leidsche oi kant. 1882. 1°. 263. WOENSDAG 8 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1.- Aftondcrlijkc nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTEU en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van C. 1. Van deb Loo, kleederbleeker, wonende alhier, houdende verzoek 001 varkens te houden en te mesten op het erf achter zjjne woning aan den Bynsburgersingel n". 4; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de tommodo et innommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 13J November aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 November 1882. E. KIST, Secretaris. Met de groenten uit de moezerij geraakt het nil van lieverlede gedaan. Appelen en peren zijn er niet veel geplukt, zooals van een zoo stormachligen zomer kon verwacht worden. Uit Veur is een zeer goed gewas van andijvie verzonden en de bloemkool slaagde overal naar wensch. De andere kool soorten zijn ook voldoende. Schiet Nederland te kort door de ziekte in de opbrengst van den aardappel, uit den vreemde wordt de voorra id aangevuld en daardoor gebrek voorkomen. De laatste bloemen verdwijnen van het veld en in ile meeste kassen van de kweekcryen werd reeds vroeg gestookt, niet omdat de weersgesteldheid zoo koud was, maar omdat er geen dag droogte in de lucht bestond. In dc Staatscourant worden opgenomen de verslagen van dc in 1882 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, voorafgegaan door een overzigt van de zamenstelling der examen-commis- sidn, van den duur en van den uitslag der examens. Acte-examens te 'sllage, middelbaar onderwijs, afd. Nederl. taaien letterkunde enz.: voor boekhouden, huisonderwijs, werd toegelaten de heer W. J. Jonker, van 'sllage; voor geschiedenis trok zich 1 en voor aardrijks kunde trokken zich 2 candidaten terug; voor boekhouden werd 1 «undidaal afgewezen. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht: Engelsche taal, L. O. 1 niet opgekomen, 1 geëxamineerd, toegelaten geen. II-0., acte A. geëxamineerd 2, loegelaten de heer J. F. Kramer. Acte B., geëxamineerd 2, toegelaten de heer M. G. van Veck. Fransche taal, M. O acte D, geëxamineerd en afgewezen 2 vrouwelijke candidaten; L. O. 4 uian- "f'ijk candidaten, afgewezen 2, toegelaten 2, dc bh. J. Woudenberg en C. M. Weegenhtiise. lloogduitsche taal, M. O. acte A, afgewezen twee. Acte B, 'oegelaten de heer C. J. Vierhout, te Amsterdam. L. 0., toegelaten de heer Suk. te Veendam. Het stoomschip Drenthe is op 4 en dc Prins van Oranje op 5 Nov. ,e Batavia aangekomen. De Iusiiünde vertrok op 6 Nov. wan Marseille naar Batavia. De Prinses Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, pas- s«rde op 4 Nov. Aden. De Prinses Jmalia, op weg naar Batavia, ver- bok op 5 Nov. van Suez. Duilrent de overdragt van hel kasteel «Soestdijk" en daarbij behoo- ftmle bezit tin gen aan Z. M. den koning, verneemt de Mmsl. C., dat die LEIDEN, 7 November. Heden namiddig omstreeks half vier is J. I., oud 26 jaren, wonende in de Langestraatvan een 8 meter hoog dak uitgegleden en op den rug teregt gekomen. De man moet inwendig kwetsuren hebben ontvangen, doch na het geneeskundig onderzoek door dr. B. is het niet te bepalen of die van ernstiger aard zullen worden dan zulks voor het oogenblik het geval schijnt te zijn. liet meeste melkvee, schrijft men ons, is naar den stal gehaaldomdat de opbrengst verminderde. Met het binnenhalen van het andere vee zal ook niet lang meer gewacht worden, want hel weiland, vooral dal laag gelegen is, Ijjili bij dc vele nattigheid onder de hoeven van het vee en het gras ge raakt op. Dc boer behoeft echter dit jaar niet uit te stellen omdat zijn voorraad hooi onvoldoende zou zijn om tot hel voorjaar Ie kunnen blijven voederen. Al kwam de lente wat laat, aan tamelijk goed gewonnen hooi is nergens gebrek en over bet algemeen heeft de landman een gunstig jaar overdragt is geschied tegen verzekering door Z. M. van eene aanzienlijke lijfrente aan II. K. II. prinses Hendrik der Nederlanden, met het regt om het bedrag daarvan zoowel in liet binnen- als in bel buitenland te genieten, zullende de jaarrente ook worden uitbetaald bij een evenluëel tweede huwe lijk van de prinses. De Nederlandsche kunst heeft Zondag een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den beroemden marine-schilder Hermanus Koekkoek Sr., lid der Kon. Akademie van Beeldende Kunsten enz., in den ouderdom van 67 jaren. Op den Hollandschen spoorweg werden gedurende de maand October 255.458 reizigers vervoerd: De opbrengst was: reizigers vervoer 242,417.72, goederenvervoer 69396.16, diversen 2137.60% totaal 314,451 48%. Sedert 1 Jamiarij II. