De kosten van een en ander komen ten laste van de inzenders en zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. 8°. Dat door de administratie der tentoonstelling zal worden geleverd aan belanghebbende exposanten: water tegen 5 cent per 100 liter. Gas tegen 15 cent per kub. meter. Stoom tegen 10 cent per uur en per paardekracht. 9'. Dat alleen voor de aangegeven inzendingen vóór uit. October a. s. bij het uitvoerend comité ontvangen, zekerheid kan worden gegeven voor be hoorlijke plaatsing, terwijl latere aangiften zullen kunnen worden geweigerd. Naar onze meening zal hierdoor z. v. m. te gemoet zijn gekomen aan de geopperde bezwaren die ter kennis van hel comité gebragt zijn en durft het zich vleijen dat industriéelennijveren en handelaars thans hunne mede werking spoedig en in ruime mate zullen verleenen, terwijl wij ons bij voortduring van den gewaardeerden steun der comités durven verzekerd houden. Op de bijeenkomst van 16 September waren 37 comités vertegenwoor digd; er zijn in het geheel 49 comités en 2 correspondentschappen, 's GRAVENHAGE. 27 September. Door Z. M. is aan den heer 11. F. Hamelberg, predikant bjj de ver- eenigde protestantsche gemeente op Curasao, vergunning verleend lot aan neming van het ordetecken 5dc klasse van hel Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Gisteren heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvangen Karadja Pacha en den heer W. L. Dayton, die hunne geloofsbrieven hebben overhandigd, respectivelijk als buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van den Sultan van Turkije en als minister-resident der Vereenigde Stalen van Noord-Amerika. De heer F. 11. P. Ligtenberg, controleur der directe belastingen enz. te Leeuwarden, is overgeplaatst als controleur derzelfde middelen aan het departement van financiën. De heer C. J. Gigaudet, te Noordvvijk, is benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen. Aan mej. A. M. E. A. Stievc, geb te Munster (Pruissen), is, utits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereischten voldoe, vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Door Z. M zijn, met ingang van 1 October, benoemd: tot secretaris van het colleoie van curatoren aan dc rijks universiteit te Leiden de heer YV. G. de Brtiyn Kops: te Utrecht de heer mr. J. F. B. Baert, en te Gro ningen de heer jh'. mr. YV. 11 de Savornin Lobman. Door den miinstet van binnenlandsche zaken is bepaalddat dc com missie, aan welke wordt opgedragen liet examineren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor hel middelbaar onderwijs wenschen te verkrij gen in dc wis- en natuurkundige wetenschappen en de gymnastiek en de acte voor lager onderwijs in de gymnastiek en de landbouwkunde, voor het jaar 1882 zitting zal houden te 's Gravenhage. Voorts zijn benoemd lol lid en voorzitter dier commissie, de hoogleeraar dr. M. Salverda, inspecteur van bet middelbaar onderwijs, te 's Gravenhage; tot leden: dr. P. H. Schnuie, lioog lot'p:* jr lo CrouiDgun*1r. VV. Kagteyo, hoogleeraar tc Utrecht; J. Ver- sluys, leeraar aan de rijksnormaalschool voor teckeuonderwijzers te Amster dam; dr. F. de Boer, leeraar aan de h. burgeschool Ie Leiden; P. van der Burg, leeraar aan de polytechnische school, te 'sGravenhage; dr. R. A. Mees, hoogleeraar te Groningen; dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. C. K. Hoflmann, hoogleeraar te Leiden; dr. M. YV. Beijeritick, leeraar aan de rijkslandbouwschool te YVageuingen; d'. F. J. I'. van Calker, hoogleeraar te Groningen; C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der rijkslandbouwschool te YY'ageningenS. Lako, leeraar aan laatstgenoemde school; dr. J. P. van Braam Houckgeest, hoogleeraar te Groningen; dr. H. Treub, arts en adsistent bij hel Akademisch zieken huis te Leiden; A. B Meilink, gymnasliek-leeraar teSchiedam; P.C.Adrian, idem te