LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 242. ZATURDAG 14 OCTOBER. ST ADS-BE RICHTEN. B1NKENLANDSCUE H R R T O T V. N De Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd. De pry's der Courant is per vierendeel jaars J .60franco p. p. 2. Afsonderlyke nommers sijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen Ier kennis van belanghebbenden dat de passage over den Ouden Singel van de Vol- molengracht tot de Zandstraat, op 16, 17 en 18 October a s. van des morgens acht tot des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 13 October 1882. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter algemeenc kennis, dat lot vervulling der vacature, ontstaande ten gevolge van het door den Heer M'. P. C. L1BRECHT LEZW1JN genomen ontslag als Wethouder, in de verga dering van den Gemeenteraad van den 12d'° dezer tot Wethouder is benoemd de lieer HENDRIK JOHANNES BOOL. De Burgemeester voornoemd. Leiben, 13 October 1882. DE KANTER. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, legen betaling van 35 cents, ver krijgbaar de Memorie Tan antwoord van Burgemeester en Wethouders op het Algemeen Verslag van hel verhandelde in de Sectiën van dcu Gemeenteraad, omtrent de bcgrooting dezer gemeente voor 1883. LEIDEN, 13 October. Heden zjjn door de politie in eene tapperij alhier aangehouden twee te Amsterdam te huis behoorende personen, die er hun werk van maken om argelooze lieden met valsch kaartspelen gelden af te zeilen Zij gaan daarbij volgenderwjjze te werk. Een hunner loopt langs de straat en doet liet een aankomend persoon, op wien het gemunt is, voorkomen ol hjj een of ander geldstuk vindt, stelt voor met hem een borrel of glas bier te drinken, en begeeft zicli naar eene plaats, alwaar zijne confraters gezeten zijn, die den argelooze tol kaartspelen overhalen. Hun complot bestaat ia den regel uit drie personen, ofschoon er meer leden zijn. Heden morgen is op hel Rapenburg nabij de Kaiserstraat eene koe op bol geraakt. Na aan het einde van den Vliet tegen eene woning Lc zijn gcloopcn, waarbjj een paar glasruiten werden gebroken, keerde het dier terug en doorliep ecnige straten en grachtentot dal het eindelijk voorbij de Uirrchlsche brug, aan den Zoeicrwoudscben singel, in een land tot slaan kwam. Na de vorige opgave hebben er zich nog 19 als lid van het Lcidsche sludtnlen-corps ingeschreven. - Wij vernemen, dat de heer F. van Gifs, op 22 September II. alhier overledenbehalve het reeds medegedeelde legaat van 5000 aan de alge- meene armen van Leiden, met uitzondering van de Roomsch-Katholirke cn Israëlitische, nog onderscheidene andere legaten heeft besproken cn wel o. a.: aan de Roomsch-Kalholieke armen van Leiden ƒ5000, aan de Israëlitische armen van Leiden ƒ1000, aan het Roomsch-Katholiek weeshuis te Leiden, 'en behoeve van de daarin verpleegde weezen, oude mannen en vrouwen, ƒ3000, aan het H. G. of arme wees- en kinderhuis te Leiden, ten behoeve van de daarin verpleegde Protestantsche weezenƒ2000, aan de inrigting van liefdadigheid voor de Roomsch-Kalholieken in de Bakkersteeg te Leiden 2000. aan het geslicht «de Voorzienigheid" te Leiden 2000, aan de Ver- eeniging van den II. Vincentius a Paulo te Leiden ƒ1000, aan het bestuur van de Vereeniging van de 11. Elisabeth te Leiden, ten behoeve van de door die vereeniging te bezoeken en te ondersteunen arme zieken en kraamvrou wen, 1000, aan het gesticht «de Goede Herder" te Leiderdorp ƒ1000. - Blijkens het verslag van het Ncd. genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen over het jaar 1881 bedroeg het getal leden der afdecling alhier 112, hij de correspondenten 7. De afwisselende bevolking der militaire strafgevangenis beliep 514 personen. Op 31 December waren aanwezig 343 per- f°ncn. Aan 40 ontslagenen werd op de eene ol andere wijze hulp verleend; zoo werden voor eene som van 105.08 aan 11 personen gereedschappen ol geldelijke voorschotten verstrekt, opdat zy in de gelegenheid zouden zijn hot handwerk of beroep uit te oefenen; voor 12 ontslagenen werd een be- van ƒ84 57 besteed voor kieeding, huisraad en voeding, terwijl aan 17-tal personen kleine giften, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ36, werden uitgereikt, waardoor zij in slaat waren, hetzij in hunne dadelijke Mifleflen te voorzien, hetzij httnne reis- en verblijfkosten te betalen. drag een Groothandelaars in lelietjes der dalen, schrijft men ons, hebben dit jaar reden gevonden verscheidene partijen driejarige zegeltjes van dat ge was ter verzending goed te