gelegenheid van zijnen 70*"11 terjaardag, door vrienden en vereerders een bedrag van ruim f 17000 is ter hand gesteld als bijdrage voor de voltooijing van de hem z»o dierbare elfde kerk daar ter stede. Zaturdag 11. is door de Gooische stoomtram, nabij Diemerbrug, een vijfjarig meisje overreden. Hel kind was als het ware vermorzeld. De loco motief moest door middel van dommekrachten opgewonden worden om het lijkje er onderuit te krijgen. Zij, die in den spoortrein waren gezeten, die Woensdag tussclicn Ede en Vecnendaal ontspoorde, deelden aan de Arnh. Cour. mede, dal de dwarsliggers op die lijn, ArnhemUtrecht, bepaaldelijk op de plek, waar het ongeval plaats had, in zeer slechten toestand verkeeren. Bij het sectie-onderzoek van hoofdstuk V (Binnenl. zaken) der staalsbe- grooting in de tweede kamer prezen sommigen de reeds nu gebleken zelf standigheid van den minister en zijn streven naar beperking der uitgaven; anderen betwijfelden vooralsnog die zelfstandigheid, op grond van het hooge cijfer dezer begrooting. De voorstanders van het vrije onderwijs verheugden zich, dat deze minister als ideaal voor de toekomst voor ieder liberaal had geschetst dien tijd, waarin de openbare scholen zullen hebben plaats gemaakt voor het bijzonder onderwijs, doch er op lettende, dat de minister zich tegen wijziging der schoolwet verzet, meenden zij, dat hij niets zou doen om dat ideaal te bereiken. Een beroep op de zienswijze van Thorbecke omtrent beperking van staatsbemoeijing gaf den voorstanders daarvan nog weinig hoop, dat de minister zich in de praktijk een voorstander daarvan zou betoonen. Beeds in deze begrooting meende men de sporen eener dergelijke inconsequentie op te merken. Men vroeg, in welken stand zich de werkzaamheden tol herziening der Provinciale- en Gemeentewet thans bevonden. Ook vroeg menwat het gevoelen des ministers is ten aanzien van de eedsquaestie. Vr{j algemeen achtte men regeling bij de wet van een zoo belangrijk onderwerp noodig. Inlichting werd gevraagd of het voornemen der regering tot grondwetsher ziening ook vertraging veroorzaakte in het overleg tusschen haar en de commissie van rapporteurs voor de ontwerpen tot regeling der miliLie en schutterij. In verband met de bedenkelijke verschijnselen op hel gebied der kwak zalverij vroeg men, of hel geneeskundig staatstoezigt wel men den gewensch- ten ijver werkzaam was en zoo ja, ol verscherping der wet op de uitoefe ning der geneeskunde door onbevoegden niet noodig was. Den uitslag van het onderzoek omtrent den toestand van het drinkwater in de verschillende gemeenten wenschte men te vernemen. i De opdrjjving der kosten in zake het hooger onderwijs werd door velen betreurd. Meer c» meer, zeide men, wordt erkend, dat de wet van 1876 onpractisch is en wanneer nu tevens blijkt, dat zij verderfelijk werkt ten opzigte van onze financiën, dan zoude men gaarne zien, dat zij zoo spoedig mogelijk werd veranderd, liet bestaan van drie rijks universiteiten en eene gemeentelijke universiteit werd door een groot aantal leden ook bij deze gelegenheid afgekeurd. Sommigen welen de bezwaren aan de toekenning van het jus promovendi aan Amsterdam, anderen wilden opheffing van twee rijks-universiteiten en overneming door het rijk van de Amsterdamsche hoogeschooleene derde meening stond enkel opheffing van eene rijks-univer- siteit voor. Men hoopte, dat de minister een middel zou vinden om de mannen der wetenschap duurzaam aan de rijks-universiteiten te verbinden. In alle afdeelingen kwam men op tegen de voortdurende uitbreiding van het aantal hoogleeraren, zoowel door uitbreiding der vakken als door het aanstellen van hooglecrat'en voor nieuwe vakken. Met het oog op de aan gekondigde wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs werd aan geraden zooveel mogelijk de gymnasia en de hoogere burgerscholen met