Amsterdam; J. Blom, idem te Arnhem; en B. H. llabbema, idem te Tiel. Ook is door genoemden minister bepaald dat de commissie, belast met het examineren van hen, die eene acte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en regtljjnig teekenen en boetseren of de acte van bekwaamheid in het handleekenen voor het jaar 1882 zitting zal houden te Amsterdam. Voorts zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, jh'. mr. V. E. L de Stuers, referen daris bij het dep. van binnenl zaken, te 's Gravenhage; tot leden: YV. B. G. Molkenboer, directeur der normaalschool voor teekeuonderwijzers te Amster dam; J. R de KrnyfT, leeraar aan genoemde school; .1. Versluys, idem; S. Allmmiihoogleeraar aan de rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam; E. Lacomblé. leeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. II Treilt), arts en adsistent bij het akademisch ziekenhuis te Leiden, en C. P. Holst Gz.werktuigkundige te Amsterdam. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de voortzetting der b raadslagingen over hel adres van antwoord op de troonrede, werd de ramp van de ridder besproken. De minister deelde mede, dal spoedig het rap port der staatscommissie zal medegedeeld worden, nog vóór de marine-dis cussie. De minister van oorlog verklaarde aan den heer Virnly, dat het resultaat der najaarsmanoeuvres niet ongunstig was geweest. Bij de Atjeh- paragraaf drong de heer de Caseinbroot aan op de vervanging van hel civiel bestuur. De minister zeide, dat de gouverneur-generaal de bevoegdheid daartoe had. als het noodig was. Hij noemde den toestand op Atjeh een tnsschcntoe- stand Een amendement van den heer Rutgers, om teleurstelling te constateren, werd verworpen met 65 legen 10 stemmen, en de paragraaf onveranderd aangenomen. Bjj de financiële paragraaf verzekerde de minister ernstig de belastinghervorming voor te bereiden en spoedig te zullen indienen voor stellen tot losmaking der rijks- en gemeenlefinanciëii en gelegenheid te geven opcenten te heffen op rijksbelastingen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaltirdag aanst. geen gehoor >e leenen. Met de verbouwing van den zijvleugel op het Binnenhof lusschen J, Stadhouderspoort en het locaal der tweede kamer is men heden begonnen. B U1 T E N L A N I) S C 11 E B E R 1 G T E X. E X E I. A X LONDEN. 26 September. Zaturdag werd de eerste steen gelegd voor eene uitbreiding van fei Britsch museum. De daartoe benoodigde gelden worden gevonden uit eeg legaat van 63,941 dat reeds in 1823 door zekeren William YY'hite aan het museum werd vermaakt. De transportbooten City of Paris en Calabria vertrokken Zaturda; van Portsmouth naar Alexandrië, om een deel der troepen van het Egyptisch expedilie-eorps naar Engeland terug (e brengen. Elk der beide schcpn kan 1250 man aan boord nemen. De garde-cavalerie en de regimenten d« garde te voet zullen waarschjjnlijk het eerst scheep gaan. De hertog van Connaught heeft met eenige hoofdofficieren een bezoek gebragt aan de pyramiden. Zij beklommen de groote pyramide van Cheops. De hertog bleef ongeveer een uur lang op den top. Van hier zag mei. dat een groot gedeelte der Delta onder water staat. Vele gezelschappn begeven zich nu dagelijks naar de pyramiden, hoewel de omtrek zeer o» veilig wordt gemaakt door de vele Egyptische soldaten, die zich op w8 naar huis bevinden en meerendeels nog in bet bezit zijn van Remmingtoiu. - De correspondent van de Standard in Egypte schrijft aan dat blad Ik begaf mij met den trein naar Cairo en daarin zat ook Abdelal-pacht den kommandant van Damiette, bewaakt door een compagnie van het 53'» regiment. Bjj verscheidene stations kwamen inboorlingen van de meer gegoede klasse te voorschijn om ons te begroeten. Zij betuigden trom aan de koningin en den Khedive en dank aan het Engelsche leger. Eet of tweemaal jouwden en floten de inboorlingen de