BUI TEN LAN DSCU K BERIGTEN. de bliksem insloeg, noch slechts bij benadering kan opgeven welken weg hij heeft gevolgd. C.) - Onder 's Gravesande is eergisteren namiddag de bliksem geslagen in de telefoongeleiding van Maassluis naar den Hoek van Holland, waardoor 9 palen zwaar beschadigd zijn, en de geleiding verbroken werd. Twee alleenwonende meisjes te Abbenbroek waren in de vorige week een paar dagen naar Zwammerdam geweest ter bijwoning van het huwelijk eens broeders. Zalurdag avond te huis komende, vonden zij het gansche huishouden overhoop. Kasten waren opengebroken, laden en kleedingstuk- ken over den vloer verspreid, en alle gouden en zilveren sieraden, kerk boeken enz. gestolen. De daders hadden uit de keuken eene lamp gehaald, zich te goed gedaan aau koek en drank, en het huis weder verlaten door hetzelfde raam, waardoor zij zich. met behulp van inbraak, toegang had den verschaft. De spaarpot van een der meisjes werd mede voor goeden buit verklaard. Onder Amersfoort is eergisteren avond een hevige brand uitgebarsten op de bouwhoeve Viukeuhoèf, waardoor in weinig tijds eene schuur en drie hooibergen in de asch werden gelegd, terwijl 2 jonge paarden 4 stuks jong rundvee, eenige varkens en kippen in de vlammen omkwamen. Te Barneveld heeft eergisteren de wed. H. Schut, geb. v. d. Pepel, haar 101,l,n verjaardag gevierd. Van verschillende oorden van ons land ont ving de krasse vrouw gelukwenschenterwijl haar 75-jarige zoon den fa milie- en vriendenkring ontving. -- Eergisteren zijn met een buitengewonen trein 500 koeijen van Gro ningen naar Berlijn verzonden. Zij worden van daar vervoerd naar Rusland, waar zij als lokvee zullen dienen. -- Zaturdag II. heeft een onbekend persoon een horlogiemaker te Middel burg opgeligt. Hij gaf voor door den stationschef gezonden te zijn om eenige horlogies op beziens. De horlogiemaker gaf er zes mede, en toen de terugbezorging zich liet wachten, stelde hij een onderzoek in, waaruil Item bleek, dat de stationschef nergens van wist, en hij bedrogen was Gisteren nacht is de wagenmaker v. d. YV., in de Toibrugstraat te 's Bosch, door een messteek in de borst ernstig verwond. Verdacht wordt een zekere T. De toestand van den verwonde, die veel bloed heeft verlo ren, is gevaarlijk. 's GRAVENIIAGE. 24 October De heer F. A. J. Gorbey, commies-verificateur der le categorie voor 'de actieve dienst dor directe belastingen enz. te Sittard, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Reuver; voorts zijn tot rijksontvanger be noemd: te Ottdeiibosch de heer I). 11. YV. Layendecker, thans te Hengelo (Overijssel); te Domburg de heer F. J. van Grustek, thans te Oiever, en te Oude Pekel-A J. E. liümer, thans le St. Maartensdijk. Door Z M is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan den heer M. S. van Dunne als kautonregler-plaatsvervanger te Gulpen; aan den heer F. van Dal;en Fontein als kanlonregter-plaatsvervanger te Dokkum; aan den lieer J. G. Meinesz als kanlonregter-plaatsvervanger le Beelsterzwaag; voorts zijn lol kanlonregter-plaatsvervanger benoemd: in het kanton Hulst, de hit. II. A. A. baron Collot d'Escuty, burgemeester der gemeente Houtcnisse, en L. J. M. van YVaesberghe, te Hulst; te Zalt-Bommel, de heer A. M. C. van Bommel, burgemeester dier gemeente; te Maastricht, de heer mr. J. J. Jessé, advocaat aldaar; in het kanton Tilburg, de heer mr. A. M. Sassen, districtsschoolopzienerwonende te Oisterwijk. Tol notaris binnen het arrond. Leeuwarden, ter standplaats Augusti- nusga, is benoemd de heer J. H. Sickler, cand.-notaris en kanlonregter- plaatsvervanger te Bergum. