LLIDSdIU COURANT. 1883. WOENSDAG 18 OCTOBER. STADS-BER1CHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. 345. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f I. \fzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van Wanghebbenden dat de passage over den Ouden Singel van de Vol- molcngracht lot de Zandstraat, op 16. 17 en 18 Ocmber a. s. van des morgens acht tot des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemecsier. Leiden, 13 October 1882 E. KIST, Secretaris. te LEIDEN, 17 October. De Staatscourant meldt, dat de onderhandelingen met Spanje over een nieuw handelstraclaat niet tot een gewenscht einde geleid hebben. Mits dien wordt, te beginnen met 19 dezer, op ccne reeks artikelen het alge meen Spaansclie tarief op de invoeren uil Nederland toegepast. -- Bij kon. besluit van 7 Oct. jl. is de gemeente Doorn aangewezen als staudplaats voor een postkantoor. - lieden morgen, omstreeks 8 uur, werd aan de Haarlemmerstraatbij dc Jauvossenstceg, een kinderwagentje met brood door een geladen wagen, die moest uitwijken, aangereden. Hel 14-jarig meisje, dat den wagen reed. is met den schrik vrijgekomen - Op een te Rotterdam gehoudep schietwedstrijd, aangebodqn door den loer W. von Kreyfelt, is o a. op de vrije ba^n een prijs behaald door den heer VV. Wichers Wierdsma, alhier. - liet s'oomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, ver trok op 14 Oct. van Suez. De Prinses Ifithetmina is op 16 Oct. te Bata via aangekomen. - Te Voorscholen zijn tot leden van het kiescollege der Iierv. gemeente gekozen de hh. L. J. S van Kempen. C. P. Aartse, C. J. Broers, P. de Bruin l'., H. J. Balfoort, J. van der Marei, A. Smit en Joh'. Verhoog. - De laatste trein van den Holl. jjzeren spoorweg uit Amsterdam onder vond gisteren avond vertraging, doordien bij Schiedam een wagen was ontspoord. - Naar de 11. C. verneemt zal de zaak tegen den machinist L. II Bink, aan wiens verzuim hel op 11 Augustus jl nabij Vogelezane voorgevallen spoorweg-ongeluk geweien wordt, op Vrijdag 20 October, voor de regtbank Haarlem behandeld worden. Door liet I). M. zijn 22 getuigen ge dagvaard. - F. II. Gagnebin, pred. bij de Waalsche gemeente le Amsterdam, herdenkt deze week den dag, waarop hij vóór 25 jaar liet predikambt aldaar aanvaardde. liet comité van uitvoering der internationale koloniale rn uitvoerhan del tentoonstelling hield Zaturdag II. in een der lokalen van het calé Kras- napolski, te Amsterdam, eene vergadering met een twintigtal der voornaamste Nederlandsche werktuig-fabrikanten, ten einde te bespreken langs welken de medewerking dezer industriëlen aan de bedoelde tentoonstelling kon wrden verzekerd. Na eenige discussie, waarin vooral de bezwaren aan het transport van groote werktuigen verbonden op den voorgrond werden gesteld, benoemde de vergadering eene commissie van vijf leden, om te dezer zake nader met het comité van uitvoering in overleg te treden het lidmaatschap dezer commissie werd welwillend aanvaard door de heerenJ. M. van der Made, directeur der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam; lik. Figee Jr., lid der firma Gebroeders te Haarlem; J. Smit V, van de firma L. Smit Zn. te Kinderdijk; W. F. Holst, directeur der Nederlandsche stoomboot-maatschappij tc Feijen- "bfdJos. van Raalte, directeur der koninklijke maatschappij «de Schelde" Vlissingen. Na liet sluiten dezer vergadering bleven de aanwezige fabrikanten bijeen, over hunne gemeenschappelijke belangen te raadplegen, lot voorzitter der commissie werd gekozen dc heer van der Made le Amsterdamtot secretaris de heer Holst le Feijenoord, tol penningmeester '"t Smit V te Slikkerveer. - Te Zaandam heeft Zondag avond eene vechtpartij plaats gehad tusschfn tailsche en llollandsche werklieden. Dc twist liep zoo hoog, dat een Zaan dammer hoogst gevaarlijke wonden met een mes bekwam, terwijl ook aan den andereu kant wonden, hoewel minder ernstig, werdeuontvangen. Toen de Duitschers in verzekerde bewaring werden genomen, ten getale van 4, was het der politie bijna ondoenlijk hen tegen de volkswoede te beschermen. Door de arrond.