Hut Depot der eelite Singer Machines BERICHT AAN DE DAMES. Eenig Dépot te LeidenHaarlemmerstraat 111. Groote Magazijnen du Printemps PAR IJ S, S A V O E. 25. KALVERS TRA AT 25. fF IN TER-S J1 SON .->882-83. A ÜVEKTENTIEN. FABRIKAAT der SINGER-MAATSCHAPPIJ te New-York, bevindt zich te Amsterdam uitsluitend: wordt hem verboden te rooken, hetgeen voor een Oosterling eene bijzondere groote ontbering is. BECIAME8. DE GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS der is zooeven verschenen in de hoilandsche en fransclie talen. Om denzelven gratis en franco te bekomen, behoeft men hem slechts aan te vragen bij Jules .1Al.t /.O I O.Boule vard Haussmann, Parijs. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 9 October 1882.) „Oude Vrijers", Tooneelspel in 5 bedrijven, naar het Fransch: [Les vieux gargons) van Victoriën Sardou. Vertaling van Kobus Knor. Mise-en-scène van den Regisseur Alex. Faassen. De schouwburg-directie heeft, door aan den Heer Willem Van Zuylen het recht te verleenen de gebruikelijke twaalf abonnementsvoorstellingen te geven, getoond het streven van dien onafhankelijken looneeldirecteur te waardeeren en tevens niet onduidelijk doen doorschemeren, dat zij het juist geen on voorwaardelijk geluk voor de kunst zou vinden, indien /'Het Nederlandsch tooneel" er in slaagde alle krachten van eenige beteekenis tot zich te trek ken en dus het monopolie te bezitten ons zoovele kruimkens van zijn wel voorziene tafel af te staanals hij hel noodig achtte voor de voeten van Leidens ingezetenen te doen nedervallen. Wat toch baat het ons of die vereeniging elders bij voorbeeld in Den Haag tal van meesterstukkenop vreem den en eigen bodem geteeld, doet opvoeren, wanneer zij ons hier op ge wrochten van minder allooi onthaalt, blijkbaar in de meening dal Thaiia in Leidens veste meer vereerders telt dan Melpomene; terwijl daarentegen Van Zuylen, door den Ruy Bias aan te durven en zelf daarin de rol van Don Cezar De Bazan te vervullen, bewees naar het hoogere te willen streven. Wie nu door deze voorafspraak tot de meening mocht geraken dal ik met een parli-pris vóór Van Zuylen en een dito tegen het Nederlandsch tooneel (afdeeling Rotterdam) mijne verslagen aanvang, kan gerust van gevoelen ver anderen; want het is volstrekt mijn voornemen niet de verdiensten dier afdeeling te verkleinen, om die der met haar concurreerende Rotterdam mers beter te doen uitkomen. Wat ik echter wel wil in 'tlicht stellen, is dat ik mij niet tot de ontevredenen reken, die er onze schouwburg-directie een verwijt van maken dat zij Willem Van Zuylen toeliet een abonnement te openen, dat ook de bedoelde afdeeling gewenscht had aan te bieden. Na op deze wijze mijne meening te hebben uitgesproken over eene aan gelegenheid welker bespreking mij toescheen op den weg van een verslag gever te liggen, vervul ik gaarne de taak van deze eerste voorstelling te bespreken, waartoe de geestige Victorien Sardou, door zijne "Vieux gargons" en Kobus Knor dióle de nom zou een Franschman zeggen door zijne vertaling, de gegevens leverde. Oude vrijers hebben reeds dikwijls aanleiding gegeven tot dramatische voorstellingenmeest alle in het comische genre. Iffland's "Hagestolzen" behoort tot de stukken welke zich het langst op het Duitsch tooneel staande hielden. Geen wonder. De dus genaamde «oude vrijer" heeft iets eigen aardigs dat aanleiding geeft tot een glimlach, meer nog tot ernstig naden ken. Sardou begreep het; maar hij koos als gewoonlijk zijne typen in Parijs, de wereldstad die het voorrecht bezit de hoofdstad van Frankrijk te zjjnmaar daarom nog niet als vertegenwoordigster van Fransche zeden kan gelden. Die typen behooren altijd lot het gild der ledigloopers en van daar dat zijne «oude vrijers", mijns inziens, meer aan eerstgenoemde dan aan laatstgenoemde hoedadigheid hun parasitisch en voor de rust der gezin nen gevaarlijk bestaan te danken hebben. Niet dat werkzaamheid en studie een preservatief zijn tegen hartstocht en bandeloosheid. Wie zal 't bewe ren? Toch is het zeker dat de «Vieux gargons" van Sardou onmogelijk de walgelijke sujetten zouden kunnen zijn die hij schildert, indien zij iels an ders te doen hadden dan renten of interesten ontvangen en geld verteeren. Wie van mij eene inhoudsopgave van de "Oude vrijers" wacht, zal zich bedrogen vinden. Eerstens acht ik die onnoodig, omdat deze comédie een kleine twintig jaar oud en alom verkrijgbaar is, ten tweede omdat hare waarde voornamelijk in de bijzaken, niet het minste in de puntige dialoog, bestaat, en