K. Kok, A. Vos, J. van Koningstein, en H. Ran; kweekelingen S. Grimme en C. Kok, en matrozen K. Kok en S. Snel. Door wijlen den heer E. Taat Jr. is 1500 besproken aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Muiden. Door de politie te Nijmegen zijn eenige gouden sieraden aangehouden, welke eenige dagen geleden te Vlissingen zijn gestolen. Men is den vermoe- delijken dader, zekeren F. M.kleedermaker, die reeds meermalen met de gevangenis kennis heeft gemaakt, afkomstig uit 's Bosch, en die de voor werpen te gelde gemaakt heeft, reeds op het spoor. De beruchte onderwijzersjassendief is te Kampen gearresteerd en ge vankelijk naar Zwolle overgebragt. Hij is genaamd Roelof Slokvisch, gebo ren te Dordrecht, en heeft reeds vroeger wegens diefstal teregt gestaan. Te St. Pieter, nabij Maastricht, zijn twee kinderen van 4 en 5 jaar op eene treurige wijze omgekomen. Door hel vuur van het bed, waarin zij sliepen, is het eene kind verbrand en het andere gestikt. Onvoorzigligheid schijnt tot dit ongeluk aanleiding te hebben gegeven. 's GKAVENHAGE, 30 October. De heer mr. J. G. Patjjnburgemeester van) 's Gravenhage, is benoemd tot lid van het bestuur van hel leenfonds «Weldadig en Zorgvuldig". Aan dr. Sally Lichtensleingeb. le Ortelsburg, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzonde ring van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dal hij de wettelijke be palingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipleljjk nakome. De onderdirecteur bij den rijkstelegraaf M. C. de Graaff Jr. is benoemd tot lijninspecteur en directeur bij den rijkstelegraaf, en de telegrafist le klasse bij den rijkstelegraaf J. H. Nagel tot onderdirecteur. Voorts is de telegrafist 3< klasse bij den rijkstelegraaf J. J. 11. Sombeek uit 's rijks dienst ontslagen. De luit. ter zee ltlt kl. J. F. M. Lange, uit Oost-Indié teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. De toestand van den minister van Lynden is steeds vooruitgaande. De zes matrozen van de equipage van de schuitdie te Castricum strandde, zijn te Scheveningen teruggekeerd. Van heil vernam men, naar het I ad. riieldt, de volgende bijzonderheden. Dingsdag voor den middag voor Scheveningen zijnde, braken èu de stormgalfel en de giek en was landen onmogelijk. Men ankerde dus, maar was weldra genoodzaakt de anker ketting le kappen. In vliegende vaart werd toen het vaartuig noordwaarts gedreven, tot het op de Moorbank bij Castricum bleef vastzitten. Tonnen, rondhoutalles spoelde van dekook een jong matroos en een scheepsjon gen verdwenen in de diepte. De schipper trachtte eene Ijjii aan wal te bren gen, wal hem niet gelukte; een matroos. Jan van den Berg, een ervaren zwemmer, zou het op nieuw beproeven met eene lijn om het middel. Zoodra hij de bank over was, verdween hij eveneens in de golven. Allen zochten nu eene schuilplaats in den mast, waaraan zij zich met een riem hadden vastgebonden, zij bleven daar tot zes uren in den ochtend, toen zij het strand konden bereiken. De roeesien der opvarenden hebben kwetsuren bekomen, daar zij herhaaldelijk legen het spil en den mast geworpen werden. Van Katwijk is te Scheveningen berigt ontvangen dat een matroos van eene Scheveningsche schuit over boord is geslagen en verdronken. Men verkeert in groote ongerustheid omtrent het lot van de equipage eener schuit, toebehoorende aan den reeder W. C. Korving, stuurman P. BaakSr. Men vreest hel ergste, daar door de bemanning van eene Scheveningsche schuil, die dezen nacht aankwam, een joon en eenige stukken hout, aan hel bewus'e vaartuig behoorende, nabij Texel zijn opgevischt. BUITKNLAN USCH E BElt ÏGTEN. KIHOfllVD LONDEN29 October. Generaal Wolseley is te Londen aangekomen en met geestdrift ontvangen. Omtrent hel lot van de hh. Palmer, Gill en Charringlon, die vroeger van regeringswege naar Egypte waren gezonden om van de Arabische Be- douïuen kameelen le koopen, is van den kommanderenden officier le Suez, kapitein Stephenson