door de algemeene Landleague en de vrouwen-Landleague voor liet onder- sieuneo van uitgezette pachters, voor het oprigten van houten huizen voor dezen, voor geregtskostenenz., zoodat er nog 31900 aan Egan's opvol ger over te dragen blijft. Naar de N.-Y. Handelsztg. meldt, heeft de Ned.-Amerikaansche stoom vaartmaatschappij voor hel bondsgeregl te New-York een eisch ingesteld tegen de eigenaars van de stoomboot Lepantodie door aanvaring de Edam beeft doen zinken. Zij stelt, dat de botsing door nalatigheid en onoplettend heid van den gezagvoerder der Lepanto is ontstaanen dat van de zijde der officieren van het gezonken schip alle voorzorgsmaatregelen zijn ge- iroflen om de botsing te voorkomen. Zij eischt eene schadevergoeding van 443,789 41 doll. De waarde der lading is op 150,000, die van het schip op 225,000 doll, gesteldterwijl de rest voor bagage der passagiers en voor vrachtpenningen en passagegelden wordt gevorderd. Te Nashville heeft een berucht moordenaar, de neger Jerry Cox, brand geslicht in de gevangenis, waar hij opgesloten was. Voor men den brand ontdekte stond alles reeds in volle vlam; de gevangenis brandde ge heel af, en de misdadiger kwam in de vlam om het leven. euAit hH IJ Si. Mevr. Wilson, dochter van den president Grévy, verwacht eerstdaags hare bevalling. Volgens de Lanterne moet zij met het oog daarop als eene gunst van haren vader het leven van twee ter dood veroordeelden gevraagd, en de heer Gre'vy, daaraan gehoor gevende, de straf van het tweetal in altoosdurenden dwangarbeid veranderd hebben. De heer Lemoinne verklaart in het Journ. des Déb. niet te kunnen begrijpen, waarom door sommigen op het herstel van den ouden toestand in Egypte aangedrongen wordt. Het is hemmet de meest vaderlandlie vende bedoelingen ter wereld, onmogelijk in te stemmen met lien die be weren, dat niets veranderd is en thans slechts behoeft hersteld te worden wal men het //status quo ante" noemt. Frankrijk kan geen aanspraak ma ken op regten en voorregteu, welke het weigerde te handhaven. De typhus woedt le Parijs op eeue onrustbare wijze. Van 22 —28 Sept. stierven 57 personen aan deze ziekte, van 29 Sept. lot 5 Oct, 134 en 6 tot 12 Oct. 250. Den llde0 Oct. bevonden zich in de Parijsche hospitalen alleen het aantal zieken, dat in hunne woningen behandeld wordt, kent men niet 2074 personen, die aan de typhus lijden. Den 10d'B en lldl11 bragt men in de verschillende Parijsche hospitalen 283, die een aanval van die ziekte hadden. Natuurlijk is in de ziekenhuizen wegens dit buitenge wone aantal geen plaats en men rigt tegenwoordig houten barakken op, om de typhuslyders er in op te nemen. De toestand wordt toegeschreven aan gemis van goed drinkwater, de vuiligheid in de straten en woningen. Te Lyon is zekere Bordat, redacteur van den Etendard revolution- naire in hechtenis genomen, beschuldigd van de hand gehad te hebben in de onlusten te Montceau-les-Mines. liet was Bordat, die onlangs op het socialistisch-anarchistisch congres te Saint-Etienne den dadeltjken opstand predikte. Er moeten belangrijke papieren in zijn huis gevonden zijn. Hij was reeds eenigc malen veroordeeld wegens ophitsing tot den opstand, onder anderen gedurende hel keizerrijk bij de onlusten in de Ricamerie. Het geregtsgebouw te Chalon-sur-Saöne, waar de behandeling van het proces tegen de oproerlingen is begonnen, wordt door 60 soldaten bewaakt. Er zjjn nog andere voorzorgsmaatregelen genomen, daar de voorzitter van het hol een briel heelt ontvangen met de bedreiging, dat men het paleis