LEI DSC HE COURANT. 1882. N°. 24». MAANDAG 23 OCTOBER. BINNENLANDSCPIE BERTGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 1. \fzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 21 October. Ter vervulling der betrekking van eersten leeraar in de gymnastiek aan de scholen voor middelbaar en lager onderwijs alhier worden door burg. en weth. aanbevolen: de hh. C. A. Bader, te Leiden; D Withaar, te Rotterdam; G. Hesse, te Amsterdam; J. J. Groenewoud, te Leiden; H. Hob- bema, te Tiel; S. van Aken, te Rotterdam. Ten opzigte van het voorstel van burg. en weth., om aan de alhier op te rigten ambachtsschool een subsidie van f 2500 toe te kennen en tot het daarvoor inrigten van een gedeelte van het Caecilia-gasthuis, waaraan eene uitgave is verbonden van 1800, is het gevoelen van de commissie van financiën verdeeld. De meerderheid der commissie acht, dat door het oprigten eener ambachtsschool in eene werkelijke behoefte zal worden voor zien en mag men daarvan heilzame vruchten in het belang van den bloei der gemeente verwachten, zoodat de toekenning van een subsidie alleszins geregtvaardigd is. Een lid kon zich met die zienswijze niet vereenigen; zjjns inziens waren de gunstige verwachtingen omtrent de vruchten eener ambachtsschool minstens overdreven. Zelfs vreesde hij, met het oog op hetgeen daaromtrent elders was waargenomen, dat de eigenlijke practische oefening door eene dusdanige school niet zou worden bevorderd, maar dat h«t de neiging zou bevorderen omzonder de noodige ondervinding te heb ben opgedaan, voor eigen rekening te gaan werken. Daarenboven zou het subsidie vermoedelijk in volgende jaren moeten worden verhoogd, bij uit breiding der behoeften. De meerderheid, ofschoon gunstig gestemd voor de voordragl, zag echter gaarue aan het subsidie de bepaling verbonden, dat het voorloopig voor tien tijd van zes jaren wordt toegekend, behoudens de bevoegdheid van den gemeenteraad om het ten allen tijde in te trekken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 46 tot 64 volwassen personen en 4 tot 9 kinderen. Gisteren namiddag, bij het uitgaan van de school aan de Middelste gracht, is een jongen spelende te water geraakt, doch spoedig door een der toegeschoten personen gered. D'. W. van den Bergh, pred. te Schaarsbergen, heeft voor het beroep naar Leiderdorp bedankt. Van de negen candidaten, die zich 11, 12, 18 en 19 October aan het literarisch-malhemaiische examen te Utrecht onderwierpen, trok zich een terug. Van de overblijvende acht slaagden er vier, namelijk de hh. K. J. Dekema, D. T. Groenewoud, A. J. van Huffel Jr. en S. B. Nicolaï, allen van Utrecht. Het examen is afgeloopen. In het geheel werden 56 candidaten geëxamineerd, 2 trokken zich gedurende het examen terug en aan 26 werd het gevraagde diploma uitgereikt. Het stoomschip Prins Hendrik is op 18 October van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Door de N. R. C. werd medegedeelddal de redenwaarom de minis ter van binnenlandsche zaken aan het gemeentebestuur van Amsterdam ver klaard heeft, de benoeming van prof. Bosenstein tot professor aan de aca demie te Amsterdam niet aan de bekrachtiging van Z. M. te willen onder werpen, alvorens de heer Rosenstein verklaard heeft de benoeming tot professor te Amsterdam aan te nemendaarin zou gelegen zijndat prof. Rosenstein reeds vóór zijne benoeming te Amsterdam aan den minister en aan den bur gemeester van Amsterdam heeft te kennen gegeven, dat hij de benoeming lot professor te Amsterdam niet zou aannemen. Het übl. zegt daarop dat de medcdeeling slechts een gedeelte der waar heid bevat. Prof. Rosenstein bleek, toen hem het voornemen om hem te benoemen werd medegedeeld, zoo weinig ongeneigd naar Amsterdam te ko oien, dat de voorwaarden en bijzonderheden werden besproken en voorloo pig afgesproken. Eerst eenigen tijd daarna trok hij zich terug, wat echter 4en gemeenteraad niet weerhield hem te benoemen, omdat men hoopte dat een raadsbesluit hem tot zijne eerste meening zou doen lerugkceren. En dit schijnt ook inderdaad eenigermate het geval te zijn geweest. Immers toen de wethouder, belast met de zaken van het onderwijs, den hoogleeraar per soonlijk mededeeling kwam brengen van het raadsbesluit, dat nog eerst aan de kon. bekrachtiging moest worden onderworpenverklaarde de hoogleeraar weder in twijfel te verkeeren en zijne beslissing zich voor tebehonden, tot dat hij officieel van burg. en weth. kennis zou krijgen van zjjne aanstelling. Derhalve is na de benoeming de toestand veranderd, en kan de minister zich thans niet beroepen op de ongeneigdheid van