loopen, de rechercheurs hem na, op de Papenbrug wierp hg de gestolen portemonnaie in het water, men greep hem en bragt hem op nieuw ach ter slot. Uit het verslag, uiigebragt in de vierde jaarvergadering van de Unie "Eene school met den Bijbel", te Utrecht gehouden, blijkt, dat er thans 77 locale comité's reglementair georganiseerd zijn, tegen 70 in hel vorige jaar; het aantal contribuerende leden bedraagt ongeveer 4000. Het aantal scholen met den bijbel klom tot 375 met 60000 leerlingen, terwjjl op dit oogenblik nog 15 scholen in aanbouw zijn. De opbrengst der Augustus-collecte is tot dusver 96350, die door 609 locale comité's zijn ingezameld. Vermoedelijk komt daar nog 300 bij, zoodat de opbrengst der collecte waarschijnlijk ƒ500 hooger zal zijn dan die van het vorige jaar. Uitstekende uitkomsten leverden de inzamelingen langs de huizen. Op verzoek van de locale comité's werden 52 voordragten over hel christelijk onderwjjs gehouden. Op den Rijnspoorweg ontspoorde gisteren lusschen Veenendaal en Ede de sneltrein n°. 14 van Arnhem. Alle wagens en de tender liepen van de rails. Noch aan de reizigers of het personeel, noch aan het materiëel werd cenige schade toegebragt. De trein was van een Weslinghouse-rem voorzien en werd dus onmiddellijk tot staan gebragt. Oorzaak van het derailleren was het breken van eene krukas van de locomotief. -- Te Nijmegen is een 60-jarig man, die veel misbruik van sterken drank maakte, in de jeuever gestikt. Te Akkrum is het berigt ontvangendat de bekende Frieschh hard rijder Atze de Groot en zijn vader, die zamen op een schip voeren, op de Zuiderzee hun graf in de golven hebben gevonden. - Te Ans, op de Irju Eindhoven—Luik, is een facteur, die de rails wilde oversteken, onder een trein geraakt, ten gevolge waarvan hem de beide bcenen werden verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos. Regtslreeksche berigten uit de Kaapstad, van 10 October, door het Ubl. medegedeeld, melden o. a. de liquidatie der Kaapsche handelsbank, wegens verlies van 8000 Schikkingen zijn getroffen om de banknoten dezer bank bij de verschillende andere banken te doen inwisselen. De pokken nemen in het bovengedeelte van Kaapstad af. De ziekte schijnt zich meer naar de andere districten te verspreiden. Te Jagersfontein en Fauresmith zijn verschillende prachtige diamanten van groote waarde gevonden. Verder bevat de jongste mail bijzonderheden omtrent de oproerigheid der Kaders 'in Transvaal. Zij weigerden butbelasting te betalen. Reeds was er een gedeelte door de heeren Grobler en Bart Fourie geïnd, toen er plotseling van den kant de kleine opperhoofden eene sterke oppositie ontstond. Een hunner, Mafefer, kwam iu werkelijk verzetvuurde op de ambtenaren en nam, behalve 12 ossen, die reeds als belasting betaald waren, al de artikelen in bezit, die aan de belastingbeambten toebehoorden. Deze maakten zich met hunne kalferpolitie uit de voeten en deelden aan kapitein Dahl mede wal er gebeurd was. Op diens eisch zoud Mafefer de goederen terug, doch behield de ossen Men meent dat alleen krachtige maatregelen van het gouvernement diens gezag kunnen herstellen en acht het waarschijnlijk dat generaal Joubert met eene voldoende magt naar het district zal vertrekken om de orde te handhaven. De Huisvriend (Uitgever H. A. M. Roelants, Schiedam). Inhoud van de tiende aflevering, 1882. TEKST: Opkomende storm. (Bij eene teeke- ning van Mesdag.) Door P. Louwerse. Het stadhuis te Haarlem. Een Romeinsche tempel in Tunis. De Nijl. Een Romeinsche tuin. Een onhandelbaar jongmensch. Novelle van P. F. Brunings. (Vervolg van blz. 338.) Anna Louisa Gcertruida Bosboom-Toussaint. Dublin. Eene legerplaats van Koerden in üiarbekir. Gevaarljjke vriendschap. De mieren en hare nesten Sadras. (Engelsch lndië.) De toekomstige heer. Giannino, Historisch-romantische schets. Door Melati van Java. (Vervolg van blz. 352.) Een Indisch vaartuig. De tentoonstelling te Zwolle. Iets over den handel in jjs. - De gunsteling der kroon. Varia.