ten derde omdat ik, evenals De Veaucourtois, somtijds //niet het rechte woord" zou kunnen vinden, om zekere gewaagde toestanden aan te duiden, en het mij aan ruimte en tijd ontbreekt geheele volzinnen over te'schrijven, om, op eentgzins kiesche wijze, met halve woorden volkomen begrippen aan te geven. Maar vooral laat ik dit na, omdat ik meen dat het Nederlandsch publiek op den duur weinig behagen kan scheppen in de schildering van toestanden, welke alleen in het geheele Parijsche leven hunne verklaring vinden. Blijkt hieruit dat wij de keuze van dit stuk niet boven iedere bedenking verheven vindenaan de andere zijde erkennen wij gaarne dat de vertooners zich voor het meerendeelvoortreffelijk van hunne taak kweten. Vooral de Heer Moor bleek bij deze gelegenheid eene aanwinst voor dit tooneelgezelschap te zijn. Zoo wel de roué De Mortemer, als de berouw hebbende vader werden even juist door hem weergegeven, als de Heer Chrispijn het den De Nantya en Van Nteuwland hel Clavières deed. Ook Alex. Faassen wist voor De Chavenay belangstelling in te boezemen; terwijl Van Zuylen een De Veaucourtois was, die de noodige hilariteit opwekte. Wat het karakter van dien, door uitspattingen van allerlei aard onnoozel geworden, man aangaat, kan Sardou de opmerking niet ontgaan, dat hij, door dien persoon als in het volle bezit zijner burgerlijke rechten voor te stellen, eene zijdelingsche beschuldiging richt tegen 'smans bloedverwanten of tegen het openbaar ministerie; want, zoo iemand, dan moest deze heer van een curator en loezienden curator voorzien wezen, die dan konden beoordeelen in hoeverre een maison de santé voor hem van eenig nut kon zijn. Onder de dames muntten ditmaal uil Mevrouw Kley, als de weeklagende Rebecca, en Mejuffrouw M. Vink, als Nina, die "uit een sloot was opgeraapt", maar vooral speelde Mejuffrouw tl. Kley de rol der schalksche en toch zoo onschuldige Antoinette onverbeterlijk. De schouwburg was goed bezet en dal was mij te aangenamer, omdat ik daarin het bewijs meen te mogen zien, dat Van Zuylen's werken en streven hier ter stede naar waarde worden geschat. Leiden, 10 October 1882. D. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 9 October 1882. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie GrüBer mr. F. G. van JBinsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. P. v. d. K., Oegstgeest, G. S.Katwijk, P. L.Leiden C. de M.Rijnsburg, L. K.idem W. v. d. R.Leiden P. S.idem M. V.Bodegraven, T. H.wed. W. v. d. S.Katwijk, L. H.idem C. H., Rijnsburg, J. L., Hazerswoude E. D.idem, A. J. V., idem, A. G. v. d. L.Kou dekerk A. de M.Rijnsburg A. P.Noordwjjk J. Ph.hvr. v. J. M., idem, C. M. de B.idem Aard van het misdrijf. zoeken van eijeren van wild, idem visschen in eens anders visch- water zonder vergunning, idem met den penrhengel, idem, idem (bij nacht), idem de dood van een schaap ver oorzaken door het los laten loopen van een kwaadaardi- gen hondZoeterwoude een mesthoop aanleggen op ver boden plaatsKatwijk met een stoomboot aanleggen op verboden plaats, idem, afwezigheid bij beproeving der brandspuit, Rijnsbnrg, varen met opgehaald zeil in den Rijn op een plaats waar dat verboden was, Leider dorp, beleedigend burengerucht, Leiden idem niet uitwijken voor den tram wagen idem een pistool op den weg afschie ten, Rijnsburg, diefstal van helmNoordwijk eene tapperij niet sluiten opge zetten tijd, idem, idem Gevallen uitspraak. J'10.— of 3 dagen. J 3. of 2 dagen. f 5.of 3 dagen. ƒ3.of 1 dag. idem, f 6.of 2 dagen. idem. vrijspraak. 5.of 2 d^gen. ƒ5.of 1 dag. t.of I dag. ƒ3.of 1 dag. 5.50 of 2 dagen. idem. ƒ3.of 1 dag. idem. 8 dagen uitgesteld. ƒ5.of 2 dagen. idem. Voor de zoo talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den Weledelen Heer P. VAN DER MEER Sr.betnigen Kinderen, Behuwdkinderen en Kleinkinde ren en wederzijdsche familie hartelijk dank. Uil aller naam; Leiden, 10 Oct. 1882. P. VAN DER MEER J'. Ontvangen van N. N. een coupon a 2.475 voor dit, door een hevigen orkaan, zwaar geteisterde eiland, waar de zendeling TEFFER met zooveel vrucht arbeidt. Wie tot leniging dezer ramp (zie Maandbericht n\ 10, Ncd. Zendgen.) nog iets mocht willen bijdragen, wordt uitgenoodigd het in te zenden bij Prof. PRINS. Leiden, 10 October 1882. (de beste en meest gezochte NAAIMACHINE der wereld) machines op proef en gratis onderricht. Degelijke garantie. Gemakkelijke betalingsconditiën van af 1 per week aan desverkiezenden. 1IOOGE KORTING VOOR CONTANTE BETAKING.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3