PER TELEGRAAF. De zoogenaamde moordmessen zijn te Dublin gevonden in den stal van een persoopc(ie indertijd lot tuchthuisstraf veroordeeld werd wegens bedrei ging van ecne z,ekefe jufvrouvy Kenny, de weduwe vap den man, die op de Seville-place vermoord werd, omdat men hem verdacht van het geven van inlichtingen omtrent den moord. Men beweerde toen dat Kenny den moor denaars tot koetsier gediend had. Uit Cairo meldt men, dat de kamer van notabelen heeft besloten eere- degens aan te bieden aan generaal Wolseley en admiraal Seymour. Men zal zich nog wel herinneren, dal de kamer vroeger geheel en al aan de zijde van Arabi-pacha stpnd. De militaire correspondent van de Köln. Zeit. maakt vele aanmerkin gen op het beleid en het gedrag der Engelschen in Egypte. Het is voor hem aan geen twijfel meer onderhevig, dat de meeste Egyptische gekwetsten door de Engelschen zijn afgemaakt. Ten bewijze van dat beweren voert hij het een en ander aan, dat hij zelf gezien heeften verder de verklarin gen van Engelsche soldaten zeiven, die te hunner verdediging aanvoerden, dat Egyptische gekwetsten soms op de Engelschen gevuurd hadden, zelfs terwijl zij hen wjlden vgrbinden en verplegen. De cavalerie verklaarde ronduit, nooit pardon te geven en nog geen enkele maal gekwetsten des vijands achtergelaten te hebben. Dat alles, zegt hij, stemt dan ook over een met het leit, dat telkens het groot aantal dooden der Egyptenaren niet in verhouding stond tot de weinige gekwetsten, die in de Engelsche ambu lances werden gebragt. Na den slag van Tel-el-Kebir zag hij er ongeveer een dozijn en hij had, trots de ijverigste nasporingen, niemand ontmoet, die er meer gezien bad. En er waren ongeveer 800 doodenderhalve had den er duizendpn gekwetsten moeten zijn, volgens de op alle slagvelden opgedane ervaringen. De Engelsche officieren ontkenden dan ook de moge lijkheid niet, dat hunne soldaten de gekwetsten eenvoudig van kant had den gemaakt, maar trachtten het feit te vergoêlijken. De correspondent keurt het ook ten hoogste af, dat de soldaten mogten plunderen, en wijst ook op de zorgeloosheid van het Engelsche legerbestuur ten aan zien van de slagvelden. Alleen de Engelsche dooden waren behoorlijk begraven, maar de Egyptenaren had men slechts met wat zand bedekt, waaruit overal de ledematen uitstaken. De ontelbare lijken van paarden en kameelen had men eenvoudig laten liggen, en iedereen begrijpt, wat dat in een klimaat als het Egyptische zeggen wil. De regering van Britsch-Indië heeft dezer dagen maatregelen genomen tot stelselmatige waarnemingen omtrent aardbevingen. De noodige werk tuigen en toestellen worden er aangeschaft en op nagenoeg alle posten in Bengalen en noordelijk Indië van den l!t(,[1 en 2den rang, waar weêrkundige waarnemingen geschieden, opgesteld. - De te New-York aangekomen Hamburger stoomboot Gellert meldt, den 1» Oct. 45 mijlen oostelijk van Sable Island de in nood verkeereude steamer Mount Libanon aangetroffen te hebhen. De Gellert nam de En gelsche boot op sleeptouw en voerde haar een afstand van 100 mijlen mede toen de verbinding brak. Door een kort daarop opstekenden storm uit het noordoosten was de Gellert verhinderd, op nieuw eene poging te doen om het beschadigde sehip op sleeptouw te nemen. Den volgenden dag hadden de schepen elkaêr uit het gezigt verloren. De equipage van de Mount Libanon weigerde het schip te verlaten. Te Hutchinson, in Kansas, zijn Zondag nacht 2 personentreinen tegen elkander geloopen. De voorste wagens werden verbrijzeld en ge raakten in brand; beide machinisten en beide stokers, benevens 6 passagiers, kwamen om het leven en verscheidene anderen werden gekwetst. rKAYHRIJK. De minister van justitie heeft in den ministerraad het wets-ontwerp ingediend lot reorganisatie van de regterlijke magt. Hij stelt voor, over te gaan tot