94 processen-verbaal opgemaakt en 355 personen in verhoor genomen. Namens den regter-commissaris of den auditeur-militair geschiedde dit ten aanzien van 2129 personen. Van de onderscheidene kaijgsradenzoo te land als ter zee, werden dit jaar bij het hoog militair gereglshof ter approbatie of in hooger beroep aan- gebragt 495 zaken. Hoor het hoog militair geregtshol zijn 390 vonnissen der krijgsraden ge- approbeerd, J9 niet geapprobeerd. Van de 129 in hooger beroep teregt gestaan hebbende personen zijn 4 vrijgesproken. Bij de gezamenlijke krijgsraden binnen dit rijk, zoo te land als te zee, werden aangebragt 525 zaken met 014 beklaagden; en derhalve 39 zaken en 41 beklaagden minder dan in het vorige jaar. Van de 614 beklaagden, waaronder 2 officieren voorkwamenwerden 25 vrijgesproken en 7 naar de krijgstucht verwezen Ier disciplinaire bestraffing; 582 zijn veroordeeld, waaronder 2 officieren, derhalve bijna 95 pCt. der gezamenlijke beklaagden. Bedeeling des regis in burgerlijke zaken. De statistiek daarvan doet vermeerdering van aangebragte) zaken kennen bij alle regterlijke ligchamen; bij de regtbanken is deze zelfs zeer aanzienlijk. In 1831 zijn bij den Imo gen raad aangebragt 66 zaken of 3 zaken meer dan in het vorige jaar. In het tienjarig tijdvak van 1872 tot 1881 werden aangebragt 493 voor zieningen in cassatie in burgerlijke zaken. Bij de kamer van burgerlijke zaken zijn in hel geheel 57 arresten gewe zen en bleven 146 zaken aanhangig. Het getal der aangebragte zaken bij de geregtshoven bedroeg 565, zijnde 13 meer dan ten vorigen jare. Van 1872—1881 zijn in hooger beroep uitgesproken 1829 eindarresten. Afgedaan werden bij arrest 234 zaken. Op 31 Dec. bleven bjj de hoven 304 zaken onafgedaan. Bij de gezamenlijke regtbanken des koningrijks werden aangebragt 6846 zaken of 879 meer dan in het voorgaande jaar. Met inbegrip van de vóór of op 1 Jan. 1881 aanhangig gebleven zaken was van 1 Jan. lot 31 Dec. aanhangig of aangebragt een getal van 11724 zaken, of 884 meer dan in bet vorige jaar. Bij de gezamenlijke kantongeregtcn werd een totaal bedrag van 74459 zaken aanerhragt op 213 meer dan in het vorige jaar. Aanhangig waren gebleven 1039 z.tkon en op 31 Dec. bleven onafgedaan 1066 zaken. Er werden 14141 uitspraken gedaan. In 1881 zijn in het geheel 735 faill cl verklaringen uilgesproken, zijnde 112 meer dan in het vorige jaar; 11 personen werden bovendien in slaat van kennelijk onvermogen verklaard. 's t: BAVEMlAOE, 6 October. Door den n inister v; n koloniën zijn de scheepstimmerman bij de kon. Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen II. S. Ilageman en de eervol ontsla gen 2' timmerman van de Nederl. zeemagt T. G. Vermeulen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië gesteld, om te worden ge plaatst als vice-kommandeur voor het vak van scheepsbouw bij een der marine-etablissementen daar te lande. Ook is door genoemden minister de hulponderwijzer H. H. Buys gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse voor de dienst daar Ie lande. Een bij de tweede kamer aanhangig gemaakt wetsontwerp strekt lot verhooging van sommige artikelen der begrooting van hel departement van buitenlandsche zaken voor 1883, welke ontoereikend voor de behoeften zjjn bevonden. De vele zeerampen in het afgeloopen jaar zijn oorzaak van een der voor gestelde verhoogingen, terwijl de bijdragen tot onderhoud van kustlichten vermeerdering behoevendoordien in 1881 door Nederland is bijgedragen in de kosten van den bouw van eencn muur om het Christen kerkhof Ie Tanger. Door vermindering van andere artikelen, blijft het eindcijfer der begrooting ongewijzigd. Aan het departement van waterstaat enz. werd heden aanbesteed; het leggen en ingraven van een