gevangenen uit; maar onder de lagere klassen heerscht tegen ons nog verbittering. Nadatdt trein voorbij was. zag ik het meermalen, dat de fellahs sicencu opnamen om ze den trein na te zenden. Te Zaga/ig zijn vele papieren gevonden, die Arabi en zijne vrieadn in een ongunstig daglicht plaatsen. Daaronder zijn er, naar men zegt, die bewijzen, dat het vermoorden van de Christenen te Cairo bepaald was op den dag na dien, waarop de Engelschen aldaar zjjn aangekomen. De correspondent van de Daily Mews te Porl-Saïd meldt, dal dair Vrijdag II. en de twee vorige dagen in het oosten een weinig vóór zons opgang eene schitterende komeet gezien was; de staart was zeer lang. Uit Durban wordt aan de Times geseinddat eene Kaffer-deputatie bestaande uit acht personen, die invloedrijke hoofden uit de nabijheid m Pretoria vertegenwoordigen, te Newcastle was aangekomen en een onder houd met Shepstone had. Het doel van hare komst zou zijn om op de wederinlijving van de Transvaal door Engeland aan Ie dringen. YVorii daaraan geen gehoor verleend, dan zouden de Kaders den oorlog tegen dt Boeren voortzetten, totdat eene tusschenkomst tier Engelschen noodztb- lijk werd. Volgens tijdingen uit Manilla zijn tot dusver 26000 inlanders op i Philippijnsche eilanden aan de cholera overleden en 76 Europeanen. In telegrafische beriglen uit de Vereenigde Staten wordt melding» maakt van een hevigen regenstorm, die van Donderdag tot Zaturdag ra Maine tot dc Carolinds gewoed heeft. F K A NI it Et IJ H. De minister van oorlog heeft aan de oversten der verschillende m menten eene vertrouwelijke circulaire gezonden, waarin hun wordt op» dragen aan hunne officieren, van welken rang ook, te verbieden lid zijn van eenige maatschappij of vereeniging, welke niet regtslreeks uiette leger in betrekking staat. Men meent, dat het gebeurde met de Ligueitt Patrioltes en het drijven der clericaal-royalistische partij aan dezen na regel niet vreemd zijn. Ingevolge het besluit, genomen op het legitimistische feestmaal, opis naamdag van den graaf van Chambord te Chavannes gehouden, is door etc deputatie van personen uit de Vendée, een adres aan den graaf te Frw dorff overgebragt. De Union geeft verslag van de hartelijke wijze, watrr de deputatie is ontvangen. De graaf heeft haar bij die gelegenheid volffl derwijze toegesproken: «O mijne vrienden, mijne trouwe Vendeërs,M gelukkig ben ik u te zien! Gjj hebt mij reeds veel vertroost in de trenris dagen die wij doorleven; dank voor uwe toewijding en voor uwe Gij hadl hel geduld niet om uwen koning te begroeten totdat ik in Fradj rijk teruggekeerd zal zijn Ontvangt er mijne diepe erkentelijkheid >«j lk waardeer de persoonlijke oders, die elk uwer zich getroost heeN van zoo verre naar den vreemde te komen, ten einde in mijne ballingscl mij het bewijs uwer onveranderlijke trouw aan de legitime monarch»» brengen. Moed en volharding, mijne vrienden! Gelooft mij, en brengt' luid over: de gebeurtenissen vervolgen ras haren loop; wij naderen oogenblik der redding. Met elke minuut neemt mijn vertrouwen toe i» zegepraal der providentiële zending die mij opgedragen is, en ik beu verstaat het wel, om, wat er ook gebeure, de heilige pligten, die mijnt" boorte en de rampen van mijn vaderland mij opleggen, te vervullen»1 hunnen omvang. Gaat voort, vermeerdert de manifestatiën van uw re? list isch geloof in alle omstandigheden. Volgt en ondersteunt zooveel li vermoogt al wat uw algevaardigde Bawdry d'Asson zeat en doet. 8* Frankrijk zal niet omkomen; het zal met Gods hulp weldra den roerfl loop zjjner traditionele geschiedenis vervolgen!" De deputatie is bij hare terugkomst Ie Parijs naar de kerk te St. f®» getrokken, om er op hel graf der Fransche koningen te bidt)*"' Frankrijk. Te Chatillon stir Loing is een standbeeld opgerigt voor prof. Becf j

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2