LEI DSC HE COURANT. 1882. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ZVTURDAG 21 OCTOltEl. N°. 34S. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dir Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1.— Afsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels f 1. iedere regel meer 25 cenls. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den 26st,n Gclober 1882. Behandeling van de Gemeenlebegrooting, dienst 1883. LEIDEN, 20 October. [ie loge »La Veitu" alhier heeft gisteren haar 125-jarig heslaan huis houdelijk gevierd. Z. K H. de prins van Oranje, grootmeester-nationaal der orde, gaf door zijne tegenwoordigheid een hoog gewaardeerd blijk zijner belangstelling. - Aan de door de synode benoemde kerkelijke hoogleeraren bij de ge meentelijke universiteit te Amsterdam is opgedragen: aan dr. Gunning het onderwijs in de geschiedenis der Ned. Hcrv, kerk en hare leerstellingen, inde leerstellige godgeleerdheid en in de geschiedenis der christelijke zending; jan d'. Knappert dat in de Bijbelsche godgeleerdheid, de praktische godge leerdheid en het Ncd. Ilcrv. kerkregt. - Voor de acte als onderwijzeres zijn te 'sGravenhage geCxamineerd 10 «ndidalen. 3 werden afgewezen en 7 toegelaten, als: mejufviouwen U. D. Begeer, nit Gouda; P. M. Diederiks. I. llerzfeld, L. J. Koedijk, A. Al. van Ittuwen, II. J. Lehmann en E. A. F. Smith, allen uit Rotterdam. - Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, is op 19 October van Suez vertrokken. De Conrad, mede op weg naar Am- sierdatnkwam op dien dag tc Marseille aan. - Voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het kiesdis trict Gouda is door de antirevolutionaire kiesvereeuigingen «Nederland en Oranje" te Gouda en - Vrijheid en Regt" te Alphen, met ajgemeene stemmen, tol candidaat gesteld de heer jh'. mr. K. A. Godin de Beaufort, lid der prov. staten van Utrecht. - Bij de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid zijn ingekomen vier antwoorden op door haar uitgeschreven prijsvragen, en wel ttne beschrijving van de hotttcultuur en de bosschen in Drenthe, ceue land huishoudkundige beschrijving van het Westeikwartier in de prov. Gronin- |«t, en twee beanlwoordingen van de prijsvraag voor eene handleiding tot ontginning van heidevelden. -Aan de Amst. C. wordt gemeld, dat in de maand October de cenlraal- «ikerlabriek der Nederlandsche Handelmaatschappij in Suriname, aan den iiiktroever der Comntewijne, het eerst in werking zal treden. Met eenige dantages aan die rivier is zij reeds door een spoor verbonden lot vervoer suikerriet; met een paar plantages aan de Suriuame zal zij weldra op ie wijze verbonden zjjn. Men mag groote vermeerdering der suiker-pro- luctie in dit deei der kolonie tegemoet zien. Jammer maar, zegt hel blad, lat liet vacuum pansuiker zal zijn. d. i. Itooge nummers, die. zonder wijzi- ling van onze mauier van accijnsheffing, bun weg zullen nemen naar En- tland. waarheen ook de suiker gaat van Resolutie, de groole plantage der Merlandsche Handelmaatschappij. - De officier van justitie te Dordrecht heeft legen een persoon ttit West- Mas, die met moedwil een kind beneden 16 jaar oud heelt dronken ge taakt, eene celstraf gevraagd van 15 dagen. - De 15-jarige kadet in Pruissisehe dienst F. R. W. Wettstein, die in la vorige week ter zake van moedwilligen doodslag, op den logementhouder IJ. Bontekoe, op den Korten Singel hoek Brouwersgracht, voor de totiJ.regtbank te Amsterdam leregt stond, is schuldig verklaard aan dat li 'h De regtbank nam aan, dat Boniekoe den 15d'° Augustus II., ten ge- •Ige van de in den nacht van 13 op 14 Augustus door twee scholen in de Verborst door beklaagde hem tocgebragte verwondingen, is overleden, 't Jat deze laatste daarbij met oordeel des otiderscheids heeft gehandeld. It I (panning, waarin hij ten gevolge van het aldaar voorgevallene verkeerde, ,|||i« de toerekenbaarheid niet wegnemen, maar alleen aanleiding geven tot J, «passing van verzachtende omstandigheden. Wettstein werd vrijgesproken 'ht Je hem mede ten laste gelegde verwonding van de huisvrouw van '"kkoc en wegens bovenbedoeld feit veroordeeld tot eene celstraf van Ui jaren. Dc arrond -regtbank tc Amsterdam heeft op 18 dezer uitspraak ge- f in eene sedert liet jaar 1878 hangende procedure der Singer maat- tc New-York (hoofdkantoor voor Nederland: Amsterdam Kalver- llnr straat 25} contra den handelaar in naaimachines, den heer A. Lewenstein te Amsterdam. Men zal zich herinneren, dat