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd tot leden der commissie, gedurende één jaar, eindigende 1 Augustus 1883, belast met hel afnemen van de examens van apothekers-bediende: van de commissie welke zitting zal houden te Utrecht: de lib. J. Broeker, militair apotheker lstt klasse bij 's rijks hospitaal; en F. D. Fontein, apotheker, beiden te Utrecht; van de commissie, welke zitting zal houden te Meppel: de bh. E. Post Stheeman, apotheker te Meppel; en R. Meulenhofl. apotheker te Zwolle; tot plaatsvervangende leden dier commtssiën: de hh. dr. F. C. E. van Emb- deu en J. Ileglandbeiden apothekers te Utrecht; YV. G. Top, oud-apothe ker le Kampen; en J. J. Bruinsma, apotheker le Leeuwarden. Tot officier van gezondheid 2e kl.bij het personeel van de genees kundige dienst van het leger in Nederl. Indiö, zijn benoemd de studenten voor genoemde dienst (artsen) II. van YVijk en S. A. Nordett, en de 2' luit. P. J. Kouwenberg, van bet instruclie-bataillonis voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmagt in YVest-lndië. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De berigten omtrent de ziekte van den minister van Lynden van San- denburg luidden heden, dat Z. Exc. een onrusligen nacht had doorgebragt, doch dat de toestand overigens redelijk wel was. Het roodvonk heerscht vrij sterk in het militair hospitaal alhier, aan gezien er een 20-tal lijders verpleegd worden. Gisteren is een gedeelte van de kazerne van de grenadiers en jagers gedesinfecteerd. Naar men ver neemt, zullen alle kazernes gedesinfecteerd worden. BELGIE. De bekende Louise Michel heeft te Brussel hare aangekondigde lezing gehouden. Volgens de Lid. B. debiteerde zij de meest zinledige phrases, op doffen klattkloozen torn voorgedragen: variaties zonder variatie cp liet- zellde thema. De verslaggever van een ander blad was teleurgesteld, daar hij zich gespitst had op dynamiet- en pelroleumiaal, en bedrogen uitkwam, llij vond haar veel te kalm. Hel gehoor bestond uit ongeveer 3000 per sonen. EMCELA Hf O. LONDEN. 23 October. Toen de regering zich op den Egyptischen oorlog voorbereidde, zocii zij een agent, die goed de landstalen verstond, om in Syrië kameelen voor het Britsche leger te koopen en om de Bedouinen-stammen gunstig Wot Engeland te stemmen. Zij vond dien in den heer Palmer, professor in Arabisch aan de hoogeschool te Cambridge, die bovendien den emir tag Teyalta kende. Hij vertrok met kapitein Gill, luit. Charrington en een paar bedienden als gevolg en met ongeveer 3000.'in goudgeld bij zich. Den 12« Augustus zou hjj den emir in een kleine Egyptische vesting ontmoeten; hij is daar echter niet gekomen en nadat eerst het gerucht had geloopen.dat zijn troep door een Nomaden-stam zou zijn aangevallen en hij alleen zich in de rigting van Syrië had kunnen redden, is nu te Suez berigt ontvangen dat al de Engelschen door een inboorling vermoord waren. Kolonel YY'arrei is met een schip naar El Arisch gezonden, om te trachten een onderzoek te doen. John Dunnhel bekende Zttlu-hoofdheeft in de Times een schrjjteg geplaatst, waarin hij protesteert tegen het teruggeven van den troon m Zulu-land aan Cctcwayo. Hij gelooft, dal het aan het prestige van Enge land en geheel Zuid-Afrika schaden zal. Hij vreest, dat Cetewayo's ternt. keer als koning oorzaak zal zijn van veel bloedstorting, daar, zegt hij, som. migen van ons zich tegen hem zullen moeten handhaven. Aan de Timés wordt uit Calcutta gemeld, dat in het gebied van dn Maharajah van Jeypnre, in Britsch-Indië. eene groote rooverbende, do» sommigen wel op 2000 man geschat, hier en daar geheele dorpen heeft ge plunderd en vernield; de inwoners werden vermoord en allerlei gruwel# gepleegd. De roovers belmoren lot den clan der Minas in llajpoetana. Volgens berigten uit Aden zijn de chefs der groote YVahabieten-secit in Arabië onlangs bijeengekomen en is door hen het besluit genomen, een depuialie naar genoemde stad te zenden, ten einde door tusschenkomsi m den daar gevesligden Engelschen gouverneur vriendschappelijke betrekking# aan te knoopen. De