JB U1 T E N L A N D S C H E B E R1 GTE N. middelen le rekenen. Enkele leden stonden afschaffing voor van den vrij dom va* grondbelasting bij het bouwen van huizen. Er werd gevraagd of de bestaande wetgeving op het personeel wel in slaat is om de huur waarde voortdurend in overeenstemming te houden met de werkelijke huur waarde. Verscheidene leden betoogden de onhoudbaarheid van de tegen woordige regeling van den snikeraccijns en wenschten daarvan herziening. Tegen de door velen aanbevolen verhooging van den wijnaccijns bestond bÖ anderen bezwaar. Sommigen wenschten verhooging van den bieraccijns. Op meerdere bekendmaking van de voorschriften der nieuwe zegel- en regis- tratieregten werd in het belang van het publiek aangedrongen. De staats loterij werd op de bekende gronden bestreden en verdedigd. Sommigen konden zich in beginsel wel vereenigen met maatregelen tot beperking der aanzienlijke voordeelen der collecteurs door den inlegprys ten bate van hel rijk allengs van 60 tot 65 te brengen; anderen lachte zoodanige rege ling minder toe. Van beide zijden drong men er op aan geen ingrijpende wijziging in de staatsloterij te brengen, zonder vooraf de kamer te hebben geraadpleegd. Een lid drong aan op afschaffing der klassicale loten. Dat het aantal beminnaars van degelijke en goede muziek in Leiden nog zeer groot is, bewees gisteren de buitengewoon bezette Stads-zaal, bij gelegenheid vau bet eerste gewoon concert gegeven door de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden en uitgevoerd door de Amsterdamsche orchest- vereeniging, onder leiding van den heer Coenen. En stellig waren allen aan wezigen met dankbaarheid vervuld jegens het bestuur dezer maatschappij, dal hun de gelegenheid aanbood een zoo groot aantal kunstenaars te hoo- ren, die door geoefendheid, kracht en eenheid van spel hunne vereeniging in staat stelden met de meest beroemde orchesten te wedijveren. liet concert werd geopend door de Symphonie n°. 8 (F-Dur) van L. von Beethovendat uitstekend werd weergegeven en zeker niet het minst hier van de Allegretto Scherzando. Het Concert voor violoncel van Saint-Saens viel. wat compositie aangaat, minder in onzen smaak; het spel van den hoer Henri Bosmans echter was in staat dit in ruime mate te vergoeden. Bij zijn krachtig en gevoelvol spel muntte deze jonge kunstenaar vooral uit door de buitengewone fijne nuancering zijner trillers en door zijne prachtige applicature. De Ouverture //Manfred" van B. Schumann en die //Zum Sommernacht- straum" van F. Mendelssohn Bartholdy, werden beiden door het orchest meesterlijk uitgevoerd. v N°. 5 van het program: »La jeunessc d'Hcrcule, poème symphonique", eveneens van den Belgischen componist Sains-Saens, w aarbij de zoogenaamde beschrijvende muziek" ten gehoore gebragt werd, verwekte eveneens den algemeenen bijval; alleen het slot kwam ons, na het zangrijke, melodieuze en levendige, waaraan dit stuk zoo rijk is. een weinig mat voor. De solo van den bekenden violist Willem Kes in de Adagio uit het Negende Vioolconcert van Louis Spohr. was, volgens bet gevoelen van velen, niette genstaande al het schnone, dat ten gehoore was gebragt, het glanspunt van den avond. De helderheid der toonen, die hij uit zjjn instrument wist te halen, de gevoelvolle wijze, waarmede hij het bespeelde, zijn techniek, kortom zjjne kunst, maakte op allen een diepen indruk en verwekte dan ook bij het eindigen van dit nummer daverende bijvalsbetuigingen. Een weinig meer kracht in de forto-passages zoude onzes inziens den talentvollen kunstenaar niet schaden. Wat het //Ballet-Musik" van Rubinstein aangaat, waarmede deze avond besloten werd. hoe goed ook dit stuk werd weergegeven, geloovcn wij ech ter, dat het, na al het voorafgaande, niet in staat was als //pièce de résistance" le dienen, vooral niet omdat de blaasinstrumenten hierbjj niet alljjd even zuiver waren, hetgeen hoogst waarschijnlijk het gevolg was van de nieuwe wjjze van stemming, die door dit orchest gehuldigd wordt. De tijd zal ook dit geheel en al weten te overwinnen. Wij gelooven de tolk van allen te zijn, indien wij het bestuur der maat schappij nogmaals onzen opregten dank betuigen voor den genolvollen avond ons gisteren geschonken. 