van justitie door dynamiet in de lucht zal doen springen. Te Montceau-les-Mines is een brief van Louise Michel verspreid, waarin zij den oproerlingen betuigt, hen in hun strijd tegen de onderdrukkers des volks te zullen bijstaan. De prefect van het dep. Doubs heeft den burgemeester van Fourgs voor twee maanden in zijne betrekking geschorst, omdat hij bjj de begra fenis van een protestant op de vrije uitoefening der protestantsche eeredienst inbreuk had gemaakt. De bisschop Freppel maakt tegenwoordig eene herderlijke rondreis in Anjou, van gewapende lieden vergezeld. Te St. Hilaire du Bois sloot ook de maire zich bij het gevolg des bisschops aan. Eerlang zal een begin gemaakt worden met den aanleg van den spoor weg, bestemd om eenmaal Senegal met de Niger te verbinden. De arbei ders zullen beschermd worden door eene afdeeling troepen. Ook met den tweeden spoorweg van St. Louis naar Dakar zal worden begonnen, bene vens het leggen van een kabel tusschen Frankrijk en Senegal. DIJITSCIlliAN». Graaf Mollke, die op 26 Oct. 83 jaar wordt, viert drie dagen later den dag, waarop hij 25 jaren aan hel hoofd van den generalen staf staal. Hij werd op 29 October 1857 met de leiding der zaken van den generalen staf belast; den 18dtn September van het volgende jaar definitief tot chef van dien staf benoemd. Het berigt omtrent hel opheffen van de gemengde school te Crefeld wordt door de Nat. Allg. Zeit. tegengesproken; men hecht echter nog ■weinig waarde aan die tegenspraak. De trichinenziekte, welke op het einde van Junij zeer sterk onder het garnizoen van Keulen uitbrak en ook eenige burgers aantastte, is thans geheel geweken. In het begin van Julij bevonden zich in het militair hos pitaal 87 aan deze ernstige ziekte lijdende personen. Thans zijn allen we der ontslagen, op een sergeant na, die echter ook op weg van genezing is. Een krankzinnige uit hel geslicht te Graz wist dezer dagen te ont snappen en heeft te Uplinitz een gezin van vijf personen vermoord. Hel is zekere Ludwig llawranik, die op 26 Dec. van het vorige jaar zijn eigen moeder doodde en daarvoor teregt stond, totdat het bleek, dat men met een volslagen waanzinnig mensch te doen had. Hij werd naar het geslicht gebragt, doch wist te ontsnappen, en vermoordde toen te Samorko een boer met zijn tweejarig dochlerje, terwijl hij nu weder dezen vijfvou dige!) moord pleegde. Men is verontwaardigd over hel feit, dat men geen betere voorzorgsmaatregelen genomen heeft om dezen man onschadelijk te maken. Weder is een der gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Hugstetten, in Baden, overleden, een man, wiens vrouw eene week te voren aan de bekomen wonden bezweek. Hel aantal dooden heeft daarmede het cijfer 05 bereikt. Voor de gekwetsten en achtergebleven betrekkingen der omge komenen is ongeveer 50000 mark bijeengebragt. PEK TELECKAAI. PARIJS. 19 October. De Agence Bavas heeft geen berigt ontvangen eener aardbeving te Panama (dezer dagen uil New-York gemeld). MADRID, 19 October. De Gaceta kondigt eene koninklijke verordening af, waarbij het ministerie gemagtigd wordt de handelstractaten le verlen gen tot 15 December met die mogendheden, welke de grondslagen aangenomeu hebben, door Spanje voorgesteld om nieuwe tractaten op te bouwen ter ver vanging van de verleden jaar in October opgezegde. PARIJS, 19 October. De conferentie voor internationale bescherming van telegraafkabels heeft eene commissie van vijf leden benoemd, ter redactie van een ontwerp, en wel voor Fraukrijk Léon Renault, voor Duitschland Danibach, voor Engeland Trevor, voor Nederland mr. T. M. C. Asser, en voor Mexico Velasco. De heer Jansen heeft een levendig debat uitgelokt over de ongelukkige ligging van den telegraafkabel in de Noordzee op ban ken waar veel gevischt wordt, in plaats van in diep water. BERLIJN. 