YVahahieten hopen, dat het hun, met hulp der Engel schen gelukken zal de Turken terug te houden van een verder voortdringej in Arabië. Over de aanvaring tusschen de Bremer stoomboot Constantie en dt City of Antwerpen verneemt men nader, dat het ongeluk gebeurdeJ; mijlen van de kust, ter hoogte van den Eildystone-lichtloren. De Citpj Antwerpen zonk het eerst; de kapitein, twee matrozen en de stoker sprot- gen aan boord van de Constantia, terwijl de overige leden van de equi page. 14 in getal, met het schip le gronde gingen. Ook de Constaé was echter zoo hevig beschadigd, dat dit schip mede spoedig daarop zonk. nadat de bemanning den onder hunne voeten wegzinkenden bodem nogu tijds hadden kunnen verlaten. Na een poos in de booien te hebben rondji zworvenwerden de 25 schipbreukelingen door de Fransche stoombootje gezien, liefderijk opgenomen en te Cardiff aangebragt. Op de Hoosac tunnel-lijn in Massachusetts heeft eene botsing tusstta eene locomotief en een waggon van dienst plaats gevonden, waarbij dt) man, die op den waggon waren, er ongelukkig zijn afgekomen. De kei van de locomotief sprong, de stoom ontsnapte, en de personen kregen ernsii brandwonden, zoodat men van verscheidenen verwacht, dat zij er aan zul bezwijken. De superintendent van het armhuis te Philadelphia heeft in den te van eenige jaren deze instelling voor 650,000 doll, bestolen. Hij is ontsnii naar Canada, waar de quaestie zijner uitlevering aanhangig is. FR A Hi H R IJ K. Zondag had te Perpignan de verkiezing plaats van een lid voor del mer van afgevaardigden. Die verkiezing trok nog al de aandacht, omdat gematigd radicale prefect van het departement der Seine, Floquet, ero didaat gesteld was tegenover een radicaal, zekeren dr. Magnan. Eertl) (|'i noemde is met eene vrij aanzienlijke meerderheid gekozen. L'Événement bevat de volgende mededeeling: De heer Elisée M heeft zijne dochters een «vrij huwelijk" laten sluiten. De beroemde M rijkskundige heeft zich daarvan zonder ambtenaar van den burgerij! j stand gekweten. Na het «verlovingsmaai" heeft hij de verloofden tl vraagd of zij elkander tot echtgenoot verlangden en op het toestem»» antwoord verklaarde hij, dat zijne dochters door het «vrije huwelijk"! hare echtgenooten vereenigd waren. In de Parijsche voorstad Saint-Anloinc hebben de meubelmakers, wel zij, die zich bezig houden met hel beeldhouwen der meubelen, huni beid gestaakt. In eene bijeenkomst, door hen gehouden, stelden zij tot eischen op. Een daarvan was, dat zij het minimumloon op 85 centimes! 1 uur willen gesteld zien; verder moet de werkdag lot 10 uur worden* minderd en nachtwerk dubbel betaald worden. Een andere eisch is it rigting van eene gemengde commissie Van patroons en werklieden, welk 2 geschillen zou moeten oplossen. s Bij de behandeling van het rcglsgeding der beschuldigden .(beiroll t bij de onlusten te Montceau-les-Mines, voor het hof van assises te ChÜ sur-Saóue, heeft de voorzitter een brief, met het postmerk Lyon, 2 lezen dien hij ontvangen had en die geleekend was: Jacques Bonho® Deze brief luidt als volgt: «Meester voorzitter, indien je in je reqon i onze vrienden te Montccau te veel bezwaart, indien je geen order g«" 1 onzen vriend Bordat in vrijheid te stellen, dan zal ik je langzame^ braden. Ik lach de justitie uit, dat vtrfoeijelijke ras van burgerlui. zal je mij in je klaauwen krijgen. Maar wee je, zoo onze vriendenJ' g straffen bekomen. De advocaten behooren ook tot onze vrienden. Zij'" i hen moedig verdedigen lot verhooging van den roem der sociale, der k ondeelbare en algemeene revolutie". Een der advocaten dankte den voorzitter voor de mededeeling'® brief; de lof echter, aan de verdediging toegezwaaid, wezen de ad'W3 c van de hand. Hjj geloofde dat de brief was geschreven door een vjjai' li

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2