BUITENLAN DSCIIE BERIGTEN. ¥M TELEGRAAF. E H G E l- A St K, LONDEN. 27 October. In eene dezer dagen gehouden vergadering van bet comité ten behoeve der vervolgde Russische Israëliten wordt het volgende medegedeeld: Naar de Nieuwe Wereld werden ongeveer 15000 Joden verscheept; doch hoevelen daarvan weder teruggekeerd of teruggezonden werdenwerd niet vermeld. Door Europa heen werden er ongeveer 2000 verspreid. Door de vijf Euro- pesche comilé's van het Weener congres werden er ongeveer 8000 huis waarts gezonden. Het totaal bedraagt derhalve 25000. Van de volgenden betaalde het Londensch comité alleen de kosten: verhuisd naar Amerika 8596; achtergebleven in Londen (uitgezonderd 429 langs anderen weg ver zorgd), 478; verzorgd en naar het vasteland teruggezonden, 468; gerepa trieerd van Lemberg uit, vóór de Weener conferentie, 768: totaal 10310. Sir Goldsmid drukte, niet alleen namens het comité, maar ook namens de Britsche Israëlitenjegens den lord-mayor zijn warmsten dank nit voor de wijze waarop hij het fonds had gegrondvest en geleid. Hij bood hem, uit naam der Britsche Joden, een dankadres aan, door dr. Adler, den opper-rabbijn, sir Nathaniel de Rothschild en spreker zeiven opgesteld. Te Peterheadin Schotlandoverleed onlangs eene oude rijke dame die haar aanzienlijk vermogen gedeeltelijk aan dierlievende instellingen ver maakte; o. a. aan de kon. vereeniging tot bescherming van dieren 6000 aan de vereeniging voor drinkfonteinen en veevoederbakken in de hoofdstad 2000 en aan het te huis voor zwervende honden 1000 enz. Tot uni verseel erfgenaam van haar vermogen benoemde zij haar man, onder voor waarde, dat hij hare zwarte lievelingskat na haren dood door chloroform zou dooden. Aan de dagbladen wordt uit Sierra Leone, op de Westkust van Afrika, gemeld, dat twee beambten van Church Missionary Society, William John en John Williams, met hunne vrouwen beschuldigd van moord, gepleegd op een inlandsch meisje, veroordeeld zjjn; Williams en zijne vrouw tot 20 jaar dwangarbeid, John tol 18% jaar en zijne vrouw tot 2 jaar. Zij hadden dat meisje en een ander, die beiden uit hare dienst weggeloopen waren rug aan rug gebonden en met alle magt gegeeseld, daarna ze bloedende laten liggen in de brandende zon en ten overvloede peper in hare wonden gewreven. Een der meisjes bestierf het. In 1877 heeft dit plaats gehad en de zaak zoudaar ook vele andere inwoners min of meer bij die wreedheid betrokken waren, waarschijnlijk nooit voor het geregt gekomen zijn, indien niet één der inwoners haar met bijzondere vastberadenheid had doorgezet. En A SI K KM K, In de Salie Rivoli te Parijs is eene vergadering gehouden van revolu tionairen om te protesteren tegen de inhechtenisnemingen te Montceau en elders. Toen de burger Grippa de Vinter een brief van Louise Michel wilde voorlezen, ontstond er een onbeschrijfelijk tumult en onder de kre ten: "weg met de Jezuïten!" bestormde eene woedende menigte de tribune. In een oogwenk was burger Grippa gegrepen en over de balustrade gesme ten en zijne voor- en tegenstanders wierpen elkander met stoelen en tafels, waarvan de meesten op Grippa nederkwamen. De vergadering werd onder al dat leven gesloten verklaard, terwijl de meesten, al schreeuwende, hunne entrée-gelden terugcischten. Door de voorstanders der anarchie is te Parijs eene vergadering ge houden bij welke gelegenheid zekere Jalot aan de deur eene inzameling van geld heeft gehouden//voor hel dynamiet". Een geregtelijk onderzoek is bevolen. Volgens Paris bestaat er een centraal comité van den revolutionairen bond te Parijs, afgescheiden van het hoofdbestuur dal te Genève gevestigd is. Het centraal comité bestaat uit 16 leden. De leden van het bond te Parijs en in de nabij gelegen plaatsen zijn in 57 