LEIDSCHE COURANT. 1882. V. 243. MAANDAG 16 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GT EN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lit prijs der Courant is per vierendeel /aars f 1,60, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. B(| deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de passage over den Ouden Singel van de Vol- molengracht tot de Zandstraat, op 16, 17 en 18 OcLober a s. van des morgens acht tot des namiddags vier uren, voor r(j- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 13 October 1882. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van B. H. Wutenbubg, banketbakker, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van een banketbakkersoven in het perceel aan hel Steenschuur n°. 7. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 28s,tn October aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 14 October 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 October. Door het kiescollege der Ned. hervormde gemeente alhier is, ter ver- volling der vacature van predikant bij die gemeente, uit het vroeger vermelde zestal het volgende drietal gevormd: dd. A. E. van der Dussen, pred. te Benne- komJ. J. van der Lip, pred. te Harderwijk, en M. J. Wentink, pred. te Nieuwe Tonge. Door het kiescollege zijn voorts gekozen: tot ouderlingen de hh. P. J. Los, J. J. Groen, D. Pander, H. de Nie, J. WiethofF, en tot diakenen de hh. P. J. van Hoeken, II. van Borselen, J. Kimmel en Ph. van der Heyden Az. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeromenen bedroeg gedurende deze week daeelijks van 45 tot 64 volwassen personen en 6 tot 10 kinderen. De minister van biniienl. zaken, overwegende, dal de heer mr. J. G. Patijn zijn ontslag heeft genomen als lid van de tweede kamer der staten- generaalen dal derhalve in het hoofdkiesdistrict Gouda de verkiezing van een lid dier kamer behoort plaats te hebben, heeft bepaald, dat die verkie zing zal hebben Dingsdag 7 November e. k. en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dingsdag 21 November daaraanvolgende. De Staatscourant bevat de rapporten uitgebragt door de gecommit teerden bij de in 1882 gehouden eindexamens der gymnasia, voorafgegaan door een overzigt van den uitslag en den duur dier examens. Naar aanleiding van den aandrang in de eerste kamer der staten- generaal op verhooging der kosten, voor de brieven van naturalisatie verschuldigd, is door de regering een onderzoek ingesteld naar het bedrag 'au hel regt, dat voor naturalisaliën in andere landen geheven wordt. Uit de ontvangen opgaven blijkt, dat het hier te lande voor de brieven <an naturalisatie verschuldigde bedrag, vergeleken met hetgeen in andere Raten wordt geheven, niet onevenredig laag kan genoemd worden. Terwijl toch in de meeste Duitsche stalen slechts enkele marken voor naturalisatie behoeft te worden betaald, zijn de kosten in Engeland (5 pond sterling) iets minder, en in Frankrijk (175 frsnagenoeg dezelfde als hier te lande. In België is voor de groote naturalisatie 500 frs. en voor de kleine ?50 frs. verschuldigd. '-Naar het D.v.'sGr. verneemt, is bij de tweede kamer der staten- neneraal ingekomen het eerste der wetsontwerpen tot herziening van het kiesregt. Is het blad wel ingelicht, dan bepaalt het zich in hoofdstrekking lot eene verlaging van den census, en wel meer bepaald voor die gemeenten, Mike in de tabel bedoeld bij art. 1 der kieswet tot de uitzonderingen zijn fthragt. Voor Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage moet het bedrag ®P f60 zijn teruggebragt, terwijl voor de overige grootere gemeenten in 1,6 verschillende districten de gradatie van ƒ40, ƒ30, 24 en 20 zou fjjn aangenomen. De stoomschepen Prins van Oranje en Conrad zijn op 12 Oct. van Port-Said vertrokken, het eerste naar Batavia, het tweede naar Amster dam. Het stoomschip Madura, op weg naar Batavia, passeerde op dien dag St. Vincent. Weder is door bemid leling van den heer jhr. mr. J. K. W. Quarles van UfTord, voorzitter-commissaris der Maatschappij van Weldadigheid, van denzelfden onbekenden gever, die de Maatschappij van Weldadigheid zoo voortdurend krachtig steunde, ontvangen