behandeling van de ontworpen voorwaarden voor de overneming der explói- tatie door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. De uitslag der beraadslagingen is geweest het aannemen van hel volgende voorstel: De vergadering benoeme eene commissie van 5 aandeelhouders, welke zich ten spoedigste zal bezig houden met het onderzoeken van het voorstelthans aan het oordeel der vergadering ouderworpen, of zoodanige nadere voor stellen alsnog aan de Ned centraalspoorweg-maatschappij of aan de in deze vergadering te benoemen commissie zullen worden gedaau, en zulks in overleg roet den raad van administratie, voor zoover zij dit nuttig en noodig acht, ten einde daaromtrent in eene lot dat doel bjjeen te roepen buiten gewone algemeene vergadering rapport uit te brengen en zoo mogelijk in een of anderen zin een gemotiveerd voorstel te doen. Te Kampen had gisteren een treurig ongeluk plaats. Bij mej. v. G. op de Oudestraat was de dienstbode bezig met het schoonmaken eener door een heer bewoonde bovenkamer. Zij vond daar een revolver hangen en meende, dat deze om der wille der schoonmaak even moest worden weg genomen, hetgeen zjj zelve echter niet durfde doen. Dit werd toen gedaan door eene julvrouw uit het gezin; deze liet den revolver bij ongeluk vallen; het bleek, dat hij geladen was; het schot ging af en trof de dienstbode zoo, dal zij oogenblikkelijk dood was. Üok is aldaar eene bejaarde vrouw, terwijl zij bezig was eene kagchcl van den zolder te halen, van de trappen gevallen en aan de gevolgen van dien val overleden. -- Voor de regtbank te Assen hebben eergisteren tcregt gestaan 36 per sonen beschuldigd van bedelarij. Ouder deze personen bevonden zich eenige. die reeds vroeger in de rijksgestichten geweest waren, doch waren ontslagen, omdat zij zich in Fransche dienst wilden begeven, doch te Rijs- sel waren afgekeurd. Gewoonlijk zijn de bedelaars, die door de regtbank aldaar veroordeeld worden, personen, die reeds vroeger in de rijksgestichten zich hebben bevonden. Van de bovenbedoelde 36 lieden bestond nagenoeg de helft uit personen, die voor den eersten keer wegens bedelarij teregt stonden. Een ander treurig verschijnsel is, dat de gevangenis aldaar zoo vol is, dat niemand meer kan worden opgenomen en de justitie genood zaakt is de bedelaars stil hun gang te laten gaan. Eergisteren nacht omstreeks 12 uur reed door het dorp Gorredjjk een rijtuig bespannen met e'én paard, liet koos den weg naar Lippenhuizen en llemrik, waar het voor het tolhek moest stil houden. De tolgaarder was spoedig bij de hand, en het bleek hem, dat het rijtuig zonder passagiers en voerman was. Ilij spande het dier uit en bragt het in eene nabijzijnde weide. Den volgenden dag kwam de eigenaar opdagen, en nu bleek het, dat het paard voor de tram lleerenveen Joure was geschrikt, terwjjl het voor eene herberg bij de krib had gestaan zonder opzigt. Het dier had daarop het hazepad gekozen, en was door de dorpen Terband, Lunjeberd, TjalleberdGcrsloot, Langezwaag, Gorredijk en Lippenhuizen naar Hemrik gelnopen, zijnde een afstand van p. m. 4 uur. Eergisteren werd te Mook de proef genomen met een toestel, uitge vonden door den heer van Ruyven, en dienende om bij eene verkeerde^ wis selstelling voor eén trein, die op een bepaald spoor moet komen, de Wis- selslelling te veranderen. Zoowel bij snellen als bij langzamen gang van de locomotief werkte de toestel bij de proefneming zeer goed. Alleen is het nog onzeker, in hoeverre tegen de invoering bezwaren zullen bestaan op lijuen waarop eene drukke en gecompliceerde dienst is. Een bierbrouwersknechl te. Kessel, in Limburg, had Dingsdag jl. het ongeluk in een met kokend bier gevtilden ketel te vallen. Alhoewel hjj spoedig er uitgehaald werd, is hjj toch aan de gevolgen overleden. Bij het afdeelings-onderzoek in de tweede kamer van het voorstel van wet van den heer Rombach c. s.houdende afschaffing