elkander in verband te brengen. Naar de plannen der regering ten opzigte van een nieuw academiegebouw te Leiden werd gevraagd en meerdere detaillering van de kosten van het ziekenhuis aldaar verlangd. De aanstel ling van een vijfden hoogleeraar in de godgeleerde faculteit te Utrecht vond ernstige bestrijding. Ook het oprigten van leerstoelen voor de moderne talen te Gro. ingen vond tegenkanting. Algemeen was met genoegen vernomendat de minister de herziening van de wet op het middelbaar onderwijs wenscht aan te vatten en vrij algemeen beaamde men, dat de kosten onder de tegenwoordige wet veel te hoog zijn. De verhooging van subsidie aan de hoogere burgerschool te Zierikzce en die te Leiden vond bezwaar. Terwijl een aantal leden zich van beschouwingen over de werking der schoolwet onthielden, drongen enkelen bij vernieuwing op wijziging aan, daar algemeen wordt erkend, dat zij zwaar drukt op het rijk en op de gemeenten. Met het oog op den onderwijzersnood iu sommige streken werd herziening van artt. 84 en 88 aanbevolen. Men klaagde over opdrij ving der kosten van het lager onderwijs van regeringswege. Aangedrongen werd op vermindering van den post voor subsidiën volgens art. 29 der wet. Tegen de posten voor subsidiën voor gebouwen en monumenten werden be zwaren geuit. 's GRAVENHAGEj, 6 November. Tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te's Graven- hage is benoemd de lieer mr. B. Hulshoff Gz.thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank Ie Zwolle, onder bepaling, dat de door deze benoeming ontstane vacature te Zwolle voorloopig niet zal worden vervuld; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Haarlem is be noemd de heer mr. A. A. van der Mersch, thans substituut-officier van jus titie bij de arrond.-regtbank te Assen. Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongeregten in het arrond. Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam, is benoemd de heer jhr. mr. L. tl. L. J. van der Maesen de SombrefT, advocaat en procu reur te Amsterdam, werkzaam bij bel openbaar ministerie bij de kanton- geregitn aldaar. Aan den heer mr. L. N. graaf van Randwjjck, grootmeester van 'sko- nings huis, is. op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van lid van het hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oor- log, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Z. M. heeft den heer Tulein Nolthenius benoemd tot rentmeester van het koninklijk paleis 't Loo. -- De luit. ter zee 1« kl. F. H. baron van Verschuer is, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pensioen gesteld. De luit. ter zee 2« kl. J. Kuyp, de officier van gezondheid 1« kl. bij de zeemagt J. J. Borst en de scheepsklerk F. A. E. Ebbinge Wubben. uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt is de commissie van rapporteurs omtrent de ont werpen van wet tot regeling der nationale militie en schutterijen, met haar omvangrijken arbeid reeds zoover gevorderd, dat het verslag van het onder zoek in de afdeelingen der tweede kamer nagenoeg voltooid is. De voor naamste taak: het zamenslellen van het rapport der zeer uitvoerige alge- meene beschouwingen met de antwoorden der betrokken ministers is ge. heel ten einde gebragt. Aan de vaststelling der onderdeelen wordt nog gearbeid. Onder beschuldiging van valschheid in geschrifte stond Zaturdag voor het geregtshof alhier teregt zekere D. v. d. W., kellner te Rotterdam. In het begin van Augustus jl.eenige dagen na zijn ontslag uit de gevangenis te 's Bosch, waar besch. zijne laatste veroordeeling had ondergaan, bevond besch. zich te Delft en deed het toen voorkomen alsof hij tot de koloniale militaire dienst zich wilde verbinden. De adjudant-onderofficier der artille rie, dien hij over de dienstneming aansprak en die hem inlichtingen gaf, had medelijden met den armoedigen toestand