Mi IRS II! COURANT. V. 228. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgexonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Adrertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. PATEWTBIADEI, De BURGEMEESTER, Iloofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken Vil. VIII en IX, benevens de restanten, over het dienstjaar 1882/83 bij liet College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljetverkrijgbaar zijndagelijks des na middags van één tot drie urenen wel van 26 lot en met 36 September e.k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde paientbladen ler uitreiking moeten w orden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas ting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de t.cidche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden 25 September 1382. DE KANTER. BINN EN LANDSC H E BERIGT EN. LEIDEN, 27 September. Ten opzigte van het verzoek van P. Kooreman alhier, om aan de zoo- penaamdc Kaltenpoort in de Klaresteeg een anderen naam te geven en wet dien van /'het Jonge Pielershofje", verklaren burg. en wetb. dat zij geer.e bedenkingen hebben tegen eene naamsverandering, maar het wenschelijk achten het woord «poort" te behouden. Zij stellen dus voor den naam van rRallenpoort" te veranderen in «Jonge Pieterspoort." Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld de overeenkomst met het rijk betredende de verpleging in hel ziekenhuis der rijks-uuiversiteit van de stads zieke armen, a 0 75 daags per persoon, weder voor 5 jaren te verlengen. - In de gisteren gehouden vergadering van het Leidsche studentencorps is ouder daverend applaudissemeul besloten den hoogleeraar Rosenslein een aires aan te bieden, strekkende om Item Ie bewegen hel beroep naar de universiteit Ie Amsterdam niet aan te nemen en aan de universiteit alhier werkzaam te blijven. Aan dat besluit is terstond uitvoering gegeven - Door de geneeskundige staatscommissie is lot arts bevorderd de luer II. van Wijk, cand.-arts, en is bel getuigschrift voor het eerste sedeelte ran liet arts-examen uitgereikt aan de bh. E. II. II. 51. Ilotiben, II. F. A. (1' Sassc, G. J. van Wieringen, med. doctor., L. A. T. Schakers, cand-arts. - Voor de acte als onderwijzer zijn te 's llage geëxamineerd 10 candida te). Toegelaten werden de hh.C. van Brandwijk te Krimpen aan de I.ek; II. W. J. Burgers, B. de Joogli, J. Cli. van Vessem en J. C. Willeuisc te jloUerdamJ. C. Jonker Ie Usselnionde en C. Kleingeld te Cliarlois. Op de derde serie der geldleeniitg ten behoeve van de gemeente Gro ningen, ten ledrage van ƒ100,000, is voor 052,000 itigeschieveu. Volgens de Bred. C. zal de nieuwe gevangenis te Breda in gothisclien jl worden opgetrokken en eene ronde, koepelvormige gedaante erlangen, voorzien van twee sierlijke torens van voren en achter, liet geheel zal regt majestueus worden en in den tijd van twee jaren gereed moeten zijn. In eene herberg buiten de voormalige Steenbergsche poort te Bergrn- opZoom is na eene woordenwisseling eene vechtpartij ontstaan tussciicn een piar personen, met hel noodlottig gevolg dat een hunner een gevaarlijken messteek bekwam in het onderlijf. De dader werd onmiddellijk in arrest Henomen. Uit Grave meldt men aan de M. B. C.: Nog aliijd wast hier de mier. Alle uiterwaarden staan diep onder, liet water staat van dijk tot ^ijk. De overlogt geschiedt naar de brouwerij aan den dijk met halve ponten en roeiboaten. De keerkade in den mond van de Beersche Maas houdt «li goed en wordt aanhoudend versterktbenevens de aansluitende water- keeringen in de rigting van Linden en Gassel. Heden nacht hebben daaraan 120 man gewerkt. Mogt hier een doorbraak ontstaan dan zou de schade net te berekenen zijn. Van gisteren avond 9 ure meldt men De opge spen kade aan den benedenmond, benevens de keerriug te Katwijk, %en stand houden, lie barometer blijft dalen. Door liet comiié van uitvoering voor de internationale, koloniale en 'Mvoerliandel-tcntoonslelliiig te Amsterdam, in 1883 te houden, is aan de plaatselijke sub-comités in Nederland het volgende schrijven gerigt: "aar aanleiding van het verhandelde in de op 1G dezer gehouden bijeen- kotnst van het uitvoerend comité en de hh. afgevaardigden der sub-comités, jttiben wij de eer het navolgende onder uwe aandacht te brengen. Bet comité heeft besloten mcdcdecling te doen van sommige bepalin gen van het contract, aangegaan met de heeren Tasson Washer, onder nemers van publieke werken in