vorming van een hoogen raad, waarvan de meerderheid der leden benoemd wordt door het hof van cassatie en die tot taak zal hebhen om te onderzoeken, of er aanleiding is om disciplinaire straffen op leden der regterlijke magt toe te passen; als de raad deze vraag bevestigend be antwoordt, zal de minister van justitie bevoegd zijn de bedoelde regters te verplaatsen of te ontslaan. De onafzetbaarheid wordt dan feitelijk niet op geheven, doch gevallen van verplaatsing en afzetting zullen niet zeldzaam zijn en vooral zal de regering in dit opzigt grooten invloed kunnen uit- oefenen. Eenigen tjjd geleden werd het berigt ontvangen dat de kolonel Flatters met zijne manschappen op een onderzoekingstogt ten behoeve van den Trans-Saharaanschen spoorweg was vermoord in de woestijn. Een der laatst overgeblevenen van dit detachement was de onder-adjudant Pobëguiu. Uil een onderzoek, dat de Fransche officieren later hebben ingesteld, isjjhet gebleken dal Pobéguin en zijne Arabieren, na Ie zjjn ontkomen aan den moord hunuer medgczellen, op den tcruglogt de grootste ellende hebben geleden en dat Pobéguin, half dood van honger en dorst, door zijne eigen volgelingen werd gedood en opgegeten. DU1TSCHLAKB. D.e regering wil maatregelen doen nemen tot meerdere beveiliging van het publiek tegen brand- en ander gevaar in kerken. Te dien einde heeft zij aan de landraden gelast, hare wenschen dienaangaande aan dg kerk besturen bekend ïe maken. Zij verlangt, dat er voortaan bij den bouw van kerken steeds zal worden gerekend op naar buiten slaande deuren, voor zoover hiertoe geene bijzondere beletselen in den weg staan. Waar wegens constructie, ornamentatie, of andere redenen, aan dezen eisch niet kan worden voldaanmoeten er voor de kerkdeuren togtbeschuttingen met naar buiten openslaande deuren geplaatst worden en de kerkdeuren tijdens de godsdienstoefeningen open blijven. De regering acht het tevens noodig, dat er zulke beschuttingen worden gemaakt aan alle thans bestaande kerken, wier deuren naar binnen openslaan. Te Berlijn is de koetsier Conrad ter dood veroordeeld, wegeus moord op zijne vrouw en vier kinderen gepleegd, Eenigen tijd geleden werden de vijf Ijjken gevonden, alle in eene van binnen gesloten kamer, en liet vermoeden werd toen geuit, dat de vrouw zelve eerst de kinderen en daarna zich zelve van het leven had beroofd. Ondanks Conrad's ontkentenis en de voor hem vrij gunstige verklaringen van deskundigen, hield het volk hem voor den moordenaar, een gevoelen, dat de regter, na een naauwgezet on. derzoek, ten slotte blijkt gedeeld te hebben. Ecne vrouw, met wie Conrad leefde en die met hem teregt stond, is wegens meineed tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De noordwesten stormdie in den nacht van 29 op 30 September ij Noord-Duilschland woedde, heeft o. a. te Stade een ledigen spoorwegwagen, waarin den volgenden ochtend ossen voor Hamburg zouden geladen worden, in beweging gebragt en 24 kilometer ver voortgedreven, totdat hij te (hte op eene openstaande spoorwegbrug kwam en in het water stortte. Op 1 October ontdekte een spoorwegwachter aan het station Friesenheioi, in Badendat een der rails digt bij zijn post was weggebroken. Het nu kort vóór de aankomst van den sneltrein uit Basel, 'snachts tusschen 1 en 2 uur, Gelukkig kon dps het onheil voorkomen w'ordendat eene misdadige hand had willen doen ontstaan. Als dader is een kort te voren ontslagen spoorwegbeambte in hechtenis genomen, dje zich pp deze wjjze scheen te willen wreken. 