telegraafkabel onder den grond te Amster dam. Minste inschrijver werd J. Krachten, te Amsterdam, voor 748. BU1TKNLAN DSCH E BEK IGTEN. BELGIE. De Koophandel meldt: De heer Alfred Jaubertdie in de maand Junij naar de Westkust van Afrika vertrok, aan hel hoofd cener expeditie met het schip Akassa, om aldaar handelsbetrekkingen aan te knoopen, is over leden aan Kaap Palmas, alvorens het doel zijner reis te bereiken. De dé pêche, die ons deze lijding aanbrengt, werd verzonden door den heer van den Bogaert, van Antwerpen, die deel van de expeditie maakt. De heer Jaubert verliet kloek en gezond de haven van Antwerpen en niets deed een zoo spoedig einde voorzien. Hij was de zoon van kolonel Jaubert en had vroeger talrijke reizen gedaan in Australië, China en het verre Oosten. In den nacht van Maandag op Dingsdag heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad in de mijn St. André te Montigny sur Sambre. Ge lukkig zijn de gevolgen van dit ongeval niet zoo erg als men eerst dacht. Het mijngas is ontploft op eene plaats waar men bezig was de mijnen te doen springen. De werklieden, welke voor dit werk gebezigd werden, zijn niet allen door de vlammen getrollen, maar 4 hunner hebben vreesselijke brandwonden bekomen aan het aangezigt en aan de borst. Tegelijk ont stond een hevige brand aan het houtwerk, welke gisteren nog voortduurde. De werklieden der mijn zijn zonder verder ongevallen naar boven kunnen komen. De gekwetsten heeft men naar hunne woningen gebragt. Een hunner verkeert in doodsgevaar. Eenige dagen geleden heeft een bediende van den heer Schatmans te Bijssel, de vlagt genomen met een wissel van 10060 fr. en 2400 fr. in geld. Deze bediende, oud 18 jaar, is te Ostende aangehouden en naar de gevangenis te Brugge gebragt. EIGGLAKD. LONDEN. 5 October. De heer Dillon is weder op zijn besluit om als parlementslid ontsla» te nemen teruggekomen. Voorloopig blijft hij lid van het parlement en aal ook de tegen den 18"1" onder praesidium van Darnell belegde vergadering bij. wonen, waar de lersche leden bijeenkomen om over de gedragslijn te spreken welke zjj in de aanstaande parlementszitling tegenover de regering zullen volgen. -- De Army and IVacy Gaz. meldt, dat in de garnizoensplaatsen nog al eenige moeijelijkheid wordt ondervonden, om bij de afwezigheid van een zoo aanzienlijk corps als zich thans in Egypte bevindt, in al de behoeften van de dienst te voorzien, en vandaar dat eenige spoed met den terugkeer zal gemaakt worden. Kolonel Henderson, chef van het politiewezen in Londen, heeft zijn jaarrapport over 1881 ingediend. Er blijkt uit dat verslag dat den 3pi Dec. II. de bewaking van Londen was toevertrouwd aan 11234 politic, ambtenaren en beambten van allerlei rang. De hoofdstad neemt nog steeds in omvang toe. In 1881 werden gebouwd 26170 nieuwe huizen, waardoor 556 nieuwe straten en 4 nieuwe pleinen (squares) ontstonden. Misdaad en dronkenschap namen over het algemeen iets af, met uitzondering van het aantal inbraken, dat grootcr was dan eenig jaar te voren. In 2872 gevallen werd de inbraak gepleegd in ledig staande of lijdelijk onbeheerde woningen. Door de politie-wachten werden des nachts open gevonden 17116 deuren en 9776 vensters. Wegens dronkenschap, deels met deels zonder hand tastelijk verzet, werden 16520 personen in he htenis genomen tegen 18721 in 1880. Over het algemeen hebben te Londen veel minder groole misdaden plaats dan in groote steden van het vaste land. De gezamenlijke som van alle diefstallen in 1881 bedraagt 103 563. Door overrijden werden gedood 127 personen legen 95 in 1880, gekwetst door gelijke oorzaak 3400 legen 3339 in 1880. Als vermist werden gemeld 11835 kinderen en 3416 vol wassenen, waarvan 23 kinderen en 154 volwassenen