig en hadden hun neef alleen thuis gelaten aan zjjn werk, doch in die alzondering gaf hij toe aan een zucht naar rijkdom, die bij hem ontkiemd was door het lezen van romans, waar aan hij zijn vrijen tijd besteedde. Geld bezitten en dan de wijde wereld ia was zijn ideaal geworden. Om nu hieraan te voldoen verbrak hij de slui ting van het kabinet zijner pleegouders, ontvreemdde een groot aantal gou- den en zilveren voorwerpen ter waarde van wel ƒ200, twee bankbilletten van ƒ25, aan specie ƒ17.50, een paar laarzen en eene parapluie, verliet toen de woning, na nog van een bij zijn oom en tante inwonenden ouder wijzer eenige photografiën en schilderijtjes te hebben weggenomen en begaf zich vervolgens over Bergen op Zoom en Antwerpen naar Brussel, alwaar hij vijf dagen later werd aangehouden, niet op aangifte zijner door hem bestolen familie, maar wegens het bij zich dragen van een verboden wapen. Hij had het nl. voor zijne veiligheid noodig geacht een revolver te koopen. Deze jeugdige ondankbare bekende voor het hof volledig zijne schuld en toonde berouw over het door hem bedrevcne. Zijn oom en tante verklaar den, niettegenstaande hel gebeurde, hem toch na zjjne straf weder bij zich te zullen ontvangen, en de president wees er op, dal den besch. daardoor eene groote weldaad zou worden bewezen. Adv.-gen. mr. Gregory oordeelde voor dezen besch. eene celstraf van 6 maanden voldoende. De verdediger, mr. van Geuns, voor het eerst als zoodanig optredende, beval zijn client aan voor de minst mogelijke straf. Het kwam hem voor, dat besch. niet had gehandeld uit lust om te stelen, maar louter uit jeugdige onbezon nenheid. In deze zaken werd de uitspraak bepaald op aanst. Zaturdag. De magnetiseur Gunters verscheen gisteren in de correctionele zitting der Haagsche regtbank, gedagvaard ter zake van onbevoegde uitoefening der geneeskunst, door in den loop van dit jaar te dezer slede aan onder scheidene personen, met gebruikmaking eener somnambule of clair-voyante, zijne eclitgenoote, die zich door hem in slaap liet brengen en in dien toe stand den aard der ziekte van de consulterende patient opgaf, tegen beta ling geneeskundigen raad en bijstand te verlcenen. Eenige der patiënten werden als getuigen gehoord, wier verklaringen hierin overeenstemden, dat de door de somnambule afgeleverde recepten werden geschreven in tegenwoordigheid van twee bevoegde geneeskundigen, den arts Anema te Scheveningen en den genees-, heel- en verloskundige Kim- meizoodat de bekl. slechts eene lijdelijke rol vervuldedie zich hoofdza kelijk bepaalde tot ontvangst van het wegens hel consult verschuldigde honorarium. De echtgenoot van eene hier ter slede woonachtige en door de clair-voyante behandelde dame verkondigde met de meest gemoedelijke en besliste over tuiging zijn geloof aan de heilzame gevolgen van de door de slaapster op gegeven geneesmiddelen, welke overtuiging hij versterkte met de verzekering, dat zijne vrouw die verschillende doctoren vruchteloos geraadpleegd had, na het onderhoud met de somnambule, aan wie het gelukte hare werke lijke kwaal aan te wjjzen, bijna volkomen herstelde. De voornoemde geneeskundigen vermelddendat hunne bezoldigde bij stand hierin bestond, dat zjj de door de somnambule gedicteerde genees kundige voorschriften aan de wetenschap toetsten en, naar mate van hunne bevinding, wijzigden of onderteekenden ter bezorging in de apotheek. De beklaagde bekende, dat hij de somnambule in slaap bragt en niets meer verrigtte. Naar aanleiding daarvan rees bij den subst.-officier van justitie, m'. Pape, die deze vervolging had ingesteld, op verzoek van den inspecteur van de geneeskundige dienst in Zuidholland, de vraag, of de bekl. daardoor gezegd kon worden de onbevoegde uitoefening der geneeskunde tot bedrijf te heb ben gemaakt. Nam hjj in aanmerking, dat de doctoren bij elke séance tegenwoordig waren, de bekl. zijne vronw slechts in slaap bragt cn slechts als kassier optrad, zonder zelfs met de patiënten te spreken dan meende hij, dat met hel oog op de jurisprudentie, waarbij is uitgemaakt, dat de mag netiseur in de verbodsbepaling der wet valt, wanneer hjj de kwaal van den patiënt opschrijft, dat bekl. zich niet schuldig had gemaakt aan onbe voegde uitoefening der geneeskunde en zijne vrijspraak moest volgen, waar toe het 0. M. concludeerde. Uitspraak over 8 dagen. De 'sGravcnhaagsche Tuinbouw-vereeniging, onder beschermheerschap van Z. M. den koning, heeft, ofschoon zij in het voorjaar eene fraaije ten toonstelling hield, niet geaarzeld in hetzelfde jaar nog eene najaars expositie le organiseren, die heden in de lokalen van de Sociëteit de Verecniging is geopend en buiten verwachting is geslaagd. Immers, het gold hierbij eene nieuwe proef in Utrecht werd voor eenigén tijd op kleine schaal de eerste proeve gewaagd om aan eene te lang miskende bloemensoort de regten weer te geven, die zjj zoozeer verdient. De Chrysanthemums toch waren in de laatste jaren bij liet groote publiek in het vergeetboek geraakt. Deze ten toonstelling zal er zeker toe bijdragen de waarde er van bij vernieuwing te leeren inzien. Door de heeren J. Been, uit Rotterdam; P. J. van der Lubben, uit Was senaar; F. M.Ier Horst, uil Roosendaal, bij Arnhem T. Knopper, uil Utrecht, en J. Mater, uit Leidenwerden als jury-leden de prijzen toegewezen aan de uitverkorenen der 22 inzenders, waaronder de Ilaagschc hoveniers de meer derheid vormden, doch waartoe ook inzenders uit Utrecht, Delft, Gouda, Voorburg, Rijswijk en Amsterdam behoorden. Het aantal inzendingenop het programma kwamen ook andere kamerplanten en sierplanten voor, en zelfs werd door den heer 1). Valk, le 's Gravenhage, eene collectie plant- teekeningen aangeboden, bedroeg 88. De gouden medaille voor eene verzameling van 50 Chrysanthemums werd behaald door H. J. Kleinstarink te Utrecht, bij loling tegenover G. van Kuyk aldaar, die eene verguld zilveren verwierf, terwijl de heer W. C. van

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2