geweest, indien de aankondiging omtrent de grondwels-herziening in de troonrede niet ware opgenomen. Nadat men gepoogd heeft de meening in gang te doen vinden, dat in 1879 en in de maanden Julij en Augustus her ziening der Grondwet op de weigering des konings zou zijn afgestuit, heb ben de voorstanders van het algemeen stemregt getracht het streven naar grondwets herziening met hunne politieke beginselen Ie vereenzelvigen. Tegenover dezen toeleg komt de troonrede duidelijk verklaren, dat legen eene behoorlijk voorbereide herziening van al die bepalingen der Grondwet* die wijziging behoeven, tegen eene herziening, waardoor een blijvend werk in het belang van Nederland tot sland wordt gebragt, thans zoo min als in 1879 van de zijde der kroon bedenkingen bestaan. In de tweede plaats kan de overweging der raadzaamheid eener Grond wetsherziening hel aanbrengen van verbeteringen binnen de perken der beslaande staatsregelen belemmeren. Doch dit bezwaar kan niet zwaar wegen, indien men bedenkt, met hoe groole moeijelijkheden elk plan lot Grondwetsherziening zal te worstelen hebben. De minister is van oordeel, dal Grondwetsherziening slechts dan kans van slagen heeft, indien zij door zamenwerking van vertegenwoordigers der verschillende partijen is voorbe reid. Die zamenwerking acht hij thans zeer goed mogelijk. Waar dus het lot stand komen der Grondwetsherziening niet binnen èen kort tijdsverloop ie wachten is, acht de minister het noodzakelijk, dat inmiddels uitbreiding van het kiezerspersoneel, gepaard aan andere verbe teringen van het kiesregt, binnen de perken der Grondwet plaats grijpe. Ook al kwam de Grondwetsherziening spoedig tot stand zou er nog gerui- men tijd moeten verloopen voordat het kiesregt naar de gewijzigde Grond wet zou zijn ingcrigt. Bovendien behoort kiesregtherziening vooraf te gaan, omdat in de slaten-generaal. die over de voorstellen tot Grondwetsherzie ning zullen te oordeelen hebbenvoor zoover dit binnen de grenzen der Grondwet mogelijk is, het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk behoort afgebeeld te zijn. De minister dringt op eene spoedige behandeling van het wetsvoorstel aan. Tot herziening van het middelbaar onderwijs en tol eene betere rege ling der plaatselijke belastingen wil hij nog in dit zittingjaar gaarne mede werken Doch sedert zijn optreden heelt hij verbetering van den politieken toestand door uitbreiding van het kiezerspersoneel en door eene andere in deeling der kiesdistricten als de taak beschouwd, waarvan de vervulling vóór alles door hem moest beproefd worden. Volgens hel ontwerp zal hel getal kiezers vermeerderen, voor de tweede kamer met 22389. waarvan 10665 ten platten lande en 11724 in de voor malige steden; voor den gemeenteraad met 27731, waarvan 11845 ten plat ten lande en 15886 in de voormalige steden. •s CRAVENHAGE 17 October. De heer G. J. F Th. van Mulert, benevens zijne wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen zijn erkend als te behooren tot den Nederlandschen adel en als geregtigd lot het voeren van den titel van baron en van barones. Tot kanlonregter te Deventer is benoemd de heer mr. II. R. van Marle, vroeger regterlijk ambtenaar, thans burgemeester der gemeente Deventer. Door Z. M. is aan den heer dr. F. P. L. Pollen verlof verleend tot het aannemen van den titel: «officier de 1'instruction publique", hem geschon ken door den minister van openbaar enderwijs van Frankrijk, en tot het dragen der daaraan verhonden onderscheidingsteekenen. Aan den heer C. Krediet is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-ijker der maten en gewigtcn, en de onder-directeur bij den rijkstelegraaf 11. W. L. Leur is benoemd tot lijn-inspecteur en directeur bij den rijkstelegraaf. De le luit, B. de Man, van het 6e