een berigt ontvangen, waarin hij meldt: «Nieuws van Warren (ter opsporing der expeditie uitgezonden) door 4 Bedouïoen, gedag- teekend 23 Oct.. op den top van Wadi Soear. Zij hielden zich den 22!ten des middags le Waddi Bahalin, waar Palmer's expeditie voor het laatst bi vakkeerde, stil. Vandaar trokken zij, tirailleursgewijs, de vallei door. Op een korten afstand vond men overblijfselen van bagage, en eene mijl ver van de bron de plek waar men de bagage geplunderd had. Drie particuliere brieven, eenige aaiiteekeningen, een deel van Byron's werken, dat aan Charringtnii toebehoorde, werden aangetroflrn, doch geen enkel voorwerp vail Palmer of Gill. Zeventien mijlen verder dan de bron (1000 voeten bo ven de oppervlakte der zee) zagen, de Engebchen drie Bedouïnen. Zij vingen er een, van den stam Aligal, die Charrington's tabakszak bij zich had. Hjj vertelde dat hij het ding bekomen had van Ali Moersjed, sjeikh van Tere- biii. Men zegt dat deze Palmer's gezelschap heeft omgebragt. Men hoopte hem weldra in handen le krijgen, daar men zijne vrouw, kinderen, scha pen enz bemagtigd had. Nichl zou men voorioopig niet doorzoeken, maar men beproeide medepligtigeu in de buurt te vangen." Een later berigt van consul West te Suez bevestigt het reeds algemeen gerijpte vermoeden, dal Palmer's gezelschap vermoord is\ Hij seint, dat de lijken van kapitein Gill en luitenant Charringlon gevonden zijn, maar dat er niets zekers bekend is nopens Palmer. West voegt er bij, dat de Be douïnen zich zeer vijandig betoonen, en dat de bij de bloedige daad betrok kenen Warren's expeditie willen aanvallen. Door den brand, die te Margate heeft gewoed, is eene schade veroorzaakt van 60000 FH AN RKIJK. Eene circulaire van den minister van onderwjjs, aangaande de toepas, sing van de wet op de godsdienstige zinnebeelden in de school, laat aan de prefecten over te beslissen over de omstandigheden en den tijd van de toe. passing der wet. Godsdienstige zinnebeelden zullen niet in de uieuwe scho len toegelaten wordeu. In eene dezer dagen door den gemeenteraad gehouden zitting ontvin gen de leden een brief, waarin hun aangekondigd werd dat men de ver. gaderzaal in de lucht zal laten springen, als de stedelijke accijnsen niet spoedig afgeschaft worden. De politie van Courbevoie bij Parijs heeft vele aanplakbiiletten afge- gescheurd, welke door «het brandstichterscomité te Parijs" geteekend waren en waarin gedreigd wordt dat men de huizen en de kazerne van Courbevoie in de lucht zal laten springen. Onmiddellijk zijn voorzorgsmaat regelen genomen. De Paris deelt het manifest mededat in de vergadering van anar chisten te Genève in Augustus jl. is vastgesteld. Daarin komt het volgende voor: Als anarchisten, als mannen zonder opperhoofden, bestrijden wij allen, die zich van eenig gezag meester gemaakt hebben, of er zicii meester van maken willen. Onze vijand is de grondbezitter, die den bodem voor zich houdt en den boer lot zijn voordeel laat werken. Onze vijand is de monarchale, de oligarchische, de democratische en ambtenaren-staat, met zijne dienaren, zijn staf en officieren, regters en spionnen; elk autoriieits- begrip, door den een de duivel, door den ander de goede God genoemd, in wiens naam de priesters de eenvoudige zielen zoolang gereeeerd hebben! Onze vijand is de wet, door den sterke altoos gemaakt lot onderdrukkin» van den zwakke, of ter reglvaardiging en heiliging der misdaad. Maar zjjn de grondbezitters, de patroons, hel hoold des staats, de priesters en de wet onze vjjandenwij zjjn ook hunne vijanden en wij komen tegen hen in opstand. Wij willen den grond op den bezitter en de werkplaatsen op den patroon heroveren; wij willen den slaat alschaflen, onder welken naam hij ook voorkomt, onze zedelijke vrijheid tegenover den priester en de wet terugnemen. De «Evangelische Vereeniging", in 1833 opgerigt. zal den 24>t,l! April haar 50-jarig bestaan vieren. Naar aanleiding daarvan heeft zij eene op roeping openbaar