LEID8CIIË COURANT. 1882. N°. 25». VRIJDAG 3 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dir Courant is per vierendeel jaars 1,50franco p. p. f 1.- f zonder lij kc nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlonliën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van hel Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad 142) in verband met Zijner Majesteils besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 80), op den 29'" November a. s. 's middags te twaalf uren op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden ge houden om de plaatsen aan te vullen van de lleeren: D. A. SCIIRETLEN, II. C. HARTEVELT, P. L. C. DRIESSEN, en J. ZAALBERG JCz: die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftredendoelt ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegeu bezwaren kunnen worden ingebracht bij bet gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op boven- genoemden dag geschiedt van 12 tot 2 urenwaarna de bus geledigd wordt to de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leid sc he Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. LfinEj, 28 October 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 November. Tot op beden zijn door den rector-maguificus der rijks universiteit te Leiden, voor de eerste maal, ingeschreven 71 studenten, verdeeld als volgt; in de nis- en natuurkunde 2, letteren 5, godgeleerdheid 1, reglen 24 en in de geneeskunde 39. - Gedurende de maand October zijn 24384 personen per Leidschcu paar- denspoor vervoerd. - Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de lieer Rietsmamed. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. vuil Haarlem en Vitringamed. doctorandi, Puls en Kauling, canil.-artsen. - Acte-examens te 's llage, middelbaar onderwijs, afd. Nederl taal- en letterkunde enz Toegelaten: voor Nederl. taal- en letterkunde. II. Siliakus. van 's Gravenhage; voor aardrijkskunde. P. T. van den Berg van Os. van Nieuwkoop; voor boekhouden,' huisonderwijs, T. W. Vermaal, van Gouda. Afgewezen: 1 candidaat voor geschiedenis, 1 voor aardrijkskunde en 1 voor boekhouden. - Uitslag der te Utrecht gehouden examens voor middelbaar en lager onderwijs: Engelsche taal, lager onderwijs, 2 Candida ten, beiden afgewezen; acte A. middelbaar onderwijsgeëxamineerd 2 candidatrn beiden afgewezen. Frausche taal, middelbaar onderwijs Bi, 2 vrouwelijke candidate!), 1 afge lezen, ééne, mej. P. E. Bentinck, toegelaten; voor A. lager onderwijs, 4 mannelijke candidaten. 2 geslaagd, de hh. J. A. Schutte en J T. Spijker man, 2 afgewezen. Iloogduilsche taal, middelbaar onderwijs, acte A, toe- (tlaten G. F. Koenen, Ie Amsterdam, en J. 11. Toole, te Rotterdam, afge lezen 1; lager onderwijs, toegelaten J. Adema, te Groningen. -liet hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voldoende aan den last in de onlangs Ie Gouda gehouden algemecne verga dering gegeven, heeft zich per adres gewend lot den minister van binnen- iandsche zaken, met aandrang verzoekende aan Z. M. den koning voor te bellen de intrekking van hel kon. besluit van 17 Augustus 1878 (Stbl. 128), houdende vaststelling van nadere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder liet rundvee, ten einde, zoo mogelijk onmiddellijk na die intrekkingde wet van 20 Julij 1870 (Stbl. n,. 131) ook in liet spoeling- district toe Ie passen en afmaking van longziek en van die ziekte verdacht 'te te bevelen. - Aan den minister van financiën heeft liet hoofdbestuur der Hull. Maat schappij van Landbouw ccn adres gerigt, met betuiging van adhaesie aan 'oorstellen van de commissie, benoemd om den minister omtrent ccnc hetere regeling van den vrijdom van zout-accijns voor te lichten, liet hoofd- Instuur dringt daarin, namens de algemeene vergadering der Maatschappij, ha ojj 1". zout voor landbouwgebruik in depóts in verschillende gemeen ten verkrjjgbaar te stellen en 2°. teruggaaf van den accijns te doen geschie den bjj uitvoer van boter en kaas. (Inder bevel van den kapitein der infanterie J. M. Juda zal op 15 No vember van Harderwijk vertrekken een detachement supplelielroepensterk 33 man, waarbjj 3 onderofficieren, met bestemming naar Nederl.