LEIDSCHE C0II1UIVT. 18S2. V. 23(». ZATURDAG 7 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen nitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fl.50, franco p. p. 2. Hftonderlijke nommers tijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is ran 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 6 October. Door het kies-collegie der Nel hervormde gemeente is heden, ter vervul ling der nog steeds bestaande vacature, het volgende zestal predikanten gevormd: dd. A. E. van der Dussen, pred. te Bennekom; M. J. Wentink, pred. te Nieuwe Tonge; J. J. van der Lip, pred. te Harderwijk; A. J. Loois, pred. te Aalsmeer; \V. C. Barbas JAzn., pred. te Dubbeldam; J. II. Cordes, pred. te Vorden. Van de bij den rector magnificus der rjjks universiteit alhier voor de eerste maal ingeschreven studenten hebben er zich 29 als leden van het studentencorps ingeschreven. Door //Njord" zal Maandag aanst. een roeiwedslrijd op het Galge water gehouden worden, liet eerste nommer zal zijn de Universiteils race, en verder onderlinge wedstrijd in tweeriemsgiekenin perissairs, tusschen lih. novitii en sloepen der kweekschool voor zeevaart. Bij cene eergisteren te Amsterdam door het ministerie van koloniën gehouden aanbesteding was voor de levering van 400 meter rood vlaggedoek de minste inschrijver de firma P. Clos en Leembruggen, alhier, voor ƒ137.60. Het rijkstelegraaf kantoor te Katwijk is voor den duur der loopende maand October op werkdagen open van 8 ure 'svoor- tot 2 ure's namiddags en van 3 tol 9 ure 's namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen bljj- ven onveranderd. Te rekenen van 1 November aanst. wordt de diensttijd geregeld als volgt: op werkdagen, van 8% uur 'svoor-lol 1 ure'snamiddags eu van 3% tol 7 ure 's namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 10 ure 'svoor- eu van 4 tot C ure 's namiddags. Ingevolge de bevelen des konings is er eene wijziging gebragt in de algemeene instructie betreffende het kamperen van troepen in de, leger plaats bjj Millingen. Voor de acte voor onderwijzeres hebben te 's Gravenhage 9 candidaten «amen afgelegd; 4 werden afgewezen en 5 toegelaten. Toegelaten zijn: mej. F. M. E. L. Bruigom, A. M. J. van Eybergcn en R. Wallaghuit 'silage; Ti. van Groos, uit Boskoop, eu J. E. llariog, uit Dordrecht. Bjj de commissie voor de examens in de Engelsche taal en letterkunde te Utrecht hebben zich 92 candidaten aangemeld. Den 23*"° dezer zullen deze examens een aanvang nemen. liet stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 5 Oct. te Marseille aangekomen. De Piinses Marie kwam op 3 Oct. te Batavia aan. Volgens berigt van Ilammerfest van 1 October was hel stoomschip Louisa daar van het zuidelijk gedeelte der Karazee teruggekomen. De ge zagvoerder rapporteert, dat, (en gevolge van het heerschen van feilen wind en de daardoor veroorzaakte ophooping van ijs, de schepen niet in staat waren er door te komen. De Louisa verliet de Deensche stoomschepen Varna en Djemphira op den 22lttn September, door het ijs verhinderd ver der te gaan, op 80 mijlen beoosten het eiland Waigatz Men koesterde ech ter de hoop, dat zij spoedig uit het ijs zouden geraken. De accjjns op het gedistilleerd heeft in September II. wederom ruim j 35000 minder opgebragt dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Dientengevolge is de opbrengst van dit middel gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar ruim 343,000 lager dan in dezelfde maanden van het vorig jaar en bleef zij ruim 6 ton beneden het 9/12 der raming van dit jaar. Daar overigens de accijns slechts ter naauwernood de helft uitmaakt van betgeen door den verbruiker aan tappers wordt betaald, zoo blijkt dat in D maanden tijds door ons volk circa zeven tonnen gouds op het artikel «sterke drank" bespaard is. Dv. 's G) De opbrengst van het vervoer over de llollandsche lijnen der lloll. ijzeren spoorweg-maatschappij was gedurende de maand September II. als ■volgtaantal vervoerde reizigers 292,662; opbrengst van reizigersvervoer 276,343.89 van goederenvervoer 70537.85, van diversen 2064.36%, totaal/348.946 11. Sedert 1 Januarij II. bedraagt het aantal vervoerde rei zigers 2,329,794 en het bedrag der ontvangsten ƒ2 682,124 06 Volgens het Pad. worden er onderhandelingen o>er eeu handelstractaat te sGravcnhage tusschen onze regering cn liet Fransche gezantschap gevoerd. Het Politienieuws waarschuwt tegen twee opligters, die zich, onder voorwendsel gevlugle Israëliten uit Rusland te zijn. bij de goedgeloovigcn als kooplieden aanmelden met stalen van linnen, tafelgoederen enz., die zij 'w fabelachtig lagen prijs van de hand willen doen voorgevende dal zij in te