waarin besch. zich bevond en stelde hem 50 cents ter hand. Eenige dagen later deed hij den onderofficier een brief toekomen, quasi van zijn oom K. uit Dordrecht afkomstig en waaruit bleek, dat van het in orde brengen der noodige papieren voor besch. werk werd gemaakt. Na ontvangst van dit schrijven had bedoelde onderofficier geen bezwaar den besch. andermaal 50 cents te verstrekken, maar later bleek, dat besch. zelf den brief geschreven en met den naam van zijn oom onderleekend had. Hij bekende heden voor het hof volledig zijne schuld, maar gaf voor, dat de behoeftige toestand, waarin hij verkeerde, hem tot het misdrijf had gebragt. Het bleek echter, dal besch. ongeveer twee jaren geleden 4000 geërfd had, maar dat al dal geld door hem onnuttig was verleerd. Advocaat-generaal mr. Gregory zag alleen in het gering toegebragt nadeel eene verzachtende omstandigheid en eischte eene veroordeeling lot een half jaar celstraf en twee boeten vau 50. De verdediger, mr. Bax, geloofde, dal een der elementen voor de misdaad van valschheid, nl. de mogelijkheid van benadeeling, ten deze ontbrak. 11 jj was van meening, dat het nadeel, door den onderofficier geleden, niet het gevolg was van den door besch. geschreven brief, maar moest worden aangemerkt als een ge volg van diens goedhartigheid. Pleiter concludeerde mitsdien lot vrijspraak. Besch. zelf verzocht, dat de hem op te leggen straf eene gemeenschappelpe zou zijn. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. De tapper zonder vergunning M.die hangende zijn request tol drank verkoop boven het maximum, borrels schonk, is door de regtbank veroor- 1 deeld tot ƒ10 boete, de gebruiker van hel vocht tot ƒ1 boete. De Amsterdamsche schilder P., die onder zeer verdachte omstandigheden 's avonds Iaat eene glasruit van een venster in het gebouw der teekenaka- demie verbrak, is deswege in eene celstraf van 0 maandcu en ƒ25 boete verwezen. De minister van financiën is thans in zooverre hersteld, dat Z. Exc., naar wij vernemen, nog in den loop dezer week naar de residentie zal terugkeeren. De aanstaande diplomatieke vertegenwoordiger van Frankrijk aan ons hol, jde heer Legrand, is gisteren avond naar Parijs teruggekeerd. De gezant zal iu het laatst van November zjjn post hier ter stede aanvaarden en zich vestigen in de woning van zijn ambtsvoorganger. In de residentie is aangekomen de heer L". van Deventer, gewezen lid van den raad van Indië. Op 57-jarigen leeftijd is heden alhier overleden de bankier W. J. G. Scheurleer, hoofd van het onder dien naam alhier gevestigde bankiershuis. 13UITENLAN DSCHE BERIGTEN. BELGIË. Volgens den Precurseur is op last der regering aan. Louise^ Michel verboden, te Antwerpen eene voordragt te houden. De Chronique wil we ten, dat het haar tevens voor geheel België is verboden. Het hof van assises te Brussel heeft, overeenkomstig de uitspraak der jury, den heer de Paepe, geneesheer te Brussel, vrijgesproken, die den 2dm ^|;g z(k(i(n Berg a i it s nel drie revolverschoten zwaar gewond had. Deze jonge mansedert hersteldhad van de Paepe's gastvrijheid en vriendschap misbruik gemaakt om met zjjne vrouw ongeoorloofde betrek kingen aan te knoopen. Te Brussel had dezer dagen in hel Eden-theater een ongeval plaats, dat vreesselijke gevolgen had kunnen hebben. Toen de voorstelling eenigen lijd aan den gang was, is een der luchters, die in het midden der zaal han gen, losgeraakt en op een orchest-zetel gevallen. Gelukkig had eene dame met een kind op den schoot juist die plaats verlaten om wat digter bij hel looneel te zitten; had zij eenige minuten langer gewacht, zij zou voorzeker met haar kind op den slag dood gebleven zijn. De man dezer dame, die zijne plaats niet verlaten had, werd ligt aan den arm gekwetst. De luchter woog minstens 20 a 30 kilo.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2