BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 9 October 4882, iV". 237. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. •s GRAVENHAGE, 7 October. Tot burgemeester zijn benoemd: te Avenhoorn, de heer C. Pz. Spaans; te Zeist, de heer G. Costerman, en te Born, de heer J. C. Nelissen. De heer A. H. Bosman, commies-verificateur der le categorie voor de actieve dienst der directe belastingen, invoerregten en accijnsen te Leiden, is benoemd tot ontvanger der gemelde middelen te Ballum (eiland Ameland) residentie Hollum. De kolonel E. D. Geukama Bakker, benoemd kommandant van het le regiment huzaren, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De ramschepen Buffel en Schorpioen en het fregat Evertsen worden buiten dienst gesteld. De kommanderende officieren van die bodems, res- pectivelijk de kapitein-luitt. ter zee J. M. H. Bervoets en J. C. Jockes, de luit. ter zee le kl. J. G. J. Spanjaard en de kapitein-luit. ter zee G. Door man worden eervol van het bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee le kl. P. J. Zaal, 1' officier aan boord van het fregat Evertsen wordt op non-activiteit gesteld en die betrekking opgedragen aan den luit. ter zee le kl. B. de Groot. De luit. ter zee le kl. F. K. Engelbrecht, be- hoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam en belast met het bevel over het stoomriviervaartuig Isala, en de luit. ter zee 2e kl. H. G. J. A. Fundter de Bauchène, gedetacheerd aan boord van genoemd vaartuig, worden mede op non-activiteit gesteld. De nieuwe president van den hoogen raad, de heer mr. de Vos van Nederveen Cappel, werd heden plegtig geïnstalleerd, in tegenwoordigheid van den minister van justitie en vele regterlijke autoriteiten. Hij werd toegesproken door den procureur-generaal en den vice-president, die tevens hulde bragten aan de nagedachtenis van den vorigen president, den heer Gockinga. De president aanvaardde zijne betrekking met eene sierlijke rede, waarin hij wees op de onafhankelijkheid en de zelfstandigheid van de regterlijke magt in Nederland, waardoor de hooge raad het palladium is der regten en vrijheid van het volk. De Nederlandsche consul-generaal te Londen, jhr. May, is heden hier ter stede in het hotel Paulez aangekomen. Heden is aan het hóiel Paulez alhier afgestapt de Fransche afgevaar digde Felix Faure, voorzitter der commissie van enquête omtrent de havens, vergezeld van drie leden van dat ligchaam. Door het hoog militair geregtshof zijn goedgekeurd de navolgende door den krijgsraad, standplaats 's Gravenhage, gewezen vonnissen, als in zake tegen: C. W., 22 jaar, geboren te Serooskerke, huzaar vrijwilliger, depót- escadron 3' regiment, schuldig verklaard aan twee diefstallen, gepleegd in loontrekkende dienst, onder verzachtende omstandigheden, laatst in garni zoen te Leiden. Als oppasser in dienst van den opperwachtmeester R., tegen een loon van 1 in de drie wekenopende hij diens kist met den sleutel van den opperwachtmeester, daaruit eens 12.50 en later ƒ15 ontvreem dende, welk geld bij ontdekking van de diefstallen werd teruggevonden en hetwelk bestemd was, volgens opgave van W.voor zijne behoeftige ouders. Veroordeeld lot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, te ondergaan in een half jaar eenzame opsluiting, met ontzegging van het regt enz. voor den tijd van 5 jaren. Het is te Gouda aan de politie niet gelukt de betrekkingen op te sporen van het kind, onlangs in het plantsoen te Gouda gevonden, en dat thans in het weeshuis aldaar is opgenomen. De heer J. G. Engels, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, van de provinciale staten van Noordholland en van de commissie van graanhandel, heeft eergisteren de stad verlaten, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Het is onbekend, waar hij zich bevindt. (06/.) Als eene zeldzaamheid deelt men aan de B. C. mede dat deze week aan den Noorddijk, tusschen Hoorn en Medemblik, een snoek is gevangen van 26 halve Ned. ponden. De heer Tjeerd van der Zee, gepens. kapt. tit. van het O.