grooten getale van de algemeene liefdadigheid ten geschenke ont vingen, en zjj dus, alvorens naar Amerika te vertrekken, liever die artike len te gelde willen maken. Behalve die stalen, die slechts lot lokaas die nen, hebben zjj doorgaans nog een coupon bukskin, laken, katoen of linnen bij zich, dat, volgens hunne bewering, eveneens voor een spotprijs te koop is, doch wal later blijkt, met het weinige wat men er voor gaf, nog veel te duur betaald te zijn. De acht-en-dertigste algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap zal gehouden worden op Zaturdag 14 October 1882, 's voor middags ten 11 ure, in een der lokalen van het genootschap Natura Artis Magistra, te Amsterdam. De punten van behandeling zjjn: 1. Mededeeling van het bestuur. 2. Uitreiking der belooningen, aan Nederlanders op de tentoonstelling te Venetië geschonken, voor zooverre die door de regering aan het aardrijkskundig genootschap is opgedragen. 3. De triangulatie van Sumatra, in te leiden door den heer F. de Bas, kapitein van den generalen staf. 4. De deelneming van Nederland aan het streven onzer eeuw om door reizen voor handel, nijverheid en wetenschap nieuwe bronnen te openen, door prof. P. J. Y'eth. 5. Gelegenheid lot het doen van mededeelingen en het behandelen van vraagpunten. Omtrent hel gebeurde te Noordvv jjkerhoul in den nacht van den ls,f, op den 2d'" October II. wordt door d'. van Nes aan de IV. B. C. verzocht te willen melden: Dat de berigten in de verschillende dagbladen aangaande den toestand van den gewonde cn den aard der verwonding niet geheel en al juist zijn, want dat de ongelukkige niet werd gelroflen in hel linker- maar in liet regtergedeelle der borst; als ook dat de toestand, hoe ernstig ook, nog niet zoodanig is geweest dat een "Uitblazen van den laatslen adem ieder oogenblik kon worden verwacht". Wel zal vermoedelijk de verwon ding door hare gevolgen doodelijk worden, maar tot op dit oogenblik is deze, ook in een officiëel rapport korten tijd na de misdaad opgemaakt, alleen "levensgevaarlijk" genoemd. Te Blaricum is Dingsdag II., even na middernacht, brand ontstaan in eene schuur. In weinige minuten verspreidde zich het vuur over het rieten dak der groote boerderij, en weldra stonden woning, stallen, schuren en hooiberg in vlammen. Daar alle huizen in het dorp rieten daken hebben, was het ergste te vreezen. Gelukkig was er geen wind, en eene rij hooge lindeboomen weerde den voortgang van het vuur naar de kom der gemeente. De boerderij met de er bijhoorende gebouwen is lot den grond afgebrand, menschcn en vee zijn gered, maar de geheelc oogst van granen en hooi is verloren. Aan de rijks universitc it te Utrecht zijn 32 nieuwe studenten inge schreven. De persoon, die op den spoorweg tusschen Hengelo cn Enschede werd overreden, is herkend als te zjjn zekere H. F., schoenmakersknecht, te Hengelo woonachtig. Te Giethoorn vond Dingsdag II. de gemeente-veldwachter in het veld een geladen jaglgeweer, vermoedelijk toebehoorende aan een strooper. Toen men te huis was gekomen, werd het geweer in de kamer gezet en vervol gens, toen de vader afwezig was, door een elfjarigen zoon aangevat, die het zware schot door den zolder joeg, tot grooten schrik van den oudsten zoon, die zich boven bevond, en van de in de onmiddellijke nabijheid zijnde moeder en kleine kinderen. De huzaar, die bij de laatste militaire manoeuvres, toen hij te Enschedé was ingekwartierd, zijn gastheer een rijksdaalder ontstal, is door den krijgs raad in het 5lle militair arrondissement, gevestigd te Leeuwarden, deswege veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en ontzegging van het reglgedu rende drie jaren, om hij de gewapende magt dienst te nemen. Te Leeuwarden heeft zekere Jan Snijder zich op afschuwelijke wijze vergrepen aan zijn eigen kind, een meisje van 11 jaren. Gelukkig is de onverlaat in handen der justitie. Dit is reeds herhaaldelijk het geval ge weest; hij heeft eenmaal reeds tuchthuisstraf wegens een manslag ondergaan. Na in den laatsten tijd zijn vee en geoogste granen van de hand te hebben gedaan, is zekere P. II., landbouwer en veehouder in Ursem, ver dwenen. Waarschijnlijk is hij naar Amerika vertrokken, met achterlating van vrouw eu kinderen, doch met de aanwezige contanten bij zich. Eergisteren nacht geraakte de behuizing van den landbouwer llaneman te Gasselternijveen in brand. Zij werd met nagenoeg den geheelen inhoud cene prooi der vlammen. De bewoners werden gered. Aan hel verslag omtrent de hedeeling des regis hier te lande over 1881 is nog het volgende ontleend lloor de kanlonreglers als hulp officieren werden

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1