's GRAVENI1AGE, 9 November. Door Z. M. is aan den Oost-lndischen ambtenaar jh'. J. C. W. D. A. van der Wijck, adsisteut-resjdeni van Priaman (Sumatra-Westkust), vergun ning verleend tot aanneming der versierselen van ridder le kl. der orde van den Ziiliringer Leeuw, hem door den groothertog van Baden geschonken. Door Z. M. is J. G. E. baron van Ittersum beuoemd tot burgemeester der gemeenten Breukelcn-Nijenrode, Breukelen-Sint-Pielers en Tienhovcn, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van de gemeenten Vree land en Nigtevegl. De kapitein Ier zee W. F. Meijen en de officier van administratie le kl. E. II. W. Wijnmalen, uil Oost-Indie teruggekeerd, zjjn op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal morgen geen gehoor verlcenen. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is ingekomen een voorstel van den heer Vermeulen, lot wjjzigiug van de artl. 56, 61 en 65 der schoolwet, strekkende om de wiskunde te doen vervallen uit de ver- pligle examenvakken voor de hoofdonderwijzers en de acten voor de talen niet langer afhankelijk le stellen van het bezit der hoofdonderwijzersacte. De heer van Nispen zal nader den minister van waterstaat interpelleren over den toestand van den Rijnspoorweg, speciaal van de dwarsliggers. Maandag is de Indische begrooting aan de orde en daarna het ontwerp betreffende de verlenging van den Maasmond. Het gcregtshof alhier heeft bij heden gewezen arresten uitspraak ge daan in de zaken, welke in de vorige week ten criminele werden behan deld. Wegens valschheid in geschrifte ten nadeeie van den notaris v. U. P. te Vlissingen, werd diens gewezen klerk J. D. v. d. M. veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 4 boeten van ƒ50. J. T., uit St. Maartensdijk, werd mede ter zake van valschheid vier maanden celstraf en 2 boelen van ƒ50 opge legd. D. v. d. W., uit Rotterdam, werd wegens door hem te Delft bedreven valschheid gestraft met 183 dagen eenzame opsluiting en 2 boeten van /50 Ter zake van den te Rotterdam gepleegden diefstal vaneen aantal gouden en andere sieraden, erlangde J. C. S.uit Helmond, 1 jaar celstraf. De regtbank heeft den grossier in gedistilleerd B., die, omdat zijn be. diende het verbod zijns meesters overtrad om niemand sterken drank ie verkoopenop zijne beurt wegens overtreding der drankwet werd vervolgd vrijgesproken. De magnetiseur Gunters verscheen heden in de correctionele zittin> der llaagsche regtbank, gedagvaarld ter zake van onbevoegde uitoelenin» der geneeskunst. Het openb. min., dat de vervolging bad ingesteld op ver' zoek van den inspecteur van de geneeskundige dienst in Zuid holland, con cludeerde tot vrijspraak. Wij vernemen dat Z. Exc. de minister van marine reeds sedert eeni«e dagen door ongesteldheid verhinderd wordt zijne werkzaamheden aan het departement te vervullen. Baron van Zuylen van Nijevelt, Nederlandsch gezant te Parjjs, is bier ter slede aangekomen. Gisteren nacht werd inbraak gepleegd in hel //Café Neuf", aan dei Stationsweg, bij het Holl. spoor alhier. Verscheidene voorwerpen, alsmede de kleederen der bedienden, zijn ontvreemd. Men is te Scheveningeu niet zonder vrees voor eene schuit van den heer M. Parser, schipper Buis. Een gedeelte van zijne vleet is gevischt en te Lowestoft aangebragt. E N G E L A A' II. LONDEN. 