— Ingezonden raadsels. Prijsraadsels. Oplossingen ingezonden raadsels. - Oplossingen prijsraadsels. GRAVUREN Opkomende storm. Naar eene teeke- ning van 11 W. Mesdag. Versierde bcgiuletter V. - Het stadhuis te Haar lem. Een Romeinsche tempel in Tunis liet verplaatsen van Nijlwalcr. Een Romeinsche tuin. Waterwip voor menschenkracht.Dublin. Eene legerplaats van Koerden in Diarbekir. Gevaarlijke vriendschap. Naar de schilderij van Becker. De mieren en hare nesten. Sadras (Engelsch lndië.) De toëkouisfige heer. Naar de schilderij van George Boughton. Usmagazijn van den heer Burchell in Four Mile Point. IJsmagazijn van de Arrow-IJs Comp. te Althens. Een Indisch vaartuig. De gunsteling der kroon. Naar de 'schilderij van Seymour Lucas. 's GRAVEN11AGE. 2 November Door Z. M. is de heer R. J. Canevaro, consul-generaal der Nederlanden te Lima, benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, en de heer G. R. von Schmidthals,, laatstelijk raad van legatie bij het Duitsche ge zantschap te 's Gravi nhagebenoemd tot kommaudenr der orde van den Nederl. Leeuw. Voorts is door Z. M. de ziekenoppasser bij het leger in Nederl. lndië J. 11. Geelen, wegens zjjn heldhaftig gedrag in Atjeh, op den 7<i«b Augustus II.benoemd tot ridder 4' kl. >an de Militaire Willemsorde. Door Z. M. )is vgrguniiing verleend aan den heer «ar. E. N. Rahusen, advocaat te Amsterdam, tol het aannemen der versierselen van komman- deur der Wasa-orde2' kl.hem door den koning van Zwelen en Noorwe gen geschonken, en aan den gewezen luit. ter zee 2' kl. J. D. baron van Wasseuaer van Rusande, kamerheer, dienstdoende aan hel hof van 11. K. 11. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden, tol liet dragen der versier selen van kommandeur der groot-hertogelijke Oldenburgsche huis- en ver diensten-orde van Hertog I'ieter Frcdcrik Lodewijk, hem door den groot hertog van Oldenburg geschonken. De heer 11. J. A. van Maarscveen, laatstelijk controleur 1' kl. b(j het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, is, op zjjn verzoek, eervol uil 'stands dienst ontslagen. De officier van administratie 1' kl. J. G. Bebelaar, de luit. ter zee 2* kl. J. W. Doijer, en de officier van administratie 2e kl. W. A. Le Riitte, uil O >5' lndië teruggekeerd zjjn op non activiteit gesteld. De tweede kamer, die Woensdag a. s. ten 3 ure de werkzaamheid hervat, zal de beide volgende dagen in de aldeelingen vergaderen, om Man. dag daarna de behandeling der voor de openbare beraadslaging aan de orit te stellen onderwerpen aan te vangen. Met het oog op den bevredigenden gezondheidstoestand van den mini% van Lynden, zal, naar wij vernemen, het interimair beheer van het departs ment van financiën weldra opgeheven worden. Nadat in de zitting van den gemeenteraad van 25 October jl. S)j verworpen het voorstel om het paleis aan den Kneuterdijk voor de sob van 150.000 aan Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, af te staan, hebben burgemeester en wethouders van Z. K. H. eei schrijven ontvangen, waarbij Z. K. II., onder herinnering dat aan genoemd paleis voor Z. K. H. dierbare herinneringen zijn verbonden, het verzoet doet dat paleis, zooals het bij de laatste onderhandelingen werd omschreven aan Z. K. 11. over te dragen voor den prijs van 227.000. Burg. en weth. aarzelen niet dit voorstel van Z. K. II. aan den raad du gemeente over te brengen, overtuigd als zij zijn dat het gedane aanbod in het financiëel belang der gemeente en dat de raad alsnu gaarne gevel; zal geven aan den door Z. K. H. uitgedrukten wensch. Zij stellen mitsdi» voor het paleis aan den Kneuterdijk aan Z. K. II. over le dragen voor dt som van ƒ227,000, buiten en behalve de kosten van overdragl. De distillatcnr B.ten vorigen male door de regtbank vrijgesproku wegens het zonder vergunning verstrekken van sterken drank, stond hedti voor hetzelfde regtscollege teregtbeklaagd van hel toelaten van deze straf bare handeling in zijne woning, hoek Hobbema- en Rembrandstraal. Uj was door een buurman en tapper, wonende tegenover