-I. leger, burgemeester van Monnikendam en Katwonde, heeft een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin hij er op aandringt, dat een einde worde ge maakt aan den //dreigenden toestand" in Atjeh; //een toestand, zegt hij, waardoor Neêrlands zonen en dochteren daarginds met het grootste gevaar worden bedreigd en het vaderland met eene onoverkomelijke en nimmermeer te herstellen ramp". Dit adres is, voorzien van ongeveer 500 betuigingen van adhaesie, aan de kamer aangeboden. Te Tiel bevond zich Donderdag II. een groot aantal in de vorige maand met onbepaald verlof vertrokken milicien-plaatsvervangers van de ligting 1881, uit verschillende gemeenten des lands afkomstig. Allen zjjn schandelijk bedrogen. Hun remplarjantenbaas aldaar had hun geschreven om te zijnent te komenten einde hunne afrekening te ontvangen. Zij von den echter zijne woning gesloten, en nergens was hij te vinden. Reeds den vorigen dag was hij met de noorderzon vertrokken. Door het bestuur der Christelijke school te Doetinchem worden jaar lijks aan kinderen, die zich aan geen schoolverzuim hebben schuldig ge maakt, getuigschriften uitgereikt. Nu bleek dezer dagen, dat eene leerling dier school, Elise Johanna Bulten, in zeven jaren tijd zich aan geen enkel schoolverzuim had schuldig gemaakt. Zij ontving bij deze gelegenheid een vercerend getuigschrift in vergulde lijst en een gouden tientje. Het getal der oudstrijders van Waterloo is weder met één verminderd. J. C. Seybel, geb. te Haarlem den 2c°Nov.l795 en te Elburg wonende, is na eene ziekte van enkele dagen overleden. In 1813 als vrijwilliger in 's lands dienst gegaan, vertrok hij na eenigen tijd als onderofficier naar Oost-Indië, van waar hij na verloop van zes jaren met paspoort in Nederland terugkwam. Bier te lande was hij eenigen tijd als commies bij 's rijks belastingen werk zaam, doch werd wegens het verlies van zijn gezigt gepensioneerd. Elburg verliest in hem een eigenaardig wandelaar, die, hoewel blind, met zijne lange pijp in den mond en wandelstok in de hand, alleen zijn weg over straat ging. Te ülst is eergisteren ochtend de schuur van den landbouwer E. Log- tenberg, met de zich daarin bevindende hoeveelheid zaad, hooi enz., eene prooi der vlammen geworden. Deze schuur was bij een onlangs plaats ge had hebbenden brand gespaard gebleven. Het bovengedeelte diende tot be waarplaats van koren, terwijl het benedengedeelte was ingerigt tot tijde lijke woning. Men had daarin eene kagchcl geplaatst, doch de noodige voorzorgsmaatregelen verzuimd. Nabij Baarn heeft mede een hevige brand gewoed. Eene bleekerij en eene herberg zijn in de asch gelegd. Een jongen van 13 a 14 jaar kon zich slechts door uit het raam tc springen van den dood redden, doch brak een arm en een been. Woensdag morgen hebben 60 a 70 personen, werkzaam aan de kon. maatschappij «de Schelde", te Vlissingen, zich begeven naar de woning van den directeur van den stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen, om te klagen over de hun berokkende schade door het niet op tijd aankomen van den traui. Er loopt nl. 