keuren, in vergelijk van hel vorige jaar, toen verreweg de meeste aangeboden partijen moesten worden afgekeurd, we gens ziekte. Hieruit volgde, dat zij toen door kweekers niet werden op gestoken dan voor kweek, (lp aangeboden of vertoonde monsters wordt weinig acht geslagen, niet omdat groothandelaars bevreesd zjjn zich bij. den neus te laten nemen, maar omdat het doorgaans geen gewoonte is op monsters koop te doen. Meent de kweeker, dat zijne zegeltjes gezond zjjn, bij den aanvoer en het verpakken der partjjen ter verscheping komt toch beoordeeling, zoo noodig schifting, goedkeuring of afwijzing in aanmer king en de waarheid aan het licht. Daar dit bjj alle kweekers bekend is, hebben enkele dan ook maar hun gewas, dal ziek bevonden werd, eenvou dig doen omspitten, andere hunne drie- of meerjarige pollen niet-leverbaar geacht. Deze hebben echter het voordeel uit hunne losgemaakte zegeltjes gezonde neuzen te halen, die gewild zijn als zij aan de vereischten voldoen. Het blocmptje voor het volgende jaar mag namelijk in zulk eenen neus niet ontbreken, dat op zijne beurt, welriekend, 's menschen neus bekoort en tot bereiding van reukwater zeer gezocht is. -- 's Lands middelen hebben over de neaen eerste maanden dezes jaars opgebragt 76,665.299 37zijnde 42562.06 minder dan in die maanden van het jaar 1881. 9/12 deel der raming bedraagt ƒ75,923,778.75. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in Nederl. Indië kunnen worden geplaatst ecnige onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in bel bezit van eene der acten van bekwaamheidbedoeld in artikel 56a en b der wel van 17 AugustHs 1878, of van daarmede gelijk staande acten en voorzien van speciale acten of aanleekeningen voor eenigc andere vakken van onderwjjs, bij voorkeur voor de Fransche taal. Zjj, die de acte b of eene daarmede geljjkstaaudc acte bezitten, kunnen slechts voor plaatsing in aanmerking komen wanneer zjj nog geen dertig jaar, en zjj die de acte a of eene daarmede gelijkstaande acte bezitten, slechts wanneer zij nog geen vier en twintig jaar oud zijn. Zij, die voor plaatsing als onderwijzer wenschen in aanmerking te komen, kunnen zich daartoe aan melden bij een op zegel geschreven, aan het depart, van koloniën gerigl,, doch aan den heer dr. A. T. van Aken, schoolopziener in het district 's Gravenhage. francs in te zenden request, onder overlegging der ver- eischlc stukken. -- Voor de acte als onderwijzeres zijn te 's ilage geëxamineerd 9 candi dates. 1 frnk zich terng, 1 werd afgewezen, terwijl werden toegelaten dc dames E. M. Th. Gerritsen. II. llijmaus. II. C. Klinkert, M E. E. Puesie. A. II. Parker Verboom, allen uil 's Ilage; A. C. Privé, uit Leiden, en P. E. Vogel, uit Rijswijk. Het stoomschip Drenthe, op weg naar Batavia, is op 11 October van Suez vertrokken. Het bestuur van de «Nederlandschc dierkundige vereeniging" heeft een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid gerigt, om den minister te verzoeken een crediet bij de vertegenwoordiging aan te vragen voor de oprigting en de exploitatie van een zoölogisch station te Nieuwe Diep. Het bestuur herinnert, dat in liet vorige jaar door de regering een post op de begrooting voor zulk een station was uitgetrokken, doch dal de tweede kamer dien post toen verworpen heeft. Het groole belang der zaak noopt het bestuur nogmaals op de zaak terug te komen, liet vraagtdat ƒ30000 op de begrooting zal worden uitgetrokken voor de oprigting van liet station, en voorloopig voor 1883 eene som van ƒ0000 als subsidie voor de exploitatie. Men verneemt, dat de in het groothertogdom Luxemburg gelegen eigen dommen, behoorende tot de nalatenschap van Z. K. H. prins Hendrik, voor dc Iiooïc erfgenamen zullen verkocht worden. De opbrengst van het vervoer over den Nederlandschen Rijnspoorweg over de maand September 1882 bedroeg 504,859.83%. Totale opbrengst van 1 January 1882 af 4,099.249.49, zijnde per dagkilometer ƒ66,12. De opbrengst van de Ijjn Leiden - Woerden was: reizigers (13589) 7235.00%, bagage (20 t.) ƒ150.13, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2958 I.) ƒ2118.83, levende dieren en rijtuigen 294 67 Totale ontvangst 9798.63%. Totale ontvangst van 1 Januarij 1882 af 82298.92, zijnde |>cr dagkilometer 8.37. Bij resolutie van het hoog militair geregtshof is verworpen het hooger beroep, ingesteld door den sergeant O., van hel 2' reg. infanterie te Maas tricht, tegen eene hem door den lu.it.-kol. P. opgelegde straf van 8 dagen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1