BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag October 48811, -V°. H3Ó. BUITENLANDSCHE BER I G TEN. Van regeringswege is aan de kamer aangeboden een wets-ontwerp tot verhooging der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1882. Dat ontwerp strekt om het artikel der oorspronkelijke begroo ting nopens de grondstoffen enz. te verhoogen met/ 36200 en de begrooting alzoo vast te stellen op ƒ271,920. Bij deze gelegenheid heeft de minister van justitie, ter voldoening aan den vroeger geuiten wensch der kamer tot het ontvangen van eenige meerdere mededeelingen omtrent den arbeid der gevangenen, een beknopt overzigt gegeven van de wijze, waarop de ar beid in de gevangenissen is geregeld, hetwelk tevens tot toelichting strekt van de aangevraagde verhooging. Daarin wordt gezegddat het voor de hand ligt, dat bij eene regeling van den arbeid in gevangenissen steeds op den voorgrond gesteld wordt, dat in de alleerste plaats de arbeid moet strekken tot voorziening in eigen behoefte en in het algemeen tot het fa briceren van voorwerpen voor 'srijks dienst. De klagt, dat de concur rentie met de particuliere nijverheid zooveel mogelijk moet worden ver meden, acht de minister niet geheel ongegrond, zoodat het volkomen zijne instemming wegdraagtdat aan rijks-arbeid steeds de voorkeur worde geschonken. In de groote strafgevangenissen worden dan ook de gevan genen bijna uitsluitend met rijks-arbeid bezig gehouden. In de andere gestichten (maar aldaar is de omvang van den arbeid betrekkelijk ge ring) treedt de particuliere arbeid meer op den voorgrond. De regeling van den arbeid in deze laatstgenoemde gestichten blijft in het algemeen aan de gevangenisbesturen overgelaten; naar omstandigheden, hel jaargetijde enz., is die aan veel afwisseling onderhevig. Binnen de grenzen van een vooraf beraamd plan zou deze niet kunnen worden besloten. Anders is het met den arbeid die in de grootere gevangenissen verrigl wordt. Jaarlijks wordt aan het departement voor de strafgevangenissen de arbeid geregeld en de chefs van den arbeid in die gestichten treden met elkander in overleg over hetgeen in het volgende jaar moet worden gefabriceerd. Uit de verdere mededee lingen blijkt, dal een vlijtig en geoefend gevangene hoogstens 30 cents per dag kan verdienen. Op aandrang van eenige gevangenisbesturen is dit cijfer van 30 op 50 cents verhoogd, een maatregel, waarmede de minister zich allezins kan vereenigen, met het oog op die gevangenen, waarvan echter het aantal niet groot is, die buitengewoon vlijtig en buitengewoon geoefend zijn. Over den duur van den arbeid der gevangenen bestaat geen unifor miteit. Daarom heelt de minister gemeend voor de strafgevangenis te Leeuwarden het reglement zoodanig te moeten wijzigendat in het vervolg ook gedurende den winter de arbeid niet voor 6% ure zou eindigen, zoo dat thans meer overeenstemming bestaat met de regeling in de soortgelijke gestichten te Leiden en te Hoorn. Hij onderzoekt, welke maatregelen noodig zullen z(jn om bij eene nachtrust van 's avonds 10 lot 's morgens 6 ure een gemiddelden werktijd van 12 uren daags te verkrijgen. Wat de financiële uitkomsten van den arbeid betreft, ofschoon men er steeds op bedacht is geweest den arbeid, mits aan de andere gestelde eischen vol doende, zoo productiet mogelijk te doen zijn, op groote baten kan niet worden gewezendeze kunnen ook in het vervolg niet worden verwacht. 's GRAVENHAGE30 September. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot officier van gezondheid 1' kl., de officier van gezondheid 2e kl. W. N. de Graaf, van gemeld personeel, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemagt. Tot adjunct-commies bij het departement van oorlog is benoemd de heer jh. W. B. C. Dibbets, eerste klerk bij dat departement. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten 5 ure ontvangen de com missie uit de tweede kamer der staten-generaal belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de openingsrede. De volksvertegenwoordigers werden met de gebruikelijke staatsie naar het paleis geleid, alwaar een peloton grenadiers de militaire eerbewijzen gaf. II. M. de koningin heeft gisteren namiddag ten half zes ure audiëntie verleend aan den Turksche gezant bij ons hof, die aan onze vorstin het grootkruis heeft overhandigd van de orde haar door den keizer der Otto- manen geschonken. Karadja-paeha werd bij deze plegtige aanbieding ver gezeld door den secretaris en attaché van het gezantschap der Porte hier ter stede. De minister van justitie zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt zal Dingsdag aanst. alhier in het gebouw van Diligentia eene vergadering worden gehouden van oprigters, donateurs en donatrices, om, naar het elders gegeven voorbeeld, eene Nederlandsche vereeniging te stichten tot hulpverschaffing aan behoefige verminkten. Het Dbl. meldt: Aanstaanden Zondag zal dr. J. H. Gunning Jr., alhier, eene predikbeurt voor zijn zoon, dr. J. H. Gunning J.Hz., te Wilhelmina- dorp, vervullen, terwijl in diezelfde dienst ds. J. H. Gunning (de groot vader), emeritus predikant van Leeuwarden, den 11. Doop zal bedienen aan zjjn achterkleinzoon, die ook de voornamen van Johannes Hermanus zal ontvangen. De Gunnings zullen dus in vier generatiën vertegenwoordigd zijn en wel door dezelfde voomaamdragers. ENGELANll. LONDEN, 29 September. De heer Eirike Magnusson, een der bibliothecarissen van de hoogcschool van Cambridge en geboortig van IJsland, is door den Deenschcn gezant en zijne collega's van hel Mansion-house-comité uitgenoodigd om naar IJsland te gaan en toezigt te houden bij de uitdeeling van onderstand. Hij aanvaardde de reis van Glasgow op het stoomschip Lily met levensmiddelen voor men- schen en dieren. Het "Social Science Congress", dat dit jaar te Nottingham gehouden is, werd Woensdag 11. gesloten. Op eene der jongste vergaderingen is de on houdbaarheid van de tegenwoordige wet op de bankroeten in het licht ge steld, die in vele gevallen zoo goed als eene premie uitlooft voor schelmen en over hen, die eerlijk pogen te blijven, allerlei ellende brengt. - De Times beweert, dat de schade, welke Egypte door den oorlog ge leden heeft, over het geheel genomen niet groot is. In de omstreken van Alexandrië en Kafr-el-Dowar is natuurlijk door gebrek aan besproeijing eenige schade toegebragt, maar in het binnenland werd de arbeid geregeld voort gezet, en aangezien de veldtogt zoo spoedig tot een einde werd gebragt, deed het gebrek aan handen zich minder sterk gevoelen dat anders het geval zou geweest zijn. Het terrein, waar de gevechten met de Egyptenaren geleverd werden, lag in de woestijn. De te Alexandrië aangerigte schade wordt op 5 millioen geschat. Aan twee der overgebleven deelnemers van de ongelukkige Jeannette- expeditie, den machinist Melville en den matroos Noros, die 20 September met de Parthia uit Liverpool te New-York aankwamen, is den volgenden dag door den New-Yorkschen gemeenteraad in de City Hall eene zoogenaamde officiële ontvangst bereid. De matroos Riddermandie eveneens de vreesselijke ellende overleefde en in de Vereenigde Staten terugkwam, kou wegens ongesteldheid niet tegenwoordig zijn. Des avonds werd hun een feestmaal bereidwaarin de mayor Graca aan den moed en de volharding den brave zeelieden de zoo welverdiende loftuitingen schonk. Uit Chicago wordt melding gemaakt van een kolossalen diefstal van varkens. De "Chicago packing and provision company" beschuldigt een aantal personen haar in den loop der laatste twaaf maanden stelselmatig varkens ontstolen te hebben voor eene waarde van 500,000 dollars; zij heeft een proces tegen hen