spoorloos zijn ver dwenen. Zekere David Jenkins, verpleegde in het armenhuis van St Pancrat alhier, herdacht den 30'" Sept. zijn 100™ geboortedag. Eene zeer lange reeks van jaren oefende dit oudje te I'ancras het bedrijf van visscher uit, en zag zich nu ongeveer zes jaren geleden door allerlei tegenspoed gedwon gen in het armenhuis zijn intrek te nemen. Zijn gehoor en gezigt zijn no; buitengewoon goed. Met behulp van twee krukken kan de man nog tame lijk groote alslanden afleggen. Op zijn feestdag was het zijn eenige wenscb, zijn "jongen" bij zich Ie zien. Die "jongen", zijn eenig kind, dal hem van een gezin van zes kinderen is overgebleven, is zeil 71 jaar oud en reeds overgrootvader. De lersche politie beweert, dat zij te Dublin de messen gevonden heeft, met welke de moord in het Pboenix-park volvoerd werd. Men vermoedt, dal zij van Engelsch maaksel zjjn; er zouden nog bloedvlekken daarop aanwezig zijn. In den gemeenteraad van Dragheda, in Ierland, was het voorstel ge daan om aan generaal Wolseley het eereburgerschap aan te bieden. Eene hevige discussie volgde, waarin het gedrag der Engelschen in Egypte als rooverij werd gebrandmerkt en Arabi als patriot geroemd werd. Ten slotte werd met ééne stem meerderheid, die van den mayor, het voorstel aan genomen. Uit Cork wordt weder een zoogenaamde agrarische moord gemeld gepleegd op een pachter te Castle Island, dien men dood in de nabijbeil van zijne woning vond liggen. Hel voddenrapendat niet lang geleden te New-York eene bijna heel onbekende industrie was, heeft daar eene groote vlugt genomen. Te genwoordig zijn er niet minder dan 2000 Italiaansche voddenrapers te Ne»- York, die gemiddeld jaarlijks voor 750,000 dollars aan lompen verzamek De omzet der voddenrapers, die met de handwagens hun vak uitoefenen wordt jaarlijks op 3 millioen dollars geschateene zeer hooge som met ktt oog op de bevolking van New-York. Iu het vorige jaar werden er au wollen lompen Ier waarde van 10 millioen dollars ingevoerd en de gezant» lijke omzet daarin bedroeg 22 millioen dollars. FHANKRIJK, Zooals gemeld is, heeft president Grévy den lot kardinaal benoemd» nuntius Czacki de baret overhandigd. Bij deze gelegenheid hield de ablt gaat Ferrata de gebruikelijke Lalijnsche toespraak tol den presidentwaarin de nieuw beuormde kardinaal het woord nam om er zijn leedwezen o« uit te spreken, dat hij Frankrijk verlaten moest, aangezien bij er bij al' standen der maatschappij op eene wjjze ontvangen was geworden, welkt hem het bewijs leverdedat men in hem een vriend van Frankrijk waai deerde. Gaarne al zijne krachten aan Frankrijks roem ten oiler brengert. had hij, als nuntius, kunnen getuigen, dal de president der republiek ajj« pogingen had op prijs gesteld, waarbij hij zich ten doel had gesteld, K land den invloed van de grootste zedeljjke autoriteit ter wereld ten nul! te doen komen. Het was hem aangenaam geweest te arbeiden voor welzijn van 'Frankrijks kerk, van dien roem zijns verledens, van die e«t des legenwoordigen lijds, welke geen anderen wenscli koesterde dan W Frankrijk en zijnen president te bidden, opdat God dat land bescherm» en leiden mogl. De heer Grévy antwoordde hierop dat de nuntius dep" bezeten had van met eene zeldzame verzoeningsgezindheid de w are bel» gen der kerk Ie ondersteunen. Frankrijk, zeide hij, dat gjj lielbadt, antwoordt uwe liefde. De minister van oorlog heeft een schrijven gerigt aan generaal CM waarin hij hem, namens den president der republiek, geluk wensebtu': den uitslag der manoeuvres en zich vooral zeer lofïeljjk uitlaat over ti» ijver en de kunde van de divisie-generaals Haurion en Berge. m: oo let |>ri 1. 2. scl lie Ze! en «cl gel

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2