van den jjk der gasme ters en vervanging van dien ijk door een facultatief onderzoek, waren vele leden, die hunne ingenomenheid met het voorstel van den heer Rombach c. s. betuigden, van oordeel, dat de ijk van gasmeters niet verpligtend kan worden gesteld, wijl dat onderzoek niet geschieden kan op de stellige gron den en met de zekerheid, waarmede het ten opzigte der malen en gewigten mogelijk is. Sommige leden meenden zelfs, dat daarom niet alleen de ver- pligte ijk, maar ook het facultatief onderzoek der gasmeters dient te ver vallen. De meeste leden gingen niet zoo ver, en wenschten, dat, overeen komstig tiet gedane voorstel, het onderzoek van den gasmeter facultatief gesteld zou worden en wel in dien zin, dat niet alleen de gasverbruiker het regl zon bezitten het door den fabrikant geleverd werktuig ten allen tijde te doen onderzoeken, maar dat ook. als het noodig schijnt een nieuwen gasmeter in dienst Ie stellen, de gasfabrikant er in berusten moet dat alsdan het onderzoek plaats hebbe. Met de hierboven ontwikkelde ge voelens konden anderen evenwel geenszins instemmen. Zij aebtten het be houd van den ijk der gasmeters in het belang der ingezetenen noodig. Al tnogi nu dal onderzoek geen volkomen waarborg opleveren, het verschaft dan toch de zekerheid, dal het werktuig, voor zoover door een deskun dige kan nagegaan worden, naar den eisch vervaardigd is, en op die wijze kunnen misbruiken en bedrog voorkomen worden. Bij hel afdeelings onderzoek van de elf wets-ontwerpen lol bekrachti ging van provinciale belastingen werd van verschillende zijden er op aange drongen. dat bij de verwachte herziening van het belastingstelsel ook de bepalingen der provinciale wetgeving omtrent dat punt niet uit hel oog zouden verloren worden. Men meende, dat de bouwstoffen voor eene her ziening van het provinciaal belastingstelsel reeds aanwezig zjjn. Door enkele leden werd bezwaar gevonden in de uitgaven, die sommige provinciën zich opleggen, ten behoeve van bewaarscholen en bcHrzen voor onderwjjzcrs- wednwen en weezen. Wat Limburg betreft werd in enkele afdeelingen, benevens hel bekende en reeds meermalen geopperde bezwaar, de. vraag gedaan, ol onder subsidiën tol bouw en l erstelliivg van kerken en pastoriën ook nieuwe uitgaven voor komen. Steunen die uitgaven op bestaande overeenkomsten, of gronden zjj zich in bepaalde regtsverpligtingen, dan was men geneigd daarin evenals tol dusver te berusten. Waar dit echter het geval niet mogt zjjndaar zon men zich met uitgaven voor uitsluitend kerkelijke doeleinden niet wel kun- nen vereenigen. •s GRAVENHAGË, 20 October. Bij Zr. M'. besluit van 12 October 1882. n». 23, is, met ingang v3B 1 November a. s.aan het vacante ontvangkantoor der directe belastingen, invoerreglen en accijnsen te Muiden verbonden een vast tractement van 1800 'sjaars, onverminderd eene jaarlijksche vergoeding voor bureau-kos. ten van ƒ450 en van de zes cents voor iederen patentpligtige der kosten van beschrijving voor het regt van patent, doch zonder genot van indemni teit en billelgelden en met brpaling dat door den ontvanger van gemeld kantoor een gemagtigde voor de accijnsen moet worden gesteld te Diemen. Dientengevolge wordt de vermoedelijke belooning van het kantoor Jlui- den c. a., na aftrek der kosten van beheer, waaronder is begrepen de be zoldiging van voornoemden gemagtigde, geraamd op 1800 zuiver'sjaars en dat kantoor, volgens de resolutie van 31 December 1869, n«. 39 (»eri, n». 