LEIDSCHE COURANT. 1882. V. 235. VRIJDAG 6 OCTOBER. m. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. It) ejin De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars [1.50, franco p. p. f 2.—. Afimderlijke nominers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdvertcnliPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. m 02 Wit 45S 39» m 02 sn 855 381 181 111 215 LEIDEN, 5 October. Gisteren werd in liet lokaal van Zomcrzorg een concert gegeven door de Cur-Capelle, die dezen zomer, onder directie van den heer F. A. G. Krooig, oud-kapelmeester der infanterie, muziekuitvoeringen te Zandvoort gaf. Wij kunnen niet anders dan ten zeerst onze ingenomenheid met deze uitvoering te kennen geven, liet goed gekozen programma werd uitstekend weergegeven en deed ons in de uitvoerders bekwame artisten kennen. De violen waren talrijk en goed vertegenwoordigd, de haut-bois en fluit wer den uitstekend bespeeld. Ook de koper-instrumenten waren in handen van meesters op dit gebied. Ten gevolge van het in gering aantal opgekomen publiek, klonken zij een weinig te hard in de bijna ledige zaal. Bij eene volgende uitvoering zal met eene grootere opkomst deze kleine onvolmaakt heid geheel verdwijnen. De heer Goodman, cellist, kan zich beroemen op een vaste streek, die echter in fijnheid nog eenigzins kan winnen. Het geheel was, zooals wij reeds te kennen gaven, voor den muzieklief hebber een bezoek overwaardig. Zelden toch worden Leidens ingezetenen vergast opeen strijk-orchestzoo krachtig, zoo geoefend als dit. Ook de te weinige toehoorders schenen hiermede in te stemmen, ten minste hunne herhaalde en langdurige bijvalsbetuigingen, die op elk stuk volgden, geiuigden niet van een ander gevoelen. Verschillende nummers werden zelfs gebisseerd, waaraan de kapelmeester, de heer Kronig, steeds een welwil lend oor verleende. Wij hopen dat de kennismaking hiermede niet zal geëindigd zijn, maar lat deze nog zal voortgezet worden. Uit eene wijziging van het modelbitlct betredende de personele belas ting blijkt, dat men voortaan bjj verhuizing er op bedacht moet zijn dat de belasting voor het verlaten perceel over het volle jaar verschuldigd blijft, teuzjj het volgende wordt in acht genomen: Ten einde voor dat perceel ontheffing te bekomen, moet de belasting- pligtige van zijne verhuizing afzonderlijk aansifte doen ten kantore van den ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar billet, binnen den lijd van cenetnaand, volgende op die, waarin hij het perceel verliet. Na dien termijn is de aanspraak op ontheffing vervallen. Mondelinge aangiften zijn ten deze niet geldig. Di.or de geneeskundige staatscommissie is tol arts bevorderd de beer J. C. Mohr, caud.-arts, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de bh. C. M. Vecnenbos, med. doctorandus; P. Gerritscand.-arts; J. \V. Portengcn, med. doctorandus; J. Harte, \V. F. Sterk en N. Ypes. alten cand.-artsen. liet stoomschip Gelderlandvan Rotterdam naar Batavia, is op 4 Oct. lc Padang aangekomen. De Utrecht, van Batavia naar Rotterdam, kwam op 4 Oct. te Suez aan. Aan den kommaudant van het schroefsloomschip Mar uixkapt.-luit. ter zee jli*. C. C. Six, is namens de maatschappij Nederland een prachtig gouden remontoir aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor de door hem bewezen diensten bij de stranding van liet stoomschip Foorwaartsin den nacht van 22 op 23 April jl. Voor de hervormde gemeente te Waarder was het gisteren een hetigc- 'ijbe dag. Hel in haar kerkgebouw aangebragle orgel werd in eene des 'oormiddags gehouden godsdienstoefening aan zijne bestemming gewijdnadat bet Zaturdag 11. door den heer Richard Hol, uit Utrecht, was onderzocht en in alle opzigten was goedgekeurd. De lecraar der gemeente, ds. A. van Veeloohield bij deze gelegenheid eene gepaste rede, naar aanleiding van Psalm CV: 4b. De plegtigheid werd bijgewoond door de predikanten uit 4|n ring en ook door enkelendie vroeger bij de feestvierende gemeente in dienst waren geweest. Behalve de gemeente was ook eene groote schaar 'an elders opgekomen. Het orgel, een lG-voets werk. is vervaardigd door den lieer J. van Celder, orgelmaker alhier, die zich, naar het oordeel van bevoegden, voortreffelijk van zijne taak heeft gekweten. Ook de sierlijke kast, waarin bet werk vervat is, doet den maker, den lieer J. J. llagemans l)z., timmer man alhier, alle eer aan. Te Rotterdam heeft de politie gisteren eene aanhouding gedaan, waarbij fene zeer belangrijke inbeslagneming heeft plaats gehad. Zekere K, meldt 'e'P- R. C., die vroeger een sigarenwinkel op den Binnenweg heeft gehad, ""Wide thans, met eene 18-jarige bijzit, in de Conische straal, alwaar hij zich uitgaf voor reiziger in tabak. Reeds sinds eenigen tijd was hij aan een winkelier in de binnenstad ongeveer f3 schuldig geweest, en telkens wanneer er