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 2,585,252 en het bedrag der outvangsten 2,998,575.55. Te Voorschoten is tot notabele der hervormde gemeente gekozen de heer J. A. J. van der SchaafT. postdirecteur, met vier van de acht geldige stemmen; de andere vier stemmen waren uitgebragt op den predikant M- Hoog. Na drie stemmingen, telkens met vier tegen vier, heeft het lot beslist. Te Noordwjjk aan Zee is aangespoeld een sloep van een loodskotter, waarop met witte letters staat: «Loodswezen" en van binnen L. O. 25. Eergisteren had le Delft de bezemmaker Z. eeuige gasten ten zijnent genoodigd, ter gelegenheid der aanslaande hnwelyksplegtigheid zijner dochter. Aan den maaltijd bleef den gastheer een stnkje vleesch in de keel stekeu, dat ondanks de grootste moeite van zijn kant zich niet liet verwijderen. Door zoo spoedig mogelijk verleende geneeskundige hulp slaagde men er wet in de keel weder vrij le krjjgen, doch de ongelukkige had reeds zooveel geleden, dat hij spoedig daarna den geest gal. Donderdag avond werden door de politie le Overschie een man en eene vrouw in verzekerde bewaring genomendie volgens hun zeggen besloten hadden een romantischen dood te sterven. Hiertoe hadden zij de kagchel vol rookende brandstof geworpen en zonder bedekking gelaten, en waren beiden daar voor. gaan liggen, om door verstikking een einde aan hun leven te maken. De toestand was echter van dien aard, dat zij zich vermoedelijk voor den regter zullen moeten verantwoorden wegens brandstichting. Zatur- dag zijn beiden gevankelijk naar Rotterdam vervoerd, nadat de man nog eerst eene poging had beproefd om door ophanging zich van het leven le ontdoen. Tot directeur der gemeentewerken le Dordrecht is door den raad be noemd de heer C. C. van Rijsbergen, gemeente-architect te Harlingen. Door de schippers van de veerpont van Dordrecht op Zwijndrecht is een graauw linnen zak opgehaald, waarin zich het lijkje van een pasgebo ren kind bevond. De politie doet onderzoek. Eergisteren avond, omstreeks 11 ure, bevonden zich vier personen op den dijk tusschen 's Gravendeel en Strijen. Een verloor, volgens zjjn zeg gen zijn pet en kon dezen door de duisternis niet terugvinden. Men be sloot daarom bij de Gebr. Z. aan te kloppen en om eene lantaarn le vrg- gen; genoemde personen lagen reeds le bed en weigerden hunne deur te ontsluiten. Onder allerlei verwenschingen werd toen gedreigd, dat, wan neer niet onmiddellijk aan het verzoek werd gevolg gegeven, men het huis in brand zon steken. Toen stond een der broeders, C. Z.op en ontsloot de deur. Hij ontving daarop onmiddellijk met een mes eene diepe wond in den arm. De andere huisgenooten kwamen mede toeschieten, en eene lievige worsleling ontstond, waarvan het einde was, dal de geweldenaars op de vlugt gingen. Drie hunner zjjn echter aangehouden en naar liet huis van arrest tc Dordrecht overgebragt. Men leest in den N. Spectator: De heer Bosboom bezocht ons laatst en sprak met opgetogenheid over het vernieuwde panorama te Amsterdam, het beleg van Haarlem in 1573 voorstellende. Wij vroegen hem: «schrijf ons daarover eens iets", doch hij zeide: «schrjjft gij het maar, wat ik je verleid heb; want ik zou blij zijn als ik in ruimer kring iets kon bjjdragen om bijval le wekken voor dit kunstwerk, en den kunstenaars, die het maakten, eenig genoegen kon doen. Ga dus gerust je gang. Best!" In de «stad" zijnde, had Bosboom namelijk ook het fraage gebouw met het vernieuwde panorama bezocht en was er 's anderen daags weer heenge gaan. met zijne echtgcnoole, om ook haar in hel genot te doen deelen, en zij genoten beiden. Wat haar zoo vaak voor hel oog der verbeelding had gestaan, had zij hier als in werkelijkheid aanschouwd. Hel panorama, oorspronkelijk vervaardigd door den lieer Paul Tetar van Elven, was zeer

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1