België, en zulks tot wegneming van de bezwaren van ben die in de meening verkeeren dat de belangen der Ncder- landsclic inzenders geheel aan de zorg van buitenlanders zouden zijn toe vertrouwd. De bedoelde bepalingen luiden als volgt: Art. I. Alle besluiten, de bovengenoemde tentoonstelling betredende, wor den, op den voet van bet bepaalde bij de volgende artikelen, genomen bij meerderheid van stemmen, door een college, dat den titel voert van «Comité van uitvoering", bestaande uit tien leden, te zamen uitmakende elf stem men. [Van deze tien leden zijn zeven Nederlanders, uitbrengende 7 van de 11 stemmen.] Art. IV. Elk lid van liet comité van uitvoering heeft het regt zijn stem over eenig voorstel uit te brengen door middel van een gemagtigde, mits deze zelf lid zij van gemeld college. Art. IV". De besluiten in art. 1 bedoeld zelfs al mogt het regt lot het nemen daarvan niet uitdrukkelijk aan liet comilé van uitvoering zijn toege kend, mits niet strijdende met cenige bepaling van deze overeenkomst worden uitgevoerd voor rekening en onder verantwoordelijk beid van onder- geierkenden ter andere, door den beer E. Agostinidie door hen bezol digd den tilel voert van «cemmissaris-gcncraal", iu overleg mèt en onder goedkeuring en voortdurend loezigt van liet comilé van uilvoering of zijn gedelegeerde. Art. V. Alle geschillen omtrent de vvjjze van uitvoering der bcsluilen in hel vorig artikel bedoeldw orden in bet hoogste ressort beslist door liet comité van Uitvoering, Dij mrcnHrrhcfd *au ofcinmcn. Art. XII. l<t! ged. Ondergeleekenden ter andere verbinden zich om op het in liet vorig artikel genoemd terrein te stellen of te doen stellen: een hoofdgebouw van hout, ijzer en glas, van minstens 40000 meiers, een innerlijke waarde vertegenwoordigende van ƒ15 per meter of daarboven, en zooveel bijgebouwen van ijzer en slcen, met metalen sluiting, als het comilé van uitvoering zal iiondig achten tol expositie van kostbare voor werpen o( verzamelingen; een en ander op passende wijze te versieren, en te voorzien van hetgeen tot nitstailing der tentoongestelde voorwerpen wordt vereischt. 2°. Aan heeren handelaren, handels-agenten en trafikanten wordt de ge legenheid aangeboden om hunne handels-artikelen van buiteiilandscben oor sprong ten loon te stellen in een afzonderlijke ruimte binnen of buiten bel hoofdgebouw, ler keuze van het uitvoerend comité, onder de navolgende bepalingen: a. dat voor de in le nemen plaatsruimte den vollen tariefprijs van 25 per 512 moei worden betaald, en 50 voor geïsoleerde ruimte; b. dat de inzendingen blijven buiten beoordeelnigen alzoo geen aanspraak kunnen maken op bekrooning; c. dat de inzenders de geheele verantwoor delijkheid dragen tegenover de buiteiilandsche fabrikanten van wien zij hunne goederen betrekken; d. dat vóór uit. October a. s., minstens voor eeu oppervlakte van 2000 M2 moet zjjn ingeschreven, Op die wijze zou n. o. i. kunnen worden te gemoet gekomen aan het bezwaar, dal de Ne- derlandsche iraportenrs en exporteurs van de inzending op de tentoonstel ling zouden zijn uilgesloten. 3". Dal op voordragt van de plaatselijke comités, in bijzondere gevallen, ler beoordeling door hel comité van uitvoering, aan werk- en ambachts lieden die onmagtig zijn de kosten van tentoonstellen te dragen, de plaats ruimte voor producten van hunne nijverheid kosteloos zal worden verleend. 4». Dat hel vervoer tot Amsterdam meerendeels kosteloos zal kunnen ge schieden, dank zij de welwillende medewerking van de spoorweg- en stoom boot-maatschappijen waarvan te zijner tijd uitvoerige mededeeling zal wor den gedaan. 5». dat het vervoer van de plaats van aankomst naar het tentoonstellings terrein door een ieder naar goedvinden kan geschieden, doch dal het in hel belang der inzenders de voorkeur verdient indien de plaatselijke comilé's voor gezamenlijke en gelijktijdige inzendingen, tot hun ressort behoorende, willen zorg dragenwaardoor het uitvoerend comilé zich in staat zou zien gesteld op gunstige voorwaarden voor dat vervoer te contracteren. 6°. Dat het comité, des veilangd, zorg zal dragen voor de verzekering tegen brandgevaar bij solide Nedcrlandscbe maatschappijen tegen de laagst mogelijke premie 7°. Dat het comilé zich evenzeer zal belasten met liet ontpakken, eta leren, bewaren der ledige eolis en later met de terugzending, ofschoon een directe vertegenwoordiging voor de inzenders verkieslijk blijft.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1