209), gerangschikt in de zevende klasse. In de zitting van de tweede kamer van heden is de heer van Bijlandt als lid toegelaten. De heer Gleichman heeft eene interpellatie aangekondigd over de niet-bekrachtiging van de benoeming van prof. Rosenstein aan de universiteit te Amsterdam. De interpellatie van den heer Wintgens, over het Haagsche Bosch, is, wegens ongesteldheid van den minister van finan ciën, tot na het recès verschoven. De conclusie der commissie in zake Klej, de onwettigheid aannemende van de vooruitschuiving van vier marine-nffi- eieren op de ranglijst van het Indische leger, is aangenomen, nadat demi- nister het herstel van het nadeel, zooveel mogelijk, had beloofd en de commissie alstoen dat deel harer conclusie had laten vervallen. De zaak van der Heyden is onbepaald uitgesteld, daar de minister nieuwe stukken ter zake aan de kamer heeft overgelegd. De kamer is op recès gescheiden. Volgens het Dbl heeft Z. M. de koning van een Wurlembergseli fabrikant een deken ontvangen, vervaardigd van glas. Prins Arissouhotigara. oom des keizers van Japan, die zich sederi eenige dagen hier ter stede bevindt, heeft in het hotel Bellevue een dine gegeven aan de leden der Japansche legatie. Gisteren heeft Z. K. H. zitl naar Rotterdam begeven. Ier brzigliging van het Doofstommen-instituut til de verdere merkwaardigheden der stad. Heden begaf Z. K. II. zich narf Amsterdam, om ook daar aan verschillende instellingen een bezoek J brengen. De firma Becker Sons te Rotterdam heeft een pharmaceiitisdtl balans met gewigt, voor eene model-ambulance kist, aan hel hoofdbeslgrl van het Uoode Kruis ten geschenke aangeboden. BUITEN LAN DSCIIE BER IGTEN. BELGIË. Uit Bergen meldt men, dat 2300 mjjnwerkers in de mijnen te Cues den arbeid hebben gestaakt. De orde is niet gestoord en maatregelen genomen om de werklieden, die den arbeid willen voortzetten, tegen weid van de zijde der werkstakers in bescherming te nemen. EItGELA.VII. LONDEN. 19 October. De lord-mayor van Londen heeft legen Maandag 23 Oct. eene openb vergadering in Mansion House aangekondigd, om de belangen van de Bi sche inzenders bij de Amsterdamsche koloniale tentoonstelling te besprei Nog een ander juwelier alhier is op eene behendige wijze beet gti men. De heer Gompertz, in Halton Garden, werd bestolen door twee bi ren, die hem een aanbevelingsbrief van een zijner principalen te New ft vertoonden, en hem, naar zjj zeiden, eenige zeldzame diamanten wilt verkoopen. Zjj logeerden in het Grand Midland-hótelgingen zeer vrioj schappelijk met den juwelier ommaar schenen geen haast te maken tj de zaken. Eindelijk echter zou men daartoe overgaan, en men M overeen, dat de koop voor 1000 gesloten zou worden. Gompertzfl met hel geld naar het hotel. Daar nam een der heereu het in onbinj en ging heenom de diamanten te halen. Ondertusschen ging de juni] met den ander naar beneden, om een glas wijn op den koop te drioil maar toen ook deze hem daar alleen liet, vatte hij achterdocht open»* schuwde een geheim politie-agent, die een der beide mannen in heel» nam, met een gedeelte van het geld bij zich. De ander, met de restv de banknoten, is nog niet gevonden. De aanbevelingsbrief uit New-lf bleek valsch te zijn. -- De nieuwe Iersche nationale league, tot de oprigting waarvan inf te Dublin gehouden bijeenkomst is besloten, zal bestuurd worden door# centralen raad van acht-en-veertig leden, waarvan er twee-en-derli;§ de graafschaps-conventiën en zestien door de Iersche parlementsleden hl gekozen worden. De onderafdeelingen zullen jaarlijks afgevaardigden! de graafschaps-conventiën zenden. De commissie voor organisatie «I staan uil vijftien leden. In bovenbedoelde bijeenkomst las de heer Parnell een brief voor u'l thesaurier der Land-league Egan, uit Parjjs, waarin deze met het *1 het waarschijnlijke feit dat uit deze couferentie eene nieuwe organisali'l voortkomen, het neérleggen van zijn post aankondigde. Uit Egan's rif1 bleek, dat sedert hij het geldeljjk beheer van de Land-league in 1879«J nameen totaal bedrag van 244.820 door zijne handen is gegaan. I deze som zjjn in 1879 en 1880 ongeveer 50,000 besteed tot lenig»'! den nood in Ierland; over de 16,000 voor verdedigingskosten j*I staats processen in de maanden Dec. 1880 en Jan. 1881 en nagenoeg l«f

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2