groepen verdeeld en tellen ge zamenlijk 1229 leden. Volgens de Temps heeft de procureur-generaal te Chalon-sur-Saóne uit eigen beweging aan het hof van assises voorgesteld het proces der beklaag den uit te stellen tot de volgende zitting der jury. De regering heeft van deze zaak eerst kennis gekregennadat de procureur-generaal zijn voorstel aan het hof had gedaan, en in den ministerraad, waarin kennis is genomen van de beweegredenen die hem er toe geleid hebben, is de handelwijze van dien magistraatspersoon goedgekeurd. De ultra-radicale bladen zien in het uitstel reeds eene bekentenis van onmagt. Het schrikbewind is in Frankrijk begonnen, schrijft de L'nivers: de justitie is niet meer vrij, de mannen van het dynamiet zijn de meesters geworden. De Frangais merkt opdat in geen tachtig jaar in Frankrijk iels dergelijk gezien is als deze schorsing van een crimineel regtsgeding om zulk eene reden, en zij ziet er het blijk in van een staat van zaken, welke volkomen revolutionair moet heeten. Te Parijs is de typhus-epideuiie vrij onverwacht sterk afgenomen. Zondag en Maandag van de vorige week werden telken dage omstreeks 200 patiënten in de hospitalen gebragtDiugsdag daalde dit cijfer tot 44, Woensdag tot 18 en Donderdag tot 8. Van 13 tot 19 October zijn 244 sterfgevallen door typhus voorgekomen. In het geheel werden omstreeks 2000 typhuslijders in de hospitalen verpleegd. Een geneesheer le Parijs, dr. Legrand du Saulle, is uitgenoodigd om zijne zorgen te wjjden aan een jongentje van even vijfjaar, het zoontje van eene geachte musicienne, liet kind heeft een frischbekoorlijk gezigtje met zachte donkere oogen en is voorts de bloeddorstigheid zelf. Herhaalde malen heef hij reeds getracht zijn broertje van één jaar om te brengen en hij heeft aan zijne moeder verklaard, ook haar te zullen vermoordenzoodra hij sterk genoeg zou zijn. ln de rue de Vannes, te Plaisance, is een in aanbouw zijnd huis, dat reeds tot de vierde verdieping was opgetrokken, ingestort. Van de 20 werklieden werden 8 onder het puin begraven. Allen werden zwaat gewond. Dezer dagen kwam de bekende speculant Philippart op eene stoomboot te Calais aan en maakte zich juist gereed om daar in den trein te stappen, toen hij bemerkte, dat hem eene porteleuille met 32000 fr. ontstolen was. Men heeft den dief niet ontdekt. Te Lyon zijn in verband met de bom-ontploffingcn in een restaurant aldaar eenige personen in hechtenis genomen en men houdt het er voor, dat de politie de daders op het spoor is. Een der gekwetsten zal er waarschijnlijk niet van opkomen. Een dynamietmaker bij Lyon heeft zich uit de voelen gemaakt en wordt daarom voor een medepligtige gehouden. OmTSCHLA HfSS. Te Berlijn zijn in den lijd van drie maanden zooveel ongeijkte maten, balansen en gewigten in beslag genomen, dat dezer dagen de geheele bin nenplaats van een der politiegebouwen daarmede lag volgestapeld. Alles werd dien dag, na onbruikbaar te zijn gemaakt, in veiling verkocht. De korvet Leipzig is op 20 Oct. van Kiel vertrokken, om met 30 cadetten aan boord eene reis om de wereld te makendie twee jaren duren zal. De korvet Hertha keert van eene dergelijke reis met 30 cadetten terug. In October 1880 vertrok zij en is nu op weg van Plymouth naar Kiel. Het onderzoek naar den aanslag op het leven van den koning van Servië wordt met ijver voortgezet. Men schijnt aan te nemen dat de da- deres medepligtigen heeft gehad. Drie als zoodanig verdachte personen, die naar Semlin gevlugt warenzijn aldaar aangehouden en naar Belgrado gebragt. De daderes blijft echter volhouden, dat de aanslag eenig en alleen eene wraakneming was, daar aan kolonel Markovic met goedvinden des konings een geregtclijke moord werd gepleegdtevens ontkent zij alle staat kundige