8 November. De leden der lersche parlementaire partij liebben gisteren onder voor-' zitting van den lord-mayor van Dublin eene vergadering gehouden, waarin eenparig besloten werd. bij de stemming over het voorstel van lord Nortli- cote, tot verwerping van art. 1 der ingediende wijziging van liet reglement van orde, met de oppositie te stemmen. Van het Indisch leger zullen van eik regiment een aantal vertegen woordigers naar Engeland reizen om daar cenige weken te logeren. Suther land-house in Wimbledon-park wordt voor de ontvangst van de officieren en manschappen in gereedheid gemaakt. Eenigen tijd geleden is een Duitsche bakker, zekere Stanger, die eene zaak in Bever-street alhier had, spoorloos verdwenen en werd de bakkerij door zijn bediende en zyne vrouw voortgezet. Men mompelde in de buurt reeds geruimen tijd over de geheimzinnige zaak, doch dezer dagen stond des avonds de geheele straat letterlijk overeind op het gerucht, dat mei verkoolde overblijfselen van een menschelijk ligchaam op den zolder van bel huis gevonden had. Men gist nu, dal men den rampzalige in zijn eigen oven verbrand heeft. Nabij het station te Wandsworth-common heeft een spoorweg-ongeluk plaats gehad, doordien een passagierstreinia volle vaart, in botsing kwam met eene verdoolde locomotief. De schok was zoo hevig, dat al de rijtui gen in elkander liepen. Een dertigtal reizigers bekwamen letsel. Het zwaarst gekwetst werden de machinst en de stoker. Het armenhuis te Halifax is door brand vernield. 31 zieken, die op de bovenste verdieping verpleegd werden, vonden den dood in de vlammen. Het was niet mogelijk den ongelukkigen te hulp te komen, daar de ladders niet hoog genoeg waren. Volgens de Daily News zou de Porte reeds eene nota over Tunis aan de mogendheden verzonden hebben en hare suzereiniteit op een firman van 1871 steunen. Zij wenscht verder de bijeenkomst van een congres om de zaak te regelen. Eenige dagen geleden zijn uit New-York niet minder dan 53 zendelin gen der Mormonen naar Europa vertrokken om proselylen te maken. Omtrent de pokken-epidemie meldt het Kaapsche Volksblad van 14 Oct. het volgende: Te Kaapstad worden er dagelijks al minder en minder zieken gerapporteerd, ofschoon het een treurig feit is, dat vele blanken aangetast zijn. Verscheidene hunner bleken bij nader onderzoek niet ingeënt te zijn. Zoolang de pesthuizen, waar de ziekte in hevigen graad uitge broken is, nog voor hel publiek vrijelijk geopend blijven in den vorm van winkels, cantines, enz., zonder dat de minste aanwijzing van buiten in den vorm van een plakkaat of eene gele vlag den argeloozen bezoeker waar schuwt, zal onze stad het focus van besmetting blijven. In sommige der voorsteden gaat het treurig. Te Papendorp en te Claremont vindt de epi demie eene vruchtbare aarde. Van laatstgenoemde plaats getuigde dr. Wright dat de ziekte vreesscljjk toenam. Dat bandel en verkeer onder deze omstan digheden buitengemeen slap blijven, laat zich maar al te goed begrijpen. Aan de Daily News wordt uit Maritzburg gemeld, dat de berigten over nederlagen der Boeren geen geloof verdienen en vermoedelijk deel uil- maken van de tactiek dergenen, die eene hernieuwde tusschenkomst der En- gelschen in de Transvaal trachten te veroorzaken. De tweehonderdjarige gedenkdag van de stichting van Philadelphia door den kwaker William Penn werd, onder levendige deelneming van de bevolking der siad zoowel als van de zeer talrijke, daarheen gestroomde vreemdelingen, door eene rij van feeslelijkheden, die van 22 tot 27 October duurden, op de meest schitterende wijze gevierd. Den 23"1 concentreerde zich het feest tot het 15 mijlen beneden Philadelphia aan de Delaware ge legen stadje Chester, waar Penn en zijne makkers hel eerst den voel op Amerikaanschen bodem hebben gezet en waar deze landing thans na 21)0 jaren op nieuw zoo getrouw mogelijk werd voorgesteld. In den avond *3» den 23'° werd een groot vuurwerk afgestoken, waarbij evenwel een groot ongclnk behoorde; zeven personen verloren nameljjk het leven door bet ontijdig springen van ceu der projectilen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2