reg. infanterie, is op pensioen gesteld. De luit. ter zee 1* kl. H. F. Verheggen, gedetacheerd bij 'srijks werf te Hellevoetsluis en toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. F. D A. Frankamp. De luit. ter zee 2e kl. W. J. de Bruyne, uit Oosl-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden kondigde de heer Winlgens eene interpellatie aan over den toestand van het Haagsche bosch. Op voorstel van den heer Gratama, is hel opmaken van de nominalielijst ter benoemii g van een 13",n raadsheer in den hoogen raad uitgesteld tot na de behandeling van het hoofdstuk justitie der staalsbegrooting. Met algemeene stemmen is aangenomen het ontwerp lot overdragt van het Amsterdamsche Noordzcekanaal aan den staat. De overeenkomst met de lloliindschc spoorwegmaatschappij is aangenomen met 44 tegen 22 stemmen. Z. M. de koning heeft aan het gemeentebestuur ontheffing verleend, voorloopig tot het einde >an 1885, van de verpligting tot hel oprigten en in stand houden eener burger-dag- en avondschool in deze gemeente. In den gemeenteraad is heden ter tafel gebragt een voorstel tot over dragt aan Z K. 11. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, van het paleis aan den Kneuterdijk. De bedoeling is de onbebouwde terreinen achter het paleis van den verkoop uit te zonderen. Burg. en wetli. hebben het verzoek van den heer Oscar Carré, om gedurende de maand November in het circus op het Plein cquestrische voor stellingen te geven, hij den gemeenteraad aanhangig gemaakt. Ofschoon de directeur van de Fransche opera bezwaren maakt legen de inwilliging, op grond van de concurrentie, die hem daardoor zal worden aangedaan, stellen burg. en wetli. voor, de gevraagde vergunning te verleenen, behoudens de voldoening aan de gemeentekas van eene retributie van ƒ1200 en onder voorwaarde, dat de heer Carré de voorschriften ter voorkoming van brand gevaar in acht zal nemen. Heden morgen ten elf ure werd, in tegenwoordigheid van zeer vele geno digden, de eerste steen gelegd van de vierde bijzondere godsdienstige school aan den Z. 0. Buitensingel alhier. De oudste der Nederlandsche predikantende wel-eerw. heer ds. Moll, vervulde deze plegtigheid. Toen dj waardige grijsaard te midden van de genoodigden verscheen hief men Psalm 134, laatste vers, aan: «Dat 's Heeren zegen op u daal". Diep geroerd be dankte de heer Moll allen die tegenwoordig waren hij de plegtigheid, d|e omstreeks 12 ure eindigde. In weerwil van het ongunstige weder gedurende den afgeloopen zomer zijn te Scheveningen slechts 27 baden minder genomen dan verleden jaar In het geheel werden afgegeven 19771 coupons voor damesbaden en 32516 coupons voor heerenbaden, totaal 52287. In het badhuis werden genomen 3052 zoutwaterbaden, 1242 zoetwaterbaden en 1932 douches, totaal 6226 tegenover 5565 binnenbaden in 1881. BU1TENLAN DSC11E li ER IG TEN. ENGELAND. LONDEN, 16 October. Sir Northcote heelt aan de conservatieve leden van het lagerhuis eene circulaire gezonden, waarin hij hen herinnert, dat het lagerhuis op 24dezer na de verdaging heropend zal worden en hen tot trouwe opkomst uitnoa- digt, wegens de belangrijke beraadslagingen, vyelke te verwachten zijn, zoowel over het voorstel tot wijziging van hel reglement van orde, als mei betrekking tot de verklaringen ever de Egyptische aangelegenheden. -- Het volgende verhaal is hier in omloop. Op een zijner toertjes door Londen zag Cetewavo, de gewezen Zulu-koning, boven een zeepwinkel en uithangbord, dat bijzonder zijne aandacht trok. Het stelde een neger voor, die door een ander wordt gewasschen en reeds voor de helft blank is. Onmiddellijk bestelde de zwarte vorst een tonnetje van die zeep, daar lij ter eere zjjner gastheeren zich ook eens op zijn Engelsch wilde verlootten, Te vergeels putten zijne hovelingen