-regtbank te Utrecht is uitspraak gedaan in de zaak van dr. Fock, beschuldigd van ten behoeve van den ambtenaar van den burgerlijken stand eene verklaring van het overlijden le hebben ondertee kend, waarbij niet naar zijne overtuiging en niet zoo naauwkeurig mogelijk opgave van de oorzaak van den dood is gedaan. Hel openb. min. eischte zijne schuldigverklaring en 100 boete. De regtbank veroordeelde hem lot ƒ10 boete of 2 dagen gevangenisstraf. De Arnh. C. meldt: De heer J. Anspach, sedert meer dan 25 jaren predikant tc Eck-en-Wiel, is Donderdag in den Rijn bij de overvaart met de pont, nabij die gemeente, verdronken. De koetsier, die hem gereden had, sprong hem na en is mede in de diepte verdwenen. D4. Anspadi was ongeveer GO jaar oud en sedert ccnige jaren weduwnaar; hij laat 12 kinderen na. Zaturdag II. is op den publieke» weg lussche» Makkinga en Olde- berkoop. op den dag, door dcu heer 1. Jager met den wagen een haas overreden. De koopman G. U. le Wouw is veroordeeld tot 21 dagen gevangenis straf, met bevel, dal hij na liet ondergaan daarvan voor den lijd van zes maanden in een rijksgesticht zal worden geplaatst, en zulks wegens open bare dronkenschapgepleegd bij vierde herhaling binnen C maanden na de laatste vcroordceling. Dezer dagen werden door de beambten van hel station Gennep twee vaten bier in beslag genomen, die van Crefeld naar Boxtel verzonden waren. Weldra merkte men echter met een sluwen smokkelaar te doen te hebben, want in de groote vaten bevonden zich vaatjes met spiritus gevuld. ill.. Herziening der tabel, bedoeld in art. 1 der wel van 4 Juljj 1850 (Stbl. n". 37). Kieswet. Het cenig artikel van het omwerp luidt: De label, vermeld in art. 1 der wet van 4 Juljj 1850 (Stbl. n».37) wordt gelezen als volgt: 60 in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 'sGra- venh.ige; ƒ40 in dc gemeenten Utrecht, Groningen. Arnhem, Leiden, Haar lem, Leeuwarden, Dordrecht. Delft, Schiedam en Middelburg; 30 in de gemeenten Maastricht, Nijmegen, 's Hcrtógenbosch. Zwolle. Gouda. Alk maar, Zaandam, ilarlingcu, Sneek Vlissingen, Gorinchem, Goes, Bols ward Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purnierend; ƒ24 in de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zitlphen, AmersfoortRoermond, Tiel, Zalt-Bommel, Assen en Meppel en in alle gemeenten der provinciën Groningen, Friesland, Noord holland, Zuidholland en Zeeland, voor zoover in deze tabel niet eene andere som is aangewezen; ƒ20 in de gemeenten Urk, Marken, Vlieland, Terschel ling, Egmond aan Zee, Wijk aan Zee en Duin, Zandvoort, Pelten, Spaarn- dam, Ameland, Schiermonnikoog, Weststellingwcrf, Ooslstellingwerf, Vlagl- wedde, Wedde, Onstwedde, Marum, Leek, Grootegast en Oldckerk en in alle gemeenten der provinciën Limburg, Noordbrabant. Utrecht, Gelderland, Overijssel en Drenthe, voor zoover in deze tabel niet eene andere som is aangewezen. In de memorie van toelichting zegt de regering, dat thans slechts een wets-ontwerp tot herziening van den census wordt ingediend als het meest urgent met het oog op hel zamenstellen der nieuwe kiezerslijsten in Fe- bruarij. Een voorstel betrekkeljjk de indeeling der kiesdistricten zal spoe dig volgen. De minister licht allereerst toe, waarom in de troonredecn van herziening der Grondwet en van w ijziging van het kiesregt is melding gemaakt Eischen de voorschriften omtrent het kiesregt, de parlementaire werkzaamheden, het belastingstelsel en het defensiewezen wijziging, andere artikelen schijnen toch met nog meer regt voor herziening in aanmerking tc komen. Zjjn er dus gewigtige gronden om de vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening raadzaam is, aan de orde te stellen, de regering heeft allerminst de nadeelen voorbij gezien, die daaraan verbonden zijn. In de eerste plaats is het zeer waarschijnlijk, dat het uilzigt op grondwetsherziening aanlei ding zal geven tot eene beweging ten gunste van het algemeen slemregt. De minister is overtuigd, dat de invoering van hel direct, gelijk, algemeen slemregt eene ramp voor ons vaderland zou zijn, eene ramp, die le grooter zou worden naarmate meer de verwachting werd opgewekt, dat die invoe ring lot «betere goederen-verdeeling" kan leiden. De minister is echter tot de overtuiging gekomen, dat die beweging nog meer zou te vrcczcn zijn

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1