PER TELEGRAAF. Te Napels is op klaarlichten dag een tweevoudige moordaanslag ge pleegd. De bevelhebber der brandweer werd met dolksteken in de borst gewond en de afgevaardigde Fusco werd aangevallen door iemanddie wegens wangedrag uit een gasthuis was weggejaagd. OUITgCHLAND. Te Munchen heeft, zooals reeds gemeld is, eene tooneelvoorstelling plaats gehad met electrisch licht in de tooneelzaal van het glazen paleis. Het was geen gewone uilvoering, maar eene vertooning van «tableaux vi- vants" en andere groeperingen. Ofschoon men daarmede voornamelijk ten doel had, de werking van het licht op kleuren na te gaan, bestond er echter nog eene andere reden, waarom er geen tooneelstuk werd opgevoerd. De machine namelijk, waarmede de electriciteit wordt voortgebragt en die in de nabijheid in een linnen tent stond, maakte zulk een gestommel, dat het bij het spreken der acteurs te veel zou hebben gehinderd. Intusschen heeft de verlichting op het tooneel ten hoogste voldaan. Door middel van een regulateur kon men ieder oogenblik het licht wijzigen, en dus het too neel verdonkeren en weder flaauw, helder of sterk verlichten. BERLIJN, 29 September. De Reichsanz. maakt bekend dat de verkiezing der «Wahlmiinner" op 19 October en die der afgevaardigden voor het Pruissi- sclie huis van afgevaardigden op 26 October bepaald is. PARIJS, 29 September. De Gaz. de France meldt, dat de hertogin van Parma heden ochtend te Biarritz in het kraambed is gestorven. GIBRALTAR, 30 September (R. O.). Het stoomschip Calvilla, van Scar borough komende, alhier aangekomen, heeft aangeVagt kapitein Visser en 22 manschappan van den Hollandschen stoomer Komeet, van Bari naar Am sterdam. De Komeet zonk gisteren avond ten gevolge van eene aanvaring veroorzaakt door den dikken mistop 20 mijlen ten oosten van Gibraltar. WEENEN, 29 September. De stad Presburg is gisteren avond het tooneel van buitensporigheden tegen de Joden geweest. Reeds voormiddag zag men zamenscholingen van het gepeupeldat de voorbijkomende Israë lieten hoonde en beschimpte, 's Avonds trokken troepen gemeen volk door de straten, onder de kreten: «Leve lsloczy! Leve Onody!" Met woest gejuich wierpen de woestaards steenen tegen het gebouw der stich- ting-Todesco. De kommandant der stad, die trachtte de orde te herstellen, werd mishandeldtot de wacht de rustverstoorders uiteeujoeg. Op hunnen terugweg verbrijzelden zij de vensters van de aan Israëlieten behoorende winkels en magazijnen in de Kapuzinerstrasse en aan den Schlossberg. Op de straat lagen steenhoopen, die door schooljongens waren bijeengebragt om ze tegen de huizen te slingeren, hetgeen bewijst, dat met voorbedachten rade gehandeld werd. Toen met het plunderen der synagoge een aanvang was gemaakt, werd alarm geblazen en militaire magt verscheen, welke met de bajonet de oproermakers verdreef, doch vruchteloos trachtte de Juden- gasse af te zetten. Velen drongen de straat door en verbrijzelden al de deuren en vensters. Ook de soldaten werden door den woesten hoop aan gevallen, die hun de bajonetten ontrukte en ze verbrak. In het gevecht werden vele menschen gekwetst; vijftig der belhamels zijn in hechtenis geno men. In het nabijgelegen Blumenthal verscheen het gepeupel tegen mid dernacht en daar trof de Joodsche logementen en magazijnen gelijk lot, tot dat de politie en de militaire magt tusschen beide traden en eenige der plunderaars in hechtenis namen. Een der gevangenen zeide dat Zaturdag nog veel meer en veel ergers zou gebeuren. De gemeenteraad van PresbHrg heeft zich permanent verklaard. De militairen zijn geconsigneerd. Onder de Presburger Joden is een paniek ontstaan; velen vlugten naar Wee- nen. De jaarmarkt, die 2 October zou gehouden worden, is door depoliite verboden. Hier, te Weenen, verwekken de tijdingen uit Presburg veel bekommering, dewijl de antisemitische partij hier talrijk is en men ook uitspattingen vreest. Deze vrees had lieden eene daling ter beurze ten gevolge. LONDEN, 30 September. De Times meldt, dat admiraal Seymour per soonlijk niet geneigd is de waardigheid van pair aan te nemen. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg.Woensdag 4 October 1882, des avonds ten half acht ure, groot Concert (Strijkorkest in de Zaal), door de Cur-Capelle, onder directie van den Heer F. A. G. Khonig, oud-kapelmeester bij de Infanterie. 1*. Afd. 1. Soldatenkist, Marsch, opgedragen aan Z. M. den Koning, door F. A. G. Kronig; 2. Ouverture zur Oper Die Stumme v. Portici, von Auber; 3. Virgo Maria, von Ch. Oberthiir; 4. Fantaisie über Mozart'sche Themen, v. Schutz; 5. Traumbilder Fantaisie mit Zither-solo von Lumbije. 2e Afd. 6. Ouver ture z. Oper Rosamunde v. Fr. Schubert; 7. Fantaisie a. d. Oper Faust, solo voor Cello, von Gounod, voor te dragen door den Heer Goudmann; 8. Rap sodie a. d. Oper Die weisse Dame, von Boieldieu; 9. Ave Maria, von Cherubini; 10. Potpourri iiber Studentenlieder, v. Schreiner. ZWOLLE, 29 September. Tarwe 9.75 a 10; rogge/6.75 k ƒ7; boekweit ƒ6 a ƒ6.50, gerst 6 a 6.50paardeboonen/ 8 k 8.75 aardappelen 1.56 k ƒ2.75; alles per HL. Boter. Aanvoer 875/8, 350/16 vaten en 300/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 38100/2 KG. Middcnmarkt ƒ1.40 per KG. Handelswaarde ƒ26670. Notitie van heden: per KG. ƒ1.30 k ƒ1.50; per 20 KG. of vat prima kwal. J 26.50 k ƒ28.50; afwijkende soort 24 k 25tweede soort ƒ19 k ƒ21Eijeren: 3 k 4.25 per 100 stuks. Vee. De stalmarkt was deze woek druk bezocht, terwijl de Zwollerkerspel voor- markt en de markt van heden ten gevolge der Israëlitische en Katholieke feestda gen zeer gedrukt waren. De prijzen ondergingen onbeduidende verandering. Varkens. Op p. m. 100 wagens waren ruim 650 biggen en p. m. 200 magere, drachtige en vette varkens aangevoerd. Biggen golden ƒ1.20 k ƒ1.75 per week; magere varkens minder in prijs; andere soorten met vaste markt. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DllABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6