ingesteld. VBANKBIJE. De president der republiek zal Dingsdag aanst. aan msgr. Czacki de baret overhandigen. Het vertrek van den diplomaat uit Parijs is dan nog slechts eene quaestie van eenige dagen. De Parijsche correspondent van de Ind. B. wil weten, dat vier mogend heden, namelijk Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Italië, het eens ge worden zijn over de benoeming van eene internationale commissie, welke de schade zou vaststellen, door het beschieten van Alexandrië veroorzaakt, en de wijze van vergoeding dier schade regelen zou. Deze commissie zou te Alexandrië zitting houden en de consuls der verschillende mogendheden zouden in hare vergaderingen worden toegelaten, om de belangen van de onderdanen der door hen vertegenwoordigde staten te bepleiten. De Bép. franp. en andere organen van Gambetta vestigen de aandacht op eene circulaire van den heer Wilson, den schoonzoon van president Grévy, eene uilnoodiging behelzende tot het nemen van aandeelen voor een nieuw te Tours op te rigtcn dagblad, dat La petite France heeten en eene republikeinsch-progressistische politiek voorstaan zal. Die circulaire voert den officiëlen stempel van den president der republiek en is mitsdien vrij van port verzonden. Men wil er eene ontduiking der wet en ook eene po litieke manoeuvre in zien. Louise Michel heeft bekend gemaakt, dat zij eerstdaags naar Bretagne zal vertrekken om er de royalisten, evenals de proletariërs elders, voor de zaak der revolutie te winnen. Naar men verneemt bestaat het plan om het lijkenhuis achter de Notre- Dame, bekend onder den naam van de Morgue, te verplaatsen naar een grooter lokaal, daar het niet meer aan de tegenwoordige behoeften voldoet. Voornamelijk is dit het geval met de ruimte, die men noodig heeft om de lijken aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Aan dat onderzoek wordt steeds veel zorg besteed. Om als oudste zoon eener weduwe vrij van dienst te zijn, heeft te Chalillon-sur-Seine een stiefzoon den man zijner moeder doodgeschoten. De moeder is als medepligtige in hechtenis genomen. In het, museum van Grenoble is eene collectie gouden medailles, ter waarde van 800,000 fr.gestolen. Het huis A. Lebecq, B. Lebecq en Maillet, in linnens, te Fourmies, heeft de betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 6 millioen fr. Toen Maandag het Fransche fregat Minerva de haven van New-York binnenliep en bij de Castle William batterij de gebruikelijke saluutschoten met de Amerikaansche schepen wisselde, sprongen twee kanonnenwaardoor drie manschappen vau het fregat gedood en vier ernstig gewond werden. ITALIË. De berigten omtrent de overstroomingen, in Bovcn-Italië luiden aller treurigst. Het is eene nationale ramp en geheel Italië zal moeten bijdragen om de ramp zooveel mogelijk te lenigen. Honderden woningen toch zijn ingestort en gansche gezinnen en duizenden stuks vee omgekomen. Men moest er op sommige punten van dak op dak klimmen, om de bewoners te kunnen bereikenen lien óf van levensmiddelen te voorzienóf waar in storting dreigde, hen in veiligheid te brengen. Aan de militairen wordt hoogc lof toegezwaaid voor de zelfopoffering, waarvan zij blijken hebben gegeven. Te Belfiore zou vermoedelijk de gansche bevolking zijn omgeko men, zonder de hulp van een eseadron paardenvolk, dat, te San Bonifacio, waar het voorbijtrok, van het gevaar hoorende, zich in galop naar het be narde dorpje spoedde, den woedenden stroom doorwaadde, en er in slaagde op zijne paarden de met den dood bedreigden in veiligheid te brengen. Te Verona, in de Silvestro-straatdreigden twee huizen in te storten, door het water ondermijnd. Een dertigtal »bersaglieri", van touwen voorzien, drongen al zwemmende in de waggelende woningen, en redden al de 18 bewoners.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5