008TENRIJH. Onder de burgemeesters, die dit jaar bij de verkiezingen van gemeente besturen in Oostenrijk verkozen zijn, is ook een lid van het keizerlijk huis, aartshertog Karei Lodewijk. Hij bekleedt bij zijne andere waardigheden ook den post van burgemeester te Artstetten, een dorp met 300 inwoners, waar hij thans voor de vijfde maal.gekozen is. PARIJS, 6 October. Volgens berigten uit Londen schijnt het zeker dat Engeland voor het einde dezer maand geen voorstellen omtrent Egypte aan de mogendheden zal doen. Wat Engelsche en Fransche dagbladen daaromtrent mededeelenis minstens voorbarig. KONSTANTINOPEL7 October. De Sultan heeft de benoeming van den sheik Refkune tot oppersherifï van Mekka en die van den sheik Abillah tot sheik-ul-haremof bewaker van het heiligdom te Mekka, bekrachtigd. KONSTANTINOPEL, 7 October. Het gerncht loopt, dat de Sultan het voornemen heeft te besluiten, dat Baker-pacha van zijn rang en decoratiSn worde ontzet, omdat hij, ofschoon bij contract verbonden, Konstantinopel heeft verlaten. ALEXANDRIE, 7 October. Een der hier verschijnende bladen meldt dat, op voorstel van een der mogendheden, twee commission zullen benoemd worden betreffende het toekennen van schadeloosstelling. Aan de eerste com missie is opgedragen het onderzoek der aanvragen. De tweede heeft tot taak de middelen aan te wijzen waaruil de betaling moet geschiedendaar het Egyptische kabinet weigert biertoe beschikbaar te stellen de inkomsten, welke voor de dienst van de openbare schuld moeten aangewend worden. CAIRO, 7 October. De commissie met de instructie belast heeft heden Mahmud-Sani en Tulba gehoord. Eerstgenoemde verklaarde dat hij slechts uit vrees voor Tulba gehandeld had, en ontkende aan den opstand deeL- genomen of een kommando in het leger der muitelingen gehad te hebben. AKADEMIE-WIEIIWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 7den October de heer J. A. Nederburgh, geb. te Batavia, in de regis- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het staafsè- niein op Java. PROGRAMMA VAN ItlllZIEKlIITVOERINCiEN. Zomerzorg. Woensdag 11 October 1882, des avonds ten half acht ure, groot Concert door de Cur-Capelle (Strijkorchest), onder directie vaj den Heer F. A. G. Kronig, oud-kapelmeester bjj de Infanterie. leAfd. 1. Far- ben-Marsch von Giinther; 2. Ouverture zur Oper Kalif v. Bagdad, von Bojel- dieu; 3. Terzett, Lied fur 2 Piston und Bariton, von M. Carl; 4. Auf der Hochwalds grünen Bergen, Walzer v. Faust; 5. Traümerei, grosse Fantaisie, v. Bauer. 2e Afd. 6. Ouverture zur Beherrscher der Geister, von C. M. Weber; 7. Adagio aus der Oxford Sinfonie, von Jos. Haydn; 8. Der Prim von Arcadien, Humoreske, von Faust; 9. Musette nach einer Melodie 4 17 Jahrh., von Ofienbach; 10. Eine Jahrmarkt in Krahwinkel, Humoris- tischen Tonbilder, v. Schreiner. a. Ruhiger, b. Es wird lebhaft in der Stadt, der Markt beginnt, c. Anfeoï der Schutzcrgilded. Wachsfiguren Cabinete. Barentanzf. Caronsselg. Stras sen Muzikantenh. Im Circusi. Grosse Mordgeschichtej. Im Wirthshaush- Ta» muzik mit Keilerei. ZWOLLE, 6 October. Tarwe 9 it ƒ9.50; rogge f 6.75 it 7boekweit/SI ƒ6.50, gerst 6 it ƒ6.25; paardeboonen ƒ8.50 h ƒ9; aardappelen 1.50 b ƒ2.75; alles per HL. Boter. Aanvoer 825/8, 450/16 vaten en 500/2 KG. stukgoed- Totale aanvoer 42500/2 KG. Middenmarkt ƒ1.30 per KG. Handelswaarde 276g5. Notitie van heden: per KG. ƒ1.20 h f 1.40per 20 KG. of vat prima W 25 h f 27; afwijkende soort 22 it ƒ24; tweede soort f 17 h ƒ19. Eijerw 3 a 4 per 100 stuks. Vee. De stalhandel was deze week zeer beduidend. De Zwollerkerspel voormal® en de markt van heden waren door de Israëlitische feestdagen gedrukt. Vet iets lager. Melk en fokvee in één doen. Varkens. Op ruim 100 wagens waren heden p. m. 700 biggen en ruim magere, drachtige en vette varkens aangevoerd. Biggen golden ƒ1 h ƒ1.40pe week. Magere varkens ƒ20 h ƒ35; drachtige dito ƒ45 a ƒ65 en vette dito eerst soort 55 ii 60 ets en tweede soort 47 J- ït, 52J ets per KG. levend gewogen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. frjj 4e den II Ver Min om na i II frisi Vi

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6