19 October. Tot nu toe zijn slechts de resultaten der verkie zing van //Wahlminner" in de groote steden bekend. In Breslau, Konings bergen, Dantzig, Crefeld, Halle, Elberfeld, Barmen, Gdrlitz, Frankfort a/M. en Wiesbaden schijnen de Fortschritt en de secessionisten de meerderheid te hebben, in Keulen en Trier zegevierden de clericalen, in Potsdam de con servatieven in Hannover en Kassei de nalionaal-liberalen. Maagdenburg koos 410 liberalen van verschillende nuances en 9 conservatieven. Posen 116 Fortschritts-mannen, 49 conservatieven en gematigde liberalen en 77 Polen. BERLIJN, 19 October. De uitslag der verkiezing te Berlijn is dat in het eerste district zijn gekozen 164 Fortschritts-mannen. 265 conservatieven, 20 van onbekende rigting. in het tweede 844 Fortschritt, 125 conservatie ven, in het derde 907 Fortschritt, 315 conservatieven, 11 van onbekende rigting. in het vierde 643 Fortschritt en 168 conservatieven. ST. PETERSBURG. 19 October. De Heilige Synode heeft eene commissie benoemd tot onderzoek van de vraag in hoeverre de geestelijkheid behoort deel te nemen aan de volksopvoeding, en welke de geschikste maatregelen zijn om waarborgen voor die deelneming te geven. Voorzitter dezer com missie is mgr. Leontius, aartsbisschop van Warschau. CAIRO, 19 October. Overeenkomstig den wensch der Engelsche regering heeft de Egyptische regering er in toegestemd, dat Arabi door een Engel- schen advocaat verdedigd zal worden. Hierbij is de voorwaarde gesteld, dat het kruisverhoor der getuigen niet ter openbare zitting van het ge- .regtshof, maar voor de commissie van onderzoek zal geschieden. De be handeling van het proces-Arabi zal eerst een aanvang nemen na afloop van bét Bairamfeest. CAIRO, 20 October (ft. O.). De Egyptische regering heeft besloten de Britsche advocaten Brondley en Napier heden namiddag bij Arabi toe te laten. RECLAMES. fl. 25 aan doktersvisiten zullen u minder goed doen dan eene flesch Hop- Bitler. Gebruik het tegen aangezichtspijn, pjjn in den rug, nieren of lede maten. llop-Bitter bevordert de spijsvertering, de werking der lever, goeden bloedsomloop en vrolijk gestel. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand September door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: wed. Beijeren, te Alpheu; H. Janssen, wed. de Neef, H. D. Sander, allen te Amsterdam; J. C. Kamminga, te Dokkum-, D. van Dijk, te Haarlem; L. Boschman. te Hondswjjk; J. A. Bierman, te Rotter dam; Bogert, te Utrecht; G. v. d. Hopem, te Wageningen; Piet van Leeuwen, te Zoeterwoude; van Wingerde, plaats van beslemmiug niet vermeld. Briefkaarien: wed. P. van Soes. C. Veninss, G vin Dijk, allen te Amster dam; van Oijen, te 's Gravenhage; G. Franker, te Rotterdam; C. van Leeuwen, le Zuiderwoude; de dames le Tècre, plaats van bestemming niet vermeld. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 20 October. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 922 rundereu 12 stuks. 1 90 f270.- 0 II tt 0 0 u 20 0 58.— «225.- 171 0 «152.— «254.- 40 V «182.— «295. - 86 0 98.- «228.- 420 U «172 «330.- 31 45. 95 6 0 7.50 18.- 185 0 25.—1 63. 312 0 16.— 23.— 760 0 24.- 42 130 0 0 14- 28. - 46J 0 4. - 11.— 37 kalveren, 1072 schapen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3