met eene quitantie om dit bedrag werd gezonden, had hij onder het een of ander voorwendsel de betaling uitgesteld. Toen nu eergisteren de loopknecht van den winkelier andermaal bij hem kwam. verklaarde hij. wel een bankbillet van /60 te hebben, maar het niet te willen afgeven, als hij niet dadeljjk geld terugkreeg. De knecht ging met die boodschap naar den patroon terug. Deze gaf hem nu wel hel noodige bedrag van 57 en zond hem daarmede naar K., maar verlronwde de zaak toch niet. Het zou toch niet zoo heel onmogelijk zijn, dat de schuldenaar de f 57 inpalmde, het bankbillet hield en naderhand beweerde het aan den knecht te hebben gegeven. In alle gevalde winkelier ging met den knecht mede en bleef voor de deur wachten. Eenige oogenblikken later kwam de knecht het hHis uit, en ja wel, alles was in orde: daar was het bankbillet! De winkelier echter, hetzij uit wantrouwen of slechts uit voorzorg, scheen het noodig fe achten zich van de echtheid van het billet te overtuigen. Hiertoe bestond de beste gelegenheid bij de Bijbank op de Lcnvehaven. Het billet werd aldaar onderzocht en onmiddellijk naar Amsterdam gebragt, alwaar ten kantore der Nederlandsche bank werd geconstateerd, dat het een valscli billet was. Naauwelijks was dit berigt hier ontvangen, ol de polilie nam maatregelen om K. in handen te krijgen. Eergisteren middag kreeg zij hem in de nabijheid zijner buurt in hel oog. Zoodra hij dit bemerkte, ging hij op den loop. Door de agenten vervolgd, nam hij de v'ugt naar zijne wo ning, alwaar de politie binnendrong en liern in hechtenis nam. Bij de daarop gevolgde huiszoeking vond men onder het bed eene kist. bevattende alle noodige üthographische toestellen, met gereedschappen en hcuondigd- heden, die bij het maken van valscli bankpapier dienstig kunnen zijn. Doch bij nader onderzoek vond men ook een hoop valsche bankbiiletten van ƒ60 en vail 100, eenige reeds geheel, andere nog slechts gedeeltelijk afge werkt. Dit alles werd door de politic medegenomen, terwijl K. naar de gevangenis werd gebraglte gelijk met zijne bijzit, die beschuldigd wordt van onlangs een valscli bankbillet te hebben uitgegeven. Dingsdag aanst. zullen voor liet geregtsliof lc Amsterdam vier jongens tcregt staan, waaronder de jongste, oud 16 jaar, beschuldigd wordt van moedwilligen doodslag, gepleegd op een bediende in eciic tapperij in de Quelljjiistraatin den avond van 21 JuliJ. Te Amsterdam is gisteren gehouden de vergadering van obligatiehouders der Centraal spoorweg-maatschappij, tot het benoemen van eene permanente commissie van 5 leden, zonder welke de overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen niet kon worden gesloten. De voorzitter, de lieer van Naamen van Ecmnes, deelde mede dit aanwezig zijn 6008 obli- galiën, die 587 stemmen vertegenwoordigen en stelde voor, terstond tol het benoemen der commissie over Ie gaan. De lieer mr. A. F. K. Ilarlogh achtte bel raadzaam om eerst den obligatiehouders gelegenheid te geven lot het wisselen van gedachten over de te sluiten overeenkomst. De belangen der ohligatichouders stonden op het spel, zoodat het wel der moeite waard was hun gevoelen te vernemen. De voorzitter, die de bespreking der zaak eerst niet noodig achtte, omdat de quaeslie te ingewikkeld was om er onvoor bereid over te kunnen oordeelen, deelde mede dat de opmerkingen van den lieer Ilarlogh aan het oordeel der commissie zouden worden onderworpen. Een voorstel van den lieer Loeis VVolll om de vergadering bij meerderheid van stemmen over het al of niet wensclielijkc der overeenkomst te laten beslissenkon niet behandeld wordendaarzooals prof. Asser mede beves tigde. de regten der obligatiehouders zich beperken tot het benoemen ecner permanente commissie, en zij geen regt hebben om voorstellen Ie doen. Daarop worden tot leden der commissie gekozen de lib. P. A. L. van Ogtrop, mr. F. S. van Nierop, II. P. Goedkoop, Jan Kol en J. II. Broekman Jr. Gisteren nacht te half vier wekte de nachtportier van liet Amstel- liótcl te Amsterdam den directeur, om hem mede te doelen dat rook uit de benedenverdieping, waar de keukens en bergplaatsen zijn gelegen, naar boven sloeg. Bij onderzoek bleek dat de rook in zoodanige hoeveelheid zieh verspreidde, dat liet raadzaam was de hulp der brandweer in te roepen, opdat deze zich kon vergewissen, of al dan niet gevaar was te duchten. Na een paar minuten was de brandweer ter plaatse, die na ver doorge drongen te zjjn met liet oog op den steeds toeneniendcn rook, en op bel ge- zigt van eene vlam, last gaf, alle logeergasten te wekkenomdat de gansche omvang van het kwaad onmogelijk met zekerheid kon worden bepaald. In de volmaaksle orde werden de gasten door bramtwachls en polilie-agcnten gewaarschuwd, en hoewel enkelen zich na3r builen begaven, bleven de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1