hunne krachten uit ooi de zwarte klem van de huid huns meesters te doen verdwijnen, totdat het arme slagtoffer der reclame eindelijk hel geduld verloor, zijne onderdanen de overige zeep naar het hoofd wierp en de plegtige gelofte aflegde, dat hij voortaan te vreden zou zijn met de kleur, waarmede hij nu eenmaal ter wereld wis gekomen. Nog wordt er bij gemeld, dat de huid van den Ivaffervorst door het gestadige wrijven zoo pijnlijk was geworden, dat Calewayo's gemoeds gesteldheid gedurende de eerste dagen veel tc wcnschen overliet. Naar de Standard uit Alexandria verneemt, hebben tot dusver meer dan 3000 personen bij het Egyptisch gouvernement schadeloosstelling gevraaed wegens geleden verliezen bij het oproer, dat op het bombardement van ie forten is gevolgd. Het totaal bedrag der aangevraagde vergoeding beloopt 6 millioen Volgens te New-York ontvangen berigt is het eiland Cuba ten gevolg van een orkaan door overstroomingeu geteisterd. Er was groote schade aangerigt en tal van personen waren verdronken. Reeds 15 Ijjken ware gevonden. Ook heelt op 7 Sept.toen Panama door aardbevingen geteisterd werd, een springvloed aan de oostkust vau dien staat en aan de westte van San Domingo groole schade aangerigt. FK AN KR IJ K. De tot pausselijk nuntius benoemde aartsbisschop van Benevenlt, msgr. Camillo di Rende, wordt in den loop dezer maand op zijn posttt Parijs verwacht. Door de commissie voor de historische monumenten is nu eindelij aanbesteed de opruiming van den bouwval der Tuileriën. De jury voor het hof van assises te Parijs heeft uitspraak gedaan ii de op nieuw behandelde zaak der Fenayrou's. Zij heeft Lucien Fenayrot, die als medepligtige aan den moord van Aubert tot zeven jaren dwang arbeid was veroordeeld, niet schuldig verklaard, zoodat zijne vrijspraak it gevolgd. Over Marinus Fcnayrou, die ter dood, en zijne vrouw Gabriellt die tol levenslangen dwangarbeid veroordeeld washeeft de jury het schul dig uitgesproken met aanneming van verzachtende omstandigheden, waarii het hof beiden tot levenslangen dwangarbeid heeft veroordeeld. In de gevangenis la Roquelte te Parijs bevinden zich drie cellen ter dood veroordeelden. Op het oogenblik zijn zij allen bezet. Sinds ee« week staan honderden personen geregeld eiken nacht op de Place de li Roquctte de uitvoering van de stral af te wachten. Daar de gevangene gratie hebben aangevraagd, is het nog onzeker of de straf voltrokkenn' worden. De Gantois berigt, dat de politieke afd.eeling der politie-prefectnnrl Parijs de ontdekking heeft gedaan, dat de Russische uitgewekenen le Pat! eene soort van centraal bureau hebben gevormdvan waar de coriespot dentie met nihilisten in den vreemde en in Rusland wordt gevoerd. 1' bureau is gebleken gevestigd te zijn bij een der Grieksche priesters,di aan de Russische kerk in de rue Daru verbonden is. De regtbank van Lannion, dep. Cótes du Nord, heeft den pastoor PieudanielFichant, lot eene boete van 200 fres. veroordeeld, omdath op den kansel de wet tot invoering van verpligt lager onderwijs had aai? vallen. Aan 3 kapelaans in de Girondc is om gelijke reden door deregerit hunne bezoldiging ingehouden. Een belangrijke kerkroof, ter waarde van 30000 fr., is in de W van Rambouillet gepleegd. Onder de gestolen voorwerpen behooren k» bare geschenken van Karei X. Louis Philippe enz. Te Montceau-les-Mines tracht men de werklieden op nieuw in k!,! ging te brengen. Aldaar zijn weder billetten aangeplakt, waarin eet* groote industriëlen de jakhalzen van het kapitaal worden genoemd. 1' het slot leest men: Leve de sociale revolutie! Leve de regeringloosheid! heeft een persoon gevat, zekere Rancier, aan wicn pakken met exempli" van dat stuk waren gezonden om die te verspreiden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2