de som van acht duizend gulden, bestemd tot aflossing van de annuïteit der Rotterd. hypotheekbank. Door wjjlen mej. P. van Eygens, onlangs te Dordrecht overleden, is, onder den last van vruchtgebruik, gelegateerd: aan de Yereeniging voor in- en uitwendige zending aldaar, ten behoeve harer school met den bijbel, aan de Kolfstraat, ƒ1000; aan de Christ, geref. school aan de Steenstraat aldaar ƒ300; aan de Utrechtsche zendingsvereeniging 500, en aan het Geuzenge- sticht «Wilhelmus van Nassauen" te Brielle ƒ200. Aan de Amslerdamsche universiteit zijn tot heden 48 nieuw e studenten ingeschreven. Voor de regtbank te Amsterdam stond eergisteren teregl F. R. W. W., oud 15 jaar, geboren in de Rijnprovincie, en militair cadet in Pruissische dienst. Hem werd ten laste gelegd, dat bij in den nacht van 13 op 14 Aug. II. den logementhouder J. P. G. Bontekoe en diens huisvronw E C. Schiering, in hun logement op den Korten Singel te Amsterdam, moedwillig en met misdadig opzet met revolverschoten had verwond. Bontekoe overleed den volgenden dag aan de gevolgen zijner wonden; zijne vrouw herstelde na eene &kte met verhindering om te werken van meer dan twintig dagen. Ter teregtzitting bleek, dat W. eenige dagen te voren van de cadettenschool te Dietz was weggeloopen met het plan zich naar Amerika te begeven. Onderweg kocht hij te Gladbach een geweer, een revolver, een hartsvanger en de noodige ammunitie, en kwam zoo uitgerust met nog eenig andere bagage te Amsterdam, waar hij In bet logement van B. zjjn intrek nam. Met aan neming van verzachtende omstandigheden eischic het O. M. twee jaren celstraf. Uitspraak Donderdag a. s. De in het Odéon te Amsterdam belegde algemeene vergadering van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, ter bespreking van de dading met de Ncd. centraal-spoorweg-maatschappij, is, wegens onvoldoende opkomst, niet doorgegaan en verdaagd. Er moeten 13000 aandeelen vertegenwoordied zijn, en het getal der ter vergadering gerepresenteerden beliep slechts 600. Op de Raamgracht te Amsterdam hoorde men eergisteren avond eene vrouw hevig gillen en roepen: «help! moord"! en tegelijkeriijd een plomp in het water. Haar man was in de gracht gesprongen om zich het leven te benemen. In een oogwenk waren de beide zijden der gracht met men- schen bezet, maar ook even ving hulpvaardige handen gereed. Eene plank werd toegestoken, haken bij de hand, doch de ongelukkige zonk eindelijk naar de diepte. Na eenig visschen en dreggen werd de drenkeling opge haald en naar eene apotheek gebragt, waar het na zeer veel inspanning gelukken mogt het leven weder op te wekken. In zeer zenuwachtigen toestand werd de patient naar het gasthuis vervoerd. Oneenigheden tus- schen het echtpaar waren de aanleiding tot deze daad, die den 28-jarigen man bijna het leven had gekost. De 42-jarige vrouw werd naderhand door twee politie-agenten, onder gejoel en gefluit der menigte, uit de apotheek weggeleid. AC.) In de Accolijenstraat aldaar heeft eene gehuwde vrouw, op den zolder harer woning, tevens werkplaats van haren man (meubelmaker), bezig zijnde met eenig goed naar buiten te droogen te hangen, het evenwigt verloren en is op straat gevallen. Ofschoon naar het gasthuis gebragt, bleek hel dat zjj reeds was overleden. Te Tiel heeft iemand, die op eene publieke verkoopingeene tafel kocht, in eene der laden een aantal coupons ter waarde van ƒ400 gevonden. Te Wijlie had gisteren morgen een treurig ongeluk plaats. Een 15-jarig jongeling, die aan den toren van de R. K. kerk werkzaam was, had het ongeluk, door het uitglijden van de ladder waarop hij stond, van den stei ger te vallen, zoodat hij op de plaats dood bleef. B(j het onweder op Woensdag avond 11. sloeg te Bergharen de bliksem in de herberg, levens tolhuis, «de Harensche brug". Hij kwam door den schoorsteen in en ontweek door het venster, waarvoor de zoon met zjjne moeder gezeten was. De zoon was van onderen geheel als verlamd; hij kwam echter wal bij en kroop naar de opkamer, waar zijn vader zich be vond. Deze was aan de handen getrollen, die ontzaglijk pijnljjk waren en

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1