laatstgenoemde bij vonnis van 19 Deecmber 1879 wegens gebruik maken van den naam «Singer" veroordeeld werd tot schadevergoeding nader op te maken bij staat en in de kosten. Op grond van dit vonnis heeft de Singer maatschappij, na gedurende ruim 3 jaar on dervonden te hebben, dat de veroordeelde zich niet aan de vermeide uit spraak van de regtbank stoorde, maar doodeenvoudig voortging, niet van dc Singer Company afkomstige machines onder de benaming van «verbe terde Singer machines" aan te bieden, thans hel opmaken bij staat der haar eerst in principe toegestane schadevergoeding verlangd. De regtbank vereenigde zich dan ook met het gevoelen van de eischeres en heeft den gedaagde veroordeeld tot vergoeding van vijf duizend gulden en in de kosten. De eisch werd toegelicht en bepleit door mr. Ph. A. Haas Azn., terwijl voor den gedaagde mr. J. Kappeync van de Coppello en mr. J. W. Ramaer (allen advocaten Ie Amsterdam) optraden. liet hij den naaimachinenhandel ingeslopen misbruik om machines, bij wel ker fabricatie eene machine der Singer Company als model gediend heeft, eenvoudig als «Singer machines" of «verbeterde Singer machines" aan te bieden en zoodoende hel publiek in den waan te brengendat er sprake is van machines uit de gerenommeerde fabrieken der Singer maatschappij, zal na dit vonnis zeldzamer worden. Omtrent de zaak Engels, te Amsterdam, deelt de Echo de volgende bijzonderheden mede: Zijne zaken stonden reeds geruimen tijd slecht, rtocli daar E. zeer gezien was in den handelsstand, ging men voort met hem te crediteren. Zoo was het ook eenige dagen vóór de «Krach". Er was eene lading granen zeilende voor de firma Engels, per Nelly Wise. De cog nossementen waren ontvangen, doch E. had om dringende redenen geld noodig en bovendien zag hij iu, dat zijne zaken niet meer te redden waren. Zjjue vrienden moesten hem helpen, dit stond vast, en wanneer het hem meeliep, dan De fi ma Bungc O., wier hoofd met E. zeer bevriend was, genoot het eerst de eer van een bezoek. Het gold het voorschieten van f 35000 in contanten, met de cognossementen der graanlading als onderpand. Het verzoek werd toegestaan, doch naauwelijks had E.wiens plan intusschen lot rijpheid gekomen was, het geld in handen, of hij wist op eene sluwe wijze, ouder een of ander voorwendsel, dc laadbrieven weder in zijne magt te krijgen, quasi met het doel, om ze na een ooqenblik gebruik weder terug te bezorgen. In plaats van dit te doen, spoedde hij zich echter naar dc «Twentsche Bankvereeniging", waar hij de onregtmatig verkregen docu menten nogmaals beleende, cn wel voor 25000. Alsof dit nog niet genoeg ware. begal E. zich naar zijn vriend, den heer Langerhuyzenmakelaar in effectencn slaagde er in, door allerhande be drieglijke voorspiegelingen, ook daar 25,000 ter leen te krijgen. Gelukkig kon of wilde de heer Langerhuyzen niet meer geven (E. vroeg nl. 100 mille), doch bcloolde pogingen in het werk te zullen stellen bij anderen, om de resterende 75 mille voor E. magtig te worden. Inmiddels had E. beproefd om hij de firma II. van Leeuwen O. evenzoo geld los te krijgen, hetgeen hem echter niet gelukt is. Den volgenden morgen. Vrijdag, was Engels verdwenen met de 180,000, zijne zaken in de grootst mogelijke wanorde achterlatende; den 7dtn, dus Zaturdags, werd de firma A. Engels failliet verklaard. Beth-Palet is de naam van een huis in de Ruysdaelstra.il 27. te Am sterdam, door de Vereeniging tegen de prostitutie aldaar geopend als «wijk plaats" voor gevallenen. Deze worden daar opgenomen en in de gelegenheid gesteld te werken. Het huis wordt bevolkt door vrouwen, aan wie men, terwijl zij in den laten avond ronddolen, een blaadje ter hand heeft gesteld, waarop met groote letters gedrukt staat: «voor u", terwijl op de toegevouwen keerzij een kernarhtie w«r.rd te lezen is. bestemd om haar in hel geweten te grijpen, met eene naauwkeurige aanwijzing van de gelegen heid waar zij geholpen kunnen worden. Men hoopt aan de inrigting, die onder bestuur staat van mej. de wed. Balie, eene wasschcrij te verbinden, waardoor hel mogelijk zal worden allen terstond haar brood tc doen ver dienen. (li. C.) Aan den IJweg, nabij Amsterdam, is de bouwmanswoning van Dinge- man van Son met den gehcelen inboedel eene prooi der vlammen geworden. Tc Utrecht is eergisteren de buitengewone algemeene vergadering ge houden van aandeelhouders der Nederl. cenlraalspoorweg-maalschapprj, Ier

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1