's morgens ten half 6 van Middelburg naar Vlissin gen een arbeiderstreindie ten 6 ure aldaar moet aankomen en waarop tal van werklieden, die te Middelburg wonen, geabonneerd zijn. Zoowel Dingsdag als Woensdag is de trein, door derailleren, te laat aangekomen, waardoor al die werklui telkenmale een vierde gedeelte van den dag moesten verzui len, en dus een gevoelig verlies leden. Uit Oijen meldt men aan de ZV. II. C.: Donderdag voormiddag is de kisting op den Meerdijk onder Oss op vier plaatsen bezweken, en stroomt het water uit de traverse der Beersche Maas door den hevigen oostenwind opgezweept met groote kracht den polder van Oss binnen, om straks de lagere polders te overstroomentotdat het gekeerd wordt door de kade van den polder van der Eigen, welks bestuur, voor zijne komst bevreesd, reeds groote maatregelen van tegenweer heeft genomen. Het is zeer te betreuren, dat de krachtige poging door het bestuur van het Hoog Hemaal in veree- niging met Teefelen aangewend, om den Moerdijk te behouden, door geen beteren uitslag is bekroond geworden. BELGIE. Dingsdag morgen had de boschwachter J. Colin, van Buzet (Floreffe), zijne woning verlaten. Sedert eenigen tijd wordt het bosch druk door de wildstroopers bezocht, 's Middags was Colin nog niet te huis gekomen en zijn zoon ging naar hem zoeken. Op 200 meiers van zijn huis vond by het lijk zijns vaders, op eene verschrikkelijke wjjze verminkt, in het bosch liggen. Colin was door een schot gedood. E W e E li A Hi D. LONDEN, 6 October. Sir Northcote, de leider der oppositie in het lagerhHisheeft zich naar Schotland begeven, om daar in eene reeks politieke redevoeringen propa ganda voor de conservatieve zaak te maken. Woensdag vergaderde te Glas gow de //Nationale bond der conservative vereenigingen in Schotland", by welke gelegenheid Northcote eene toespraak hield tot de gedelegeerden, over de waarde van eene krachtige organisatie der partij. De conservativen, zeide hij, moeten gemeene zaak tegen een gemeenen vijand maken en zich niet laten ontmoedigen. De regering heeft ten gevolge van hare Egyptische politiek groote populariteit verkregen. De reactie zal echter niet uitblijven, wanneer deze politiek maar eerst onder het ontleedmes van de oppositie- critiek is gebragt. In het jaar 1881 werden te Londen 17,545 havelooze honden door de politie in verzekerde bewaring genomen. Zes studenten van Hawai (Sandwich-eilanden) zijn dezer dagen in Engeland aangekomen. Drie daarvan zullen te Glasgow gaan studeren in de werktuigkunde; de anderen zullen zich op de genees- en op de land meetkunde toeleggen. Vroeger is reeds gesproken over het aanwenden van olie bij hevig stormweder en verbolgen zee. Thans wil men daaromtrent proeven nemen op uitgebreide schaal. Op 26 Sept. hebben graaf van Aberdeen, generaal Gordon, de heer Siemens, voorzitter van de British Association en vele andere mannen van naam, zich naar Aberdeen begeven. Het doel hunner komst aldaar was het in oogenschouw nemen van den aanleg van een buizennet, dat ver in zee reikt en strekken moet om ten allen tijde olie te kunnen verspreiden over de oppervlakte van het water voor de haven der genoemde stad. Later zullen zij op nieuw zich derwaarts begeven, zoodra de aanleg is voltooid. Men verwacht van dit middel een zeer gunstig resultaat. Geen plek ter wereld is welligt beter in staat het afdoende van het aangewende middel in het helderste licht te stellen, want de kust en vooral het aandoen der haven van Aberdeen bij stormweder bieden aan de scheepvaart tallooze gevaren aan. In het tuchthuis te Dartmoor, nabij Chatham, is onder de gevangenen eene zamenspanning ontdekt. Van de beenderen uit het vleesch, dat hun 'smiddags werd voortgezet, hadden een paar gevangenen sleutels weten te vervaardigen, die volkomen op de sloten der celdeuren pasten. Op een be paalden avond zouden met deze sleutels de deuren geopend en na overrom peling van de wacht de overige gevangenen bevrijd worden. Nabij Ramsgate heeft een gevecht plaats gehad tusschen Fransche en Engelsche visschers, waarbij zij er duchtig op lossloegen met boothaken en riemen, en menig man werd toegetakeld, totdat eindelijk de Franschen I voor de overmagt moesten wijken.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5