zijne localitrit, «i 'jalousie de métier" aan de politie verraden. Twee bezoekers verklaarden een borrel le hebbeu gekocht, hun toegr- diend door den bediende van bekl. in strijd >mel het verbod van zijn patrooi om sterken drank in het klein toe te dienen. De patroon zelf was op da dag van het gebeurde builen de stad. Hoewel dus buiten zjjn voorkei» en tegen zijn uitdrukkelijken wil door den bediende glaasjes jenever warm geschonken, meende het O. M. desniettemin dat B., hoewel dien dag alwt zig, door de wet moest worden getroffen en mitsdien tot eene geldboeit van ƒ10 veroordeeld. Zjjn verdediger, mr. van Gigch, kon dat niet toegeven, op grond dat zija cliënt geheel onschuldig was aan het in den wind slaan van het uitdruk kelijk gegeven verbodhetwelk zelfs geëisclil werd door het belang m bekl., die destijds een verzoek om vergnnning boven het maximum had ing. diend, waarop gunstig is beschikt. Op pleiters conclusie tot vrjjspraak zal de regtbank 9 November oil- spraak doen. De 4' najaarstentoonstelling van Chrysanthemums, kamerplanten, but quetten enz., die de 'sGravenhaagsche tuinbouw-vereeniging deze maiii houden zal in de lokalen der sociëteit 'de Vereeniging" alhier, belt oft in derdaad belangrijk en fraai te zullen worden. Te Scheveningen is met groote averij .aangekomen de schuit van du reeder J. den Duik, schipper v. d. Zwan, welk vaartuig op klaarlichta dag door een logger in de zijde is aangevaren. BUITENLANDSCH E B E R7 GTE N~ BUG EI.A VI). LONDEN, 1 November. Lord Dufferin, de nieuwe Britsche commissaris in Egypte, zal wan schijnlijk twee maanden te Caïro doorbrengen en zich ten doel stellen au de bevolking een goed bestuur te geven en het leger op behoorlijken groal slag te vestigen. Met betrekking tot die verplaatsing van lord Dufferin naai Caïro meldt de Daily News, dat de Porte aan haar gezaut te Londen lal heeft gegeven, dienaangaande opheldering te vragen, aangezien de Porti dien maatregel niet anders dan als zeer ongewoon kon beschouwen, entc doen opmerken, dat hel zonder voorbeeld was, dat een gezant zijn pos' verliet, om zjjne regering te dienen op eenei andere plaats, die een integrs rend deel uitmaakte van het gebied, bij welks souverein hij gcaccré leerd was. De Daily News zegt, dat, geljjk de heer Gladstone in het lagerhuis verklaarde, de lijdingen uit Sudau een zeer onbestemd karakter bebbcu maar dat het toch zeker schjjut, dat de aanhang van den valschen profes zeer toeneemt. De Engelsche regering kan echter met betrekkelijke onw schilligheid den loop dezer zaak aanzien; de annexatie toch van Sudauu door den vorigen Khedive, tegen den raad van Engeland, volbragi; Eeypn won er niets bij en het zou dus thans geene schade van belang lijden do« het verlies dezer provincie. Ziet de Khedive kans om den opstand aldiz te bedwingen zonder opoffering van veel geld en bloed, dan kan hij lid zeker doen. Engeland behoeft er zich Th geen geval mede le bemoeijen. üp de bewering van de limes, dat geen der Egyptische gevangen legen sir Charles Wilson heeft geklaagd over slechte behandeling, schf de heer van Ninet, dat hem dit niets verwondert, aangezien in de eed plaats de gevangenen bang waren voor de ambtenaren die Wilson slid omringden, Syiische Christenen, en aangezien in de tweede plaats sir Charta Wilson geen Arabisch kent. Verder geeft Ninet eene reeks van namen" personen, die hjj in ketenen heeft aangetroffen, en verdere rnrdedeelinf1 van mishandelingen, die hij verklaart hij eede te kunnen bevestigen. Te Treport heeft Zondag nacht een verschrikkeljjke storm ge»'1*1 Zeven visschcrsvaartuigen zijn vergaan, waarvan drie met manen®'" Tot heden zijn slechts vier Ijjken aangespoeld. Een pink, met eene be®* ning van zeven koppen, wordt nog vermist. De secretaris van het zendelinggenootschap maakt bekend dat de'1''1 wegens gruweljjke mishandeling van twee meisjes veroordeelde zoogen»'»* ex-zendelingen ter Westkust van Afrika twee Afrikaansche negerscbw''

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2