-lndië, aan boord van bet stoomschip Conrad. Voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van den monitor Adder is van de verschillende snb-comité's enz. tot dusver bij het centraal comité ingekomen een bedrag van ongeveer ƒ70000. Volgens het D. v. 's Gr. is de gewezen sergeant Musquetier benoemd tot secretaris van Zr. M'. particulier domein Oranje-Nassau. Uit nadere inlichtingen is het aan het Hbl. gebleken dat het gisteren vermelde advies van de hh. Vrolik en prof. N. G. Pterson eenigzins anders luidt dan gemeld is. Het goud zou namelijk niet van regeringswege moeten worden aangemunt, maar men zou zilver kunnen afgeven aan particulie ren, waarvoor deze dan in Londen goud kunnen koopen en hier laten aan- munten. In ons verslag van de alsemeeiic vergadering der Gustaaf-Adolf-ver- eeniging, 25 October te Rrielle gehouden, komt d'. Hagen ten onregte als penningmeester voor. Hij trad ter vergadering slechts als waarnemend pen ningmeester op voor den heer Geriings, die niet afgetreden is, maar ver hinderd was ter vergadering te komen. Dr. Knappert is lol lid van het hoofdbestuur benoemd voor d'. Hagenvolgens den rooster aan de beurt van aftreding en niet terstond herkiesbaar. (;V.C.) 'De arrond.-reglbank te Dordrecht beeft een persoon uil Westmaas, die te Oud-Beijerland een knaapje van 11 jaren moedwillig bad dronken ge maakt. veroordeeld tot eene celstraf van 15 dagen. Gisteren is te Amsterdam aan het état-major van de 11 illem Barents een diner aangeboden door het iioofdcomité van de Barents-Vereenigiug. De lieer Fransen van de Putte, voorzitter der vereeniging, wenschte de wakkere officieren en dc bemanning welkom in bet vaderland. De Barents bad weder moeijclijke dagen gehad, te midden van rjsdrang en gevaren van zee en wind, doch de bemanning was kloek langs den ijsrand en in bet ijs gestevend en had alles gedaan voor wetenschap en marine, wal men van haar verwachten kon. Gedurende de buitengewoon gevaarlijke stormen van de laatste week had commandant lloflman van de Barents weder getoond, hoe zeewaardig zijn schip en hoe kloek zijne bemanning was. De redding van de schipbreukelingen van de Eira was eene belooning geweest voor het zoeken naar heil langs het ijs door de Barents. Met volle overtuiging meende de voorzitter te kunnen zeggen, dat deze vijfde logt liet vertrouwen in bet nut van de Barentstogtcn voor wetenschap en marine versterkt beeft, en bij bragt daarvoor hulde aan commandant lloflmam, luitenant Dalen, luitenant Kluit en de adspirant-doctoren Scheltema en Haak, die met zooveel toewjjding op de kleine Barents gewerkt hebben. Te Amsterdam werd gisteren namiddag brand ontdekt in den kelder van een pakhuis, gelegen in het entrepotdok. De aanwezigheid van een voorraad spiritus verhoogde het gevaar, doch gelukkig was de brandweer spoedig aanwezig. In ruim een halfuur tjjds was de brand gebluscht. De schade aan den spiritus- en wijnvoorraad in den kelder en de waterschade aan den voorraad thee op den daarboven gelegen zolder kan nog niet jnist begroot worden. Onvoorzigtigheid zou de oorzaak van den brand zijn ge weest. De hh. Dickhotï en Salm, in de Kalverstraat Ie Amsterdam, kregen voor eenige dagen in hun winkel bezoek van een heer, die een ring wenschte te koopen. Na zijne keuze te hebben gedaan, verzocht hij dien ring nog denzelfden avond te doen bezorgen aan een adres op den Singel. Des avonds vernam men aan het aangegeven adres dal niemand van dien naam bekend was, en de wii.keiier kwam nu tol de minder aangename ontdekking, dat de heer een paar gouden armbanden had geroofd. In het G. Pol. IV. leest men: Daar het in den laalsten lijd vaak voorkomtdat vrouwen en meisjes van hare portcmonuaie beroofd worden, die zij in baar mantclzakje bergen, vestigden de rechercheurs van Velsen en Freese Donderdag jl.op de Nieuw markt Ie Amsterdam bjjzonder hunne aan dacht op een persoon, die voor dergelijke roovcrijen eerst onlangs na ccne tweejarige celstraf was ontslagen. Ilij deed zooals zij vermoed hadden. Twee dames stonden voor een winkcluitstalliiig. Dc zakkenroller keek eerst regis, toen links, ging ook kijken naar liet uitgestalde, neen bij slak de hand in den mantelzak en haalde de zich daarin bevindende porlemoniiaie er uit, eer dal dc jufvrouw bet bemerkt had; toen zette hij het op een

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1