LEIDSCHE COURANT. Ai0. 201. MAANDAG 6 NOVEMBER. Aan den Dichter J. P. HASEBROEK, STADS-BEIUCHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1880. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. \ftonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. Bij déze Courant behoort een Byvoegsel. („JONATHAN") xjeboren te Leiden 6 November 1812. Heeft Alkmaar pas gejuicht bij 't jaarfeest van Toussaint, Omdat haar stralenkrans weerschitterde op zijn wapen, Thans is het Leiden's beurt, mijn Vriend, bij uw festijn, En windt mijn stedemaagd een lauwer om uw slapen; Want gij zijt Leiden's zoon. Uw eerste levenskreet Klonk hier, in 't stil vertrek der ouderlijke woning; Het grijs Lugdunum zag uw eerste lief en leed; 't Weerkaatste uw eerste lied, 't schonk aan uw vlijt bekroning, En riep u hoogèr plicht naar 't schoone Kenmerland heeft de Amstelveste de eer thans burger u te heeten, De liefde voor mijn stad bleef in üw hart geplant, En gij hebt Leiden nooit noch Leiden u vergeten; Ja, zet gij hier den voet gij hebt hét vaak verklaard Dan is 't of iedre steen spreekt van herinneringen, Alsof een schimmenheir hier om u henen waart, Alsof gij 't oude lied van "t jeugdig hart hoort zingen: Hier vlocht gij, Jonathanmet „Hildebrand" een band, Die door geen jarental, geen afstand werd verbroken, Hiér naamt ge als Muzenzoon, het krijgsgeweer ter hand, Toen Belgie de oproervaan verwoed had opgestoken, Hier werd het eerekruis op uwe borst gehecht; Hier zaagt gij Maar genoeg! Reeds is mijn recht gebleken Een krans te voegen bij de vele die men vlecht, En in der vriendenkoor een: „Heil u!" meê te spreken. Ik doe 't van ganscher hart, en zeker neemt gij *t aan Dat al te kunstloos lied in Leiden aangeheven Want op den dag, wanneer 't eerwaardig tienmaal zeven Wordt in uw levensboek geschreven, Gedenkt gij zeker aan uw vrienden, die hier leven En wijdt ge uw dooden hier een traan. Leiden, November 1882. J. M. E. DERCKSEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN., Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Vlcerensfecg, gele gen tussclien dc Hooigracht cn Mlddelstegracht, gedurende veertien dagen, aanvangende Maandag 6 November a. s, voor de passage van rij- en voertuigen zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 November 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN4 November. Zatmdag den 1 lde» November a. s.. des namiddags ten 2 ure, zal de heer dr. II. Kamerlingh Onnes het hoogleeraarsambt bij de faculteit der wis* en natuurkunde aanvaarden met bet houden eener redevoering in het groot auditorium van het universiteitsgebouw. Gisteren hebben wij den koning gezien, den koning der goochelaars namelijk, Philippe genaamd, die eene voorstelling gaf in deSiads-Gehoorzaal alhier. Verscheidene staaltjes van vlugheid en behendigheid werden door hem aan het vrij goed opgekomen publiek vertoond. Zoo wist hg o. a. aan klaar water verschillende soort van smaak te geven, ja het zelfs in jenever te veranderen. liet eigenaardigste van dezen kunstenaar was echter, dat hij zijne toe schouwers in het goochelen onderwijs gaf. De meeste zijner kunsten legde hij op eene heldere en duidelijke wijze bloot en ongetwijfeld verwonderde zich een iederdat de meestal zoo onbegrijpelijke kunsten zoo eenvoudig ten uitvoer gelegd werden. Wjj kunnen melden, dat de heer Philippe hier nog eenevolks-voorstelling zal geven. Met den aanvang der winlerdienst is van wege het postkantoor alhier ook weder de Ijjst verschenen bevattende de dienstregeling, zooals die op 1 Nov. is aangevangen. Die lijst bevat de aanwijzing van het tijdstip, waarop de brieven op het kantoor moeten bezorgd zjjn, om met de eerste gelegenheid te worden verzonden, zoowel voor eene binnenlandsche als bui- tenlandschc correspondentie en voor die met Ned. Indlë. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 63 volwassen personen en 8 tot 11 kinderen. Te New-York is op 19 October jl. het eerste of proefnommer ver schenen van eene "Nieuws- en Handels-Courant". Directeur en uitgever is de heer J. van 't Wond aldaar. Die courant, 8 bladz. in fol., zal wekelijks verschijnen. 'De redactie verklaart, dat zij het "Hollandsch element" aldaar tot hare speciale studie heeft gemaakt, maar heeft bevonden, dat Nederland aldaar grootendeels in het vergeetboek is geraakt. Gaarne gelooven wij dat redactie en uitgever bij deze onderneming groote moegelijk heden heeft moeten overwinnen. In de Staatscourant wordt medegedeeld het verslag omtrent liet Nederlandsch museum van geschiedenis en kunst. Acte-examens te 's Hage, middelbaar onderwijs, afd. Nederl. taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor geschiedenis, J. G. Tuytel, van Zierik- I zee; voor boekhouden, huisonderwijs, F. L. van Ruyven. van Middelburg, en J. Gelder, van Rotterdam. Afgewezen: 1 candidaat voor Nederl. taai en letterkunde en 1 voor aardrijkskunde. Afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 2 candidaten voor acte landbouwkunde I lager onderwijs. Toegelaten J. Swartwolt, van Petten, j Uitslag der acte-examens te Utrecht voor middelbaar en lager onderwjjs: Hoogduitsche taal midd. ond. acte A. toegelaten de hh. J. T. Buining te j Groningen en F. C. Corbach Ie Groningen; acte B. (voor acte A), de heer I G. de Weerd te Oirschot; lag. ond., niet opgekomen één. Engelsche taal, lag. ond. 1 niet opgekomen, 1 algewezen; midd. ond. Acte A. geexamineerd 2, die niet zijn toegelaten. Fransche taal, midd. ond. acte B. geexamineerd 2 vrouwelijke candidaten, 1 algewezen, toegelaten mej. W. Metzelaar; lag. ond. 1 eand. niet opgekomen, 1 afgewezen en 2 toegelaten, dehh. D. Veerman en T. A. Watermann. Voor het examen middelbaar onderwijs in het handteekenen (M l), gehouden van 16 tot en met 23 October jl., hadden zich aangemeld 28 can didaten, waaronder 7 dames. Geslaagd zijn: mejufvrouwen B. E. van Hou ten, H. J. van Hove, D. J. A. Lourens, M. W. C. van Rossemallen van 'silage; J. M. E. Kerlenvan Zutphende heeren B. J. Bouwmeester, van Haarlem; B. H. Ileimann, van Brielle; P. P. Rink, 11. Rozenheek, heiden van 's Hage; A. A. Teerlink, van Dordrecht. Boetseeren (O) van 25 tot en met 28 Oct. 3 candidaten. Geslaagd: P. J. den Hertog, van 's Hage. Regtlijnig teckenen en de perspectief. Het examen werd gehouden wan 25 Oct. lot en met 1 Nov. Er waren 17 candidaten, van welke 13 geslaagd zijnJ. 11. van den Abeelen, van Tilburg; J. J. Garjeanne. van RavesteinC. F. van Hoof!, van Tilburg; E. Jelsma, van Utrecht; E. D. J. de Jongh, van Groningen; H. Leeuw, van Roermond; J. M. L. Lotz, van 'silage; W. J. Mali, van ApeldoornJ. E. C. de Man, van Warfum; J. Molenaar, van Sappeneer; E. J. Niermans, van

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1