den hoogleeraar. De Bildtsche Cour. bevat eene bede om hulp voor de herv. gemeente te St. Anna-Parochie, die reeds 18 jaren vacant is. De vacature kan niet worden vervuld, omdat er geen tractement is en ook geene fondsen, waar uit het tractement gevonden zou kunnen worden. De pastorie is voor hare bestemming geheel onbruikbaar. Het kerkgebouw kon in de laatste jaren slechts op onvoldoende wjjze worden onderhouden. Het orgel heeft drin gend behoefte aan herstelling. De leden der gemeente hebben naar hun vermogen gedaan en doen nog wat zjj kunnenen van elders heeft men ook ondersteuning gevonden. Zal er evenwel een fonds gevormd worden, dat eenigszins beantwoordt aan de behoeften, dan moet er meer hulp van bui ten komen. Men weet, dat onlangs in Hongarjje weder de vreesselijke beschuldiging tegen de Joden is opgedoken, alsof zij soms by hunne godsdienstige plegtig- hedeu door moord verkregen menschenbloed vergieten. Om deze aantijging voor goed te vernietigen, heeft eene vergadering van Hongaarsche rabbijnen hun ambtgenoot, dr. Plato, te Keulen, uitgenoodigd, van verschillende Christen-geleerden verklaringen te verzoeken omtrent de vraag, of in de godsdienstige geschriften der Joden dergelyke voorschriften vervat zijn. O. a. heeft dr. P. zich tot de godgeleerde faculteit van de universiteit te Amster dam gewend, en deze heeft een antwoord gezonden, dat in der Israelit van Mainz van 18 Oct. is opgenomen en in vertaling aldus luidt: /'Aan een besluit der vergadering van rabbijnen, op5 Julij jl. te Buda-Pesth gehouden, heeft de godgeleerde faculteit der Amsterdamsche universiteit te dankendat ook zij de vriendelijke uitnoodiging heeft ontvangen om betref fende eene oude, thans weder tegen de Joden opgerakelde aantjjging een advies uil te brengen. Zjj vindt daardoor gelegenheid om aan de afkeuring, waarmede zij ook harerzijds van de verspreiding eener even ongegronde als gevaarlijke bewering kennis heeft genomen, duidelijk en volgens haren pligt uiting te geven. In overeenstemming met het oordeel van alle deskundigen, is ook de faculteit doordrongen van de overtuiging, dat een wetteljjk voor schrift, om door moord verkregen menschenbloed voor rituele doeleinden te gebruiken, in de godsdienstboeken der Joden nergens te vinden is. De theol. fac. der Amst. univ. P. D. Chantepie de la Saussaye, Yoorz. J. G. D. Mahtens, Secretaris". Naar men ons mededeelt, hebben ook de hoogleeraren Strack te Berlijn, Dclitzsch te Leipzig, Nöldeke te Straatsburg en Siegfried te Jena in hoofd zaak gelijkluidende verklaringen afgelegd. (Hbl.) Gisteren stond in de correctionele zitting der arrond.-regtbank te Haar lem teregt L. II. Bink, machinist op den trein n°. 9, die, op 11 Aug. II. des morgens van Haarlem komende, even vóór het station Vogelenzang in botsing kwam met trein n". 8, komende van Rotterdam, omdat eerstge noemde trein niet tijdig genoeg had stilgehouden, ten einde den anderen, die wegens reparatie van den weg van hetzelfde spoor moest gebruik ma ken gelegenheid te geven om te passeren. Uit het verhoor der getuigen, die ten getale van 21 werden gehoord, bleek o. a.dat beklaagde eene dienstorder van de Hollandsche ijzeren spoor wegmaatschappij mede geteekend had, waarin van den toestand van den weg op dat punt aan het betrokken personeel werd kennis gegeven en dientengevolge te nemen maatregelen werden voorgeschreven. Beklaagde er kende dit, maar gaf op, de order niet naauwkeurig te hebben gelezen, zooals dat volgens hem wel meer gebeurt. Behalve door bedoelde dienstorder werd de machinist op den toestand van den weg opmerkzaam gemaakt door een rood signaal, dat «sloppen", en 300 meter eerder door een groen sig naal, dat «langzaam rijden" voorschrijft, welke beide signalen, volgens de verklaring van verscheidene getuigen, reeds op grootcn afstand zigtbaarwa ren, b. v. 500 a 600 meter. Bovendien had, volgens bij de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij sedert 8 jaren bestaand voorschrift, bij het roode sig naal een loods moeten worden opgenomen om den trein tot voorbij het te herstellen punt te begeleiden. Beklaagde verklaarde, het groene signaal eerst op honderd meter afstand te hebben bemerkt en hel roode ook toen nog niet te hebben gezien. Hij heeft toen stoom afgesloten, meenende, dat alleen langzaam rijden werd vereischt, daar hij verklaarde, op dat oogenblik in de meening te hebben verkeerd, dat er een zoogenaamd omgelegd spoor aanwezig was, waarbij geen stoppen te pas kwam. Nadat hij ongeveer honderd meter voorbij het

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1