bedoelingen en verklaart geen medepligtigen te hebben gehad. LONDEN, 27 Ociober. In het lagerhuis heeft de heer Dilke verklaard, dat de wijze waarop het geld gevonden zal worden ter vergoeding van de schade, door de gebeurtenissen te Alexandrië geleden, nog niet is bepaald. Verder dat Siam, naar het schijnt, China's voorstel van de hand gewezen heeft om de onderlinge betrekkingen op den vroegeren voet le herstellen. Vervolgens dat aan de regering niet bekend is, dat tusschen China en Frankrijk moeijelijkheden te duchten zouden zijn; wel was eene kleine Fran- sche troepenmagt Annam binnengerukt, maar geen Chinesche troepen. Ein delijk dat voor het geval er in Tunis eene Fransche regtspleging ingevoerd wordt, Engeland niet ongenegen zou zijn in de opheffing der consulaire regtsspraak toe te stemmenzich echter alle bij verdrag verkregen regten voorbehoudende. PARIJS, 27 October. Heden avond heeft eene bijeenkomst van 600 pa troons in het meubelmakersvak besloten nieuwe voorstellen aan de gezellen te doen. Dingsdag zullen zij op nieuw bijeenkomen om van het resultaat dezer voorstellen kennis te nemen. MARGATA, 28 October. Sedert middernacht woedt hier een groote brand. Een geheel plein, rondom door huizen omgeven, is vernield. De brand breidt zich, bij hevigen wind, nog steeds uit. INNSBRUCK, 27 October. De schade, door de overstroomingen in veer tien districten in Zuid-Tyrol, aan gemeente- en particuliere eigendommen veroorzaakt, bedraagt 15,593,000 fl. Tot dusver zijn aan giften 250,000(1. ontvangen: hieronder is de bijdrage van den keizer niet begrepen. ST. PETERSBURG, 27 October. Onder de ambtenaren hier is het gerucht verspreid dat keizer Alexander III onlangs te Moskou is gezalfd geworden in tegenwoordigheid van de grootwaardigheidbekleeders. Of en wanneer de openbare krooning geschieden zal weet men niet, maar zooveel is zeker, dat door de verrigte zalving voldaan werd aan alle eischen voor eene regelmatige troonopvolging gesteld. PARIJS, 28 October. De Bey van Tunis is heden nacht overleden. Ali- bey, wettig opvolger, heeft het bewind aanvaard. AKADM1E-NIEUW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE UNIVERSITEIT. Den 285t,n October de heer J. L. J. de Glopper, geb. te Ellemeet (Zeeland), in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De hydrobroma homatropini. ZWOLLE, 27 October. Granen. Tarwe9 a ƒ9.75; roggeƒ6.75 k 7boekweit 6 ƒ6.75, gerst 6 k ƒ6.50; paardeboonen ƒ8 k ƒ8.75; aardappelen 2 k f 3; alles per HL. Boter. Aanvoer 815/8, 425/16 vaten en 575/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 41675/2 KG. Middenmarkt1.40 per KG. Handelswaarde ƒ29 1 72.50. Notitie van heden: per KG. ƒ1.20 a 1.60; per 20 KG. of vat prima kwal. ƒ28 k ƒ31; afwijkende soort 26 k ƒ27; tweede soort ƒ20 k 22. Eijeren: ƒ4 a ƒ5.75 per 100 stuks. Vee. De drukste najaarsmarkt werd heden alhier gehouden. De aanvoer bedroeg deze week op de voormarkt, op de stallen en heden ruim 3500 stuks. De omzet was groot. De prijzen zijn williger. Voor Russische rekening wordt veel vee opgekocht. ZWOLLE, 27 October. De paardenmarkt was gisteren bezet met p. m. 1000 stnks van allerlei soort en ouderdom. De omzet was redelijk. Men noteerde voor weeldepaarden ƒ775 a ƒ850; werkpaarden naar soort ƒ150 k ƒ550; aftandsche dito ƒ75 a ƒ125; 3- a 4-jarige fokpaarden 375 k ƒ475; 2-jarige dito 125 a f 225; poney's 75 k ƒ210; veulens ƒ80 k ƒ140; voor de slagtbank ƒ30 k ƒ50. Wild en gevogelte. Aanvoer en omzet groot. Prijzen vast. Huiden. Prijzen en stemming als vorige week. MASTENBROEK, 27 October. Hooi en stroo. Beide art. willig. Prijzen onveranderd. NIEUWKUYK, 27 October. Hop. De markt is weer vliegend en van 80 op ƒ100 tot ƒ105 geloopen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6