gemaakt, waarin zij belangstellenden uitnoodigt, haar te helpen bevrijden van haar schuldenlast van 14000 fres.het tekort, waar mede het laatste financiële jaar op 1 April II. sloot. Voorts zijn 121,000 fr. noodig voor de uitgaven van het loopende jaar en 40C00 voor een reserve! fonds. Van de tien katoenspinnerijen en twijnderijen te Roubaix zijn vier gesloten, omdat de syndicale kamers van werklieden hare mannen bevolen hadden er het werk te staken. De zes overige inrigtingen zjjn nu de pa troons van de vier tot stilstand veroordeelde spinnerjjen en twijnderijen It hulp gekomen; de gezamenlijke patroons hebben in eene bijeenkomst be sloten, om Maandag hunne werkplaatsen ie sluiten, indien de syndicale kamers het bevel tot werkstaking niet ingetrokken zullen hebben. -- De lakenfabrikanten Courmouls-Iloulès te Mazametdepart. Tarn, hebben den volgenden brief ontvangen: «Eerste waarschuwing van hei hoold van den opstand te Mazamet. Ik moet u beriglen dat het dynamiet binnen kort zijne werking zal doen zien op uwe fabriek, alsook op de werk plaatsen van alle fabrikanten te Mazamet, en dat gij, in gezelschap van alle volksuitzuigers, door het Parijsche dynamiet-comité ter dood veroordeel! zijt. Leve de sociale revolutie"! Ook op verschillende andere plaatsen zijn dreigbrieven ontvangen. Te Lyon heeft men de luchtgaten en keldervensters van de beurs doen digt metselen. Hetzelfde is geschied aan het paleis van justitiehet gebouw der prefectuur, de handelsschool, de geneeskundige school eu alle andere gebouwen, waarlegen bedreigingen gerigt zijn. Aan alle spoorwegstations der stad is eene bijzondere dienst van loezigt ingesteld en alle verdachte pakken en goederen worden er naauw keurig onderzocht. Beriglen uit Tunis melden, dal Ali bey plegtig als Heerscher over Tunis is geïnstalleerd. De Fransche vertegenwoordiger, de heerCambon. betuigde zijne gevoelens van eerbied en verknochtheid en zeide, dat de Fransche regering evenzeer rekent op de gehechtheid van den nieuwen Bey. Üal wederzijdsch vertrouwen zal de voltoojjing verhaasten van de nieuwe her vormingen, die de heer Cambon zal helpen invoeren zonder onderscheid van national teit. De heer Cambon deed aan de vertegenwoordigers der overige mogendheden mededeeling van het overlijden van Sadok- en de troonsbeklimming van Ali-bey. OD1TICH LAN». De Köln. Zeit. zegt. dat winst en verlies bjj de gehouden verkiezin gen voor het Pruissische huis der afgevaardigden slechts bij de Duitsch- conservatieven en de nalionaal-liberalen sterk te voorschijn treden; laatstge noemden hebben een twintigtal zetsels verloren, de eerstgenoemden evenzoo veel gewonneu. Bij alle overige partijen geldt het slechts eenige weinige stemmen winst of verlies. De gekozen ministers zijn conservatief. Het aan tal der nieuw gekozen leden is 139. Uit Belgrado meldt men, dat aldaar een plegtig Te Deum is gehouden wegens den verjjdelden moordaanslag op den koning, waaraan alle autori teiten deelnamen. Na afloop der godsdienstoefening liet de koning zich dt plek wijzen, waar de vrouw het schot gelost had. Deze woonde in een klein huisje naast de kerk, waar dadelijk huiszoeking is gehouden, ten ge volge waarvan prof. Widkouvic en de aanvoerder der radicale partij Tauf- schanovic in hechtenis genomen zijn. O O S T-I NT D I B. BATAVIA. 23 September. Volgens het Bat. Ubl. heeft de civile gouverneur van Atjeh om me» manschappen en om meer schepen getelegrafeerd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den controleur 2' kl. bij hel binnenl bestuur op Java en Madura W. F. 1- Boissevain. Benoemd: tot controleer 2' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit P. W. Hartelust; tot algem. ont vanger te Poerworcdjo, de algem ontvanger te Tjilatjap M, G. Diepenbeim: tol algem. ontvanger te Tjilatjap, de 3' commies ter algem. secretarie F. 1- A. Prijn; bij liet depait. van financidn: tot 2" commies, de 3" commW

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2